Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117365
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54239
3. Bilantz olguta12 48185
4. J D E monica70 38437
5. A murit Laura! craciunitza 29230
6. Un nou inceput...(2) danangie 27571
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21618
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20334
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20208

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Sabina  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Sabina
si nu mai sunt copil ....?
Acest mesaj a fost trimis de Sabina pe data de 10/10/2006 la 12:32 .:. 2886  vizionari .. Exista 9 raspunsuri la acest anunt
eu sunt rasfatata casei.
Am o sora mai mare, eu sunt cea mai mica din familie..
si sunt geniala, cant la pian, si iau mereu premiul 1.Citesc de la 5 ani.Da, chiar si notele muzicale!
ce mai, sunt copilul ideal.

si ce daca am crescut putin.Si la facultate sunt cea mai mica dintre cei mari.ma bag peste tot, la concerte, la organizare.
Sunt prima care ia Bursa Erasmus.Si cea mai mica,evident.Sunt copilul teribil.Toata lumea ma iubeste si-mi scuza zapaceala...,ba chiar si micile obraznicii.Deh, sunt copilul lor preferat.

Si cand iubesc pentru intaia oara cu adevarat sunt o rasfatata.A soartei, a iubitului....asa ca din prea mult rasfat si prea multa iubire ma decid sa fac o mare nebunie.
am doar 22 de ani...si sunt plecata la faimoasa bursa..dar ce conteaza?
Eu anul asta fac un copil!!

si cum Dumnezeu nu joaca zaruri, imi si iese.Din prima.Sunt tare speriata....dar ma cred matura.O femeie in toata regula.Cred ca nu mai sunt copil....

Cele 40 de saptamani trec ca prin vis, din rasfat in rasfat.Nimeni nu pare sa-si dea seama cat de mult m-am maturizat.Nu aud decat...aaah, o sa fie un copil cu un copil,Uita-te la ea!! In luna a noua la piata mi se spune: poftim restul,fetito.bebelusul misca inauntru iar eu ma gandesc doar la momentul in care voi cuceri lumea cu fetita mea in brate.Cum nimic nu se va schimba, doar se adauga in familie ceva mic si dragut,care rade si zambeste toata ziua.Cum am fost si eu cand
eram copil.


nici azi nu inteleg cum in 5 minute s-a schimbat totul.dupa o zi intreaga in asteptarea nasterii aud niste cuvinte total straine si dubioase: Felicitari, sunteti mamica!
politicoasa, zambesc slab...bine ca am ochelarii pe nas, sa vad si eu la ce se refera astia.

dupa 2 ore iar ma bulverseaza, mamico, ti-am adus bebelusul , stii cum se face??
ce sa stiu, nu stiu nimica.stau intepenita pe un pat de spital si iesita din trup observ cum asistenta o ajuta pe mamica asta speriata sa alapteze pentru prima data.aaah, si mama nu e cu mine!! Vreau la mama...nu's decat un copil!!!!!!
si mi-e frica sa nu gresesc, cine m-a pus pe mine sa fac o asemenea prostie?
O sa nenorocesc biata fiinta de langa mine.

Dar fiinta nu se lasa neneorocita.isi ia portia ei cu indarjire.Imi face sanii ferfenita, nu ma lasa sa dorm, ma forteaza sa cresc mare.
Cand implineste o luna ,da fix o luna,imi explica de ce toate astea nu sunt in zadar.Intre doua reprize de urlete imi zambeste nespus de frumos, uitandu-se direct in ochii mei.
imi spune...haide, trebuie sa cresti! te ajut eu!!!

si cresc.Imi dau licenta, alaptez, nu dorm, compun, am concerte peste concerte, examene peste examene, si cresc, incet incet.
Fiinta se doveste a fi mult mai matura ca mine.Imi explica exact ce am de facut.Cand gresesc, ma sanctioneaza cu un urlet scurt si hotarat.Cand vede ca clachez, inventeaza ceva.Dupa varsta, fireste.Se rostogolste, se ridica in picioare, merge in 4 labe, incepe sa vorbeasca....
si, mai sa fie...toata lumea o lauda!! Hmmm,imi suna cunoscute toate vorbele,dar nu mai sunt subiectul din propozitie,dar nici ca-mi pasa.
Cand ma intreaba lumea ce mai fac spun..Sofia a invatat sa...Sofia zice ca....Sofia...Sofia...Sofia........


si acum cateva zile un copil m-a intrebat:

mama lu Sofia....o lasati pe Sofia sa vina sa se joace cu noi pe strada????







Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Trimite reactia ta
 

Nora
Mami de Andrei si Victor

Posted 10/10/06 @ 11:57 (Edited 10/10/06 @ 11:59) Reply with Quote
Foarte frumos, esti tare dragalasa. Si Sofia la fel, fireste.

Si eu ma minunez cand sunt apelata "la maman d'Andrei" sau Victor, dupa caz. Si, culmea, aproape am si o nora!!! Cu "n" mic. Sau, mai corect, une belle-fille! O cheama Célia si i-a spus lui Victor ca-l iubeste "pour toute la vie"!!! Si e micuta si blonduta si-mi vine s-o mananc cand o vad. Si-i stralucesc ochisorii cand se uita la Victor, poti sa crezi asta?

Concluzie: nu mai suntem copii dar suntem...prin copiii nostrii!

Pupici,
Nora
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 10/10/06 @ 12:51 Reply with Quote
Da, nu mai suntem personaje principale. De acum, ne-am transformat in personajul ala bun care moare la sfarsit dar pe care il iubeste publicul pentru ca sustine pe personajul principal sa dea ce-i mai bun. Si in aplauzele publicului ne retragem dupa cortina si suflam replici micului nostru star...

Nuka si Mama la Nuka
Back to top

magga
membru junior

Posted 12/10/06 @ 02:57 Reply with Quote
ca fost copil de copil, actualmente copil cu propriul copil si o droaie de regrete ca n-am fost si mai copil cu copil multzumesc pentru povestea cu copilul de copil:D...sa cresteti mari si frumoase.








antante dizemanepe
Back to top

carmen24
nou venit

Posted 12/10/06 @ 15:19 Reply with Quote
sabina mi-a placut mult povestioara ta vezi ce frumos e sa ai un pui?
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 21/10/06 @ 01:38 Reply with Quote
ce frumos.

Elise
Back to top

V. Erica
fata verde

Posted 07/11/06 @ 10:27 Reply with Quote
Frumos ai mai povestit!

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)
Back to top

RaluD
membru junior

Posted 07/11/06 @ 11:54 Visit RaluD's Homepage Reply with Quote
Sa-ti traiasca micutza Intzeleapta, Sabina!

Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/
Back to top

ghinetz
membru senior

Posted 10/11/06 @ 14:10 Reply with Quote
Nu am mai plans de mult de atata emotie...


Oana si Stefanel



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

http://www.pragmaafterschool.ro
Back to top

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 07/03/07 @ 22:24 Reply with Quote
acum am mai intrat sa vad ce mi-ati scris, va Multumesc, maine e 8 martie, si e asa de frumos sa fii Mamica!!!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj