Clubul "babelor" FIV-oase 12

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello girls.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aristico,ce protocol ti-a propus Taifunu?ca nu mai tin minte.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

Qiao, ma bucur ca ai intrat si ne-ai spus de vizita ta la dr D,eu l-am vizitat acu 2 ani si poate as fi facut si FIV cu el,dar soarta a facut ca el sa aiba o problema la mana, a tb sa se opereze si nu a venit cam 3 luni in Romanica si eu m-am reorientat spre PK..chiar ma gandeam sa merg din nou la el pt o parere..eu fiind f fericita ca vb rar engleza si pot intelege si io ce spune ...si aveam si asistenta care traducea si un dr grec care stia romaneste....dar e clar ..ce raspuns as primii si euca na,suntem de-un leatsi mai fac si economii ...
sami,te astept cu detalii..si sunt f curioasa ce zici de dr D comparativ de PK...oricum mi se pare mie ca, prima impresie e buna

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lyly,fiecare medic are stilul lui pe care merge.
clar PK e un conservator din fire.
sobrietate maxima,politete rece,calm si autocontrol maxim.
dr.D mi s-a parut expansiv si mucalit.
insa nu pot sa nu spun ca nu-i tocmai profi sa comentezi deciziile altor colegi de-ai tai.
adica PK mereu a fost finescovici si cand a vrut sa-mi sugereze ca nu e de acord cu o decizie medicala luata de cineva mi-a spus-o la modul..."nu cred ca a fost cea mai insiprata alegere"
ee...dr.D mi-a trantit-o in cel mai balcanic stil..."antagonist protocol???this is stupid!!!"...sau "FET???I don't like FET!!!"
altfel mi s-a parut un tip foarte sigur pe el,cu experienta si cu o carare foarte bine batatorita pe care merge.

ce nu mi-a placut???faptul ca am astepat o ora si un sfert sa intru la consultatie.din fire nu suport nerespectarea orei unei intalniri.
cred ca totusi decalajul s-a produs din cauza fatucilor de la receptie...oare de ce mai pe la toate clinicile din RO sunt fatuci aeriene si incompetente???!!!
cand am intrat in cabinetul de consultatii...dr.D era chiar iritat si le reprosa celor 2 fete din cabinet ca 30 de minute sunt prea putine pentru a face o consultatie amanuntita.
si taman atunci am intrat eu in cabinet cu....4 dosare doldora de analize.
i-au iesit okii din orbite cand m-a vazut si i-a zis tipei in costum roz...."LOOK!Look.How am I supposed to check this huge files in only 30 minutes???!!!
Am facut cunostinta si i-am zis
-DR.,stai linistit,nu te speria ca-ti fac viata mai usoara imediat si jaaapppp!!!! am scos un istoric supersintetizat pe 2 pagini A4.
-uite...asta e varianta scurta a acestor 4 dosare.nu sunt new-entry la capitolu asta asa ca am venit cu temele facute.
va spun ca s-a luminat la fata si mi-a facut o declaratie de "amor"...cica "Ireally love you Antonela for this".

in cabinet mai erau 2 fete:una in halat gri-asistenta in mod sigur si alta in costum roz deschis-s-a asezat langa mine si cred ca vroia sa traduca numa' ca io am zis de cum am intrat ca nu am nevoie de traducator si prefer comunicarea directa cu dr.
a dat sa-mi ia dosarele din mana,spunandu-mi ca vrea sa le frunzareasca sa vada ce-i poate da dr.
i-am zis ca stiu eu mai bine ce trebuie sa-i dau medicului si mi-am pastrat dosarele in brate.
acu' nu stiu daca am deranjat-o sau nu.
am inceput discutia "tehnica" ....mai era un dr. tinerel langa dr.D care nu zicea nici pas....bine,in afara de mine si dr.D nu a mai avut loc nimeni sa vorbeasca.
la un mom.dat m-a rugat fata care trebuia sa traduca sa-i dau si ei dosarele sa se uite ca..."n-a mai vazut niciodata dosare asa de multe si groase"
altfel...eu si dr.D ne-am placut reciproc...sper!!!
mi-a zis ca ii place ca nu am emotii...mi-a laudat "cunostintele" in domeniu...mi-a zis ca am verificat/analizat tot ce se putea si ca teoretic sunt printre pacientele cu sansele cele mai mari de reusita...practic...am avut ghinion.
imi spunea sa fac biopsia la medicul meu ginecolog si i-am zis:
-pai de ce dr???daca tu imi faci FIV de ce sa nu-mi faci tot tu si biopsia???Asa mi se pare cel mai bine.
a intrebat-o pe asistenta in halat gri daca are kit pentru biopsie si mi-a spus ca-i ok...imi face el biopsia de endo...si mi-a explicat si de ce e importanta analiza histopatologica-pentru ca nush' ce markeri se analizeaza si doar asa se vede daca am endometrita-adica mediul uterin ostil implantarii.

cam asta a fost experienta greceasca.

aaaa.... si nu mi-a mai placut o urechelnita care se plimba pe jos,pe gresie prin fata mea....intra sub canapea..iesea...iar intra...iar iesea.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ce tare esti samira
e buna faza cu biopsia
daca o fac si cum trebuie nu cum se face pe la iesi.
eu ma imbarc spre capitala pt cariotip. wish me luck.

sa-mi fac oare si anticorpi antiovarieni? help help unde sunteti?
la iesi n-am ocazia sa fac antiovarienii. si la ce mi-ar ajuta? uite gasii pe un site ca mi-ar trebui 10 mg prednison daca-i am pe astia:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

sami,cum se face ca observii mereu detalii?...eu cred ca totusi dr D ti-a facut o impresie buna...si ca nu e ultimul pe lista ta...
si ET, tot de z2-3 ti-a propus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

lyly daca esti in intervalul 42-44 ai facut economie de 150 ron
sami deci urechelinta a fost !
si pe mine m-a enervat tipa care vroia sa traduca. initial a pus ea mana pe dosarele mele .. care erau tot 4 si pline ochi de se revarsa, doar al sotului e mai finut (cred de aia cand a vazut-o pe samira tot cu atatea l-a apucat disperarea). cand i-am aratat centralizatorul meu de (ordonati si alfabetic) analize din 2010 pana la zi, unde ai o vedere de ansamblu in dinamica a tuturor parametrilor mei, m-au laudat ca sunt f organizata (eu as fi zis maniaca), numai ca tipa cu tradusul nu era in stare sa citeasca un tabel. facusem si randurile unul alb, unul cu fond usor gri, ca sa poti urmari papirusul si m-am enervat cand am vazut-o ca incepe pe gri si termina pe alb si incurca tocmai valorile FSH cu LH. dupa ce i-a transmis cifrele dorite nu am mai lasat-o sa deschida gura, pierdeam timp explicandu-i cum sa citeasca si unde gaseste ceva in dosar si am constatat ca m-am inteles mult mai bine cu dr direct, chiar daca a fost prima data cand am avut o conversatie in engleza pe tema asta. tot drumul ma chinuisem sa imi aduc aminte cum se zice in engleza la chiuretaj si nu am reusit
la mine dr de decor a deschis gura sa ii traduca el dr D rezultatul de la histeroscopie pt ca traducatoarea nu a stiut. ala a fost mom cand am scos-o din paine. s-au mirat (de fapt tot mandra traducatoare) ca am la mine si CD-ul cu Histeroscopia si l-au oprit sa se uite dr pe el, o sa il recuperez sapt viitoare. i-am zis ca dureaza 4-5 min, dar nu a vrut sa il vada atunci. acum daca eu sunt curioasa sa stiu parerea lui despre vizionare ce fac ??? ca am uitat sa intreb.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sami, super simpatica prezentarea, am ras cu pofta si m-am simtit de parca as fi fost acolo, cu tine..te citesc cu mare placere, mai ales cand scrii asa, relaxed, exact ce-ti trece prin cap..parca-s sta de vorba cu tine tete-a-tete, asta-i sentimentul meu..
eu insa am convingerea, ca dupa intreg periplul grecesco-turcesco-austriac, o sa tragi linie, apoi o sa extragi ceea ce consideri tu ca ti se potriveste si apoi, cu bagajul de cunostinte, o sa te prezinti la usa la..PK..si mai am un feeling, ca va fi cu succes(!!)..
btw, fain nume ai ..bine, il stiam anyway, recunosc (de la Robert).. si e si de origine greaca (!!!) (anthos in lb.greaca = floare)


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabinutza,parerea mea personala e ca dai banii aiurea pe imunologice.
sa nu ma certi.


lyly,dehhh...ochi de soacra.ce sa zic!!!
da,chiar mi-a placut dr.D.
am spus doar ca e alt stil fata de PK.

qiao,deci nu numai mie mi s-a parut "tupeista" traducatoarea???
deh...io am acut si Paps si Secretie si Histeroscopie...toate analizele traduse in engleza.

aaa....si mi-am mai adus aminte ca si in cazul meu a fost de acord cu profilul de trombo...doar am tatal si bunica paterna decedati de
IM la 50,respectiv 39 de ani si bunica materna decedata din cauza diabetului.
mi-a zis dr.D ca si el are FVL-pe asta il am eu si traieste foarte bine cu el....si m-am trezit spunandu-i ca...."va cred,numai ca dvs.nu tre' sa ramaneti gravid si sa nasteti"

aaaa...si mi-a mai spus ca Rezistenta la Insulina e o problema ce merita atentie si sa nu renunt la Metformin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Lara
Si eu am acelasi feeling ...nu imi dau seama de ce
Doamna doctor, as vrea sa iti pun si eu o intrebare off the record. Tie si Samirei: Pana in ce luna de sarcina are sens sa iau utrogestan? voi stiti cumva?

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput