Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117355
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54232
3. Bilantz olguta12 48169
4. J D E monica70 38425
5. A murit Laura! craciunitza 29218
6. Un nou inceput...(2) danangie 27563
7. scrisoare catre mama Picasso 22264
8. Curiozitate! Ana68 21613
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20320
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20201

post an entry in your weblog   Jurnalul lui maggie_33  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

maggie_33
Unde sa trag linia?!
Acest mesaj a fost trimis de maggie_33 pe data de 30/07/2012 la 15:03 .:. 1618  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt

Sunt o gravida normala (daca exista asa ceva )...adica sunt in grafic, deocamdata toate ecografiile sunt bune, nu sunt probleme semnalate, nici interdictii prea drastice de genul "stat la pat"...

E drept ca doctorul meu e putin atent, ca si mine de altfel, pentru ca am pierdut cateva sarcini, si considera ca la 33 de ani sunt putin cam "old", deci cu ceva riscuri crescute...

Si ca o fata constiincioasa l-am intrebat la vizita daca pot sa fac sport, sau gimnastica, sau ce am voie...bicicleta nu am voie, decat din aia medicinala cu care nu ajungi niciodata nicaieri (eh, ba da, aia imprumutata de mine a ajuns fix in uscatorie). Gimnastica usoara avem voie, dar nu exagerata, nici mingea aia mare nu-i convine...dar celelalte? trebuia sa intreb specific de fiecare sport in parte, pentru ca in weekendul care tocmai s-a incheiat m-am lovit de o dilema: sa merg la tenis de camp sau nu? Dupa o dezbatere in familie (adica cu sotul) am decis dupa cum urmeaza:
- sa joc tenis o ora e prea mult pt mine
- deci chemam mai multi prieteni si joc doar putin, sa ma menajez

Nu stiu exact care a fost decizia proasta, aceea de a juca tenis de camp, sau programarea in miez de zi cand ardea soarele mai tare?...Doar am avut si sapca si ochelari, si am stat sub umbrela mai mult. Urmarea este ca in ziua urmatoare am bolit toata ziua la pat, cu dureri de cap,de muschi, de burta, de stomac - vomitat, frisoane, stare generala de rau ...
Si eu care credeam ca ma menajez si nu fac excese...
Acum a mai trecut o zi, sunt ceva mai bine,desi inca ma simt slabita si toti colegii ma intreaba ce s-a intamplat. (deci am o fatza...)
Si totusi, dilema mea ramane...nu mi s-au pus interdictii, dar nici nu pot face tot ce faceam inainte, sau ce mi-as dori sa fac, si e frustrant pentru ca nu stiu intotdeauna unde sa trag linia.

Magda

“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant

Trimite reactia ta
 

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 30/07/12 @ 15:31 Reply with Quote
daca la 33 esti cam "old", inseamna ca eu la 36 eram de-a dreptul expirata :-))).

ar trebui totusi sa fii mult mai prudenta in privinta efortului fizic. tin minte ca eu m-am comportat ca si cum aveam tot timpul un carton cu oua in brate - foarte atenta pe unde merg, sa nu ma impiedic, sa nu ridic greutati, sa nu fac efort peste masura. faceam in fiecare zi plimbari usoare, eram atenta la orice senzatie sau modificare a corpului, am incercat sa mananc cat mai sanatos, sa dorm suficient.
mai bine mergi la inot in loc sa te epuizezi pe canicula. la cat de pretioasa este sarcina ta, n-ar trebui sa risti mai mult decat e cazul.
iei vitamine prenatale ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Back to top

maggie_33
nou venit

Posted 30/07/12 @ 15:51 Reply with Quote
Stai linistita, nu esti "expirata" :), e doar perceptia unor doctori care gandesc pur medical.

Nu stiu exact daca e aiurita asistenta doctorului, sau o face intentionat, dar m-a trecut in vreo 2 hartii cu analize cu varsta de 40 de ani. Doar i-am dat corect data nasterii de fiecare data :)...
Da, am sa fiu mai prudenta cu efortul. De luat vitamine iau, si acid folic, si supliment cu progesteron. Iar cu alimentatia sanatoasa sunt destul de maniaca, inca inainte de a fi insarcinata, deci ma straduiesc. Dar se pare ca am nevoie de miscare, pentru ca oricate fructe, legume sau taratze mananc tot ma constip...Am crezut ca mersul pe jos la serviciu, (vreo 25 de minute)si inapoi e suficient, dar bag sama ca nu...

Magda 15+

“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant
Back to top

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 30/07/12 @ 16:02 Reply with Quote
eh, acum am 42, 36 aveam cand am ramas insarcinata.
impotriva constipatiei poti incerca lactoza. o gasesti in magazinele DM sau in gama produselor Humana, se numeste Milchzucker.
mai poti incerca sa mananci prune/caise uscate sau lasi peste noapte cateva prune uscate intr-o cana cu apa, iar dimineata bei acea apa.
mierea, probioticele ajuta si ele in cazul unui tranzit lent. si neaparat sa bei lichide, minim 2 litri pe zi - de preferat apa. pentru ca a inceput sezonul pepenilor, te poti delecta si hidrata in acelasi timp, e posibil sa te ajute si in privinta constipatiei.


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj