Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117324
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54200
3. Bilantz olguta12 48141
4. J D E monica70 38390
5. A murit Laura! craciunitza 29174
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22243
8. Curiozitate! Ana68 21587
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20211
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
Animalutzul...episodul 2 :(
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 06/10/2006 la 13:20 .:. 3775  vizionari .. Exista 5 raspunsuri la acest anunt
Ok, barbatu-meu nu l-a vrut de la bun inceput.
De ce?
Probabil din snobism, daca stau sa ma gindesc ca in mashina, spre Bucuresti, imi explica faptul ca "o sa creasca si o sa devina un maidanez urat"
De parca nu putea sa devina un maidanez frumos.

Initial am vrut sa-l numesc "Ghitza" - dupa melodia Cleopatrei.
Insa pentru unul dintre noi era prea mult ca, dupa ce iese cu un caine fara brand, sa mai si strige dupa el prin parc: "Ghitza, hai la tata! Unde te duci tu, Ghitza?"

Asa ca nu l-am numit Ghitza.
Dar problemele au continuat.
De ce nu merge la pas (pentru ca are 4 luni).
De ce nu face pipi ca baietii (pentru ca inca n-a invatat sa ridice piciorul, mai exact care picior, ca ridica unu' din fatza).
De ce nu maninca crantzanele si vrea mincarea noastra (n-or fi gusotase...) si tot asa.
Cik e prost si nu pricepe ce-i spunem.
Nu e prost.
E doar mic.

Drept dovada, ca nu-l suporta a priceput.
Si de aia roade numai pantofii si hainele lui, si dupa aia le si "marcheaza" ca sa fie treaba completa, si il sfideaza in tacere de cite ori are ocazia.
Are o figura foarte expresiva: ridica urekile si se uita fix la el, de cite ori face cite o boacana.
Asa, cu satisfactie.
Si le face des.

Ultima discutie se derula cam asha:
"Te dau la hingheri!"
Pauza.
"Ai inteles?"
"Mrrrr"
"Nu marai la mine, ca eu iti dau mincare!"
(de fapt, eu ii dau, nu el)
Mrrrrr!
Intoarcere spre mine, demonstrativa: "ASTA ma muska!" (de parca ar avea cu ce!)
Eu, moale: "Catzel, taci din gura..."
Si catelul s-a conformat. N-a mai facut mrrr, ci pishhh - unde?
Pe pantofii lui.
Adica pe picioarele lui, ca era incaltzat cu ei.
Si de aici, show-ul....
Al nspelea.

Acu', nu stiu care o fi mai simplu de convins sa o lase mai moale.
Da' totusi cred ca ala e cainele.
Pacat ca nu stiu sa vb. pe limba lui.
Si sa ii explic lu' ex-Ghitza sa o dea la pace, ca nu putem trai asha la nesfarsit...


Elise

Trimite reactia ta
 

Victoria
membru matur

Posted 06/10/06 @ 16:30 Reply with Quote
Elise, io tin cu catzelu', asta ca sa fie clar de la inceput.Si mie mi se pare o fiintza desteapta si plina de personalitate.Tot catzelu'.Si, e drept, e mic si inca nu-si controleaza k lumea sfincterele si degeaba il acuza "unii" ca ar face-o intentionat.Daca era pisica, nu era nici un dubiu, alea numai intentionat fac( a se nota ca eu am 3 caini si 3 pisici, aici chiar sunt in tema, nu ca la alte sobekte)

Eu cred ca "cineva" se teme sa nu pice de pe locul 1 la rasfatz/alint/atentie.Si aici nu mai e vorba de catzel

V

PS Si mai vreau poze cu impricinatul patruped.

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Back to top

babyblue
Suflet salbatic!

Posted 07/10/06 @ 00:27 Reply with Quote
catzel rulllzzz!!!
sunt pro catzel...!!!

_______________________________________________________________________

Babyblue va pupa pe toti!!


"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 07/10/06 @ 13:20 Reply with Quote
PPS: Victoria, uite-l aici.

Elise
Back to top

Bleumarina
nou venit

Posted 16/10/06 @ 22:37 Reply with Quote
si io tot cu Ghitza votez! Absolut! Ghita rules! Sigur "celuilalt" ii e teama ca va pierde teren in fata patrupedului. Ete scirtz! si ce daca? Las' ca ii trece...
Barbatilor trebuie sa le mai tai macaroana din cind in cind...ca sa stie ca soarele nu rasare si nici apune numai dupa ei. Viva Ghitza!
Back to top

Delidana
depecheholic

Posted 07/12/06 @ 06:08 Reply with Quote
Elise, ai o dulceata de catel cu o privire foarte expresiva.

Nu inteleg reactia sotului tau fata de el dar eu scriu din perspectiva posesoarei de 4 ciini. Poate pur si simplu nu ii plac animalele in casa.
Nu catelului trebuie sa-i explici cum sa procedeze cu sotul tau ci invers. Putina afectiune din partea lui nu strica si cred ca si comportamentul catelului s-ar schimba.

M-a amuzat postarea ta. Auzi, de ce nu maninca crantanele. Asta imi aminteste de o zi in care mincam o banana si unul din ciini se uita la mine si se lingea pe bot de mama focului. I-am dat si ei o bucatica, n-a mincat-o dar m-a lasat in pace dupa aceea.



www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog • www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele • www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj