Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117316
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54198
3. Bilantz olguta12 48134
4. J D E monica70 38388
5. A murit Laura! craciunitza 29167
6. Un nou inceput...(2) danangie 27544
7. scrisoare catre mama Picasso 22240
8. Curiozitate! Ana68 21583
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20209
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
tat-su
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 09/01/2007 la 12:10 .:. 6991  vizionari .. Exista 24 raspunsuri la acest anunt
...devine panicat si neindeminatic cind are ceva fragil si miscator in bratze.

O ia pe fie-sa din patutz... asa, cu trei degete, nu cumva sa-i sfarme ceva...
Si se holbeaza la ea.

Copilul se holbeaza si el la tat-su, citeva secunde.
Asteapta ceva...
Asteapta degeaba.
Si incepe sa se strimbe.
Spre disperarea "detzinatorului".

"CE ARE?"
"N-are nimic...vorbeste cu ea."
"Si ce sa-i spun?!"

Sa-i spuna "papushika lui tati".
Ca atita stie.
Din cind in cind, cind vede ca bebe plinge cu foc, ii mai baga un "papushika lui tati".
Lucru care intriga kupilul - care se opreste din zbierat si, iar asteapta.
Si iar tat-su se blocheaza.
Pina ii vine o idee salvatoare: "Aaaa.... ii e foame!!"
"Nu-i e foame. A mincat."
"Pai mai da-i!"

Pai da, copilul meu e sac fara fund... Ma gindesc cu groaza ca, daca as lasa-o cu el vreodata, i-ar da mincare de cite ori aer scoate vreun sunet. Dupa parerea lui, bb n-are alte functionalitzati.

Elise

Trimite reactia ta
Next page
# /3  

liliana29s
Traversam Neverland

Posted 09/01/07 @ 12:20 Reply with Quote


Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Back to top

szivarvany
green eyes`mom

Posted 09/01/07 @ 12:26 Reply with Quote
Elise - pune l sa schimbe pampersii, arata i exact cum se face, transforma l in expert !
Mai in gluma, mai in serios, dar macar sa te ajute ! Si poate nu va vrea sa indoape cupila` !
Crestere mare va dorim si asteptam pozici cu bebika !

________________________________________
Daria & Giulia (2004 08 16) www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">poze
Back to top

Alex2
prisoner of love

Posted 09/01/07 @ 12:53 Reply with Quote
quote:
Ma gindesc cu groaza ca, daca as lasa-o cu el vreodata...

Mai de ras mai de plans...eu cred ca asta e o solutie buna. Un copil e destul de rezistent la...multe. De ce nu-l lasi pur si simplu si pe el sa incerce, sa testeze. Numai asa va vedea ca nu se sfarama si ca intentia lui de a-i da iar papica nu e tocmai buna. No ofens, de cele mai multe ori mami greseste ptr ca-l considera pe tati neindemanatic (nu spun ca nu e adevarat :D) dar nici nu-i da sansa sa experimenteze. Stim cu toti, nevoia te invata.
Succes!

Alexandru
______________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Back to top

Anuska
una bruna, una blonda...

Posted 09/01/07 @ 14:41 Reply with Quote

Parca povestesti de sotul meu la primul copil! Mai adauga ca de cate ori se trezea noaptea, cica avea nasul infundat si nu putea sa respire....
La al doilea alta viata! Avea curaj s-o ia in brate, se juca cu ea, vb cu ea samd.... Da' fixul cu nasul infundat l-a pastrat!
Solutia deci? Inca un copil!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)


Back to top

Elise
adrift :)

Posted 10/01/07 @ 10:07 Reply with Quote
quote:
Un copil e destul de rezistent la...multe. De ce nu-l lasi pur si simplu si pe el sa incerce, sa testeze.


pai chiar crezi ca ma rabda sufletul sa merg pe premisa asta ("las' ca fie-mea e rezistenta...")?

Elise
Back to top

tinatache
mama mamutilor mahmuri

Posted 10/01/07 @ 10:16 Reply with Quote
ar fi bine sa te lase sufletul, n-o sa-i faca nimic de care sa-si aminteasca o viata, in schimb capata experienta. Prima data nu stie, a doua banuieste, a treia incearca si uite-asa se creaza legatura dintre ei. Nu pierde momentul, mai tarziu e si mai greu, daca o mai vrea tati.

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de
Back to top

smaranditza
popii

Posted 11/01/07 @ 00:42 Reply with Quote
Elise, eu cred ca e normala stangacia lui, daca am putea sa-i spunem asa.

In primul rand, pentru ca barbatii nu au cum sa aiba instinctul matern, sensibilitatea si afectiunea unei femei/mame, care nu trebuie sa se gandeasca dinainte ce sa vorbeasca cu copilul.

Apoi, cred ca sotul tau nu stie efectiv cum sa se comporte cu un copil mic. Si...nu e singurul!!!
Dupa ce am terminat liceul pedagogic (toba de pedagogie si psihologie, dar valabila doar pentru prescolari si scolari mici...) a nascut o prietena de familie. M-am dus la ea in vizita, si efectiv nu stiam ce sa fac cu copilul: sa ma maimutaresc la el ca sa-i castig un zambet, sau sa ii vorbesc pe un ton normal, ca unui om mare?
Exact aici cred ca este dilema sotului tau: i se pare nefiresc sa ii vorbeasca normal, fara stramabturi si maimutareli, asa cum poarta o conversatie cu orice adult (pentru ca fetita e doar un bb, nu?). Pe de alta parte, nici nu-i vine sa sa maimutareasca in fatza ei pronuntand cuvinte stalcite si strambandu-se, pentru ca nu a mai facut-o niciodata probabil...si e nefiresc...

Noi nu avem copii (inca) dar am vazut exact aceeasi faza (pe care o descrii tu) la cumnatu-meu. In primele luni nu stia efectiv cum sa se comporte cu bb, parca nu era al lui, desi il iubea la nebunie. BA mai mult, bb nefiind obisnuit prea mult cu tata-sau, tipa ca din gura de sarpe cand era lasat pentru cateva minute in bratele lui (fapt care ii adancea complexul si teama ca nu se stie descurca cu copilul, ca nu stie sa aiba grija de el, ca copilul nu sta la el...etc). Cu timpul s-au invatat unul cu altul, si acum bb mai mult vrea la tata in brate decat la mama. :)

Cu rabdarea treceti marea :)

Va apreciez foarte mult, si va doresc un bb mancacios si sanatos (ca frumos sigur este!) :)

Back to top

hannen
not sayin` much!Shh!

Posted 11/01/07 @ 04:00 Visit hannen's Homepage Reply with Quote
Wow,Elise esti mamica?Felicitari!!!!
N-am stiut .Stiam doar ca iti doresti bb.Sa fie sanatos ,lasa ca invata si tati asa cum invata si mami ca doar nimeni nu s-a nascut invatat.
Noi avem 3 si tac-su se descurca de la prima.El a schimbat primul pampers si baie le-a facut dar inca are "tic-ul" cu foamea.Cum se agita bb ."ii este foame"Chiar daca vede ca abia i-am scos tzitzi din gura.


Back to top

Elise
adrift :)

Posted 11/01/07 @ 18:26 Reply with Quote
Hannen, trei kupii?!
Wow, ce harnici ati fost! :)

Oricum, raportez imbunatatiri:
- schimbat Pampers (bbu' a fost rabdator...)
- scos afara la plimbare (si o pata de laptic pe tricoul lui tati, ca dovada).

Elise
Back to top

alba
membru matur

Posted 12/01/07 @ 00:24 Reply with Quote
Bravo tati,tine-o tot asa

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page