Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117290
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54130
3. Bilantz olguta12 48104
4. J D E monica70 38357
5. A murit Laura! craciunitza 29126
6. Un nou inceput...(2) danangie 27513
7. scrisoare catre mama Picasso 22215
8. Curiozitate! Ana68 21565
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20172
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20141

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
natura moarta sub birou
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 31/08/2006 la 16:50 .:. 3592  vizionari .. Exista 4 raspunsuri la acest anunt
Mi-e asa o lene...uite, chiar si acuma as dormi un pic. Ma tarasc prin casa ca un soldat prin transee. Gata de lupta, dar fara nici un chef. Iar sunt vase de spalat..neee, n-am chef. Plus ca trebuie sa stau aplecata peste chiuveta aia, si ma doare spatele. Poate mai tarziu. Sertarele sunt pe jumatate deschise: de dimineata s-a imbracat singur singurel. A stat frumos pe marginea patului si si-a imperecheat ciorapii ( pe care eu nu-i mai bag in seama de ceva timp), si-a cautat un tricou care sa ii placa .. asta inseamna ca a rascolit tot raftul cu tricouri ca o gaina prin taratze, sau ce mananca ele.. Inainte ma apuca damblaua vazand tricourile frumos impachetate de mine, rascolite, sifonate, aruncate unele peste altele. Acum am alta metoda: le spal, le impaturesc frumos, sa nu faca dungi sau cute, si le pun peste celelalte, care sunt claie peste gramada.
Sub birou zac de aseara urmatoarele: o pereche de sosete, cateva incarcatoare, niste calbluri care pare ca nu duc nicaieri dar au niste mufe interesante, un prelungitor indesat cu stechere, si un biscuite sfaramat. Alta data m-as fi enervat, i-as fi dus sosetele in cosul de rufe, as fi strans cablurile si incarcatoarele, as fi maturat firmiturile.. asta inainte sa plec de acasa la munca. Acum le contemplu linistita. Natura moarta sub birou. Ce-mi pasa mie? Ma duc la frigider. Natura moarta si acolo. O cutie de pateu in care mai este exact un varf de cutit de continut, o farfurie goala pe care se usuca o felie de rosie in niste zeama incerta, branza in diverse containere ermetice ( ca imi place branza), 5 tipuri de iaurt (ca nu imi place acelasi iaurt doua zile la rand, nici eu nu stiu de ce), niste cremwursti palizi si inghesuiti unul in altul...hm. Niste mezeluri de care nu ma pot atinge, am senzatia ca or sa miste daca ma uit mai atenta la ele.. Nimic interesant.
Fac o comanda la un restaurant din apropiere. Un nene ranjeste la burtoiul meu si asteapta bacsis. I-l dau. Deschid cutiile si cutiutele si brusc imi dau seama ca nu vroiam asta. Eu vroiam de fapt fructe. O sa iasa copilul asta o ciudatenie.. ba mananc numai fructe si legume, ba ma indop cu fast-food si dulciuri.
Deschid frigiderul. Nu vreau nici fructe. Vrau o rosie. Ca atunci cand eram mica, la bunica, si mancam rosii goale, rupte de pe arac.
Zeama mi se scurge pe maini pana la cot. Ma uit cu atentie: o sa imi pice pe tricou? Da. Sigur ca a curs si pe tricou. Nu-i nimic, si asa trebuie sa bag la spalat.
Natura si mai moarta in baie. Hainele care mai pastreaza in ele mirosul trupurilor noastre, zac contorsionate, unele peste altele, ca intr-o scena orgiaca intrerupta brusc de o bomba atomica. Tricourile mele poarta urmele sanilor si ale burtii mele. Ale lui miros a fum de tigara amestecat cu deodorant si cu parfum, sosetele mele minuscule sunt ascunse printre restul hainelor.. intotdeauna mi-e greu sa bag la spalat sosetele mele pereche cu pereche. Le bag si eu pe culori... ca nu le gasesc niciodata pe amandoua odata. Se imperecheaza in sertar, cateva zile dupa...
Am obosit. Si mi-e o leneeee, ca uite, chiar acum as adormi contempland culorile, formele, umbrele garsonierei noastre anonime.

POZE

Trimite reactia ta
 

camelia_daniela
Mami de Spiridush Jucaush

Posted 31/08/06 @ 18:21 Reply with Quote
Frumos si interesnat tot-odata!
Da' tu ai talenmt, nu gluma !
Sincer parca vizionez si eu ceea ce descrii ... si pare totul atat de real! ... Si "copilul n-o sa iasa o ciudatenie"! O sa iasa o "minunatzie"

Camy & Daria
POZE DE LA MARE
Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 31/08/06 @ 19:08 Reply with Quote
:) multumesc. sper sa iasa o minunatie de fetita :)

POZE
Back to top

camelia_daniela
Mami de Spiridush Jucaush

Posted 04/09/06 @ 08:28 Reply with Quote
Asa sa-ti ajute Dumnezeu!

Camy & Daria
POZE DE LA MARE
Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~
Back to top

megbeng
respir iubire..

Posted 12/09/06 @ 18:14 Reply with Quote
am avut o tresarire serioasa citind ce ai scris tu mai sus...am crezut ca m-a filmat cineva si a pus povestea pe forum..natura moarta din garsoniera ta seamana cu cea din garsoniera mea...exceptand fumul de tigara din tricourile lui si urmele de sani si burta..care nu sunt inca suficient de conturati sa lase urme. pana si rosia din frigider am regasit-o la mine, si comandatul de mancare din oras...

vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj