Clubul "babelor" FIV-oase 64

Clubul "babelor" FIV-oase 64 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58 cap 59 cap 60 cap 61 cap 62 cap 63


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Va trimit unde pozitiveeeeee de capitol nou!
Ana, sper sa prind, n-am idee cum sta treaba, credeam ca sunt fonduri anuale, acum inteleg ca la anul se sisteaza...nu vreau sa incepem acum, nici macar sa depun dosarul, ca mi se duce naibii ZEN-ul si nu mai fac nicio treaba pe natural...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Da, avem un guvern idiot care prin noua lege a sanatatii vrea sa scoata FIV-ul de la subventionari. Cu ce pretexrt, nu stiu. Cel mai probabil pentru ca sunt niste idioti care nu au nici macar o logica elementara si o intelegere minima a lucrurilor. Cred ca si un copil de clasa a patra i-ar depasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Tinand cont ca urmeaza alegeri, poate nu il scot...Copiii din ziua de azi sunt tare isteti, cred ca i-ar depasi si unul de clasa intai.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpiadobre spune:

Smaick,merci de raspuns.
Imi da o raza de speranta faptul ca tu ai reusit.
Sarcina usoara in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

pentru ca veni vorba de program national vreau sa spun ca si eu il am in vedere. ma gandisem pentru la anul. sper sa nu-l scoata.
daca veni vorba de guvern aiaia. bine ati "sintetizat" fetelor.

ana, daca as fi stiut mai bine, as fi putut fi mai explicita. mai demult, vorbeau fetele pe topicurile de fiv in felul urmator. cand ramanea una insarcinata spunea ceva de genul: "va trag dupa mine". dar nu stiu de ce spuneau ca "trag piciorul". crezusem ca e o vorba romaneasca pe care nu o cunosc. n-as vrea sa-mi dau cu parerea mai mult:)

multumim de capitol. celor doua cochete le doresc sa se inroseasca la dublu batul, cu supra de masura. sa-l priviti detasate si sa nu scoateti lupa va doresc. zic asa pentru ca observ ca nu discutati despre beta ci despre bete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ioi, Doamne feri, Sabina! Cu "trag piciorul" nu ma impac, nu vreau sa ajung si schioapa. Avand in vedere, insa, ca in clasa a saptea am avut performanta de a-mi rupe degetul mic de la piciorul drept, nu se stie niciodata... Apropo, aviz amatoarelor, feriti-va sa aveti copii berbecuti , nici nu stiti ce le poate capsorul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

5ab1na chiar este o expresie populara in contextul, cand te duci la cineva in vizita si mai vin in vizita si alti musafiri neanuntati se spune ca, "ai tras piciorul dupa tine " sau mai este o expresie " te-ai pieptanat in prag" iarasi invitati nepoftiti.
Fetele folosesc expresia cand ramane una insarcinata," sa traga piciorul" sa ramana insarcinate cat mai multe fete.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

denisa stiam eu ceva ceva dar cum nu intelesesem de la ce vine nu am putut folosi expresia.
le vazusem pe fete ca se trageau sincron, unele pe altele si mi-am amintit. citesc de foarte mult timp forumul si-mi mai raman asa niste idei
poate ma trage si pe mine vreo fata. poate ana sau lara. cine stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Lara, Ana si multumesc penru ganduri iar Aadina burtica si ma bucur pentru tine ca e bine, chiar daca am inteles ca ar mai fi ceva sangerari (?), se duc ele. La mine nu a fost deloc usoara sarcina in ultimele 7 sapt (spre deosebire de cele de inainte), fiind internata si la un pas minuscul sa pierd puii, doar Dumnezeu m-a ajutat pana acum, ca si dr. au zis ca afost o minune de la Dumnezeu. Si mai am inca de tras inca cat de mult se poate, macar 3 sapt., tot la pat, extrem de chinuita- ca ma mir si eu cum am rezisat cu capul... in conditiile date.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ralu ai un pm.
Denisa ce surpriza placuta draga mea; multumesc mult de urari pitica ta ce mai face?
Many sper sa fie si fetele mele la fel de frumoase si senine ca Vladut al tau
Aadina ce trec saptamanile si la tine La tine s-a vazut ceva la eco? baietel sau fetita
Anaasta calciul nu face prea bine in sarcina, da contractii; o sa incerc sa maninc mancare mai usoara pt ficat, multe verzituri si fructe. Ceaiuri imi e frica sa beau, dar o sa intreb cand ma duc la doctorita mea; pina acum 2 medici mi-au zis insa ca nu pot face prea multe..
Olimpia fiecare are sansa ei draga mea, merita sa incerci toate variantele
Gaby multumesc de gandurile bune sigur peste citiva ani le duc sa cunoasca Parisul
Lara te descurci tu si cu un bebel, si cu doi
Sabina draga mea soacre sa fim, mari sau mici, doar sa avem pt cine... Tu sa nu renunti orice ar fi
Micky eu aveam 62 kg la 1.62 si sa stii ca eram ok. Tu cred ca arati f bine. Lasa barbatul, o fi si el in perioada aia a lunii
Aristica esti fericita domnita mea?
Va pup pe toate

Mergi la inceput