Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117207
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53982
3. Bilantz olguta12 47950
4. J D E monica70 38186
5. A murit Laura! craciunitza 29021
6. Un nou inceput...(2) danangie 27424
7. scrisoare catre mama Picasso 22139
8. Curiozitate! Ana68 21484
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20049

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
Dora
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 30/09/2008 la 13:03 .:. 2855  vizionari .. Exista 6 raspunsuri la acest anunt
Peste cateva ore, Dora implineste 2 ani!
Prietenele imi spun ca sunt cea mai echilibrata fiinta pe care au vazut-o vreodata, eu le contrazic si le spun ca nu mi-au vazut lucirea asasina din ochi atunci cand Dora, micul meu ingeras, incearca sa ma impinga la crima prin omor de bebelus.
Este cel mai frumos si cel mai inteligent copil de 2 ani pe care l-am vazut in viata mea. Ar trebui sa adaug aici si cel mai incapatanat, cel mai inventiv si mai zarghit copil pe care l-am vazut indeaproape. E un hibrid intre Spiderman, Tarzan, David Copperfield( deschide si demonteaza orice, si poate disparea intr-o fractiune de secunda) si un inger. Bine, partea ei ingereasca se manifesta mai ales cand doarme si-si lipeste fruntea de mine. Restul.. in celelalte 14-15 ore cat e treaza.
Face TOT ce stie ca nu are voie (inclusiv catarat in biblioteca, jucat cu cutite, bagat diverse in prize si asa mai departe..) dupa care se uita curioasa la mine: e supalata mami? "Da, sunt suparata pe tine, pentru ca esti o fetita rea si nu ma asculti". la care ea, cu o urma de zambet:" ne cetam?" (adica ne certam?)"tu vrei sa ne certam?" Dora, foarte solemna, dand din cap a "DA"... si tot asa..

Am pierdut-o acum vreo doua saptamani intr-un magazin. A disparut pur si simplu de langa mine. Am strigat-o.. nimic.. ea care de obicei raspunde cand o strig, atunci n-a scos un sunet. Eram din ce in ce mai disperata. Intr-o fractiune de secunda mi-au trecut prin cap toate nenorocirile care i se pot intampla unui copil rapit.. pentru ca ma gandeam ca mi-a furat-o cineva. Am urlat la vanzatoare sa opreasca muzica, si sa ma ajute sa-mi gasesc copilul...alergam prin magazin.. pana la urma am gasit-o stand linistita langa un raft, si uitandu-se curioasa la mine: o fi mami isterica, sau nu? sa mai stau ascunsa, sau i-a ajuns???hmmmm grea alegere...
cand am gasit-o am luat-o in brate si ma abtineam sa nu plang. ea, foarte senina. eu: cand te strig, te rog sa-mi raspunzi, pentru ca nu vreau sa te pierd. ea: de ce? eu: pentru ca te iubesc foarte mult, si o sa plang daca te pierd. ea: bine. dupa care a fugit dupa niste rafturi.

Are personalitate, este independenta si-i place sa faca singura absolut totul.. intreaba tot timpul"de ce?", si spune din cand in cand cate ceva care ma face sa ma intreb oare cat de special e copilul meu, si cat de atenta ar trebui sa fiu la ce spun in preajma ei.. vorba unui cunoscut: copiii mici sunt cele mai bune aparate de inregistrat.

As mai scrie despre minunea mea mica si carna, dar tre' sa fug. Alte sedinte, alte momente "speciale" in minunata companie in care ma gasesc..

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
 

smaranditza
popii

Posted 30/09/08 @ 13:43 (Edited 30/09/08 @ 13:46) Reply with Quote
Cred ca esti cea mai fericita mama de pe pamant :) Foarte dulce fetita ta, dar TE ROOOG, nu-i mai spune ca e rea, pentru ca singura stii adevarul....NU E ASA! E doar copil! Cuvintele au un impact foarte mare asupra copiilor, si ii "programeaza" oarecum sa fie asa...daca asta le spunem aproape zilnic.
Pupici la amandoua :)
Si...LA MULTI ANI FERICITI pentru piticoata de Dora :)
Back to top

CristinaT
guest

Posted 30/09/08 @ 14:14 Reply with Quote
La multi ani!
sa-ti traiasca. As vrea sa fim mici din nou.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Back to top

tnicoleta
Mamica de fier

Posted 30/09/08 @ 15:06 Reply with Quote
LA MULTI ANI! micutului hibrid

Nicoleta si Bia Ciocarlia Sarbatoarea recolteiwww.dropshots.com/tnicoleta" target="_blank"> Filmulete

"Viata poate fi inteleasa doar privind in urma. Dar poate fi traita doar privind inainte." (Soren Kierkegaard)
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 30/09/08 @ 15:54 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Cand te-am "cunoscut" prima data- aici pe DC, ma minunam cate de multe avem in comun.
Apoi ai ramas insarcinata, si ma gandeam cu teama la ce te astepta- daca fiica ta avea sa fie 10% din cat de nebunici ai fost tu, aveai sa o imbulinezi( si da, vorbesc din proprie experientza!).
Bunica spunea ca Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem sa ducem "in spate"... ne caleste, ne indruma... dar e de datoria noastra sa o scoatem la capat, sa ne descurcam.
Si sincer, cred ca m-am ingrijorat degeaba. Uitasem un singur component al ecuatiei- Bubulina( alias Dora Maria).
Dragostea ce i-o porti- si dragostea ce ti-o poarta, va ajuta sa treceti peste ORICE.Si va v-a ajuta in continuare.
Sant mandra de tine. Pt ca esti o femeie si jumatate(), si pt ca esti o mama deosebita( a se citi la fel de scrantita ca si mine), care stie sa isi pretzuiasca pruncul, si fiecare moment petrecut impreuna.
Sper sa citesc mereu despre voi, tot cu zambetul pe buze, si cu bucuria (pe care mi-o provocati)in suflet. Dealtfel, de fiecare data cand te citesc, parca ma vad in oglinda.
Intr-adevar, un club select- asta al mamicilor dilii- dar nemaipoment.
Santem norocoase ca nea dat DD copii nastrushnici si incapatzanatzi... descurcaretzi si istetzi. Atlfel ne-am fi plictisit de mult
Sa iti traiasca comoara, sa fie sanatoasa si iubita, si sa-ti umple viata de fericire ca si pana acum (si pletele de biscuitzi).
Va iubesc pe amandoua

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

dyonise
membru incepator

Posted 01/10/08 @ 10:13 Reply with Quote
IL recunosc pe Jedi (Teodor) in descrierea ta! Noi n-am ajuns inca la etapa cu ascunsul dar ma gandesc: Doamne, ce ma asteapta!
Va doresc tot ce imi doresc pentru noi (nu, nu casa in Spania si decapotabila!) Sanatate, bucurie si o viata plina!
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 03/10/08 @ 14:16 Reply with Quote
:)
Multumesc tuturor pentru urari :)

Da, Dora este absolut speciala, si sincer.. ii fac fata cu greu. nu stiu cum o fi cand o mai creste, dar daca acuma, la 2 ani ma are la degetul mic..Ufff!



POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj