Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117310
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54192
3. Bilantz olguta12 48130
4. J D E monica70 38379
5. A murit Laura! craciunitza 29160
6. Un nou inceput...(2) danangie 27538
7. scrisoare catre mama Picasso 22231
8. Curiozitate! Ana68 21581
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20199
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20175

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Picasso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Picasso
Viata...ca o povara uneori...
Acest mesaj a fost trimis de Picasso pe data de 16/08/2009 la 18:13 .:. 2722  vizionari .. Exista 4 raspunsuri la acest anunt
E mult de cand nu am mai scris aici...De multe ori in viata acordam prea putin timp unor lucruri care merita tot timpul din lume.
Viata mea a capatat noi sensuri,noi culori,obisnuindu-ma cu monotonia,eu fire mereu calatoare,inventiva,energica...
Si iata ca am fost lovita brusc ,fara sa ma pot apara in vreun fel.
De fapt pt astfel de lucruri nu cred ca poate exista aparare.Ci numai mila Domnului.
Acum 3 zile scumpul meu tata s-a stins ,dupa o lunga suferinta,la varsta de numai 66 de ani.
Sper sa nu spuna nimeni " si ea sta pe net si scrie in blog in loc sa-l planga ". Din motive lesne de inteles nu am putut ajunge acasa,sa-mi iau ramas bun asa cum se cuvine de la el.
tata s-a nascut intr-o zi de 13.Si s-a stins tot intr-o zi de 13.Exact la o saptamana dupa plecare mea din tara.Caci da,am fost ,l-am vazut ,si-a vazut nepotii...Nu am crezut ca starea lui era atat de grava,de fapt nimeni nu a stiut.
S-a stins exact la o saptamana dupa plecarea mea...si ma simt sfarsita ca nu am fost acolo,ca nu l-am mangaiat si sarutat de "ramas bun"...Ma simt devastata de durere...ieri a fost inmormantarea...Taicutul meu a plecat pentru totdeauna din casa pe care a iubit-o...si mama il asteapta in zadar...
De 3 zile plang si-l strig ...si nu ma aude,nu ma mai aude,asa cum o facea mereu,mangaindu-ma cu vocea lui. De 3 zile nu mai sunt om ,nu mai pot lupta cu durerea...Ma tot intreb de ce a trebuit sa aiba soarta asta,atata suferinta in sufletul lui bun ,atata durere in trupul lui frumos...
Taicutul meu,ma rog Domnului in fiecare zi si noapte pentru sufletul tau bun si cald.Ochii mei nu se vor usca de lacrimi.Am peste tot in casa fotografii cu tine...si-ti vorbesc...sper sa ma auzi...

picasso ,mamica de baieti cucuieti

Trimite reactia ta
 

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 16/08/09 @ 19:00 Reply with Quote
Sa fii convinsa ca te aude si te vede, e alaturi de tine de acolo de sus. Sunt sigura ca a fost un lucru extraordinar si pentru el faptul ca ai fost si v-a vazut pe toti. S-a dus impacat, ca v-a vazut pe toti langa el. Cand eram insarcinata (am avut o sarcina cu probleme si am stat in pat 6 luni), bunica mea a fost diagnosticata cu cancer (s-a descoperit in urma unei opratii in care doar a deschis-o si a inchis-o la loc, era mult prea tarziu sa se mai poata face ceva). A fost bunica mea iubita si stiu ca si ea tinea foarte mult la mine. Cand a venit acasa de la spital, mama mea m-a sunat si mi-a spus ca bunica vrea sa ma vada, ca ma roaga sa vin, ca sa poata muri in liniste. (statea cam la 200km de mine). Eram insarcinata in luna a 5-a. S-a bucurat mult sa ma vada, am rugat-o sa aiba rabdare macar 2 luni si o sa devina strabunica (credeam ca voi nasta le 7 luni). Si-a mai asteptat stranepotii 2 luni, asa cum o rugasem, apoi s-a dus la ceruri. Am visat-o apoi de mai multe ori si stiu ca e inca langa mine.

Sincere condoleantze!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me
Back to top

conchita
Asoc. "Trimbulinzii"

Posted 16/08/09 @ 19:28 Visit conchita's Homepage Reply with Quote
Picasso, condoleante si mi-as dori sa existe cuvinte sa-ti aline durerea. iti spun doar atat: nu te invinovati ca nu ai fost acolo cand a plecat, gandeste-te altfel: poate ca nu te-a dorit acolo in momentul ala. e o credinta din batrani ca oamenii care ne iubesc nu vor sa ne expuna martori "trecerii" lor dincolo si cumva "ne pacalesc" cu moartea, tocmai ca sa ne scuteasca de si mai multa suferinta. plus, tu ai marele avantaj ca ti-l poti aminti pe tatal tau asa cum a fost el viu, pastreaza-l, deci, in memorie asa cum a dorit el sa ti-l amintesti. si mai gandeste-te ca poate chiar tu i-ai facut un dar nepretuit, ultima sa imagine despre tine a fost una zambitoare si fericita, nu inlacrimata. tot ce vreau sa te conving e sa nu te invinovatesti in zadar si sa cauti partea...pozitiva?, ca nu stiu ce alt cuvant sa folosesc, in toate, caci exista. iar daca scrii pe blog la trei zile dupa moartea sa, foarte bine ca ai unde sa scrii si ca exista oameni care ar dori sa te aline...Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...

nimic
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 18/08/09 @ 18:54 Reply with Quote
Back to top

Delidana
depecheholic

Posted 20/08/09 @ 09:05 Reply with Quote
Condoleante - nimic nu ne poate pregati pentru o astfel de tragedie, ne ramin doar amintirile...

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

www.youtube.com/watch?v=xuDNLa3PxUk/" target="_blank">Only When I Lose Myself
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj