Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117209
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53984
3. Bilantz olguta12 47955
4. J D E monica70 38193
5. A murit Laura! craciunitza 29023
6. Un nou inceput...(2) danangie 27426
7. scrisoare catre mama Picasso 22143
8. Curiozitate! Ana68 21485
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Galushca,haina de astrahan,si mantia lui H. Potter
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 26/01/2007 la 09:28 .:. 6443  vizionari .. Exista 11 raspunsuri la acest anunt
Azi dimineatza am plecat de-acasa,ca din tun.Imi sfaraiau calcaiele,si era sa-mi rup si gatul in ciubotele mele sexoase cu toc.
-8 grade afara( ce mai..primavara ), si eu aveam 5 minute sa ajung la servici. Daca manam ca apucata, ajungeam acolo in 10 minute. Am plecat ca o ducesa, infofolita, cu parul ud, bagat intr-un prosop IMENS de plaja, de zici ca eram Ana Sanziana.Putin mai degerata...dar tot zana. Am gonit ca o bezmetica pe autostrada, cu prosopul in cap si tigara in coltzul gurii,cu Gutza urland la CD player "orice mi-ar fi ziiiiiiiiiis". Toti cu caciuli si fulare..eu cu prosop desenat cu umbrelutze de plaja si pahare de tequila . Se uitau toti la mine ca la urs, dar nu mai bagam pe nimeni in seama. Cine mai era ca mine? Am stat la citit si la scris pe DC toata noaptea..asa ca tre sa sufar. Am ajuns sa ma spal ca in shatra, doar pe cap, la repezeala. Uooffffff.
Pina am ajuns la servici, aveam numai tzurtzuri in cap, de zici ca eram Medusa. Mare mirare daca nu dau coltzu' pina la primavara.
La scarbici ..alta zi, acelasi balegar. Da-i cu hartzoagele, si gandeste-te la Galushca pina ajungi sa evadezi la 5:30.
In ultimul timp imi e frica sa mai sun acasa, sa aflu ce mare aventura sau reusita a mai avut Galushca. Asa ca azi m-am abtinut... am stat cuminte in banca mea, si am sunat-o doar pe Diana_n, sa vad ce mari ravagii mai face si Petrutz pe la ei prin casa.
La 5:30 am zbughit-o pe usa, am facut ceva cumparaturi la repezeala, si fuga la prunc acasa.
Cand am intrat...liniste de cimitir. . Il intrezaresc pe tata in beci, privind in gol, cu o privire pierduta, de zici ca acum a sosit de la razbel. Pe mama o gasesc in spate, in "marchiza" unde inghetzam ca sa putem pipa in liniste, si sta zgribulita, ca un refugiat politic, fumeaza tigara de la tigara
Ma uit prin casa sa vad daca toti peretzii mai sint intacti, daca e ceva spart, distrus sau aruncat in aer. Nu. Galushca doarme somn de boier, pisicile se plimba tacticos prin casa. Pot sa respir usurata.
Incepe tata sa urle din beci: CINE MI-A LUAT SHUBA? CINE MI-A FURAT COJOCUL?. "Shuba" la care se refera e o jantilica jegoasa cu blana sintetica pe dinauntru,care are aproape 15 ani, si zici ca a trecut prin primele 2 razboaie mondiale si cel din Korea.
Eu: CARE shuba tata? (iti prinde bine daca faci pe prostu')
Tata: AIA care imi tine cald. Sta pe carligul ala din beci de 14 ani, si n-a deranjat pe NIMENI pina acum. UNDE ati pus-o?
Mama(sa se afle si ea in treaba): Nu ti-a luat-o nimeni dragule. POATE fiica-ta o fi mutat-o. Ca EA e cu curatzenia. Poate EA a aruncat-o
Eu:Nu-sh nimic de nici o shuba, oameni buni... cautati-o unde-ati pus-o. Ca de-acum un an, de cand n-ai mai purtat-o...i s-ar fi putut intampla MULTE (daca ma acuza "dejaba", macar sa bag frica-n ei)
Incepe tata sa ia tot beciul la cautat(ar fi fost bun de arheolog), injurand in barba. Aud ceva de sfinti si Biblie, dar ma fac ca nu aud.
Vine tata sus...parca e o placa stricata "SHUBA, SHUBA,SHUBA.
Eu ma incumet sa-l intreb: Ai mai purtat-o de iarna trecuta?
Mama:Unde ai pus-o?
El:Unde mi-ati pus-o.
Iar nu ne intelegem om cu nebun.
Eu raspund pt el: Pai de iarna trecuta n-a mai purtat-o.
Mama: Pai IERI..cand ai iesit cu Galushca pe balcon..cu CE te-ai imbracat?
HOPAAAAAAAAAAAAAAA... se ingroasa gluma!!!
Tata:Pai voi vreti sa-mi aduc aminte ce-am pus eu pe mine ieri?????
EU(in gandul meu):recomand o camasha de fortza, shefu.
Tata: Pai..POATE am pus shuba....dar eu de unde sa stiu unde e?
Eu(tot in gand, ca-s curajoasa rau):Pai sa dam un telefon la Primarie..poate stiu ei pe unde ti-o fi cojocul naravash.
Il trimite mama in sufragerie, sa isi caute "haina de astrahan"
Si apare shefu cu SHUBA pe el, si cu fes de lina in cap... E gata sa infrunte nametzii de afara. Nu tu un "scuze, ca sint uituc" nu tu un" du-te si te spanzura ca am imbatranit eu". NIK. Liniste si ceai de tei.
Sint acasa de 5 minute si deja mi-au cedat nervii. Pina vine Bombonelu acasa, ma gaseste spanzurata de candelabru cu shiretele de la adidasi ( o sa ajung sa schimb si istoria...Horea, Closhca, Crishan, si acum Olguta).
Mama isi mai aprinde tacticos o tigara, si ma invita la "fumoar", acum ca s-au linistit apele, ca sa imi relateze ultimele aventuri ale Galushtei.
Incepe cu " e un INGER de copil. O PAPUSA".
Bine , bine madam..lasa abureala, si spune ce-a mai distrus, ce-a mai spart.
Pai..nimic..in afara de ceasca mea de cafea preferata
Ceasca de cafea a mamei are nevoie de o "explicatiune". Nu e o ceasca NORMALA( ca si propietarul,dealtfel). E cat un tzucal de mare. In ea bagi linistit 4-5 cesti de cafea. Zici ca-i ceasca pe steroizi. Asa...intra coana mare in amanunte, si-mi spune ca don'shoara a tras de fatza de masa din bucatarie, si ceasca -din nefericire- era pe ea. S-a dus cu fatza de masa si cu ceasca PE fatza de masa, cu shirul de cafea si zatz prin toata casa.(Adica...bucatarie, dining room, living room, family room). I-a dus-o lu' mama plocon, dar pina a ajuns acolo, erau "pictate" cu cafea si zatz 2 pisici, 3 covoare persane, si una bucata Galushca. Tata a spalat la Galushca si la pisici de i-a venit acru, mama a spalat la persane de a zis ca pina la urma le da foc. Dupa 2 ore de "spalari", toti erau terminati.Deci de-acolo linistea aia sinistra. AHA!!!!!
In rest...o zi linistita...in afara de momentul cand a evadat Galushca de linga babaci, si au gasit-o in bucatarie, agatzata de butoanele de la aragaz, incercand sa dea drumul la gaze.. Pina la urma arunca si coshmelia in aer. Uooffffff....imbatranesc pe zi ce trece. Stiu ca nu ma crede nimeni,dar simt cum o iau pe aratura, "inshetishor, inshetishor", si doar ce-a inceput distractia.
Mama- femeie cu scaun la cap( ca sa nu zic canapea) si cu multa experientza in ale copiilor, m-a intrebat daca ar fi rau...daca o leaga pe Galushca de ea..cu un cordon..cu CEVA...sa fie ca doua siameze....nedespartzite. Ca poate asa scapam toti intregi si nevatamatzi. Ma mai gandesc....
Restul serii chiar a fost calm. Pina cand am terminat de mancat. In timp ce eu spalam vasele, si mama se pregatea sa iasa IAR la fumoar cu Bombonelu,Galushca(probabil cu gandul la aventura de mai devreme), a apucat de fatza de masa(inca nu s-a lecuit mama ), si a tras de ea cu tot sufletul. Pe masa mai erau o farfurie cu ciorba si un pahar cu apa. Amandoua pline. Noroc cu mama, ca era pe faza. A salvat farfuria, in timp ce a inceput sa o mushtruluiasca pe Galushca. Ea...zambitoare"CE?CE?CE? %$^#@&". Si cum se uita mama la ea cu inimioare in ochi, mai apuca Galushca de fatza de masa o data, si trage cu toata puterea. Si-i tranteste babei paharul pe picior,mai sa i-l rupa. Ca apa o ajunge de sus pina jos, de la ochelari pina la shosete, si-i ajunge si-n chiloti. Mission accomplished. 1-0 pt Galushca
Bombo- cavaler ca intotdeauna, isi ia odrasla in bratze, si o ia la sanatoasa in sus, pe scari, nu cumva sa se gandeasca careva sa-i dea vreo 2 la funduletz. Eu imi termin linistita vasele, si o iau agale pe scari, cu un biberon in dintzi si cu prosopul cu umbrelutze si pahare de tequila aranjat pe umeri, ca mantia lui Harry Potter..
Ma dau batuta. Capitulez. Si ma gandesc ca mi-am facut-o cu mina mea. Poate nu CHIAR cu mina...dar cine isi mai aduce aminte cum se fac minuni de-astea cu suzete si biberoane?
Ma duc sa-l intreb pe Bombonelu

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

ladybug3
nou venit

Posted 26/01/07 @ 11:17 Visit ladybug3's Homepage Reply with Quote
suuuuper cu fiece zi ce trece tot mai TAREEEEEE!!!!!GO GALUSHKA GO!!!! Don't you just LOVE her??!!!
Back to top

Lara
membru junior

Posted 26/01/07 @ 21:47 Reply with Quote
Uof...doamna dili... am vrut sa ma abtin de la comentarii... dar nu puot :D
E shok ce se intampla pe la voi pe-acolo zi de zi :))))
Am ras, m-am binedispus pe seama ta, dar iar mi-a pierit zambetul...
Faza cu tata mi-e una taaare familiara, mama era si ea cea care ma scotea pe mine in fata cand disparea ceva din casa, ca nde, tot eu eram cu aruncatul deseurilor :D iar de iesitul din casa-n miezul iernii cu parul proaspat spalat si mai deloc uscat...hihi... pot sa spun ca nu face bine deloc la tartacutza... Migrenele de azi isi spun cuvantul...
Asa ca, mai lasa tu cameshile de noapte segzi si turbanul umed pentru serile toride de vara si apeleaza la una bucata cojoc si caciula de blana ca-s sanatate curata ;) Iar daca mai sunt si de astrahan...ehe...cu-atat mai bine :D O sa-l faci si pe tata mandru ;)

Lara



Back to top

betiana
membru incepator

Posted 30/01/07 @ 21:25 Visit betiana's Homepage Reply with Quote
Draga Olguta esti o buna naratoare.Si daca ai inca simtul umorului este OK.Cand ai copii mici,necazurile sunt mici. Sa vezi mai incolo!

betiana
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 31/01/07 @ 07:19 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Multumesc, Betiana Aici ai si tu dreptate. HABAR nu am ce ma asteapta...pot doar sa-mi inchipui.
Ce-i drept, Galushca promite multe....ulcer, probleme cu inima, boala pe fond nervos..eheeeeeeee....doar are cu cine sa semene ..tatal ei ( Mamica ei a fost si ramane un ingerash)
Oricum, va multumesc- tuturor- pt suport si "imbarbatare". Promit sa va tin la curent cu cate fire de par alb imi va face cadou saptamanal



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

Nora
Mami de Andrei si Victor

Posted 31/01/07 @ 10:36 Reply with Quote
Foarte frumos, Olguta, asa-i ca-s minunati copilasii nostrii? Si pana la urma, ce-a facut asa grav copchilul, doar o fata de masa daramata? Mai naspa bunicu' care face scandal desi e vina lui, bunica(,)ca fumeaza si mami ca iese cu parul ud din casa, iarna. Nu ne-ai zis nimic de tati, el nu face prostioare?

PS "La Medeleni" a fost una din marile bucurii si ale copilariei mele. Am citit-o si rascitit-o, am plans si am ras...o viata intreaga intr-o carte.

Pupici Galustei si curaj mamicii, viata e minunata!

Nora
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 02/02/07 @ 16:09 Reply with Quote
Olguta, sunt fan Galushca! Zilnic "imi permit" sa caut daca ati mai pus ceva poze si ma intristez cand nu... Astept cu nerabdare vesti noi! Cat despre Metaforel, cand il vad mi-l imaginez cum l-ai descris tu...acum e altul...
Mai povesteste-ne, ca tare frumos le mai zici!

Lora
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 04/02/07 @ 19:23 (Edited 05/02/07 @ 08:15) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
LoraG, esti o dulce
Site-ul Galushtei e pasiunea mea, dar din pacate nu am voie sa adaug decat un anumit numar de poze. Cu cat mai multa lume vede site-ul, cu atit mai multe poze am voie sa postez. Pina acum am voie 1000, si sintem aproape de cifra permisa(853). Din fericire( sau nebunie) pt noi, eu o pozez pe Galushca aproape zilnic, deci daca vrei sa o "vezi" mai des, trimite-mi un mesaj privat cu adresa ta de email, si promit sa te tin la curent cu don'shoara.


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

mirelutza25
nou venit

Posted 05/02/07 @ 20:38 Reply with Quote
URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!
Ce zici Olgutzo? Surprizaaaaaaaaaaaa.....................
In sfarsit am REUSITTTTTTTTTTTTTTTTT. Impresiile mele le cunosti prea bine, acum trebuie sa te mai pui pe scris daca vrei reactzii.Pupici multzi pentru tine si Galusi.........unu mic si pentru Bombo.
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 09/02/07 @ 12:27 Reply with Quote
Alo, Glushca, ce faci? Ne-ai uitat? Pai e fromos asa, ne lasi cu ochii-n soare asteptand? Zi ceva...sau mai bineeeee, fa ceva, nu? Si apoi ne povestesti (cu ajutorul mamei, care, bineinteles, va fi foaaaarte fericita ca tu te apuci de trebaluit prin casa - chiar, ar fi o idee buna sa redecorezi putin, parintii tai s-ar bucura enorm) ce ai mai facut! Nu ne lasa sa asteptam prea mult noutatile! HAI GALUSHCA!!!!


Lora, mami de Iustina
Back to top

diplodocus
Yo-yo

Posted 14/02/07 @ 16:30 Visit diplodocus's Homepage Reply with Quote
asta se intimpla la fiecare postare pe care o citesc
Pupici la Galushca, la cit mai multe nazdravanii( relatate cu lux de amanunte aici )
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page