Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117285
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54119
3. Bilantz olguta12 48090
4. J D E monica70 38345
5. A murit Laura! craciunitza 29113
6. Un nou inceput...(2) danangie 27506
7. scrisoare catre mama Picasso 22205
8. Curiozitate! Ana68 21560
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20158
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20135

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Androix  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Androix
Perle de Filip
Acest mesaj a fost trimis de Androix pe data de 07/05/2008 la 17:05 .:. 1692  vizionari .. Exista 8 raspunsuri la acest anunt
Nu stiu frate, care e treaba cu blogurile astea! Nu m-am bagat pana acum dar Filip a inceput sa scoata niste perle de lesin de ras cand il aud si as vrea sa-mi ramana undeva sa rad de ele si peste 10 ani.

La cumparaturi este o adevarata aventura de fiecare data. Daca acum 6-7 luni puteam merge singura cu copiii in carrefour acum este sinucidere curata. Asa ca aprovizionarea se face ori in grup complet ori numai eu.
De fiecare data cand mergem pe undeva cand plecam Filip ne intreaba daca ne-a placut acolo: "a plucut a magazin?" sau "a plucut a Eric? jucat frumos..." pana nu demult raspunsul venea sincer: "nu prea mi-a placut ca nu te-ai lasat pana nu ai facut circ la plecare..."
Ei bine intr-o zi aveam sa vad si efectul acestei sinceritati: "a plucut a magazin? a fost cuminteee nu facut circ!" si asta n-ar fi nimic! Ieri a plans juma de ora la intoarcerea din parc pentru ca nu primeste premiu ca nu a facut circ! Cam atat cu raspunsurile sincere. Cica sa nu minti copilul. Sau, eu stiu, poate trebuie sa fiu sincera dar si mai subtila. Dar oare o sa priceapa? Cine stie ce idei ii mai vin.

Tot la cumparaturi Georgia statea in fundulet pe cosul de cumparaturi in fata si Filip in cos. La un moment dat se culca in cos si imi spune "Mami, vreau sa ma dorm" Raspuns, tot sincer: "Doarme-te!"

Andreea mama de Filip si Georgia

Trimite reactia ta
 

An@
membru junior

Posted 08/05/08 @ 10:13 Reply with Quote
Haios foc Filip!! (apropos imi place tare mult numele. Daca aveam baiat, Filip il chema).

Si eu sunt in dilema daca sa fim sinceri, adica o sa fim sinceri cu copilu', dar cat de sinceri?? Ca ei iau totul ad-literam si cine stie ce "efecte" au sinceritatile noastre!!??

(te mai asteptam la capsunei sa ne mai povestesti de Georgia

mami de Ana (22 mai 2007)
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 10/05/08 @ 12:49 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
An@, multumesc! Nu prea mai apuc sa intru si la capsunei ca nu reusesc sa tin pasul cu voi dar va mai citesc din cand in cand, ma mai uit la poze

Ieri la telefon: a sunat tati din delegatie putin dupa ce a fost furtuna aia teribila in bucuresti. Filip s-a repezit la telefon si a inceput sa turuie: "Tati, a tonat si a invartit furtuna!" In traducere libera a tunat si furtuna a facut mici vartejuri in care s-au invartit frunzele si hartiile din parc... A durat ceva pana s-a prins tati

Andreea mama de Filip si Georgia
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 23/06/08 @ 18:32 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
E adevarat ca omului ii vin cele mai nastrusnice idei cand sta pe wc dar nu credeam ca se aplica si la copiii de 3 ani. C-o fi fost o idee, c-o fi fost o incurcatura de nume, nu stiu
Din cand in cand Filip ma mai striga pe nume. Nu pot sa zic ca ma deranjeaza dar nici nu-mi place la fel de mult ca atunci cand imi zice mama sau mami.
Filip are un prieten de varsta lui pe nume Eric. Pe mamica lui o cheama Andreea ca pe mine.
Astazi dupa ce umpluse olita ma striga de zor prin casa ca el si-a facut treaba sa vin s-o fac si eu pe-a mea adica sa-l sterg "Andreia, vini coaceeeee, Andreiaaaaa" Si-l intreb care Andreea? Tu! Eu? Eu sunt mami nu Andreea. Sta el o secunda si ma intreaba Andreea lu' Eric unde este? La serviciu. Si decreteaza: pai sa te duci si tu la serviciu! Si cu voi cine sta acasa? la care el isi ia o fata de zici ca facuse cine stie ce descoperire: MAMI!

Andreea mama de Filip si Georgia
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 25/06/08 @ 17:42 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
Melc melc cocobelc
Fura rata din cotet

Si a doua varianta:

Melc melc cocbelc
Scoate coarne din cotet


are si el ceva cu cotetul ala...

Andreea mama de Filip si Georgia
Back to top

Madi
Mami de Gogolina

Posted 03/08/08 @ 17:42 Reply with Quote
quote:
citat din mesajul lui Androix

Melc melc cocobelc
Fura rata din cotet

Si a doua varianta:

Melc melc cocbelc
Scoate coarne din cotet


are si el ceva cu cotetul ala...

Andreea mama de Filip si Georgia



Asta cu melcul m-a rupt!!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana


Maturitatea omului este de a reusi sa gaseasca seriozitatea cu care se juca cand era copil.

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 16/08/08 @ 12:15 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
In fiecare seara dupa baie tati il ia pe Filip in brate din cada si il intreaba cine e in oglinda. Filip raspunde invariabil: Filip si tati! Pana aseara... Cine-i acolo? Filip! Si tati nu e? Nu, sa vina alta tati de la serviciu! De ce? Tati asta nu e bun! Tati e obosit si nu are chef de o conversatie menita sa-l intristeze peste masura asa ca o lasam pentru maine.
Azi dimineata: tati, vreau trenu! (thomas la dvd). Sa vina alta tati de la serviciu sa-ti puna, n-ai zis tu ca tati asta nu mai e bun? Ba da, mai e bun... putzin!

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 16/08/08 @ 12:22 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
Intr-o frumoasa zi ii schimbam pampersul Georgiei. Operatiune care se repeta de multisor si aproape de fiecare data Filip este prezent. In acea zi se uita si radea mai sa cada din picioare. Ce e asa amuzat? Georgia! Are doua funduri!

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 08/10/08 @ 12:04 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
Au inceput intrebarile "de ce?". Este foarte distractiv sa te puna la zid cu 5-6 intrebari de-astea la fiecare 10 secunde.
Mergeam cu masina prin Bucurestiul plin de muncitori, tractoare, sine de tramvai.
Mami, de ce lucreaza muncitorii? Schimba sinele de tramvai. De ce le schimba? Pentru ca s-au stricat. De ce s-au stricat? Pentru ca au mers tramvaiele mult. De ce au mers tramvaiele mult?
Deja imi pierdusem rabdarea si totodata mi-am dat seama ca raspunsurile scurte si la obiect nu fac decat sa atraga un alt de ce. Auzi, da tu cand te joci cu jucariile tale mult de tot nu se strica? Moment de gandire: nu se strica, se mai pierde pe sub pat. Da ma bag dupa ele si le scot!

Alta intrebare de baiat mare si destept Tati, cine a adus-o pe Georgia? Cum cine? Eu si cu mami. Tot noi te-am adus si pe tine. Si pe mine... Da? Si de unde m-ati luat de la magazin?

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj