Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117322
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54200
3. Bilantz olguta12 48141
4. J D E monica70 38389
5. A murit Laura! craciunitza 29173
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22242
8. Curiozitate! Ana68 21586
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20211
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
o fraiera.... :(
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 16/03/2007 la 05:28 .:. 4154  vizionari .. Exista 10 raspunsuri la acest anunt
e cinci dimineatza, adica seara tirziu... Doar pentru bebelisa mea mijeste de ziua, pentru mine se apropie ora de culcare.
ORA de culcare, adica ora in care dorm. Singura ora de somn.
Si, de ce sa mint, mai atipesc impreuna cu ea ziua... cu capul pe patutz.

Deci, sa revin...e seara tirziu, si o seara trista.
Nu stiu de ce, probabil e o kestie karmica...toti oamenii pe care i-am admirat la un moment dat trebuie sa ma dezamageasca cumva. Cu cit i-am admirat mai mult, cu atit finalul relatiei e mai apoteotic.
In seara asta m-am certat cu un prieten bun.
Chiar foarte bun.
Ma rog, asta il consideram eu...
Si ne-am certat dintr-un motiv socant de simplu: Nu poate concepe faptul ca interesul copilului meu este pentru mine mai presus decit interesul lui.
In conditiile in care si el are copii.
Si el ar face orice pentru copiii lui.
Dar pentru copiii LUI.
Intre a-mi vedea de copilul MEU si a-l ajuta pe el trebuie, logic, sa-l ajut pe el... Ba chiar insista si i se pare revoltator ca nu gindesc la fel. Si chiar incearca sa ma convinga cit de important e el... si nimic altceva!
"Ce sa fac? Vreau sa stau acasa cu copilul? Bullshit... sa-i iau bona. Ce, acum il las PE EL cu fundul in balta?!"

Uneori ma intreb ce face viata asta din oameni... Pina unde poti sa mergi pentru bani. Strict pentru bani. La ce meschinarii poti sa ajungi. Sau cit poti delimita: asta e curtea mea si-mi pasa, asta e exteriorul de care nu-mi mai pasa....
Eu nu prea pot. Nu stiu sa-mi urmez interesele.
Am inteles, in sfarsit, ca nu-mi stiu interesul.
Ca nu stiu sa profit cu orice pretz.
Si nu sint, probabil, adaptata la societatea asta... pentru ca aplic cam aceleasi principii (putine, ce-i drept) indiferent de circumstantze.
Si sint arme cu care pot sa lovesc, altele cu care nu pot.
Cind e vorba de copii, sint dezarmata.
Asta e. Mea culpa. NU POT sa ii spun cuiva in fata, cu atit mai putin unui prieten, "stii, eu sint mai importanta decit copilul tau - daca nu consideri asta imi esti dusman".
Asta o fi pretul succesului in viata?
Probabil....
Asa ca ziua asta n-a trecut degeaba: am inteles ca sint o fraiera.

Ma duc sa ma culc.
Iar de maine dimineatza imi suflec manecile si ma apuc sa-mi construiesc gardutzul dincolo de care incepe indiferentza. Dincolo de care sint copiii ALTORA.

Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
 

Gabbriela
membru de baza

Posted 16/03/07 @ 06:27 Visit Gabbriela's Homepage Reply with Quote
Elise fi linistita nu esti fraiera.. esti doar o mama care isi iubeste copilul.. fraier e el ca poate sa iti ceara asa ceva.. nimic nu trebuie sa intervina intre tine bb tau.. absolut nimic si NIMENI.... "prieteni" de genul acesta o sa mai gasesti - pazea de ei.

Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 16/03/07 @ 08:31 Reply with Quote
Elise, "prieten"??????? Da' de unde... Bucura-te ca ai inteles cum e! Tu esti o mama adevarata! Somn usor cu capul pe marginea patutului...e o imagine care ar inmuia inima oricui!


Lora, mami de Iustina
Back to top

filofteia
membru senior

Posted 16/03/07 @ 09:47 Reply with Quote
Fraiera? De ce? Poate pentru ca ai crezut ca ai un prieten?
Stai linistita ca multi trec prin asta... mie mi s-a intamplat chiar cu cumnata... si? mi-am vazut de copilul meu, pentru ca este cel mai important din lumea asta. Dincolo de el incepe restul lumii...
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 16/03/07 @ 14:45 Reply with Quote
elise, n o sa reusesti sa construiesti nici un "gardulet". astea s hotariri pe care le iei inainte de a atipi si te ajuta sa te mai calmezi... o sa fii la fel. exact la fel. vulnerabila, buna, o sa ti iubesti puiul mai presus de orice si o sa ti se topeasca in continuare inima si cind alti copii,d e dupa "gard", vor avea nevoie de ceva si va sta in puterea ta sa ii ajuti. asa ca nu te framinta, pur si simplu bucura te ca ai patutul acela linga care sa adormi si uita meschinariile celorlalti. Un parinte care nu ii intelege pe ceilalti parinti pierde ceva atit de important incit poti sa simti pentru el decit compasiune. e ca si cum ai intra in Capela Sixtina legat la ochi.
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 16/03/07 @ 20:51 Reply with Quote
si tu pe omul asta te superi pt ca nu ti-e prieten? eu zic totusi ca e mai bine asa, cel putin acum stii ce parere are despre prioritatile tale, si cat de "buricul universului" se crede el.

cat despre garduri.. stii la fel de bine ca si mine ca desi altii iti furnizeaza materia prima, in mod sigur gardul ala va ajunge casuta pt pasarele, gardulet pt copaceii fragili sau mai stiu eu ce..

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 17/03/07 @ 00:00 Reply with Quote
Sper sa va impacati. E cam stupid motivul de cearta. O fi fost si el disperat...iarta-l. Of course copilul e mai important (asta probabil o sa-ti zica si el cand o sa se calmeze)

Adina + Olivia Karla 04.03.2004
Back to top

annitha_cl
membru incepator

Posted 27/03/07 @ 08:40 Reply with Quote
Elise, nu te supara. Acesti oameni nu merita sa te stresezi pentru ei... Eu am trecut prin ceva asemanator.. stii ca ma chinui de ceva timp sa am un bebe in sfarsit am reusit si cand i-am spus soacrei mele ca sunt insarcinata ghici ce mi-a raspuns? SA FAC AVORT! De ce? Pentru ca nu mai aveam job, pentru ca nu mai aduceam bani in casa si mai era nepotul ei ( fiul sotului meu din prima casatorie) in fundul caruia am pompat de 2 ani tot salariul meu...


copilul meu



alte poze


Cristina 8+

"Nici o alta bogatie nu e mai scumpa decat copilul, fiindca e rupt din suflet si legat de el."
Back to top

Happiness_4_us
Mamica stelelor A&M !

Posted 27/03/07 @ 12:26 (Edited 27/03/07 @ 12:28) Reply with Quote
Inteleg perfect ce simti!
Motto-ul de la semnatura mi l-am ales tot intr-un astfel de moment, cand am fost tare dezamagita de o persoana f draga mie, la care nu ma asteptam.
A fost greu, dar am reusit sa merg mai departe, desi sunt multe momente in care ma gandesc la ea si imi aduc aminte cum era si cate clipe minunate am impartit. A fost o prietenie in care am dat totul neconditionat, dar se pare ca nu a fost suficient.


Nana, 15+
In asteptarea lui
Bubu la 12 sapt si 3 zile.
Nunta noastra de vis!

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!
Back to top

florin_c29
nou venit

Posted 30/03/07 @ 14:43 Reply with Quote
"Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate anume!"

poate ajuta cu ceva....pe mine ma destinde teribil....ma face sa ma gandesc la tot felul de chestii

Back to top

vrdoljak
nou venit

Posted 06/04/07 @ 10:16 Visit vrdoljak's Homepage Reply with Quote
draga Elise,o mama care isi iubeste copilul si o femeie buna nu este niciodata o fraiera,nu te schimba nicodata,o sa intilnesti in viata si oameni rai dar si oameni buni,nu ai ce face dar sa nu mai crezi ca esti fraiera pentru ca ai sentimente,pentru ca tu crezi in oameni.
Cine te raneste,uita-l,cine te iubeste,ramai aproape,si da,copilul tau este cel mai pretios dar de la dumnezeu si nimeni nu are voie sa-ti ceara sa il lasi deoparte.

cu drag Liliana si bebe din burtica 38 saptamani.

lili 36 sapt
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj