Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117324
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54201
3. Bilantz olguta12 48142
4. J D E monica70 38392
5. A murit Laura! craciunitza 29176
6. Un nou inceput...(2) danangie 27547
7. scrisoare catre mama Picasso 22243
8. Curiozitate! Ana68 21589
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20212
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20181

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
gashka de bbi...
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 14/04/2007 la 09:04 .:. 3327  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
Pentru ca bblisa mea sa apropie vertiginos de juma de an, am tras recent concluzia ca e cazul sa imi calc bine pe suflet si o mai las sa iasa din matca si sa socializeze cu alti bbi.
Doua zile m-am gindit cum sa-mi temperez atacurile de panica.
Apoi am dat unda verde gastii de prieteni pe care i-am tinut la usha pina acum.
Si au inceput sa apara din nou pe la noi, cu tot cu bbii aranjati si dichisiti la purtator.
Lasind la o parte situatia haioasa, in sine - faptul ca noi ne cunoastem de atita timp ca ne puteam vedea si in pijamale, da' ne punem kupii la tzol festiv cand ii aducem sa se cunoasca - altfel eram livida, gindindu-ma "ce poate sa se intimple".

Prima data, a aparut o prietena buna, cu o fetitza de 1 anisor jumate.
Noi ne-am pupat, ne-am asezat comod, ne-am facut un fresh de portocale si ... ne-am pus odoarele fatza in fatza.
In mintea mea se invirteau, recunosc, numai viroze, microbi, atacuri neasteptate, muscaturi, agresiuni...fine. Mi-am dat repede sucul pe git, si mi-am propus sa tac si sa vad ce se intimpla, totusi.

In prima faza, s-a intimplat o uimire mare de ambele parti: fetitza de un an, care nu prea mai vazuse nici ea bbi asa de aproape, se uita lung si mirata la bblisa.
Iar grasuna mea, sprijinita pe o pernutza, isi analiza cu o figura placida "interlocutoarea". Probabil se gindea daca sa intinda mina sa o apuce de nas ca pe Patrick, sau nu.
Deocamdata era in expectativa.

Am sarit in ajutorul lor, sa le scoatem din ceatza : "uite mama pe bb mic", "uite fetitza, a venit pe la tine..."
Evident, prima s-a dezmeticit vizitatoarea. Cu un gest brusc, care mi-a cam dat emotii, s-a intors si a intins mina spre un biberon.
I l-am dat... ma gindeam ca ii e foame.
Ei bine, nu-i era: l-a luat si s-a indreptat, convinsa, spre bb: sa ii dea sa pape!! Am inceput sa ridem... nu stim cum i-a trecut asa ceva prin cap, da' totusi se pare ca instinctul matern se manifesta de la virste fragede.
In urmatoarel 4 ore, bbla mare tzopaia fericita prin toate paturile si din cind in cind il mingaia pe "bb" duios pe crestet, iar bbla mica se uita la ea ca la televizor, foarte linistita.

A doua experientza a fost si mai interesanta: bblisa mea de cinci luni interactionind cu o bblisa de 3 luni...care era cit ea, apropo. Pentru ca n-am stiut unde sa le amplasam, le-am asezat pe amindoua in acelasi patutz, ca pe sarmalutze, iar in juma de ora sforaiau imbratisate.
Nu stiu care a facut gestul de apropiere, da' banuiesc ca nu fie-mea, ea fiind circumspecta de felul ei.
In orice caz, nici ele nu s-au muscat, nu s-au strins de git, nu s-au chinuit si n-au ramas cu traume.

AL treilea a fost un bb de sase luni, baietzel, cu care n-a prea compatibilizat, da', dupa ce s-au uitat urit unul la altul, si-au intors fundurile si s-au ignorat.
Deci nici asta n-a fost asa de rau.

Am dedus in final ca nu e chiar asa o problema faptul ca fie-mea pare a evolua spre a fi blinda si delicata.
Ca nu traieste intr-o lume asa de rea si trebuie sa-mi mai las arcurile deoparte... pentru ca risc sa devin chiar eu factorul negativ, izolind-o.
Doamne, da' ce greu e!!!

Daca as conduce cu 250 km/h pe autostrada nu m-as simti asa nesigura, in schimb imi creste adrenalina la cote maxime cind vad pe cineva apropiindu-se de ea, fie el si "adult plin de virusi" dar mai ales copil... care e copil si nu stie ce face...

Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
 

liliana29s
Traversam Neverland

Posted 16/04/07 @ 15:06 Reply with Quote
Taaare mult imi doresc sa te vad in parc la groapa de nisip cu BBLisa . Acolo incepe distractia adevarata

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai 15Iunie2004

Back to top

szivarvany
green eyes`mom

Posted 16/04/07 @ 15:50 Reply with Quote
Elise,
super intalneli !
Acum io ce pot sa-ti zic ... dupa 2 ani + 8 luni inca gandesc ca tine ... lumea stie ca`st nebuna, paranoica, blablabla ... dar mai bine ma tem, decat sa ma speriu :-)
Pupici bbLisei !
Back to top

dianapas
nou venit

Posted 17/04/07 @ 08:57 Visit dianapas's Homepage Reply with Quote
Primele contacte ale Ilincai au fost cu verii ei, toti mai mari ca ea. Bineinteles ca paranoica de mama-sa, recte io :D, nu acceptam tuse, stranut, raguseala, scarpinatura etc., de ajunsesera toti sa imi faca semne caracteristice cu degetul la cap.:)
Incet, incet m-am mai linistit, zic eu, desi si acum, la cei 4 1/2 ani ai ei, daca un copil stranuta, tuseste sau isi trage zdravan nasul langa ea, o iau si plecam... drept e ca mi-a cam si racit usor.
Ma intreb cum voi reactiona cand va aparea sora-sa, in august, oare imi vor reveni toate fobiile sau voi fi mai relaxata?

Diana, mama Ilincai
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj