Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117314
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54198
3. Bilantz olguta12 48134
4. J D E monica70 38385
5. A murit Laura! craciunitza 29165
6. Un nou inceput...(2) danangie 27544
7. scrisoare catre mama Picasso 22238
8. Curiozitate! Ana68 21582
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20208
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20179

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
dans :(
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 20/08/2006 la 17:15 .:. 3869  vizionari .. Exista 9 raspunsuri la acest anunt
Oare cum e posibil sa nu-i placa sa danseze?!
A fost dansator....citiva ani buni... a invatat atita lume sa danseze...a avut spectacole... Si acum?!

Nu pot sa inteleg.
Eu am fost intitdeauna sufletul petrecerilor - sufletul petrecerilor la care nu mergeam cu el.
Cind merg cu el, sint precum fetitza cu chibriturile: stau cu un pahar in fatza si ma uit la restul lumii cat de bine se distreaza.

Pare o prostie.
Dar chiar ma afecteaza.
Daca dansez cu altcineva nu-i convine.
Daca dansez singura "ma studiaza" si dupa aceea imi face observatie: ca n-am tinut degetele de la mina stinga nu stiu cum, ca n-am tinut nu stiu ce ritm la refren, ca trebuie sa ai gatul si capul intepenit...etc.

Putin imi pasa de degete - nu sintem pe scena si nu sintem profesionisti, ideea e sa nu simtim bine. Nu e nici o tragedie pentru nimeni daca nu dansezi salsa ca la carte - numai pentru el da.
Si asta in conditiile in care el nu se misca de pe scaun. SI nu e dispus sa imi arate ce predica. Desi invatz repede. Desi si eu am fost citiva ani la cursuri de dans si am cit de cit "structura" formata. Nu vrea sa danseze cu mine si pace. Sta pe margine, cu o figura atotstiutoare, si critica.
N-am sa-l conving niciodata ca iesi undeva sa te distrezi. Nu sa te dai mare, nu sa dai lectii, nu sa dansezi impecabil. Oricum nu te clasifica nimeni.

Sa inteleg ca pentru tot restul vietii mele, alaturi de el, distractia o sa insemne mincare?! Si bautura? Nici macar bautura, pentru ca eu conduc.....

Eu ma simt totusi tinara. Si am totusi energie. Si tropai cu picioarele pe sub masa, dar cind ma uit alaturi, la figura lui, stiu ca nu o sa ma ridic sa ma urc pe ring.... Asa ca aprind tzigara dupa tzigara si privesc cu jind multimea care poate dansa ORICUM.
Numai eu nu!

Patetic, dar asta e... Cind o sa avem un bb, tot asa va face probabil si cu el: asa mi-a facut si taica-meu cu sofatul (orice faceam era prost) de am ajuns sa nu ma mai urc la volan alaturi de el nici dupa 10 ani.

Elise

Trimite reactia ta
 

alba
membru matur

Posted 21/08/06 @ 00:33 Reply with Quote
Ce spui tu imi aduce aminte de fostii fumatori,care dupa ce au pufait o viata intreaga,ne fac noua fumatorilor, morala lui peste :-)
Iar pe tine te vad ca si pe Scarlett O`Hara in "Pe aripile vintului"...si ea tropaia la fel cu picioarele pe sub masa,da cel putin avea motive mai serioase,era vaduva...

Elise,deci el iti interzice practic tie sa dansezi?
Ei asta-i buna nu cumva vrea sa te lege si de calorifer ?



Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."
Back to top

nushulica
mamica lor

Posted 21/08/06 @ 09:49 Reply with Quote
la noi e fix aceeasi problema numai ca al meu nu-mi interzice sa dansez:)...la nunta noastra cred ca a dansat maxim 5 dansuri iar eu am dansat toata noaptea ca o nebuna
de fiecare data cand mergem la o nunta , o petrecere mancam, bea(ca eu conduc)...si dansam un dans maxim:D...si de multe ori eu nu am cu cine dansa si stau ca si tine pe scaun si privesc cum altii se distreaza si eu mananc:(

INGRID
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 21/08/06 @ 12:34 (Edited 21/08/06 @ 12:35) Reply with Quote
Pai nici mie nu-mi INTERZICE propriu-zis...ca n-ar avea cum....

Numai ca are metodele lui de descurajare: daca dansez cu altcineva, sta imbufnat toata seara.

Daca dansez singura, ma analizeaza dispretuitor si imi scote okii cind ma intorc: "pai nu asa trebuia... altfel... "
Am zis ca data viitoare ii dau un pix sa-si noteze observatiile, dak dansez mai mult de o melodie si le uita, cumva, pina vin.

Daca insist sa dansam amindoi, gaseste pretexte stupide de genul "a...pai stai sa imi termin tzigara " (pina atunci se termina si melodia).


Oricum, face tot ce poate sa imi piara tot kefu' sa ma mai ridic de la masa. E aiurea, da' de multe ori abia astept sa ies undeva FARA el.
Stiu ca nu e o problema majora, da' eu chiar sint amarita din cauza asta....

Elise
Back to top

Nora
Mami de Andrei si Victor

Posted 21/08/06 @ 12:55 Reply with Quote
Si eu tot la Scarlett din "Pe aripile vantului" m-am gandit! Draga de tine. Si mie imi place sa dansez iar barbate-miu are 2 maini drepte (stie sa repare si sa construiasca aproape orice) dar si 2 picioare stangi, mai ales la dans...

Ce sa zic...iubeste-l pentru celelalte calitati... eu asa fac cu al meu

Scrii frumos, mi-a fost usor citindu-te sa mi te imaginez.

Nora
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 21/08/06 @ 13:36 Reply with Quote
Cunosc sentimentul. Mergem undeva cu prietenii sa dansam, si el se vaita de prea mult fum, e prea cald, e prea multa galagie... Stam max. 30 de minute, dupa care plecam sau ma resemnez sa stau la masa si sa ma uit cu jind la ceilalti...Nu-mi place sa ies singura la dans, insa o fac din cand in cand, pt ca pentru mine dansul inseamna viata, nu ma pot abtine, si acuma, gravida si umflata toata, imi legan bebelusul prin casa in ritm de jazz.
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 23/08/06 @ 00:33 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
WOW... nu stiu daca ar trebui macar sa imi dau cu "parerea". Nu e prea indicat,deoarece ador dansul si dispretuiesc barbatii care nu isi respecta sotiile sau prietenele indeajuns incat sa realizeze ca au iesit in oras cu ELE si nu cu masa si scaunul de la bar.
In orasul in care locuim noi ( Cleveland, Ohio deoarece nu e secret de stat ) romanii cauta orice scuza ca sa se adune la "o beuta". Bun...zis si facut. Festival, concert, seara romaneasca,mititei, fripturica, berica, n-are importantza. Un singur lucru e SIGUR. Pe femei le vei gasi pe ringul de dans, pe barbati ii vei gasi la....bar...inconjurati de 'pretenii" si de "tovarasii lor de suferinta". De aceea ocolesc petrecerile romanesti cu orice pretz, deoarece fac tensiune. Sotul meu este roman. Amandoi am plecat din Romania cand eu aveam 12 ani, iar el 14. Diferentza intre noi este de 5 ani( eu fiind cea mai "coapta" ca virsta, si nu numai ). Sotul meu este ceea ce americanii numesc "macho", dar cu mine nu a uitat decat o SINGURA data sa se poarte civilizat la o petrecere( cand a petrecut toata seara "cu baietii la bar", si a dormit singur 2 saptamani. Acum sintem unul din putinele cupluri casatorite care sint pe ringul de dans mai toata seara.
Vechea scuza " iubeste-l si apreciaza-l pt calitatile pe care le are, si trece-i cu vederea defectele"... este inadmisibila. Daca "sosul" a fost dansator desavarshit inainte de a se casatori, ce s-a intamplat? Dupa ce si-a pus verigheta pe mina a uitat ce stia de-o viata? Imi pare rau...nu accept asa o scuza. Bunica mea spunea ca de dragul murelor mananci si frunzele. Cred ca e timpul ca sa ii servesti niste frunze sotului. Nu ma refer la cearta sau la reprosuri, nici la violentza( cu toate ca de multe ori sintem tentate ). Dar il poti determina. Fa-l sa-ti simta lipsa, chiar in club sau in bar. Gaseste-ti alti parteneri de dans, fie ei si o prietena, doua. Sau..cel mai simplu....cum spun "bastinasii" pe aici: give him a piece of his own medicine. Da-i o doza din propriul lui medicament. Trateaza-l la fel. Refuza sa iesi cu el in oras, si atunci o sa vezi cum stau lucrurile. Daca partenerul tau de VIATA nu poate sa se "sacrifice" sa iti fie si partener de dans..atunci pt ce mai iese cu tine? E un gest urit, si lipsa de respect este inadmisibila.
Cred ca e cazul sa scoti tigaia din cuptor..si sa-l reglezi pe "Fred Astaire pensionarul " putin. BAFTA.

olguta12
Back to top

Happiness_4_us
Mamica stelelor A&M !

Posted 23/08/06 @ 12:37 Reply with Quote
Draga de tine, Elise.
Daca a fost un dansator bun si a dat chiar lectii, poate ca s-a intamplat ceva si de-aia refuza acum sa mai danseze. Poate ca la randul lui a fost criticat de cineva si acum ii e teama ca nu danseaza cum dansa. Nu te descuraja. Sunt convinsa ca in cele din urma va ceda si veti dansa impreuna asa cum iti doresti tu. Meriti sa se intample asta! Multa bafta!


Nana Motoc

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."
Back to top

georgetaim
nou venit

Posted 02/09/06 @ 13:23 Reply with Quote
elise tu esti o draguta si tu stii asta asa ca danseaza orice ar zice el.imi plac postarile tale

ami
Back to top

aka
membru junior

Posted 28/09/06 @ 21:38 Reply with Quote
Elise, parca ma vad pe mine. La o nunta amandoi, eu rugandu-ma de el sa mergem sa dansam, el refuzand cu diplomatie. Singura diferenta dintre noi doua este ca eu dansez fara el. Nu vrea, si ce daca... Eu oricum ma duc, gasesc eu pe cineva cu care sa dansez. Si oricum nu zice nimic daca ma duc, nici nu sta bosumflat... Despre discoteci sau cluburi nici nu poate fii vorba...E impotriva lor total, si nu inteleg de ce...Oricum ar fii eu voi continua ca si pana acum.
Multa bafta


Monica 27+
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj