Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117208
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53984
3. Bilantz olguta12 47955
4. J D E monica70 38193
5. A murit Laura! craciunitza 29023
6. Un nou inceput...(2) danangie 27426
7. scrisoare catre mama Picasso 22143
8. Curiozitate! Ana68 21485
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
grasulia
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 05/10/2007 la 23:02 .:. 3169  vizionari .. Exista 4 raspunsuri la acest anunt
a trecut deja un an. cu spaime care pana la urma or sa ma scoata la pensie, de cate ori cazi si te lovesti cu capul de podea/biblioteca/patut sau mai stiu eu ce, cu muscaturile tale pe gatul si bratele mele, cu primii tai pasi, facuti ieri cu niste picioruse dolofane si ezitante, cu degetelul tau grasut intins tot timpul inainte, in cate o directie, aratandu-mi ce-ti place, ce vrei chiar in clipa aia, sau pur si simplu: uite cainele, uite becul..
nici nu stiu de unde sa incep.
ti-au crescut dintii. musti, ti-i scrasnesti, ti-i scarpini cu orice iti iese in cale.
ai o pasiune pentru caini. asa ca am conceput un ivil plan in care i-am luat soacrei un caine de ziua ei, pt ca tu sa te poti juca linistita cu propriul tau catel. te-ai jucat ieri cu ham-ham pana ai cazut lata, iar azi-dimineata, printre primele chestii pe care mi le-ai zis, a fost .. evident: ham - ham. spus cu un ranjet pana la urechi
mergi singura tot de ieri. faci cativa pasi, iar eu cand te-am vazut prima data facand asta, am inceput sa plang. nu stiu exact de ce. eram mandra ca fiica mea merge, e independenta, e minunata, eram fericita ca eu sunt mama ta..nu stiu exact. stiu doar ca pur si simplu mi-au dat lacrimile
aprinzi si stingi singura lumina
stii ce inseamna "uf" si ai grija sa nu pui mana pe lucrurile despre care iti spun ca sunt fierbinti
imi scoti in fiecare zi cartile din biblioteca si le insiri pe jos. ma bucur ca-ti plac cartile, dar nu ma bucur ca le gusti la propriu. nu mi-e de carti (desi inainte sa te am pe tine as fi sfasiat beregata cui ar fi indoit o pagina), ci de faptul ca sunt vechi, pline de mai stiu si eu ce creaturi microscopice, si ca tu le mesteci
vorbesti din ziua in care te-am botezat, adica de pe 22 aprilie. atunci ai zis prima data daddy si mama. acum spui o gramada de lucruri, pe care in mare parte le inteleg. dar sunt si momente in care te enervezi ca tu imi tot explici cate ceva, si eu nu pricep nimic
stii foarte bine ce ai voie sa faci si ce nu. insa faci numai ce vrei. avem in continuare probleme cu cablurile, prizele si linsul pantofilor
iti plac ursuletii. ii recunosti in poze, in desene animate, si in orice forma, culoare si dimensiune. toti sunt teddy.
dormi cu papusa si pusicu.
stii ca pupicii sunt ceva bun si frumos, asa ca iti pupi toate jucariile pe care le iubesti, apoi le pui sa se pupe intre ele, dupa care ma chemi sa le pup si eu. numai pe mine nu ma pupi. eh, dar ajungem noi si acolo.. sunt sigura
esti deja mai inalta decat fetitele de varsta ta. nu stiu exact ce inaltime ai, ca nu stai niciodata linistita sa te masor, iar in somn esti atat de incovrigata pe papusa sau pusic, incat mi-e imposibil sa te masor. oricum, hainutele tale sunt pt copii de un an jumate
iti cresc foarte repede laboantzele. cam un numar pe luna sper doar sa te opresti la o dimensiune rezonabila
cand iti spun ca te iubesc, tu nu spui nimic. doar zambesti usor in coltul gurii si te duci intr-ale tale
cand plangi se aude de jos, din fata blocului, desi stam la etajul 7
esti foarte generoasa cu mancarea si apa ta. ba chiar si cu laptele si ceaiul. in fiecare seara, cand iti spun ca sunt obosita si ca vreau sa fac nani, imi indesi sub nas biberonul tau cu lapte, sau cu ceai. depinde ce ai la indemana
iti place muzica. dansezi tot timpul cand auzi o melodie. iar daca nu auzi muzica, bati tu ritmic in ceva si dai din cap ca o rockerita veritabila
nu mai stiu. sunt multe, dar eu sunt obosita. cand imi mai aduc aminte, o sa le adaug, apoi o sa dau print la pagina asta. ca sa stii si tu ce faceai cand aveai un an.
te iubesc grasulie-buculie.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
 

A_Iulia
membru de baza

Posted 05/10/07 @ 23:53 Reply with Quote
La Multi Ani, Dora!

Adina + Olivia Q1.04
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 06/10/07 @ 13:43 Reply with Quote
multumim de urari :)



POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 06/10/07 @ 16:22 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Parca ieri mi-ai trimis prima poza cu Bubuzura ta, poza facuta la cateva secunde de la sosirea ei pe lume. Tin minte cand imi spuneai ca in timpul sarcinei te-ai rugat ca si bbeul tau sa fie frumos precum Galushca mea. Eh, ai castigat loteria cu Grasunica ta, surioara.
In ultimul an ai trecut prin multe incercari, ai fost suparata, nelinistita, adeseori deznadajduita si nefericita. Dar mereu ai avut-o pe Buburuza alaturi de tine, si mogaldeatza asta mica ti-a adus aminte de ce e important in viatza, te-a ajutat sa treci peste suparare, si sa vezi si bunul si frumosul ce te inconjoara. Esti o mamica tare buna, iubitoare si intelegatoare. De aceea, si Buburuza a castigat loteria la capitolul "mamici". Sinteti norocoase ca va aveti una pe cealalta, si daca veti ramane la fel de apropiate una de alta, la fel de unite, NIMENI si NIMIC nu va va putea sta in cale. Un veritabil tsunami. Eu de-abia astept urmarea
Va doresc la amandoua o viata lunga, plina doar de fericire si bucurii, si de dragoste, CAT INCAPE!
Si sper ca intr-o zi, sa "joc" la nunta ei, alaturi de tine



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 08/10/07 @ 21:10 Reply with Quote
Sar' coana olgutzo!

Ma tot uit la bulina-buculina mea si tot nu-mi vine sa cred ca sunt mama. Mama ei. Adica ea e copilul meu. AL MEU!!!
:D chiar vorbeam cu o prietena pe care o zapacisem de creieri cu pozele galustii tale inainte sa o nasc pe bulina mea, ii aratam ultimele productii ale voastre, si ii spuneam: ai vazut bah, ca si io pot sa fac copchil frumos? :D
Ieri i-am rupt turta. Si nasa ei s-a chinuit sa ii taie cateva firicele de par. Numa' ca parul ei e atat de moale si fin, ca nu statea nicicum. In fine. De ales de pe tava, a ales exact chestiile pe care de obicei nu are voie sa puna mana. Adica forfecuta ei de unghii, si telefonul meu. Ah, si o masinuta. Deci ori se face manichiurista, ori o sa stea prin saloane d-astea vorbind la telefon, cu jeepu' la scara :))
Desi de obicei imi roade toate cartile si ma pune sa ii citesc in fiecare zi cartile cu pestisoru', cu leul lester, si cartea cu animale, acuma nu s-a atins de cartea de pe tava..Nici de bani, nici de bijoux-uri, ni'ca.
Imi dau seama ca ea creste mai repede decat sunt eu pregatita sa accept, si ma enervez. Pe de o parte as vrea sa ramana asa, mereu cheala, clapauga si cu 5 si 1/2 dinti in gura, pe de alta parte abia astept sa o vad mare.
Si ma mai oftic si pt ca fi-mea nu e prea pisicoasa. Nu prea sta la giugiulit, iar eu as pupa-o si as smotoci-o tot timpul.
Imi aduce atat de mult aminte de mine, ca ma sperie ideea ca va trebui sa o culeg de prin copaci si de pe garduri.. dar deh! Pacatele tinertii, maica


POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj