Clubul "babelor" FIV-oase 12

Clubul "babelor" FIV-oase 12 | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11

Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:


fetelor babute lamuriti-ma cu IgG-ul ala. Lara sa ma duc sa fac citomegalo bla bla bla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Samira eu ti-am spus ca e posibil sa ai surprize placute cu dr D Are intr-adevar mullttaa experienta si e f sincer si direct, stiam ca e "fan" protocol lung si ii plac stimularile combinate LH si FSH...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Sami
Colega mea de birou a facut la Biogenesis exact protocolul de care zici tu si cu administrare de antibiotice dar asta pentru ca era cu ceva ingectie barbatu si i-a dat si ei. Dar inteleg ca asta e protocol standard la Biogenesis ca i l-a propus la fel si prietenei mele...

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

samira in urma discutiei cu tine m-am mobilizat si am pus mana hotarata pe tocator si cutit, mi-am tocat deja o unghie si alta nu se simte nici ea prea bine, asa ca am scos artileria grea.
hai sa va zic si eu: azi dim era inaintea samirei la dr D. ca am zis ca daca tot lauda toata lumea clinica sa mai aud si eu o parere. mie mi-a zis cam acelasi lcuru pe care mi l-a zis si Albu. adica cu outele mele slabe sanse, 5-7% si scad de la o luna la alta. chiar si cu o stimulare puternica riscam sa oprim totul din lipsa de "material".
cu donate ar fi cam 40%, dar ca, normal, noi decidem. mi-a povestit de varianta cu donata in Grecia. colaboreaza cu unii dr care au donatoare. lui nu-i place chestia asta pt ca considera ca acele femei sunt intr-un fel exploatate, pt ca primesc o mica parte din banii pe care ii dau eu.
s-a legat si la mine de tona de analize, a zis ca am dat banii aiurea pe multe (in speciat pe cariotipul din produsul de avort). de tombofilie v-a zis samira parerea lui. eu i-am povestit de antecedentele in familie (mama cu sarcina oprita in evolutie la 6 luni, tata AVC hemoragic, bunica materna AVC schemic) si mi-a zis ca in cazul meu se justifica.
Iar de sot, s-a mirat ca sta bine ca nr si mobilitate, dar ca morfologia e atat de prosta (3% forme normale). i-am zis de enterococ si cat a facut tratament pt el (10 zile), ca a recidivat, iar a facut tratament. a zis ca e insuficient 10 zile, trebuia min 3 sapt


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ioana ce i-a propus Samirei nu e standard, nu fac biopsie de endometru tuturor pacientelor.Din cite retin eu antibiotic se da inainte de punctie sotilor pentru a evita eventuale probleme la spermograma ( mai ales unde e cazul de infectii recurente) , si doamnelor dupa punctie asa cum e standard. Prietenei tale i-or fi dat datorita vreunei anume infectii asa cum ai zis si tu, nu i-au dat pt ca asa e standard ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

n-am ajuns sa citesc ce-ati scris, acum am revenit de la un meeting..
Sabina,
Analiza IgG se face pentru determinarea statusului imun->>
prezenta anticorpilor IgG indica infectia specifica, fara a se putea determina perioada dobandirii acesteia (IgG e un indicator imun neconcludent pentru infectia recenta..)->> se indica testarea IgM..daca acesta este negativ, inseamna ca ai avut infectia, organismul a format anticorpi specifici (IgG), daca acesta iese pozitiv, atunci interpretarea e mai dificila, deoarece rezultatul poate sa iasa pozitiv pana la o perioada de 18 luni ->> adica, sa fii avut infectia respectiva (ex. citomegalovirus, toxoplasma gondii, etc) in urma cu 1 1/2 ani..
in concuzie, IgG nu iti spune decat ca ai formati antigeni specifici, nu ca ai infectia 'activa' in organism (parca era si foarte putin peste limita intervalui trecut de tine, dar tre sa ma-ntorc sa verific)..
recuperez acum cititul din urma..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Lara multumesc mult.
acum intrebarea mea cea mare e: prednison la fiv? daca da oare ce doza? stiu ca te bat la cap dar...va dati seama ca n-am pe cine sa intreb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Sabina stai sa vedem cum ies ceilalti anticorpi(anti adns ai antinucleari) si apoi sa vedem de ar fi provocat asa o crestere a IgG... usurel Oricum prednison la fiv, eu as zice da, si cu totul dn alte considerente discutate pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sabina,
nu ma bati la cap, doar ca, sunt la job si citesc cum pot, printre picaturi..
hm, stii ca nu pot da eu un verdict in ceea ce te priveste, pot face asta doar in cazul meu..dar, daca nu ai avut ET, deci nu ai de ce sa suspectezi o problema de implantare, parca e putin justificat sa-ti autoadministrezi o doza mare, tinand cont si de efectele secundare..vezi si tu, ca si parerile medicilor sunt impartite (PK da doar doza soc intre punctie si ET, dr. D da profilactic, etc.)..hai sa vezi mai intai unde vei face next fiv, ce tratament ti se va propune, si la modul concret, in continuare vei putea decide eventuale "ajustari"..uite, daca ai face fiv la Biogenesys, nici n-ar trebui sa-ti mai bati capul, primesti oricum..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Girls,

asa cum v-am promis si ca tot s-a discutat mult de doza de prg, de raportul prg/estrogen etc., pun rapid link-ul despre diferitele moduri de administrare prg (oral, vaginal, intramuscular) si absorbtia acestuia in organism functie de modul de administrare; foarte interesant primul tabel (doza prg vs. estrogen (cu/fara), inclusiv raportul, o explicatie a diferentei prg la nivel uterin vs. cel seric (first uterine pass efect) in cazul admin. vaginale..mi s-a parut f.interesant

http://humupd.oxfordjournals.org/content/6/2/139.full.pdf
merg si eu spre casa


to be continued..

Mergi la inceput