Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117319
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54199
3. Bilantz olguta12 48140
4. J D E monica70 38389
5. A murit Laura! craciunitza 29171
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22242
8. Curiozitate! Ana68 21584
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20210
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
Eu, GU si alte surprize
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 29/04/2007 la 11:28 .:. 3460  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
Eu sint "mama".
Tac-tu este "gu".
Noi sintem identificati si denumiti.
In rest, lumea e plina de minuni nemaivazute, care te fac sa privesti crucis, sa agiti manutzele si piciorushele grasunele, sa faci un botic tzuguiat si sa exclami in limba bebelusheasca :
"Ptiu!! ce dracie o mai fi si asta?"

Adica: "uuuuuuuuuuuu - abakekubudu?!"







Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
 

notquiteso
membru junior

Posted 05/05/07 @ 09:40 Reply with Quote
mai dar ce precoaca e bebelisa ta :)
la noi abia acu vreo doua saptamani a zis odata "ade daddy" adica "haide tati" ca ma auzea pe mine strigand dupa tac-su care evident.. adormise pe canapea in sufragerie tot asteptand sa ne imbracam noi. si dupa aia a zis printre maraituri si plansete sfasietoare" mama" pt ca se intepenise cu capul intr-n colt si nu mai avea unde sa se tarasca mai departe. da' minunea nu s-a mai repetat decat odata cand io ii spuneam " hai ca spala mami fata pe ochi" ( asta dupa o masa de pranz), la care ea foarte decisa " daddy!" :)) adica io puteam sa ma duc sa-m vaz de treaba, ca ea cu daddy avea de discutat. si azi-dimineata cand pica de somn, a zis "mam" de cateva ori, si "mama" odata. abia astept sa zica si ea ceva mai mult. zice "da" foarte hotarata :)) si cam atat.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 05/05/07 @ 10:27 Reply with Quote
dap, in vorbire sintem "precoace", in rest mai circumspecte asa.

In funduletz nu vrem sa stam pentru ca sintem grasune si oricum nu e distractiv sa stai asha plantat intr-un loc.
Exista tot felul de kestii interesante dupa care sa te apleci spre dezechilibrare rapida.
De exemplu, fire de par sau scame. Gustoase rau!!

Pe burta iar nu e interesant, si trebe sa ne strofocam sa ne intoarcem.
Mai bine strigam "mmaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmm!!"
Si vine mama shi ne rostogoleste de fundu' gras inapoi.

Nici prea sociabile nu sintem - in afara de "mama" si "gu", mai apar diversi intrusi, la care ne uitam urit si eventual ne strimbam si le aruncam un "brrrrrrrrrrrrrr!" plin de stropi, poate pleaca.
Si, desigur, verificam la 10 secunde daca mama sau gu sint prin preajma.

In schimb vorbitul e ceva interesant.
Neinteligibil, da' interesant.
Vorbitul continuu.
Si cit mai tare, desigur.
Cit mai tare si mai ascutit, cu multe "iiiii"-uri.
Pina ne flutura timpanele si ne vibreaza urechile si-n somn, pina acoperim toate bormashinile din bloc si ne revendicam prezentza in viata tuturor vecinilor pensionari!!
Si atunci cind am reusit sa emitem ceva alambicat, ridem fericita cu gura noastra fara dinti si tragem un tropait din piciorushe - ca un calutz gata sa zburde! "IIIIIIIIIIIIIhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa-hiiiiii!"
Am reushit!

Elise & BBLisa
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 07/05/07 @ 15:10 (Edited 07/05/07 @ 15:25) Reply with Quote
"un elefant...se leganaaa...pe o paaaanzaaa de paiaaaanjeeeennnn"... stai sa inchidem interfonul ca sa prapadeste Gu de ras , din living.

Asa...revenim... BB ma priveste fascinata.
Trec 20 de minute.
"... 231 de elefanti ...se leganaaaau...pe o paaanzaaade papanjeeen...." (nenorocita de pinza...cit rezista!)
BB ma priveste in continuare din ce in ce mai fascinata. Nici nu clipeste. Dar mai de din cind in cind din falcutze, insa supa aia nu dispare.... nu stiu cum se face.....

Cind am ajuns sa urasc elefantii, pentru ca nu mai putin de 403 se tot leganau nemernicii de 45 de minute, am observat ca mai e juma de bibe disponibil.
Asa ca am incheiat, triumfatoare: "404 elefantiii...se leganau... si pinza s-a rupt!!!!!"
Da' BB n-a fost deloc de acord cu calculul meu de rezistentza.
A facut okii mari, si, mestecind meditativ linguritza de silicon, a inceput sa faca socotelile: "aiii...eiiiii....ooo.... uh!"
Si a izbucnit in plins.
Cre' ca mai incapeau doi elefantzi. Mici.
Am deceptionat kupilul.
Deci nici asa nu-i bine.
Ieri am incercat ceva cu "in padurea verde".
Habar n-am de unde imi vin trilurile astea.
Din timpuri imemoriale, de cind ma incaleca mama sa ma hraneasca, probabil.

Cu "padurea verde" n-a mers, pentru ca ajungeam la pasajul cu pupaza care facea "pu=pu-pu..." si fie-mea era asa de entuziasmata incit ma acompania improscind toate cerealele in toate partile: "pu-pu-pu-pu!"
Pu pu devenea bu...apoi brrrrrrrrr... si ma trezeam cu o stropitoare in brate - care, e drept, se distra copios.

Si parca mai era ceva.... fara pupeze, fara elefanti.... a, "are mama o fetitza".
D' cuvintul "ghemotoc" i se pare dubios, asa ca scuipa repede si se uita in jur, sa vada ce s-a intimplat. De vreo trei zile caut un sinonim la ghemotoc, rima la "foc"... trei silabe.....

Elise & BBLisa
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj