Clubul "babelor" FIV-oase 12

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lara,aha...deci nu fara motiv folosesc expresia ..."ca o floare ,ca un crin"

qiao,ai terminat treaba??
mai ai 'fo unghie???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

:))
asa ma gandesc si eu. si totusi sunt nitel ingrijorata de IgG ala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lara,tre' sa fie si bine intr-o zi.

ioana,eu stiu ca pana prin sapt 12...dar trebuie sa-l reduci treptat.
sunt insa si cazuri in care PRG. se administreaza pana la nastere.
mai bine cere parerea obtetricianului care te are in evidenta.
PK sigur ti-ar spune...renunat la Utro...zdraaang!!!dintr-o data...si nu-i tocmai ok,parerea mea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Samirastii ce cred eu? sunt absolut sigura ca la final vei avea intelepciunea sa alegi cea mai buna optiune Cred ca a fost o placere sa discute dr D cu tine.
Eu stiu ca se poate lua utrogestan si dupa 20 de saptamini foarte bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

adriana si eu sper si-mi doresc sa fiu capabila sa iau cea mai buna decizie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ioana, dear, sorry, ii citeam lui hubby istorioara lui Sami, e delicioasa ..
in problema asta (utro) sunt pe aceiasi lungime de unda cu PK: ca si durata -> primul trim. de sarcina (sapt.12); din acel moment placenta preia 'controlul' productiei de prg si nu cred ca mai e necesara suplimentarea lui; si eu as zice diminuat treptat..
(cand am vb cu PK despre continuarea prg dupa sapt.12, a ras, a dat din umeri si a zis ca-i unnecessary..de acord cu el)


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ioana, pui utrogestanul pana in s 12, apoi scazi cate 1 la 3-4 zile. teoretic, prin s 14 esti in afara utrogestanului. eu am scos initial 1 utro de la pranz, apoi celalalt, ca erau cele mai incomode, apoi pe cele de dimi si apoi pe cele de seara. PK mi-a zis sa le sacd in 2-3 z pe toate.ceea ce nu m-a lasat inima sa fac.
oricum, nu te stresa chiar daca prelungesti aceste 12 s, pt ca in orice moment al sarcinii, eventuale probleme de col (scurtare/deschidere) se rezolva terapeutic cu utrogestan. asa ca eu am luat din nou in s 18, cand s-a scurtat colul, apoi dupa cerclaj iar am luat.

samira, deci faci biopsia la dr D? cand? in ce moment se face? inainte sau dupa ovulatie? in cat timp in rezultatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Merci mult fetelor. Concluzia e ca daca sunt in sapt 14, atunci pot sa nu mai dau banii degeaba pe el, ziceti voi. Super bine! Macar de asta sa scap...
Pupici

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aaaa....adinutzo nu!!!
astept intai sa ma duc la toate consultatiile si apoi decid.
biopsia se face in faza luteala,cam in perioada ferestrei de implantare-zilele 18-22 de CM...ca sa studieze tesutul endometrial la momentul respectiv sa vedem ce are in neregula de e ostil embrionului.
rezultatele ies in 10 zile din cate stiu.
dar dr.D spunea ca imediat dupa biopsie ma pune pe antibiotic timp de 2o de zile.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

samira as fi vrut eu sa termin, dar nuuu cand am pus salata a la ruse in caserole am constatat ca nu imi ajunge, asa ca a trebuit sa imi astept sotul cu o noua transa de produse abia acum astept sa se raceasca sa o fac si pe asta. ufff. de, eu sunt invatata sa gatesc pt 2 persoane si nici vase f mari nu am.
oricum, o sa brevetez o noua metoda de facut coliva - combinatie din 3 metode
si m-am distrat facand maioneza cu "scula" minune. a iesit super. a gust-o si sotul, acum ma rog sa imi ajunga pt transa a 2-a de salata. mai am laptic doar pt o portie mica. pt cine nu stie, azi am inaugurat si noua reteta de maioneza "light", fara ou

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput