Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117207
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53983
3. Bilantz olguta12 47952
4. J D E monica70 38186
5. A murit Laura! craciunitza 29022
6. Un nou inceput...(2) danangie 27424
7. scrisoare catre mama Picasso 22140
8. Curiozitate! Ana68 21484
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20051

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mihaela_s  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

mihaela_s
vorbe de...copil
Acest mesaj a fost trimis de mihaela_s pe data de 26/12/2006 la 18:54 .:. 6356  vizionari .. Exista 46 raspunsuri la acest anunt
Scriam si eu intr-o vreme ce si cum despre copila mea mica...in computerul personal...apoi n-am mai avut timp. Acum stateam si ma gandeam ca e pacat sa treaca timpul asa si sa nu-mi amintesc ce facea la 3, la 4, la 5 ani...poate aici voi fi mai sarguincioasa :)).

Din nazdravaniile recente:

"parinti rai!"
Eu cu sotul am convenit ca de Craciun sa facem cadouri doar copiilor, noi cadorisindu-ne reciproc revelionul. A doua zi primim de la Silvia raspunsul: ati vazut? numai copiii sunt cuminti, doar noua ne-a adus moshu' cadouri, voi parintii sunteti rai! Voi n-ati primit nimic!

"salvatoarea"
In seara de Ajun, dupa ce a primit cadourile, la un moment dat s-a facut obraznica. Eu o amenint: daca nu esti cuminte, vine moshu' si ti-l ia pe Lumpy(cadoul preferat). Silvia imi raspunde: nu-i nimic, ma urc pe matura si merg sa-l salvez pe Lumpy de la Mos Craciun, nu-i place acolo, eu sunt mama lui!

"cazul"
Intr-o zi cand sotul meu e de garda...ca de obicei mergem pe la el. (Ii dau beep si el coboara, stam o vreme si povestim-asta se intampla de fiecare data si de obicei sotul meu e punctual :)) ).
De data asta trec vreo 15 minute, sotul meu nu apare, Silvia e plictisita, intreaba de ce nu vine Ovi. Eu ii raspund ca nu stiu. Iar ea: poate are un caz!



Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Trimite reactia ta
Next page
# /5  

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 27/12/06 @ 16:47 (Edited 27/12/06 @ 16:48) Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
"prea multe desene"
Ne uitam la concertul Depeche Mode...cand s-a terminat si genericul rula pe ecran, Silvia intreaba: de ce nu spune "au dublat in romana actorii..."? ca la desene?
Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

lacrabaciu
membru incepator

Posted 27/12/06 @ 18:37 (Edited 27/12/06 @ 18:44) Reply with Quote
"cea mai frumoasa sora"
Inainte de culcare, seara, eu si sora mea de vre-o 4 ani; ii spun povestea si o indemn sa se culce; ea ma cuprinde in brtae si zice: "auzi, Lacra, tu esti cea mai frumoasa sora din lume, dar pacat de fata ta" ...

"papucii rata"
aveam la un moment dat niste pantofi foarte moi si foarte confortabili, dar cu aspect destul de ... noi le spuneam "ratele". Una peste alta, ma cam certa lumea cand ma incaltam cu "ratele" caci nu stateau frumos in picioarele unei domnisoare; surioara mea mica, de vre-o 3 sau 4 ani, imi zice la un moment dat: "auzi, nu-ti mai face griji ca ai pantofi asa urati caci se potrivesc cu fata ta" ...

Eram prin anii 92-93 si abia aparusera chioscurile (tarabele) cu de toate; Tot surioara mea, care era destul de micuta, se opreste intr-o zi langa un asemenea chiosc si spune cu cel mai dulce glas din lume: "Laaaaaaacraaaaaa,te rooooog, ia-mi si mie ce crezi tu ca e mai ieftin de aici ..." atunci chiar mi-am dorit sa crape pamantul si sa intru eu ...

Cel mai mare bine pe care il poate face un tata copiilor sai este sa o iubeasca pe mama lor!
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 30/12/06 @ 12:18 Reply with Quote
quote:
Eram prin anii 92-93 si abia aparusera chioscurile (tarabele) cu de toate; Tot surioara mea, care era destul de micuta, se opreste intr-o zi langa un asemenea chiosc si spune cu cel mai dulce glas din lume: "Laaaaaaacraaaaaa,te rooooog, ia-mi si mie ce crezi tu ca e mai ieftin de aici ..." atunci chiar mi-am dorit sa crape pamantul si sa intru eu ...



:)))
SOr'mea avea un obicei si mai prost: avea vreo 2 ani, eu vreo 14... si, cind ieseam la plimbare, pe mina ma striga "mama" si flutura disperata din manutze catre toti barbatii de pe strada: "Taaaaataaaa!!"

Da' striga, pina era sigura ca a fost auzita!!

Elise
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 10/01/07 @ 21:24 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Noutati :))

"degetul aratator"
Silvia in dialog cu bunica, cea din urma voind sa isi invete nepoata numele degetelor.
Bunica: Uite Silvia, primul deget e degetul mare.
Silvia: Nuuu buni, e degetul aratator!
Bunica incercand sa o convinga: Nu, degetul aratator e urmatorul, cu acesta arati asa in fata: uite televizorul, bunica facand si o demonstratie.
Silvia: Bine buni, dar cand arati in spate, nu arati cu primul deget? facand la randul ei o demonstratie, facand semnul acela de "ia-ma nene" dar indreptat inspre spate...
qed...bunica a ramas fara replica!

"Capra merge la Kaufland"
Citim intr-o seara Capra cu trei iezi. Ajungem la fraza in care povestitorul spune: "Sa stati cuminti iezisorilor, eu merg la cumparaturi". Completarea Silviei: Da mami, merge la Kaufland!




Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mara03
marca inregistrata

Posted 11/01/07 @ 16:33 Reply with Quote

de la majestate, pentru silvia cea isteata.

***
***majestate***

Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 13/01/07 @ 16:05 (Edited 13/01/07 @ 16:21) Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Despre fericire
Silvia: Mami, de ce s-a facut noapte?
Eu: Pai a plecat si soarele la culcare.
Silvia: De ce?
Eu: Ca sa se odihneasca pana maine dimineata.
Silvia: Ca sa fie si el fericit?
Eu: Pai...da!
Silvia: Dar atunci de ce a venit luna?
Eu: Ea a dormit pana acum si acum e ea odihnita.
Silvia: Si acum e o luna fericita?
Eu:

Intr-o dimineata, cand se trezeste Silvia, o intreb cu ce a visat. Raspuns: Cu o fantoma fericita.

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 25/01/07 @ 16:48 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
a cariola :))
Dialog intre Silvia si Buni:
Buni observa ca Silvia are ceva urme pe manute, ca si cum ar fi niste vanatai si o intreaba:
-Ce-ai facut Silvia, te-ai lovit?
Silvia foarte mandra si indignata ca buni nu stie:
-Nuuu buni, m-am cariolat(adica s-a scris cu carioca) :))

siguranta
Venind de la camin, trecem pe langa un generator sau tablou electric, in care se aude un bazait. Silvia ma intreaba ce e cu zgomotul, iar eu ii raspund ca e de la curent.
-Ce curent? continua ea intrebarile...
-Trece curentul prin cabluri, prin sigurante si face galagie.
Dupa cateva secunde...
-Mami, dar noi atunci suntem in siguranta cand fugim de monstri, sa nu ne prinda...



Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 27/01/07 @ 15:15 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Dor
Azi dimineata, ca de obicei in zilele de sambata, fetele se trezesc mai devreme decat noi si vin amandoua sa ne dea desteptarea. Stau o vreme inghesuindu-ne placut cu noi in pat, apoi merg la ele in camera sa se joace pana ne asezam cu totii la micul dejun. Diana plecase de o vreme, Silvia mai lancezea langa mine. O intreb: tu nu mergi sa te joci cu Dia? Nu, imi raspunde, ca mi-e dor de tine!

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 31/01/07 @ 22:30 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
de-a imprastiatulFetele se jucau, se gadileau, erau pe covor...la un moment dat Diana se ridica, Silvia ramane acolo jos. O roaga pe sora ei: Dia, vino te rog si ajuta-ma sa ma ridic, doar tu m-ai imprastiat :))

iarna prapadita
Silvia adora vara, soarele, vremea calda, duce dorul verii si intreaba de cateva ori pe zi: mami, da' cand o sa vina vara aia odata? Ii raspund cu rabdare ca mai are de asteptat putin, inca iarna nu poate pleca. E suparata, intreaba intr-una "de ce, de ce nu poate pleca?" Ii raspund din nou ca asa sunt anotimpurile, acum e vremea iernii, apoi vine primavara si abia apoi vara. Ea intreaba din nou: " dar daca va veni, asa-i ca nu mai pleaca?"
Si intr-un final, are raspunsul pentru una din intrebarile ei: "mami, stiu de ce nu pleaca iarna, pentru ca e prapadita!"
prapadit/prapadita in limbajul lui buni, preluat si de noi inseamna obraznic/obraznica, sau care face tocmai pe dos.

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 03/02/07 @ 20:20 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
motanul descaltat
Silvia se uita la desene, ceva cu niste motani. La un moment dat imi spune:
-Uite mami, asta e motanul descaltat
-Cum mami, ii spun, motanul e incaltat, asa e povestea
-Dar uite mami, astia sunt desculti(erau mai multi), sunt motanii descaltati!

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4
Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page