Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117816
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 55133
3. Bilantz olguta12 49074
4. J D E monica70 39466
5. A murit Laura! craciunitza 29990
6. Un nou inceput...(2) danangie 28334
7. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 22749
8. scrisoare catre mama Picasso 22654
9. Curiozitate! Ana68 22134
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20547

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Un motan incaltat si-un pui de pisica
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 31/03/2009 la 19:24 .:. 14666  vizionari .. Exista 84 raspunsuri la acest anunt

...asa a inceput prietenia noastra. Mai bine spus, de la asta mi s-a tras totul...

L-am cunoscut cand aveam 23 de ani. Eram managera unui restaurant frantuzesc; el lucra in mall-ul in care era restaurantul. Mai bine de 11 luni a crezut ca sufar de "multiple personality disorder", deoarece cand ma "vedea" bruneta eram prietenoasa, vorbareata, dadeam din gene de parca imi dereglase careva pleoapele cu-n facaletz, si-i ofeream tot felul de dulciuri fine, inclusiv tortul lui favorit de ciocolata, "Death By Chocolate". Blonda eram tacuta, retrasa, nici nu ma uitam in directia lui. Statea si ma privea de la distanta, fara sa aiba curajul sa se apropie.
Dupa aproape un an, si-a luat inima-n dinti, si cu toate ca era convins ca am cateva shuruburi ruginite, m-a intrebat care din ele e peruca- cea blonda sau cea bruneta. Dupa ce mi-am revenit din ris, i-am explicat ca avusese onorea de a o cunoaste si pe sora mea mai mare si mai diafana, Bleu.

Din ziua aceea, a inceput un fel de "uliul si porumbita" intre noi- doi pasi inainte, unul inapoi. Un joc de glezna de liceeni, platonic, dar cu sanse mari de incurcatura serioasa. Ne priveam de la departare, ne faceam bezele, ne lasam mesaje scrise la repezeala pe parbrizele carutelor noastre, trageam de timp cand aveam ocazia, ca sa iesim in acelasi timp din mall, sa putem merge spre parcare impreuna.

El... dat cu toate alifiile. Era jumatate olandez jumatate american-indian(adica... indian cu arc si sageata, cal si pene in plete). Brunet, inalt, carnatia alba, si "trup de amant", cum spunea bunica. Se vedea de la kilometru 6 ca isi petrecuse copilaria si adolescenta in sala de sport. Suspinau damele cand trecea pe langa ele. Par bogat, negru ca pana corbului, sprancene stufoase, si niste ochi care ma bagau in pereti(si la propriu si la figurat)cand se uita la mine; aveam impresia ca imi stie toate gandurile doar cu o privire.
Facea arte martiale, era jucator semi-profesionist de fotbal american, fugea de alcool, nu lua droguri, de fumat nu fuma decat cand iesea in oras cu prietenii. Adora animalele- in special pisicile!- copiii il fascinau, si putea linisti orice copil plangaretz sau animal nelinistit doar cu o atingere.
Eu... ametita ca de obicei, cu gandul doar la muzica, dans, trasul de fiare la sala, si masina mea sport. Pe vremurile alea, eram-inca- destul de salbatica atunci cand era vorba de barbati/flacai/baieti. Ii preferam pe post de amici, nicidecum in rol de "gagici" sau iubiti.

Un pui de pisica m-a convins sa-i dau o sansa. M-am trezit cu el in restaurant, sa-mi ceara ajutorul cu o matza mica si artagoasa.
Mi-a explicat cu lux de amanunte cum ca a plecat pe jos dupa suc si dulciuri, si la benzinaria din cartier, s-a luat o pisica mica si sifonata dupa el. N-a mai scapat de ea, asa ca a dus-o acasa. Avea deja un motan "incaltat" imens-Prince- care o indragise pe domnisoara din prima. M-a invitat la el, sa il ajut sa ii faca baie, sa ii recomand un veterinar bun, si sa o... botez.
Eu- magulita si ciugulita pina peste poate de "onoarea" pe care mi-a facut-o, am acceptat invitatia.
I-am gasit pe toti trei parfumati si aranjati, intr-o mizerie crunta. Haine peste tot, sticle de suc, farfurii de unica folosinta pe, langa si sub canapele..ce mai- cosmar!
El, zambind stanjenit mi-a spus... "ce sa-i faci- apartament de burlac". Da, da... si bunica-i fata mare. In loc sa-i fac baie pisicii, i-am cerut manusi, si ne-am pus amandoi pe treaba. Trei ore mai tarziu, apartamentul lucea, pisica era imbaiata, botezata "Princess Butter Cup", iar noi eram cu girofarurile dereglate.
Am stat de vorba aproape 6 ore, eu cu motanul in brate, el cu "Printesa" nou botezata. M-a condus pina acasa, si pt ca aveam cei 7 ani de-acasa, am crezut de cuvinta sa-l invit si eu la mine in weekend, la cina... da-mi Doamne ce n-am avut, sa ma mir ce m-a gasit .

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /9  

olguta12
Voi invinge!

Posted 10/04/09 @ 20:27 (Edited 10/04/09 @ 20:29) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Nene, chiar tsunami...vijelie...furtuna.... "forta a naturii"sinteti- nu-sh cum sa va mai botez
Olguta e cu 7 ore in urma "voastra"- sau mai bine spus cu 7 ore in urma "Romaniei".
Dar tot va iubesc...chiar daca voi sinteti fruntase si eu nu



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

maru
Are we there yet?

Posted 10/04/09 @ 20:51 Reply with Quote
mai, eu nu-s in Romania, da daca ma pui sa astept inca 7 ore peste tine viu, fac oare 7 ore pan la tine? din toronto? ca sunt la munci, eu si fantomele

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/
Back to top

ladyJ
membru de baza

Posted 10/04/09 @ 22:00 (Edited 10/04/09 @ 22:06) Reply with Quote
Pai mai Olguto, daca te-a inzestrat Dumnezeu cu asa talent uimitor de a scrie si povesti, ce sa facem noi? Noi ne bucuram sa te citim, ca a naibii de bine le mai scrii:-))
Suntem fani. Eu cel putin, ca sa nu vorbesc in numele tuturor. Asa ca, stii tu cum e cu fanii astia...trebuie linistiti cumva. :-))
Back to top

hannen
not sayin` much!Shh!

Posted 11/04/09 @ 02:34 Visit hannen's Homepage Reply with Quote
Apoi habar n-am care e diferenta de fus orar intre Japonia si Ohio.Sau ar trebui sa-mi fie
In tinerete eram as la astea,se vede ca m-am ramolit(a se citi,nu mai calatoresc asa mult am altele pe cap maica,cupii,munci,nu mai stiu decit ca tre sa scrie Olguta continuarea povestilor pe blog)

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Back to top

maru
Are we there yet?

Posted 11/04/09 @ 18:34 Reply with Quote
ok, trecu si noapte si tot nu ai scris! Fata draga, ma bagi in boale: ma trezesc dimineata, arunc un ochi pe blog, ceva cumparaturi, un ochi pe blog, pana si cand ies din baie, tot arunc un ochi pe...blog. Fie-ti mila!

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/
Back to top

mianna
membru matur

Posted 12/04/09 @ 18:59 (Edited 13/04/09 @ 10:42) Reply with Quote
Happy Easter, olgule!

ai o scuza acum - oua, iepurasi, cozonaci... da' ne omori cu suspansu' asta

"it's nice to be important, but it's more important to be nice"

Back to top

misha71
Cruella

Posted 12/04/09 @ 22:19 Reply with Quote
o sa cer daune morale si de pipota ca ma ia cu noduri in toate alea asteptind
Da' tu chiar n-ai mila de niste suflete tremurinde si lungite pe pixelii din monitoare....
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 13/04/09 @ 12:44 (Edited 13/04/09 @ 12:52) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Bob a disparut. Exact ca magarul in ceata.
Ne-a spus ca pleaca intr-o vineri. Doar pt weekend, sa -si vada copila (altu' care avea copchii presarati precum sarea pe bucate).
Si-a adunat o geanta cu niste bulendre, si a plecat pt 2 zile. De aproape 13 ani n-am mai vazut urma de el. Nici macar o fotografie la "America's Most Wanted" la televizor n-am mai vazut. Daca nu si-ar fi lasat toate catrafusele in apartamentul de sus, as fi crezut ca mi-a jucat imaginatia o farsa.
I-am sunat fratele, parintii- toata lumea se comporta de parca mi-as fi pierdut eu mintile. Cum adica "UNDE E BOB?""Pai...e in campanie electorala? A fugit cu Circu'? A plecat in Legiunea Franceza? Sau l-au rapit martienii???" Mi-au spus sa nu-i mai deranjez cu telefoanele.
In schimb au inceput sa-l caute fel si fel de "personaje originale". Flacai care aveau doar UN nume- BayBay, DeeDee, G-Man, Birdman, Dreamer... toti incruntati si constipati, fiorosi si sucariti de parca le-ar fi turnat careva soda caustica in fulgii de porumb. Toti certati cu bunul simt, buna crestere, sapunul si...legea.
"Unde-i blengarau' ala? Ca-mi datoreaza 300 de parai. 500. 150. 350. De-as fi fost oleaca mai imprastiata, as fi crezut ca inchiriasem apartamentul unui bancher reciclat.
Am asteptat aproape 3 luni pina cand i-am scos lucrurile din casa. Parintii si fratele au refuzat sa vina macar hainele sau pozele de familie sa i le "salveze". Am bagat totul in cutii, si i-am parcat "averea" in garaj, langa avutiile lu' Nea Caisa. Au ramas acolo alti 5 ani, pina cand am renuntat la ele, si le-am donat pe toate la "Salvation Army".
Cand am intrat prima data in apartament, mi s-a facut rau. O "miasma" de hoit, o duhoare de mancare stricata, si gunoi cum numai pe strazile New Yorkului poti gasi
Sub canapea am gasit o tava cu vreo 12-13 brichete & o pipa "speciala" asezate pe ea, plus o oglinda fara rama, o cutie cu 100 de lame, si un cantar mic. Frizer nu era, la vreo tutungerie nu lucra, mama'sa nu-l facuse nici macelar si nici farmacist. Hmmm...
Inainte sa pot intreba eu ceva, sare Nea Caisa cu gura- "son of a ^%#^#. Mother#@%&^!!! He's a JUNKIE!!!".
Da, se parea ca "pretenu' Bob" se droga.
Chem politia, vin flacaii, fac raport, iau tot "arsenalul" lui Bobitza cu ei, Nea Caisa da declaratie: E dezgustat, scandalizat, sifonat tot- cum a putut fi atit de naiv incat sa nu-si dea seama ca pretenu' lui din pruncie o luase pe "calea fara de intoarcere"...
In timp ce baietii faceau poze, i-am sugerat daca tot ii aveam pe "Garcea si pe fra'su" de fata, daca n-ar fi o idee buna sa le impartasim si lor ce a patit el cu 2 saptamani in urma, cand a fost asaltat si pradat.
Am crezut ca face atac de cord. S-a invinetit la fata, a inceput sa transpire, m-a luat de mana, si tremurand ca varga, m-a scos afara din casa. Printe dintii inclestati, mi-a "suierat" "Don't you DARE breathe a word of that!!". Sa nu indraznesc sa pomenesc NIMIC- nici un cuvant despre cele intamplate. Vezi Doamne, ii era rusine sa recunoasca faptul ca un munte de om fusese pradat ca o duduie la drum de seara...
Ca sa nu raman fara logodnic (deh, ii pretuiam sanatatea), am cazut de acord.Am raspuns cele peste 100 de intrebari puse de politai- nu, nu stim unde e; nu, nu stiam ca ia droguri; nu, nu stiam ca VINDE droguri; nu, nu stiam ca are cazier "sanatos si onorabil"; nu, nu stiam ca are mandate de arestare in 4 state. Parea "baiat bun".

Pe vremea aceea aveam o singura prietena romanca. Porecla mea printre romani era "Papusa"... a ei era "Muratura".
La vreo 2 saptamani de la "Operatiunea Bob"("Operation Bob"), vine Muratura la mine, si ma intreaba daca vrem sa mergem la un concert ultra-extra, un fel de festival. Biletele erau ieftine rau de tot(doar 10 parai de fraier), dar trebuiau cumparate inainte de ziua concertului, cu bani cash.
Cum Nea Caisa lucra de noapte si noi de zi, am asigurat-o ca "ne aranjeaza" el.
Si chiar m-a aranjat. L-am rugat sa mearga el ziua urmatoare, sa scoata bani din banca, si sa cumpere 3 bilete.
Vin acasa a doua zi, Nea dormea. Ma uit dupa bilete peste tot, nici urma de bilete. Astept rabdatoare sa mi se trezeasca iubirea, si-l intreb daca a rezolvat chestia cu biletele...
"Stii baby... a fost ceva, o problema minora cu cardul de banca"
"Ce problema mai?"
"Pai...nu prea stiu- doar ca nu mi-a dat nici un franc ATM-ul"
"Si???? N-ai intrat in banca sa vorbesti cu cineva?"
"M-am gandit sa mai asteptam... poate rezolvi tu problema... ca esti mai priceputa cu "oamenii" "
"Mai...asta... ce problema?"
"ATM-ul imi spunea ca nu-s fonduri in banca"
"Din $12,000 n-au vrut sa-ti dea 30-40 de parai?"
"Nu stiu...du-te si tu si vezi singura"
"OK... da-mi cardul de ATM, te rog. Poate e defect"
"Ummm... nu stiu unde e... nu-l gasesc.... Cred ca mi-a cazut din buzunar, si l-am pierdut"
"mai baiete..UNDE E CARDUL???"
"Nu stiu... pe cuvant"
Cam tot atunci mi-am pierdut calmul
"BUEY- care-i adevarul??? Spune, ca sa nu ajungem- eu la puscarie, si tu la cimitir".
L-a luat pe "nu stiu" in brate. Adica... s-a legat cu franghia de el.. NU STIU NU STIU NU STIU.
L-am lasat sa se spanzure cu "NU STIU", si am plecat la banca.
Ajunsa la ghiseu, ii intind cardul meu de banca lui tanti de dupa tejghea, si-i cer o copie dupa ultimele 50 de tranzactii din contul nostru. Cand baga tanti contul in calculator, ii cresc ochii cat cepele, mai sa-i sara in aer cu tot cu sprancene. Ma invita frumos la "separeu", in birou "la sefa".
Vine sefa, ma intreaba daca doresc un pahar cu apa. "Nu-s planta de interior cucoana- pt ce sa-mi trebuiasca apa? Ca doar nu-s nici uscata"...si nici nu vin de pe front. Care-i baiul?"
Clapaceste de cateva ori pe tastatura, si-mi intoarce monitorul, sa vaz rezultatele. Din 12,000 de parai, eram in gaura aproape 4,000. Adica...datoram bancii 4,000. In total, paguba de $16,000. Dolari americani, nu lire italiene.
Pe monitor, un sir LUUUUNG de tranzactii- de vreo 30 de pagini... timp de 2 luni, fusesera peste 800 de tranzactii in cont, majoritatea in toiul noptii- cand eu dormeam, iar prea maretul logodnic era la munci.
12,000 de dolari fusesera scosi cu "taraita"- cate 20, 40, 60 de dolari. Cate 10-12-15 tranzactii in 24 de ore. Cand cele 12,000 se terminasera, banca a continuat sa dea fonduri la "cerinta". Dar de fiecare data, ne penaliza cate 25 de dolari. Scoteai 20, datorai 45. Scoteai 40, datorai 65. Treaba serioasa. Business de business.
I-am cerut EU apa. Am baut 3 pahare, i-am multumit pt "ajutor", si am plecat acasa. Glont.



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

luxe
membru incepator

Posted 13/04/09 @ 13:35 Reply with Quote
okkeeeyyyy.....ma pun din nou pe asteptare !!!! Dar ce chestie...ca-n filme !!! Ma faci sa nu ma mai duc prin state...brrrrr !!!!

www.flickr.com/photos/9734044@N08/" target="_blank">Jessica lui mami
Back to top

carmenp
misiz Litlbard

Posted 13/04/09 @ 14:52 Reply with Quote
uolgooo, sa nu indraznesti, nooo, mor de git cu tine, praf de fac

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3
Back to top
# /9  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page