Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117208
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53984
3. Bilantz olguta12 47955
4. J D E monica70 38192
5. A murit Laura! craciunitza 29023
6. Un nou inceput...(2) danangie 27426
7. scrisoare catre mama Picasso 22142
8. Curiozitate! Ana68 21485
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui craciunitza  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
craciunitza
Mai putin inseamna mai mult.
Acest mesaj a fost trimis de craciunitza pe data de 05/03/2006 la 13:42 .:. 4262  vizionari .. Exista 9 raspunsuri la acest anunt
Prima data m-a durut cand pe prietena ei cea mai buna a repezit-o razand. Cuvintele pot umili foarte usor si prezenta unui strain in momentele acelea fac situatia penibila de ambele parti. Si eu m-am simtit prost, o vedeam pe fata aia a doua oara si nu voiam s-o vad umilita. De ce am nevoie ca intamplarile sa se repete, de ce nu-mi ajunge niciodata o singura situatie penibila? Era clar inca de atunci ca prietenia dintre noi nu e ceea ce simt.
Pretentiile. De fiecare data ii cautam scuze desi sufletul imi spunea ca nu are dreptul sa-mi ceara atat de mult. Ii dadeam cu bucurie si nerabdare tot ce imi cerea dar creierul se impotrivea si se razbuna. Se razbuna si sufletul cand aveam nevoie de ea si nu era disponibila.
Lectia. Avea un secret, ea cu alta prietena. Dupa ce a aflat toata lumea, mi-a spus si mie. Un secret e un secret, nu trebuie spus. Dar de ce trebuie sa spui ca ai avut un secret? Mi-a spus de ce: asa se tine o prietenie!
Tacerea. Daca eu nu sun, ea nu suna. O vad pe mess si nu zice nimic. O intreb ce face si zice ca vorbeste cu altcineva. La plecare imi spune noapte buna si ma pupa.
Despartirea. Am inchis toate portile pe care altadata asteptam cu nerabdare sa intre.


Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia

Trimite reactia ta
 

craciunitza
doamna Gabi

Posted 11/06/06 @ 16:05 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Azi-dimineata, rasfoind mailurile, Mihai m-a intrebat:
- Si voi doua chiar nu mai vorbiti?
- Ba da, am raspuns
- Cum asa, v-ati certat sau nu v-ati certat? continua Mihai ridicand din sprancene
- Am vorbit o singura data, cand a zis ca nu poate sa ma vada.
- Cum vine asta? se mira Mihai si simt ca se enerveaza
- Habar n-am, asa a zis, asa iti zic.
Ma pregatesc sa plec in piata si socotesc banii.
- Stii ceva? ma intrerupe Mihai, un om care nu-si respecta familia nu poate avea respect pentru prieteni.
Vezi, de aia il iubesc eu pe Mihai, ca stie intotdeauna ce sa spuna si pe tine te-a citit din prima

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 13/06/06 @ 21:08 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Sunt in cura de slabire si ma enervez usor, starea mea permanenta este de nervi, scriu ce am chef si iata, iti dedic zilele mele nervoase:
Nimic nu poftesc asa cum poftesc la dulciuri si tu stiai, si daca n-ai fi stiut tot era deplasat sa-mi fluturi pe la nas tiramisu ala pe care-l faceai zilnic, m-am autoinvitat in fel si chip, il visam noaptea, eu n-as fi fost in stare sa-ti fac asa ceva, tie iti iesea fara prea mult efort, de cate ori ti-am zis sa-mi pastrezi o bucatica mica-mica, de atatea ori te-ai facut ca nu auzi. Pana in ziua cand ti-am zis-o direct, "vreau si eu o bucatica de tiramisu :( ", ai zis ca nu mai ai, apoi am aflat ca seara ai avut musafiri la tiramisu, uite ca acum ai scapat de mine, si curios e ca nici nu mai poftesc la tiramisu tau, fa-l linistita

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 15/06/06 @ 10:40 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Vorbesc cu C si-mi spune, surprinsa, ca s-a trezit cu mesaj de la tine, de ziua ei.
Impresionant! Ti-au trebuit 2 ani sa ajungi la concluzia ca C e totusi o persoana pe care merita s-o feliciti, asta dupa ce ai ignorat-o fara motiv.
Stii ce cred eu? Ca esti o prefacuta. Nu-ti pasa tie de C, de ziua mea iti pasa tie. Miscare de tzatza, in loc sa-mi trimiti mie un mesaj de bun-simt, i-ai trimis lui C un mesaj pompos si fals. Da, te urasc!

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 05/07/06 @ 11:46 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Prietenia e ceva tare complicat, sunt oameni care pot fi prieteni pur si simplu si sunt oameni care imita. Si cei care mimeaza din interes.
Oare de mine ce povesteai cand ma barfeai? Ba da, ma intereseaza, pui pariu ca aflu?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Paul si Virginia

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 06/07/06 @ 13:36 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
- Ce teorii de viata dezvolti, parc-ai fi o adolescenta aflata la vremea intrebarilor, zambeste Gina aprinzand o tigara.
- Nu sunt teorii de viata, ca nu vorbesc despre persoane necunoscute, sunt gargaunii mei si vorbesc despre mine.
- Si ai nevoie de public?
- Un jurnal este ceva personal, se presupune ca nu-l citeste nimeni.
- Fa-ti un jurnal pe caiet, sa fii sigura ca nu-l citesti decat tu.
Gina pufaie si continua sa zambeasca cu ochii intredeschisi, ca o felina care pandeste.
- Ce teorii de viata dezvolti, de cand te deranjeaza jurnalul meu?
- Ma deranjeaza ca nu te cunosc, atat.

Prietenia este un sentiment pozitiv si o sa tin cont de asta in viitor. Deocamdata am aflat ca prietenii cei mai buni sunt aceia alaturi de care poti improviza dialoguri. Ne jucam de-a vorba.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Paul si Virginia

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 16/08/06 @ 00:22 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Uite-asa ma gandeam azi, pozitiv!, ca a venit Sfanta Marie, cea mica, asa zicea bunica mea. Adica Maria mortilor, Maria viilor se sarbatoreste in septembrie, pe 6. Si ma gandeam ce faci tu, cine-ti face anul asta clatite si cine-ti canta la multi ani?
Ce tihnita e linistea intrebarilor fara raspuns.

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 04/09/06 @ 17:08 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
"Sa nu te bucuri de raul altuia."
De ce sa nu ma bucur?
Doar nu i-am dat raul meu.
Unele zicale sunt stupide.
Iaca ma bucur.

Mai e una, o zicala din asta adanca.
"O doamna nu raspunde la provocari".
Aoleu.
Iti trebuie antrenament greu sa te abtii, sa nu raspunzi provocarilor.
Si unde se antreneaza ele, doamnele?
Iaca eu raspund la provocari.

Filozofia concediului.



Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 04/09/06 @ 17:15 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Na, c-am uitat ce am vrut sa scriu, mereu scriu altceva si d-aia mi se pare straniu cand mi se spune "te cunosc din ce-ai scris". Ha-ha.
M-a sunat Corina si m-a intrebat de tine, ca ce mai faci, i-am zis ca mi-e sila si sa-mi aduc aminte ca te-am cunoscut, concluzia Corinei fiind aceea ca o sa ne impacam. Oamenii au potential
Acum cateva seri, spre miezul noptii, la o terasa aglomerata, o proaspata cunostinta imi spunea ca e diabolica atunci cand vine vorba de ura si razbunare. Ca sa vezi, rabdarea nu mai e o virtute.


Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 23/09/06 @ 01:57 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Dar uitarea este.
Ce-am facut anul trecut de ziua ta?
Habar n-am.

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj