Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117324
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54200
3. Bilantz olguta12 48141
4. J D E monica70 38390
5. A murit Laura! craciunitza 29174
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22243
8. Curiozitate! Ana68 21586
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20211
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui marius  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

marius
Turta dulce
Acest mesaj a fost trimis de marius pe data de 06/12/2010 la 11:48 .:. 1709  vizionari .. Este 1 raspuns la acest anunt
Ma gandeam acum cateva minute ascultand in goana masinii radioul, pe cine voi felicita de Mos Nicolae? Nicu, Nicolae, Nicoleta... in gand mi se perinda persoane ale caror prenume este astazi sarbatorit. Nu am cum sa-i mai sun pe unii, pentru ca timpul si-a spus cuvantul, nu mai am nici o legatura cu ei, altii au murit Dumnezeu sa-i odihneasca, iar pe ultimii am sa-i felicit imediat ce timpul imi va permite, pentru ca am primit deja o amenda exact pentru vorbit la telefon in timp ce conduceam.
Acum realizez ca eu am timp sa ma gandesc si la altceva exact cand conduc. Parca este un magnet masina mea, ma lasa sa ma destind, sa ma gandesc si la ale mele si nu ma deranjeaza de loc. E liniste, motorul toarce, radioul canta in surdina. In aceste clipe aproape, invariabil imi vine sa sun la telefon, ba pe mama, ba cunoscutii, brusc imi readuc aminte si de alte probleme decat cele cotidiene.
Asa incat acum ma gandesc la Mos Nicolae. Cum eu sunt "antemergatorul" calendaristic discutand desigur, a lui Mos Nicolae, ma gandesc si la aniversarea zilei mele de nastere, care tocmai mi-a facut cunostinta cu noul prag al anilor mei, mai exact cu cifra 43.
Si iar ma napadesc gandurile cand imi dau seama uitandu-ma la Ioana fiica mea cea mare cat este de frumoasa, de zvelta, de fina si ma simt batran. Am asa un complex de sentimente, pe de o parte de mandrie, pe de alta parte de amaraciune, care se impletesc, apoi se zbat, se alunga reciproc ca sa revina iar si iar in capul meu, ca un talmes-balmes zapacindu-ma.
Iar masina toarce incet, ca o pisica aciuita in brate la caldura, cred ca singura care stie probabil ca nu ma deranjeaza, sau poate ca nu stie, dar isi face treaba pur si simplu.
Trag cu coada ochiului la mana dreapta si vad ca in gura tocmai am bagat o turta dulce, pescuita probabil dintr-o punga de pe masa din bucatarie inainte sa ies in agitatia strazii. Mestec usor, o savurez in timp ce radioul in surdina ma alinta cu un:
"Jingle bells, jingle bells
Jingle all the way
Oh, what fun it is to ride
In a one horse open sleigh..."

....iar eu cant usor alaturi de el, mestecand o turta dulce.

La multi ani dragilor de Mos Nicolae!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Trimite reactia ta
 

adi2003
Lost in Paradise

Posted 06/12/10 @ 17:24 Visit adi2003's Homepage Reply with Quote
Si poate nu intamplator, am reintalnit azi, la o intersectie de drumuri, personajele acestui scurt pasaj de Sf. Nicolae.
Dar nu erati singuri, o aveati si pe Iris langa voi, asa incat m-ati facut sa zambesc de doua ori.

Sarbatori fericite tuturor!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj