Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117313
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54197
3. Bilantz olguta12 48133
4. J D E monica70 38384
5. A murit Laura! craciunitza 29164
6. Un nou inceput...(2) danangie 27544
7. scrisoare catre mama Picasso 22236
8. Curiozitate! Ana68 21582
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20204
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20179

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Picasso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Picasso
scrisoare catre mama
Acest mesaj a fost trimis de Picasso pe data de 27/03/2006 la 15:53 .:. 22237  vizionari .. Exista 20 raspunsuri la acest anunt
Nu stiu daca vreodata maicuta mea draga va ajunge sa citeasca aceste rinduri...Simt nevoia sa le scriu,sa golesc preaplinul inimii.Scriu de dor,atita dor...ma arde si ma doare...mi e dor si ma doare.Mi e dor de piinea ta buna coapta in cuptor de pamint,mama,mi e dor de cafeaua,,vorbita,, din diminetile in care ma trezeam in casa ta,mi e dor de mirosul gradinii tale,de placintele cu dovleac...si mi e dor,cumplit de dor de mingiierea ta mama.Diminetile in care ma trezesc si vad un plic cu scrisul tremurat in cutia cu scrisori imi salta inima de bucurie,rid si pling ,si vorbesc...da,vorbesc cu tine mama!Iti spun ca as vrea sa fiu linga tine sa ti sarut miinile cu care mi ai scris si care m au crescut cu atita drag,sa ti sarut ochii ce nu s au uscat de lacrimi nici noaptea in somn de cind am plecat,sa ti sarut fruntea incretita de atita grija...si sa te mingii asa cum ai facut o tu atitia ani.De 1 martie mi ai trimis intr un plic 3 ghiocei din gradina ta spunindu mi ca mi trimiti primavara intr un plic.Am vrut sa ma bucur dar am plins,am plins pina la epuizare.
Acum stiu ce simte o mama cind copilul ei sufera,caci sint mama la rindul meu.As vrea sa am puterea sa opresc timpul ca puiul meu sa nu plece niciodata de linga mine asa cum am facut o eu,dar stiu ca este imposibil.Ma mingii cu gindul ca am avut ce invata de la o mama buna ca tine.Intotdeauna m ai ajutat sa merg pe drumul drept,sa vad lumina cind eu vedeam doar intuneric,sa zimbesc cind sufletul imi plingea;ai plins ,ai ris cu mine,te ai rugat in genunchi la Dumnezeu pt viata mea de atitea ori...Nu mi amintesc vreodata sa mi fi spus vreo vorba rea.Chipul tau blind imi incalzeste inima.Nu stiu daca vor exista vreodata cuvinte indeajuns de frumoase pt a ti multumi.Si de fapt ,nu vreau cuvinte:vreau sa te string in brate,iar miinile tale mici si muncite sa ma mingiie asa cum au facut o de fiecare data cind ma durea inima.MI E TARE DOR DE TINE,MAICUTA MEA SCUMPA!

Trimite reactia ta
Previous page
# /2  

Picasso
membru incepator

Posted 04/11/09 @ 06:37 Reply with Quote
RalucaAlexa iti multumesc din suflet.Asa cum spuneam,dupa atata timp inca mai plang cand o citesc,caci distanta ce ma desparte de mama ,ma chinuie ingrozitor.Poate cand eram langa ea nu simteam cat de mult o iubesc si cat imi doream mangaierea ei.Acum o caut si o strig in toate zilele mele.Si regret ca nu e langa mine mereu.
Multumesc mult.

picasso ,mamica de baieti cucuieti
Back to top

Picasso
membru incepator

Posted 04/11/09 @ 07:00 Reply with Quote
AlinaBU,ma bucur ca l-ai citit si ca ai gasit in el mesajul pe care am vrut sa-l arat lumii intregi.Mamele merita iubite ,respectate ,mangaiate...atat cat mai avem posibilitatea sa o facem.Ma bucur ca am reusit sa-ti deschid si mai mult inima si mintea.Iubeste-ti mama cu toata fiinta si nu lasa timpul sa treaca fara sa i-o spui,sa i-o arati.Cu mult drag.

picasso ,mamica de baieti cucuieti
Back to top

Lali_mete
Fauritoare de destin

Posted 03/01/10 @ 10:48 Visit Lali_mete's Homepage Reply with Quote
Citesc si plang... Mama mea s-a ds la ceruri acum un an si un pic,si imi e un dor nespus de toate cele pe care le-ai spus asa frumos acolo de parca ar fi fost cuvintele mele... Imi e asa de dor sa ma astepte in poarta si sa ma ia in brate;imi e asa de dor sa ma sune si sa ma certe: dar tu nu mai stii ca ai mama?nu mai suni deloc? Desi o sunam aproape in fiecare zi,dar ii placea ei sa ma tachineze. A trecut Craciunul,Doamne ce mai asteptam cadoul ei,si prajiturile,si cozonacul... Cand am nascut,in octombrie,trecusera 11 luni de cand nu mai era langa noi,si imi era asa de greu cand vedeam ca vin parintii la celelalte mamici din salon...Dar a venit si ea,in vis...
Back to top

khadijah
nou venit

Posted 06/01/10 @ 20:28 Reply with Quote
asa imi e de dor de mami a mea...sunt departe de casa si dorul se ascute mai mult cu fiecare zi care trece peste noi
Back to top

Picasso
membru incepator

Posted 16/09/10 @ 05:44 Reply with Quote
Lali mete,imi pare nespus de rau pentru pierderea mamei tale.Stiu in mare masura ce simti si prin ce treci.Cate amintiri au ramas si cate lacrimi.
Iti doresc multa putere sa treci oarecum peste durerea asta.Asa este viata si trebuie sa mergem mai departe chiar daca ne simtim de multe ori ingenunchiati.Imi pare rau ca nu si-a cunoscut nepotul,dar sigur va vegheaza de acolo de Sus.
Numai bine iti doresc si multa putere.

picasso ,mamica de baieti cucuieti
Back to top

Picasso
membru incepator

Posted 16/09/10 @ 05:47 Reply with Quote
khadijah si eu sunt departe de casa.Poate de aceea am si scris aceste randuri.Dorul m-a impins.Nu pierde nici o ocazie de a fi chiar si putin langa mama ta.Scrie-i,telefoneaza-i des si spune-i ca o iubesti.Atat cat mai este langa tine.
Numai bine iti doresc si tie !

picasso ,mamica de baieti cucuieti
Back to top

naty1982
nou venit

Posted 17/02/11 @ 19:05 Reply with Quote
Doamne,ce emotie si plans m-a apucat !Ai exprimat toate cuvintele pe care le port in gand eu,de parca gandul meu a prins glas!Felicitari!
Back to top

naty1982
nou venit

Posted 17/02/11 @ 19:07 Reply with Quote
nu-ncape indoiala!mama e cea mai presus inspiratie a tuturor!
Back to top

ELENA_87
nou venit

Posted 01/07/11 @ 17:34 Visit ELENA_87's Homepage Reply with Quote
frumos si in acelasi tm foarte emotionant....
Back to top

irinastascu
nou venit

Posted 19/01/13 @ 16:42 Visit irinastascu's Homepage Reply with Quote
Foarte frumos....nu m-am putut abtine sa nu pling,eu tot sunt departe de mamika mea ,mi-e foarte dor:(
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page