Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117207
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53983
3. Bilantz olguta12 47953
4. J D E monica70 38191
5. A murit Laura! craciunitza 29022
6. Un nou inceput...(2) danangie 27426
7. scrisoare catre mama Picasso 22142
8. Curiozitate! Ana68 21485
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
De la Z la A cu Dra Pishcot
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 13/02/2008 la 11:13 .:. 4090  vizionari .. Exista 10 raspunsuri la acest anunt
Ziza, Zizoi, Zizica,Pisa, Maimutzica Bobo, Calutzul de la "Milela", si alte cateva lighioane. O mica "ceata" din sutele de jucarii pe care le are odrasla mea, care au devenit veritabili prieteni pt ea, la varsta de 2 ani, 3 luni si 14 zile exact. Dar cum spun Americanii "who's counting?" Cine numara?
Azi s-au implinit 10 ani de cand mi-am cunoscut sotzul cu cununie intr-o parcare. Si daca ne-ar fi spus cineva ca aveam sa fim casatoriti 10 ani mai tarziu, cu "copchil", cu casa , catzel si purcel( eh, nexam catzel si purcel, dar merg 3 pisici), le-as fi spus sa se duca sa se "caute". Toate ca toate, dar copilul face toti banii. Dra noastra a crescut. Si i-au crescut si mandria, cerintzele si personalitatea...paralel cu inaltzimea. Ii turuie gura ca o moara.
Asta seara, pt ca am refuzat sa o duc cu "BICICHETA" la plimbare in 20 cm de zapada, mi-a spus ca ma da afara, imi da bataie, si ma arunca cu "cululetzul" in zapada.
Vineri seara am venit acasa sa gasesc o "mireasma " de peste mort in casa, si nu stiam de ce. Dupa 2 ore de cautat, am intrezarit acvariu cu "pestisoli", in care era o "ceatza" de nu vedeai nimic. Fiica-mea hranise pestii: varsase jumatate de kg de mancare de pesti in acvariu. La 1 noaptea schimbam apa in acvariu, si injuram ca un birjar...iar ea, dragutza de ea, dormea in mijlocul patului, pe un munte de perne, cu Ziza, Zizica, Zizoi...si alti membrii ai familiei Z pe linga ea...
A zgariat si televizorul HD/LCD care a costat cateva mii de parai. Bine, de zgariat l-a zgariat prima data anul trecut, doar la o luna dupa ce i l-am luat soatzei cadou de Craciun. Dar anul asta, a "terminat" proiectulNe explica frumos ca doar l-a "culatzat" cu "HALTIA". Ce fel de HARTIE a folosit, nu-sh. Poate de-aia de smirghel. Noroc ca nu se vede cand e aprins tv-ul...doar cand e inchis ma ia cu durere de cap...in rest e ok.
Acu' vreo 2 saptamani am gasit-o in baie, cu motanul ei favorit- Marmelada- in bratze, si incerca sa-i faca baie. In WC. Si prostul statea, pt ca si el la randul lui o adora.
Din fericire, pina acum n-a asasinat nici pestii, nici pisicile... dar nu pt ca n-ar fi incercat. Nu cu rautate...doar cu mana. Azi ii punea agrafe IN ureche lui Marmelada...incerca sa i le prinda in "PAL" dar nu reusea. Cica n-avea parul destul de lung.
Vorbeste de te doare capul. Canta, danseaza, stie cand incepe "Inima de Tigan" la PRO TV, de-abia asteapta lunea seara sa poata canta "shiki shiki bam bam"... din toti plamanii...si apoi mai adauga si "calul,tiganii" asa..ca pt ea...
Refuza sa ma lase sa-i tai unghiile, decat cu o singura conditie. Asa ca am ajuns- impreuna cu tati- ca o data pe saptamana sa ne urcam toti in varful patului, si-i facem manechiura si pedichiura domnisoarei. CU TOT CU OJA ROZ pt bebei. Urla OJAAAAAAAAAAAAAAAA de o aud si la a doua statie de autobuz. Mama ei de oja nenorocita. Apoi sta tolanita pe perne si-si face "vant" la manutze pina i se usuca oja.
Zilnic merge la plimbare cu tataie, sa priveasca trenul de pe pod, si m-a facut sa-i promit si o plimbare cu trenul cat de curand. Cu avionul a fost deja in vizita la Mai, de Craciun. si cand au facut escala, nu au mai putut sa o dea jos.
E neinfricata, vorbareatza, stie TOATE animalele, pasarile, florile, si lighioanele posibile, e telefonista casei- ea raspunde la telefon, si ea iti inchide pe nepusa masa cand se plictiseste, are si aptitudini de bishnitzar, il buzunareste pe taica-su fara frica sau rusine, si-l shantajeaza sa-i dea bani ca sa plece din camera de "fumat", si sa inchida usa. Asta seara dupa cina, stateam amandoi si ne afumam, si hop si ea. Bombo i-a spus "daca intri in casa si inchizi usa, iti mai dau bani(cele 10 hartii de un dolar pesemne nu fusesera indeajuns!!!). S-a uitat la el putin, s-a dus si-a adus una dintre cele 12 poshete pe care le are, si i-a spus zambitoare " TATI- BANII!!!". Si-a luat hartia de 5 parai, a pus-o in posheta, si i-a intins si lui o moneda de 25 de centi...asa...ca sa aiba si el de "bobo".... Apoi ne-a inchis usa in nas, si s-a dus sa-i spuna bunicii "am bani de lapte. Pec cu tataie la lapte si la blanza".
Pe unde se duce- la doctor cu babacii-bunicii- prin magazinele din cartier, la piatza, i-a fermecat pe toti. Vin mereu cu 2 plase in plus, cu fructe,legume, si dulciuri primite cadou.
Nu iese din casa fara "bijuuri" si posheta, si fara sa-si dea cu "pafufu". Si parfum tre sa-i dau exact cum ma dau si eu- pe gat- in ambele parti, si la ambele incheieturi, la maini. Dupa baie cere "MASAJ CU CHEMA", si se intinde cat pomana tiganeasca cu poponetzul in sus sa ii facem masaj. Se rujeaza de cate 10 ori pe zi- rujurile mamei i-au placut cel mai mult, asa ca le distruge ZILNIC,se schimba de haine si de ciorapi de cel putin 5-6 ori pe zi, si de pantofi nu mai vorbim. Ea si Imelda Marcos. Isi alege singura hainele, cand plecam la plimbare totul tre sa fie la culoare, stie ca doar blugii sau salopetele merg cu bocancii roz, sa te fereasca Doamne Doamne sa-i arati bocancii cu vreo rochie sau fusta ca ti-i arunca in tzeasta.
E indragostita LULEA de COCO SI AVAN- Coco si Razvan, doi frati- prieteni de-ai nostri- care la 19 si 21 de ani sint cam..."maturi" pt ea, dar cu care vrea sa plece la plimbare de fiecare data cand vin la noi. Se agatza de gatul lui Razvan, si-mi cere geaca sau paltonul.."bebe peaca cu masina cu Coco si Avan.. Mami tu du-te la teevizou"!!!!
Cand i se spune ca nu are voie ceva, raspunsul stas e "LAS-OOOOOOOOO CA E MICA SI MOASA!!!!!!!!" Las-o ca e mica si frumoasa.
Refuza orice diapers/pampers, singura s-a invatzat la WC- nu-i place olitza SUB NICI O FORMA, imi cere "ATIE"(hartie), si ma da afara din baie, pt ca e "ushine" sa stau langa ea. Imi spune sa ma duc sa o astept in alta camera, ca vine ea.
Daca greseste cand ne zbenguim, daca-mi da vreo juma de palma sau ma ciupeste- cateodata e atit de fericita ca sintem acasa cu ea, incat infige dintii in noi ca intr-o halca de carne-si cand tip de durere, amutzeste, face ochii cat doua castroane, ise inlacrimeaza ochii, si aud un "IALTA-MA, MAMI" mic si stins, de ma apuca plansul pe mine.
Si uite-asa imi creste miracolul... trecute sint ziele cand vorbeam de una singura cu ea in brate,si-i cantam "alunelul,alunelul"..acum mai ia ea de mana sa ma "scoata" la plimbare, si-mi canta "shiki-shiki, bam-bam"... si cand ma uit la ea, mi se umple sufletul de dragoste, fericire si mandrie. Asa cum spune sora-mea..."ai facut si tu 2 lucruri bune la viata ta: mi-ai facut cunostintza cu Tica(sotul), si ai adus-o pe lume pe Pishcoata"...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
 

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 13/02/08 @ 11:41 Reply with Quote

Pup Galushca mica si frumoasa! Si a mea e nelipsita din fata televizorului cand e Inima de tigan...si canta la fel, numai ca in varianta originala: "shiki-shiki, mama, shiki-shiki, tata" Umbla prin casa numai imbracata in tiganca cu gatul atarnand de atatea margele ce-si agata...

Lora, mami de Iustina


Back to top

Alynutza
Micutza caracatitza

Posted 13/02/08 @ 14:13 Reply with Quote
Sa va traiasca Galushca, e o minune de copil .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year
Back to top

eLaura
membru incepator

Posted 13/02/08 @ 14:59 Reply with Quote
Olguta, poa' sa stea Galushca noastra (ca e deja patrimoniu DC)model cuminte, pe staunel, sa taca sa mai stiu eu ce...desi parca n-o prea vad asa :)) cert e ca ai un talent fantastic sa-mparti bucurie cu felul de-a scrie!! Sa fiti sanatoase si sa va bucurati Bomboana care va are!

Laura, mama mandra de Cati drag! :)
Back to top

diplodocus
Yo-yo

Posted 13/02/08 @ 19:09 Visit diplodocus's Homepage Reply with Quote
Geniala, ca de obicei
Back to top

ilayda
nou venit

Posted 13/02/08 @ 23:15 Visit ilayda's Homepage Reply with Quote
ma bucur pentru vesti Olguta.Chiar zilele trecute ti-am reprosat ca nu ne-ai mai scris nimic despre co oara
Back to top

emag
membru incepator

Posted 19/02/08 @ 00:59 Reply with Quote
Olguta, citesc(sorb) fiecare cuvant de-al tau cu atata pofta, atata drag! Nici nu stiu daca iti scriu din nou degeaba - am mai scris si de o luna apare inca nemoderat mesajul(la "Jurnalul unei romance americanizate..." ) - insa insist...
Caut cu infrigurare tot ce scrii, te folosesc cu nerusinare cand sunt trista, pentru ca tu ma faci sa rad mereu, am plans tristetea randurilor tale de dupa revelion... Mi-as dori ... sa vrei si tu... sa strangi intr-o carte, doua, trei gandurile tale.
Atunci cand te citesc "mi-e cald in suflet", cum imi era in copilarie(si nu numai...), citindu-l pe Ionel Teodoreanu. Multumesc!

Monica

Ziana - povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116417
Poze: http://family.webshots.com/album/562535073iVnkQg?vhost=family
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 19/02/08 @ 14:16 Reply with Quote
Si mie imi era dooooooooooooooooooooooooooor! Ma bucur ca ai scris si ca ai facut in felul asta sa treaca mai repede niste minute la birou. Cind eram acasa, cu Tudor, reuseam sa citesc fragmentat. Uite, acum am citit cap coada si nu mi a inchis nimeni calculatorul pentru ca e acolo un buton mic cu culoare pe care daca apesi pe shest stirnesti reactii materne. Mai scrie ne!!!!!!!!! Pup
Back to top

kristinutza
blonda, dar ma tratez.

Posted 27/02/08 @ 17:01 Reply with Quote
asaaaa, de cand asteptam sa revina pe tapet ispravile galushteneshti!
coooool!!!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
Back to top

LYLY809
Cresc un omulet istet :-)

Posted 02/03/08 @ 19:56 Reply with Quote
Mortala Pishcotica! Abia astept sa mai creasca si muffins-ul meu, deocamdata nu ne intelegem deloc cu el Nici macar nu-mi zice "mama". Astept si ziua aia minunata in care o sa ma strige.
Insa tu scrie aici tot ce zice don'soara, sa ne mai amuzam si noi, mamicile care suntem "in asteptare"

Lyly si Alec 30 mai 2006
Back to top

mamitzica
membru junior

Posted 05/03/08 @ 19:59 Reply with Quote
Imi place tare de tine si de stilul tau de a scrie;ma batea gindul sa iti scriu sa ne incuscrim dar cind am vazut ca domnisoara Piscot se da cu parfumuri,oja si ruj mi-e ca o fii high maintenance si cind mai creste cine stie ce idei ii mai vin.
Mai e timp oricum,ne mai gindim,mai puneti si voi de zestre caz ca nu ii dai foc si poate ca se plac si personajele in cauza...Mai stii?
Ps caz ca aveti mai multi pretendenti venim cu Cv puternic...Ha! Ha!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj