Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117299
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54164
3. Bilantz olguta12 48112
4. J D E monica70 38359
5. A murit Laura! craciunitza 29133
6. Un nou inceput...(2) danangie 27526
7. scrisoare catre mama Picasso 22219
8. Curiozitate! Ana68 21570
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20182
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20155

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Moartea lui Metaforel
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 16/01/2007 la 11:14 .:. 20156  vizionari .. Exista 45 raspunsuri la acest anunt

A fost eroul copilariei mele. Il idolizam.
Coleg de clasa cu sora mea, inalt,brunet, frumos si plin de o blandetze uluitoare. Era "poet" in devenire....la fel de usor cum injurau baietii de mama si de tot neamul, el recita versuri, si visa la marea albastra si florile nemuritoare. Umblam dupa el ca un catzelus, doar, doar de mi-ar da un pic bicicleta lui albastra si metalizata. De parca mi-ar fi dat un Jaguar cadou.
Intre ei a fost o ambitie mai intai..ea inalta, mladioasa, blonda diafana, tacuta si mult prea matura pt virsta ei. El...la fel de timid, dar si cu o doza de rautate specifica baietilor la virsta de 11-12 ani. A urmat apoi o perioada teribila in viata lui Mina- sora mea, cand o colega de clasa a incercat pur si simplu sa o stearga de pe fatza pamantului..cu o caramida aruncata de la etajul 8- sau 10- nu mai tin bine minte- in fine, o alta poveste mult mai lunga si mai dureroasa.
A lipsit mult de la scoala...si "el" s-a oferit sa o ajute cu lectiile, atunci cand a revenit la scoala, legata la cap cu o basma alba de matase, si fara pletele ei blonde,palida si slabita, lipsita de vointza si sperantza. Cred eu ca atunci s-au indragostit unul de altul. Dragostea aia inocenta, cand te apuca tremuriciul doar cand primesti un Martisor, sau cand iti deschide usa la clasa. Eram ATIT de fericita. Fat-Frumos si Zana Zapezii..ahhh..ce combinatie superba. Ii urmaream peste tot...umbra de care nu scapau nici in ruptul capului. Bunica ma trimitea sa fac pe "sheriful" dar eu ma duceam sa tin de "6"..deh..agent dublu de la frageda virsta de 10 ani.
Il iubeam. Nu...gresit spus. Il ADORAM. Nu asa cum il iubea Mina....ci ca pe fratele PERFECT pe care mi-l dorisem de-o viata. El era cel mai bun, mai frumos, mai destept, mai gingas. O facea fericita pe Mina, si pe mine prin fericirea ei. Vorbea cu mine ca cu un om "MARE", refuza sa imi spuna PUPU(porecla care venea de la PUPAZA, deoarece vorbeam destul pt un intreg detashament),si nici GALUSHCA nu-mi spunea, deoarece toti spuneau ca-s ca o sfarleaza. Cartea lor favorita era La Medeleni.Nu aveam rabdare sa citesc o carte atit de MARE si COMPLICATA(hehehe) pe vremea aia, dar aveam incredere in ei. Tare strashnica trebuia sa fie, daca le placea LOR.(Mina deja devenise BLEUMARINA pt el, deoarece avea ochii ca marea, si era la fel de frumoasa si de gingasa pt el, precum marea.)
Si intr-o buna zi, m-a strigat OLGUTA. Si uite-asa am citit si eu La Medeleni, si tare mandra eram ca sint OLGUTA. Sint aproape 30 de ani de-atunci, si de fiecare data cand vad ca cineva imi spune Olguta, parca mai cresc un metru in inaltime. Eu- ca sa fiu cinstita si sa nu-i raman datoare, l-am botrezat Metaforel.
Au urmat doi ani frumosi, plini de aventuri si excursii, bilete si epistole de amor, telefoane, si declaratii.
Si apoi a venit si timpul sa plecam peste ocean. Tin minte ca ultimele 10 zile n-am mai stat in apartamentul nostru. Am stat in Bucuresti, la niste prieteni, pe Paleologului. Mina n-a vrut sa-i spuna unde vom fi...si asa plangea zi si noapte de dorul lui. Dar dupa 4 zile....l-am vazut pedalind furios prin cartier. O cauta pe Mina, pe la scoala nu mai trecuse de mult, pe acasa nici atit. Era "Shtrampirat" si emotionat tot, dar foarte hotarit si optimist ca o va gasi. Si asa a fost. Zilele alea au fost perfecte. Bitter-sweet, cum spun americanii. Si-au facut promisiuni, ca se vor astepta, ca nu vor renuntza unul la altul nici in ruptul capului. Iar eu, in timpul asta, pedalam tare tzantzosha ...pe bicicleta viitorului meu cumnat( si tzineam de 6). Cine mai era ca mine?
I-a facut cadou o caseta audio cu muzica...aleasa de el special pt ea... melodii carora le stiu ordinea si versurile si acum, dupa 25 de ani.
Ani de-a randul si-au scris. Are SUTE de scrisori de la el... si el de la ea. Casete audio pe care se inregistrau ei, in care isi spuneau cate-n luna si-n stele...casete a carora sosire erau pur si simplu sarbatoare la noi in casa,casete pe care le ascultam zile si nopti in sir, pina cand le invatzam de din-afara. Trimiteam pachete din America cu de toate, sa aiba flacaul ce-i mai bun si mai frumos. NIMIC nu era prea bun pt Metaforel.
Apoi..... a "CRESCUT". A inceput sa greseasca fatza de ea...sa umble prin "vecini", cu toate ca ei inca ii mai declara dragoste nemuritoare. Am aflat apoi ca s-a insurat cu o ALTA Marina....tot blonda...explicatia lui? "Macar daca nu pot sa am originalul, macar sa am o copie". O casnicie care a durat mai putin decat raceala mea.
Iertam, trecem mai departe.....L-am vazut dupa ani, cand a venit in America, trimis de un post de televiziune la specializare. Am condus ca o bezmetica 500 de km, ca sa vin acasa pur si simplu distrusa. Metaforel murise. In locul lui am gasit un strain, un om distant, calculat, plin de rautati si nepasare. S-a intalnit si Mina cu el... atunci cred ca s-a facut ruptura. El era inca insurat, iar ea a refuzat o relatie intima. I-a ranit orgoliul. Metaforel n-ar fi bagat in seama orgoliul , ci fata de linga el.
S-au mai intalnit dupa niste ani, cand el a venit aici- tot cu un post de televiziune.. Ea era logodita, el singur. S-au intalnit toti 3, la o cina in New York. Cumnatul meu "Tica" ( Michael il cheama, dar noi l-am botezat in romaneste), e un GENTLEMAN adevarat si o bomboana de barbat(Probabil de-asta le-am si facut cunostintza). In timp ce Tica era la toaleta, in plin restaurant i-a propus sa plece cu el. Sa-l lase pe Michael, macar pt o seara...sa mearga ca "perechea" lui la un mare bairam la consulatul roman. L-a refuzat. Si aia a fost ultima data cand l-a mai vazut.
Acum cateva zile, imi spunea Mina ca in drum spre casa, in timp ce conducea, Michael i-a spus ca regreta faptul ca a fost si el acolo cu ei. Ar fi trebuit sa-i lase sa se intalneasca singuri, sa-si aduca aminte din copilarie si din "tineretze", deoarece NICIODATA nu mai vrea sa mai vada atita durere, suferintza si deznadejde pe fatza unui om.
De-atunci...au trecut 10 ani. El s-a "realizat" in Romania..a devenit unul din primii comentatori la tv, s-a recasatorit, are si copii. Multi ani i-a scris. Emailuri cu cate o poza cu casa bunicii lui, unde mergea si visa la Bleumarina- casa unde i-a spus ca a ascuns scrisorile de la ea, cu sperantza ca intr-o buna zi unul din copiii sau nepotii lui le vor gasi, si vor vedea cat de mult a fost iubit de o fata, cu adevarat. I-a trimis poze cu copii lui, cu el, cu sotia...doua, trei vorbe...doar sa fie sigur ca Mina nu l-a uitat. Nu stie...HABAR nu are ca marea pasiune a Minei a ramas marea, oceanul. Nu stie ca fiecare vacantza pe care o ia e langa ocean, unde-si petrece saptamani intregi culegand scoici si plante; are casa plina cu ele, colectii intregi. Face tot felul de lucruri superbe din ele...bijuterii, aranjamente....dar cu asta s-a resemnat..cu amintirile..... e fericita in casnicia ei- mai mult decat fericita- sint cel mai potrivit si mai dulce cuplu pe care il cunosc, dar Metaforel mereu va ramane in sufletul si in gandurile ei. Si atunci mi se rupe sufletul. Pt ea, si pt el....pt. ca a fost un dobitoc. A ales FAIMA...in loc sa aleaga fericirea.
Dupa nasterea Galushtei....a crezut mai intai ca e fetitza ei....ca ii seamana leit...a fost shocat ca si Mina la randul ei are un copil. Cand i-a spus intr-un bun sfarshit ca "Olguta" e mama...a disparut. Nici un cont de email nu mai merge. A sters tot, a disparut de pe fatza pamantului.
Il vedeam pina acum cateva luni la stiri...... acum nici acolo nu mai e. In schimb il vad din ce in ce mai des la Rubrica Carcotashilor, unde fac zeflemea de el, si-i dau diplome jignitoare, cum ca ar asasina limba romana. Atunci am momente cand imi vine sa sparg televizorul. A devenit o simpla caricatura a oamenilor din viata pe care si-a ales-o.....
Si stau si ma intreb...de ce a murit Metaforel al meu?

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /5  

liliana29s
Traversam Neverland

Posted 17/01/07 @ 12:29 Reply with Quote
"La Medeleni" cartea copilariei, daca aveam o fetita era sa fie Olguta, nu am fetita am baiat si-l cheama Dan

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Back to top

Bleumarina
nou venit

Posted 17/01/07 @ 14:20 (Edited 17/01/07 @ 14:42) Reply with Quote
Makaroano...are Olgu o memorie de elefant! In scoala, nu trebuia sa citeasca decit o data o lectie..si era gata de scos la tabla! Ma rodea o invidie pe chestia asta...pfoaaaaaa! Caci io... mai ca trebuia sa rod cartile alea prapadite, ca sa invat lectia! Diriga m-a pira Mamei la fiecare intilnire ca-s prea visatoare...sanchi! Toata "materia cenusie" era la 'mneaei!
Back to top

Bleumarina
nou venit

Posted 17/01/07 @ 14:39 Reply with Quote
Lilliana: vezi ai grija, nu uita sa-i cumperi un zmeu lui Danutz...unul cu o coada de hirtie colorata luuuuuuunga!
Back to top

korinna
Membru permanent

Posted 17/01/07 @ 15:49 Visit korinna's Homepage Reply with Quote
Super poveste!!!Sper doar sa nu o descopere si carcotasii!
Insa personajul e lesne de identificat.Numai ca in back groundul diplomei care a primit-o erau niste verze!Dar pe bune ca o merita!O fi esuat si el precum bananele!!!
Ceea ce conteaza cu adevarat este ca voi v-ati realizat .Mai ales sufleteste cred ca un adevarat premiu acordat de natura divina.
Insa talentul tau in ale scrisului e de remarcat.Am ramas captiva textului tau.Super..super!!!

Corinna

poze cu familionu'
Back to top

anamaria
membru matur

Posted 18/01/07 @ 13:23 Reply with Quote
ete "poietu' " se gasi sa macelareasca la batranetze limba romana... unde-a fost si unde-a ajuns metaforel, cum ar veni....

_________________________________
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DE CE SA REPETI VECHILE GRESELI, CAND EXISTA MULTE ALTELE NOI PE CARE POTI SA LE FACI?
Back to top

pisi_ella
Forever in love...

Posted 19/01/07 @ 13:14 Reply with Quote
SUPER POVESTE!!!!!
Mamaaa....mor de curiozitate sa stiu cine-i! Nu m-am mai uitat de multisor la Carcotasi...din lipsa de timp...nu mai lasa plozii sa ma uit la tv la ora aia! Dar de acum incolo sigur imi fac timp sa ma uit!
Olguta12, ai talent la scris!
Hmm!..."La Medeleni" si "Ciresarii"...cartile care mi-au marcat copilaria...O tempora!....Ma gandesc...oare copiii si adolescentii din ziua de azi le-or mai citi? Sau in ziua de azi nu se mai gusta farmecul unor asemenea carti?...


_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 19/01/07 @ 13:47 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
pisi_ella, daca mori de curiozitate intre pe site-ul antenei 1, o sa vezi acolo "CV-urile" stiristilor, sigur il vei recunoaste

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

ladybug3
nou venit

Posted 19/01/07 @ 17:53 Visit ladybug3's Homepage Reply with Quote
Dumnezeule..sunteti adorabile bre! olgutza si a ei bleumarina frumoasa:X... iar tu olgule scrii grozav..am inceput deja sa scot la imprimanta "manuscrisurile" pt a le lega intr-un asa-zis "volum de senzatie" ..sunt sigura ca o sa fie un Best seller.. iar tu o sa devii multimilionara fey si o sa ai in sfarsit mai multi bani pt material de studiu oricum povestile tale sunt foarte frumoase, impresionante si pline de sinceritate..dar cea cu nashterea alexandrei..m-a impresionat pana la lacrimi e marea mea iubire..pe care probabil nu o sa o cunosc decat cand va fi mult prea batrana ca sa stie macar cine sunt..intru cat o sa dureze cam o vesnicie pana o sa ajung eu peste ocean..pana atunci insa..imi sting setea de "galushk" in fata si ma multumesc cu franturi de povesti, poze si filme cu ea si cu voi! in speranta ca va voi intalni candva va imbratisez cu drag>:D< a voastra buburuza fantastica!
Back to top

pisi_ella
Forever in love...

Posted 20/01/07 @ 01:02 Reply with Quote
Mersi mult de tot, Mickyyy, esti o scumpa! M-ai salvat de la moarte! Acum pot sa ma culc linistita!
quote:
Originally posted by Mickyyy

pisi_ella, daca mori de curiozitate intre pe site-ul antenei 1, o sa vezi acolo "CV-urile" stiristilor, sigur il vei recunoaste

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)





_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Back to top

pisi_ella
Forever in love...

Posted 20/01/07 @ 01:26 Reply with Quote
Inca ceva: Olguta, m-am uitat la pozele voastre! Nu-mi vine sa cred...sunt SU-PER-BE!! Sunteti o familie nemaipomenita! Tu si Mina sunteti niste frumoase (si destepte, constat) iar despre Galushka...chiar n-am cuvinte sa zic nimic!!
Nu va mai faceti sange rau, nu merita, zau asa! Auzi tu..."Metaforel" Marfa porecla! Tare de tot! Culmea e ca i se si potriveste!
Metaforel, sa fie el mandru ca v-a cunoscut!


_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page