Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117212
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53985
3. Bilantz olguta12 47957
4. J D E monica70 38193
5. A murit Laura! craciunitza 29027
6. Un nou inceput...(2) danangie 27427
7. scrisoare catre mama Picasso 22145
8. Curiozitate! Ana68 21488
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20119
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20053

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
Ma transform
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 21/08/2006 la 13:31 .:. 5848  vizionari .. Exista 17 raspunsuri la acest anunt
Ma transform. Nu, nu ca in Kafka..adica ba da. Viata mea va fi alta de acum incolo, iar eu va trebui sa invat sa ma descurc. Luni de zile am umblat cu bratele vinete, cu venele sparte de sus pana jos.. se uitau vanzatorii la mine: uite si drogata asta.. Si eu eram slaba, incercanata si atat de infometata..Se citea disperarea in ochii mei, mancam grisine si beam apa, si tanjeam dupa munti de cartofi prajiti, ciocolata, as fi mancat orice, orice, chiar si de la Mc. Alergam noptile la spital, ziua asteptam cu sufletul la gura ca vreun incapabil sa-mi spuna ca eforturile mele, ca tarasul meu prin sticla pisata a zecilor de fiole, e complet inutil. Asteptam tot timpul raspunsuri pe coridoare care miroseau a urina si a clor, mi-era sila sa ma sprijin de pereti, cu toate ca ma clatinam pe picioare, si speram. In fiecare dimineata ma trezeam senina pt o fractiune de secunda, dupa care imi aduceam aminte, si-mi spuneam ca alcoolicii: macar astazi, sa rezist si astazi...
Sa nu pierd copilul astazi, sa trecem si de ziua asta..
Acum mai avem putin. Si in fiecare zi, aceeasi rugaciune: nu astazi, sa trecem si de ziua asta, si mai vedem. Asa, puiul mamei, n-o mai trage pe mami de buric, ca doare, iubirea mea. Lasa ficatelul mamei in pace, sufletel, haide, uite ca a venit tati si e randul lui sa te alinte pana adormi..Si vad cum burta mi se oduleaza sub palmele iubitului, si stiu ca acolo e spatele si funduletul puiului nostru, care cauta atingerea tatalui. Si se lasa pupata si alintata pana adoarme.. iar noi zambim tamp, ne uitam unul la altul cu ochii umezi, ca atunci cand am vazut-o pentru prima data. Avea 4 mm si inimioara ii batea cu putere, am vazut cum ii cresteau mugurasi de manute si picioruse, pe urma am vazut-o sugandu-si degetelul, stim ca doarme ca mine, cu manutele la ochi, am vazut-o zambind si privind cu atentie in jur cand stia ca vorbesc cu ea, si mai stim ca nici unul dintre noi nu a iubit vreodata mai mult ca acum.
Ma transform. Am acum 4 maini si 4 picioare, 2 capete si o gramada de lucruri noi de simtit si de trait.

Trimite reactia ta
Previous page
# /2  

notquiteso
membru junior

Posted 22/08/06 @ 21:23 Reply with Quote
Olguta, daca o sa semene cu mine... o sa trebuiasca sa o pescuiesc din toti copacii, din toate gropile, de pe toti peretii...:)) si o sa incerc sa imi amintesc atunci cand o sa o vad atarnand cu capul in jos agatata de cine stie ce, ca nu face toate lucrurile alea din rautate, ci doar fiindca seamana cu mama ei :)


Ma transform. Am acum 4 maini si 4 picioare, 2 capete si o gramada de lucruri noi de simtit si de trait.
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 22/08/06 @ 23:37 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
esti SIGURA ca nu sintem rude, cumva??? Parintii mei MEREU imi spun ca trebuia sa fiu baiat....si acum se roaga ca "galushca" noastra sa fie o fetitza simandicoasa si titirita ca matusa ei(sora mea), si nu un baietzel nazdravan ca mama ei. Parintii imi spun tot timpul ca am fost "creata" in timpul unei vijelii la Snagov, si de aceea am iesit atit de "furtunoasa". Mereu...unde erau 7 baieti...hop si eu al 7 lea.Fetele se jucau cu papusile..eu cu pistoale si alte nebunii . Totusi..sper ca cea mica sa gaseasca calea de mijloc....sa ii placa si rochitzele de voal( exact ca si mamei ei, dar sa stie sa se si apere...EXACT ca mama ei. Mi-a fost tare frica sa devin mama..cu toata ca timp de 8 ani..m-am tot pregatit...si cu toate astea, din momentul in care a sosit "don'shoara", am stiu ce si cum sa fac instinctiv. Daca o iubesti si-i oferi dragostea si intelegerea, daca ii impartasesti intelepciunea si experientza ta de viata, atunci NU ARE cum sa nu iasa un om bun, blajin, istetz si corect. Multa, multa bafta la nastere...eu m-am chinuit 34 de ore.. sper ca tu sa scapi in 34 de minute

olguta12
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 23/08/06 @ 11:30 Reply with Quote
Olguta, multumesc. Eu abia dupa 28-29 de ani am inceput sa apreciez rochitele si patofii cu toc :)) Cat despre copilaria mea... ajungeam tot timpul cu coditele smotocite, plina de scaieti, julita si ranjita toata, satisfacuta ca am castigat la "hotii si vardistii" sau la "pac-pac" :)
Mi-e tare frica, stiu ca fiecare gest si fiecare cuvant al meu, vor pune bazele universului puiului meu. Mai amm putin, teoretic aproape 2 luni, pactic.. cine sti


Ma transform. Am acum 4 maini si 4 picioare, 2 capete si o gramada de lucruri noi de simtit si de trait.
Back to top

april
floare de cires

Posted 23/08/06 @ 12:05 Reply with Quote
Esti tare. Poti. De aceea te incearca Dumnezeu.
Nastere usoara.

Dada www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">puiut de om

vacanta maramures
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 23/08/06 @ 16:37 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote

Eh....aveai coditze? Eu ceream sa imi tunda parul scurt, ca sa nu aiba de ce sa ma traga baietii. De-abia la 20-21 de ani mi-am lasat parul lung, si de-atunci NICI ca l-am mai taiat. (Varfurile si ATIT! ).
Nu-ti face griji...buburuza ta cea mica- care INCA e pe drum- o sa "ia" de la toti cate ceva. Ma uit la pishcotul meu care peste 2 zile implineste 10 luni, si o vad pe sora mea in ea. Cat am fost insarcinata m-am rugat la Dumnezeu ZILNIC sa semene cu sora mea. Sa fie blonda, cu ochii albastri, inalta, slabutza, desteapta, si mai presus de toate..BUNA si BLAJINA. Tre sa-ti spun ca eu si sora mea sintem TOTAL opuse. Ea e blonda..eu bruna. Ea ochi albastri...eu negrii( oare se scrie cu un i sau doi? ca nu mai stiu:( ) ca noaptea. Ea gimnasta..eu batausha. Ea era feminina, curtata de toti baietii, eu razboinica si BATEAM toti baietii:))))
Si sa vezi si sa nu crezi...cand am nascut-o, avea parul negru ca taciunele si niste ochi albastri ca cerul. Bucurie mare pe sotul meu "Bombonelu"( porecla mea pt el ), care isi dorea o "brunetzica cu ochii albastri". Dar acum, pe zi ce trece..devine MAI blonda:))) Se deschide la par, ochii ii devin mai albastri parca, si are multe manierisme de-ale sorei mele. E "fashneatza", gingasha, dar si razboinica. Felul ei de a saruta ? Te ia de urechi si-ti da un cap in gura. Deci.. a imprumutat si de la mine, si de la sora mea. Nu poti sa faci nimic decat sa o calauzesti..sa o indrumi..restul...e pt ea sa decida. ADN-ul isi spune cavantul, asa ca,..pregateste-ti multe "provizii" pt a curatza julituri, capete sparte, jucarii stricate si baieti batutzi.:))))
Eu deja am un arsenal intreg:D:D
As vrea sa ti-o pot arata pe galushca mea.... dar nu stiu cum sa o fac aici pe forum. Am o amica pe Net care s-a apucat sa faca un site pt. Domnisoara Pishcot. Pun linkul aici, si sper sa o poti vedea:)
Astept reactia ta:D:D

iaca linkul pt site:D:D..daca stii cumva cum pot adauga poze aici....tare as aprecia gestul daca mi-ai putea spune si mie. Multumesc mult cu anticipatie

http://www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5 [/blue]

olguta12
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 23/08/06 @ 18:51 Reply with Quote
nu stiu sa adaug poze :(, ca daca stiam, puneam si eu..
galuscuta ta este absolut superba! Pe cuvant ca e unul dintre cei mai frumosi copii pe care i-am vazut vreodata. Sa va traiasca :)
Cat despre asemanarile din familie... pe mine ma injura sora-mea de 5 ani, de cand l-a nascut pe nepotelul meu. Robert al ei mananca exact ca mine, doarme ca mine, bea apa ca mine, e smucit ca mine... ce sa mai zic.. si incapatanat exact ca mine. Si biata sora-mea care cu greu a supravietuit copilariei langa mine :)) acuma are de crescut un exemplar care doar ca seamana cu ea la mutra, adica e blond cu ochi albastri( eu fiind bruneta cu ochi caprui), ca in rest.. parca ar fi al meu.
Noi astazi vorbeam despre momentele in care va veni grasunaca noastra acasa mirosind a fum de tigara sau a bere... si ne-am uitat unul la celalalt... iar iubitelul meu care de obicei nu prea injura, a zis: asta e, facem fetita, ne bucuram acuma... da' mai tarziu... belim... you know :)) Daca o sa semene cu mine, nu-mi fac griji, ca eu i-am batut pe baieti pana hat...Nu indraznea nici unul sa zica ceva.. aveam deja 16 ani si nu imi dadea nici un baiat din cartier intalnire :)) ca doar eram una de-a lor. Plus ca se gandeau ca ii pocnesc daca deschid gura :)) Trebuia sa ies in parc cu prietenele sau cu colegele de scoala, ca sa reusesc sa ma " vrajesc" si eu cu cineva.


Ma transform. Am acum 4 maini si 4 picioare, 2 capete si o gramada de lucruri noi de simtit si de trait.
Back to top

camelia_daniela
Mami de Spiridush Jucaush

Posted 24/08/06 @ 14:19 Reply with Quote
M-am emotionat de tot ... chiar am si plans ! Recunosc !Iti dorim multa, multa sanatate si sa ai un pui sanatos si frumos!

Camy & Daria
POZE DE LA MARE
Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page