Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117209
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53985
3. Bilantz olguta12 47956
4. J D E monica70 38193
5. A murit Laura! craciunitza 29026
6. Un nou inceput...(2) danangie 27427
7. scrisoare catre mama Picasso 22145
8. Curiozitate! Ana68 21488
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20119
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20053

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
povestea bunicii care trebuie tranchilizata
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 13/10/2006 la 08:26 .:. 4728  vizionari .. Exista 5 raspunsuri la acest anunt
iaca povestea bunicii care trebuie tranchilizata.
Aseara..cand finii nostri erau in vizita si galushca era aproape gata cu baia..., se trezeste mama CA.... si-a rupt Galushca cruciulitza de la gat. ACUM TREI ZILE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Si tot dinsa…UNDE E ?
Eu:Pai unde-ai pus-o, cucoana?
Ea:Lasa-ma- nu ma stresa…lasa-ma sa ma gandesc.
Incepe Mamitza sa o caute prin dulapuri, pe la zahar, pe la faina, la scortzisoara. Prin vitrine.Pina si in frigider s-a bagat. La legume.
Eu: Mama..CE cauti? UNDE o cauti?
Ea: Pai...am pus-o intr-un SHERVETZEL..de-ala de NAS...KLEENEX.( Si isi aduce aminte de el 3 zile mai tarziu ).
A cautat juma de ceas in toata casa, si s-a decis ca azi o sa ia toate pungile de gunoi de saptamana trecuta la mina...si o sa gaseasca cruciulitza si lantzul Pishcoatei. BAFTA!!!
Buba e...ca nici EA nu stie unde a pus shervetzelul fermecat.
De-abia astept sa o vaz in spatele casei, in curte…pe un teanc de frunze, cu manusi de chirurg in maini, legata la gura cu vreo basma , gata de “operatie”. N-are de “operat” decat vreo 6 saci de gunoi. Aia da operatie. Cred ca se lasa de meserie inainte de a se apuca de ea. Parca si vad bucati de paine veche, paste, si mere pe jumatate mancate zburand prin aer. ( Imi pregatesc aparatul foto de pe acum).

O sun acum cateva minute sa o intreb daca vrea sa mearga cu mine, cu Bombonelu si cu Pishcoata sa alegem un tort pt ziua “don’shoarei” .
Raspuns direct.
Citez: “N-am timp de fleacuri de-astea draga. Tre sa stai cu copila, ca eu ma bag in gunoi. Ca TOT TU ai aruncat shervetzelul. "
Am incheiat citatul. (As fi incheiat eu si discutia, dar m-a mancat si nu m-am putut abtine).
Eu: "HUH??????POFTIM???? DE UNDE PINA UNDE EU??????"
Ea: “Pai tu arunci totul. TU esti aia cu curatenia. ”
Am incercat sa-i explic ca eu nici macar n-am FOST acasa.
Ea (ingaduitoare): “Lasa, mama... ca nu vreau sa ma cert cu tine...dar stii ca tatal tau a venit tarziu de la drum( Sambata la 11 dimineatza.Al naibii de tarziu!),si Bombonelu(sosul) nu pune el mana sa arunce ORICE “ ( Comoara ca un shervetzel mototolit..cum sa-l arunce..ce-i nebun?). Deci EU am aruncat TOTUL. De m-as arunca si eu dintr-un avion.
I-am inchis telefonul.
Dupa 5 minute m-a sunat inapoi.
Tot ea:”De ce imi inchizi telefonul? Daca esti stresata nu-ti varsa nervii pe mine".
Si mi-a inchis ea telefonul.  
Mai am un sfert de ora din ziua de munca. In drum spre casa ma opresc pe la veterinar.Ii cer cele mai puternice tranchilizante.
Si ma bag eu in sacii cu gunoi






olguta12
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE



Trimite reactia ta
 

sofia_misicu
membru junior

Posted 14/10/06 @ 15:37 Reply with Quote
Sunt si eu posesoarea unei mame atomice. La proaspetele 100 de kile pe care le are se adauga o tona de buna intentie si 3 tone de ameteala. Ma mir ca pana acum nu a calcat-o decat o masina, ca si-a rupt doar o mana si si-a scrantit piciorul doar de 10 ori. Seara la ora 20.01, in momentul in care Romtelecomul se face brusc ieftin, pune mana pe telefon si incepe cu o dibacie obtinuta dupa ani de experienta sa tasteze. Intai, Duiliu, apoi Adina, Mona, Marica, Ioana, Pia, Eu, Angela, Ruxandra, Eu, pauza de "verdict crima", eu, etc, etc. Astea sunt vizitele ei telefonice. A doua zi, la ora 8 traverseaza in lung si in lat oborul, facand comisioane: intai pentru Duiliu, apoi Adina si pentru oricine altcineva care chiar si in gand si-a manifestat dorinta de a achizitiona ceva. Apoi, cu peste 15 kg in spate, se ingramadeste in Ratb si parcurge Bucurestiul pentru a livra comisioanele. Dupa aia ajunge si la mine, obosita si plangandu-se ca nu mai are puterea de dinainte. Adoarme in timp ce teoretic are grija de Irina, mai da iama in frigider, "face o supa" dupa care lasa o mizerie inexplicabila, spala niste farfurii pe care obligatoriu le mai iau eu dupa aia o data la mana si pleaca extenuata acasa ca vine ora 20.00 si sa nu cumva sa o sune cineva si sa nu fie acasa.
Dupa ce pleaca, evaluez pagubele: tarcul irinei e plin de faramituri, sticle goale, ambalaje, folii de doctorii, iar irina e plina de resturi la gura si are pampersii pusi stramb.
Acum eu stau la calculator, mama se uita la Verdict crima iar irina tropaie prin casa, lingand pe jos, si scormonind in geanta lui bunica-sa. Vorba lui Ada Milea: "Familia-i unita toata"

Nuka si Mama la Nuka
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 14/10/06 @ 17:25 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Ce bucuroasa sint ca nu sint SINGURA.
Mama o adora pe galusca, si comisioane nu face( nu conduce, si cu nu se poate deplasa, ca nu e Mary Poppins- oricum aia avea umbrela, nu?). Ma trimite pe mine.
PT mama , TOTUL trebuie planuit. Pina si o trebuie programa in jurul POvestirilor Adevarate. Nu mai vorbesc despre TEO sau De 3 Ori Femeie. Cand incep telenovelele,se inchide telefonul, se baricadeaza casa, si se INCEARCA sa se puna bebeul la nani. Poti sa arunci cu pietre in ea, ca nu o urnesti din fatza televizorului.
O iubesc ca pe ochii din cap, dar cred ca pina la urma o sa mi-i scoata ea din orbite. MARE mirare daca nu ma apuc de pina merge Alex la gradinitza.
A imbatranit, si e plictisita si obosita de viata. Ce-i mai grav e ca doreste ca si cei mai tineri sa oboseasca si sa se plictiseasca de viata.Sa nu sufere singura
NE freaca la melodie cate 2 zile cu cate un subiect stupid, ca apoi, ca printr-un miracol, sa uite totul.
La cruciulitza si la lantzisor am pus...cruce de multisor. Mama s-a linistit deja, deoarece Mina deja cauta o cruce si un lantz mai bune, mai mari si mai frumoase.
Ce aurul nostru? Dam un ban dar stam in fatza




olguta12
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


Back to top

ralualexandrei
Closca sefa

Posted 15/10/06 @ 14:23 Visit ralualexandrei's Homepage Reply with Quote
Draga mea cat de bine te inteleg.Mai scrie ca uite asa ma consolez si eu ca nu sufar singura.
P.S......dar nu-i asa ca le iubim asa cum sunt ele?
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 15/10/06 @ 19:59 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Pe mama o iubesc ca pe ochii din cap. Si realizez ca intr-o buna zi, mai mult sau mai putin..o sa fiu si eu ca ea. De ce-ti e frica, de aia nu scapi. Pe bunica(mama mamei mele) o vedeam PERFECTA. Dar acum o gasesc pe bunica in mama. Copil, vezi lucrurile altfel. Ca parinte si ca om matur( vezi sa nu) interpretezi viata si oamenii altfel. Dar cea mai mare bucurie a mea esta ca TOTUSI, pe Alex o pot lasa cu mama, si de la mama va invatza TOTUL. Asa cum m-au crescut mama si bunica, asa va fi crescuta si Alex. Lasand defectele batranetii la o parte, mama este o bunica IDEALA( ca si tata, care este un bunic PERFECT). Sint SINGURII oameni in afara de soatza si sora mea in care am incredere totala sa o las pe Alex cu ei.Stiu ca o iubesc pe Alex "unconditionally" si total. 200%. Toate la un loc, si eu si Alex sintem tare norocoase.
TOTUSI....cruciulitza n-am mai gasit-o. hehehehe



olguta12
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


Back to top

Bleumarina
nou venit

Posted 16/10/06 @ 22:10 Reply with Quote
aoleo..tot cu fixul cruciulitzei ai ramas? Las' ca nu-i nimic! Nu o sa fie nici prima nici ultima pe care o va pierde Pishcoata! De asta poti fi sigura, ca-i zurlie ca maica-sa..
2 saptamini pina la marea petrecere...esti gata? Io zic ssa o tranchilizezi pe Maman de pe acu'! Si asa ..ma mir ca nu suna telefonul ca turbat in legatura cu planificarile de rigoare...
Pina vin cred ca va gasesc in razboi! Tee heee...take it easy!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj