Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117207
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53983
3. Bilantz olguta12 47952
4. J D E monica70 38186
5. A murit Laura! craciunitza 29022
6. Un nou inceput...(2) danangie 27424
7. scrisoare catre mama Picasso 22140
8. Curiozitate! Ana68 21484
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui felicic76  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
felicic76
perfect
Acest mesaj a fost trimis de felicic76 pe data de 13/04/2008 la 14:17 .:. 1892  vizionari .. Exista 7 raspunsuri la acest anunt
perfect simplu, perfect compus......sunt doar conjugari de verbe... le intalnesti in conversatii, palavre coerente sau mai putin "perfecte" dar cand sar din gramatica in viata tivila,m"apuca rasu-plansul..mi-ar placea sa fiu o perfectionista, dar sa nu fac eforturi si urasc perfectele si perfectii(si pe prefecte care se dezmata in public (au cu cine, au cu ce si de ce si daca n-ar fi vulgare , parol d"onor daca as comenta) si pe prefecti care stau dejeaba si le vine banu' la leafa)dupa o asha indroducere bengoasa, sa ma explic.......

femeia perfecta: o vezi impecabila la 7,30 dimineata, suvitele de par stau aliniate la mm de parca a dormit la coafor, manichiura cu model si strasuri(am incercat si eu o data si mi -am lasat pietricelele in grasimea lasata de sarmale cand incercam sa spal vasele), tusul si rimeleul(gene aliniate si separate) contureaza ochii perfect, rujul contureaza niste buze, cum altfel decat perfecte, hainele nu au absolut nici o cuta, iar ciorapii au modelul perfect aliniat(am imbracat o sg data ciorapi negrii de matase cu dunga in spate si dupa 15 min de incercari, picioarele mele aratau bine spre comic, m-am plans in 'famelie" si o matusa nascuta in alta epoca, mi-a zis: ehehe, este o arta sa-ti pui ciorapii si manusile. m-am resemnat, m-am nascut oleaca mai tarziu,in secolul vitezei. Le vezi in restaurante, mananca prea corect,nu incurca tacamurile, nu beau decat apa plata sau limonada, chiar daca-i revelion, iar daca Doamne fereste acel "ceva" pe care il au in farfurie are putina grasime, piele sau os(tocmai bun de supt), cu delicatete stramba din nas si multumesc frumos si se multumesc cu decorul de salata verde si sfecla rosie(cu putin noroc si ceva morcov
eu: imbracata cu ce gasesc calcat, incerc macar sa ma asortez, imi sterg pantofii in statie, asteptand autobuzul,verific daca de la giugiulela de dimineata cu fox nu posed niscaiva fire albe din blana lui, parul in coada de cal si ascund bretonul care tb sa fie 'a la Monica Macovei, da' nu-i, ma fardez la birou, fara oja(sare a naibii de la tastatura de-a doua zi dupa ce vizitez cosmetica si mai bine o sterg decat sa fiu la concurenta de cu floraresele din cartierele marginase, alea din centru au unghii puse, de portelan), la restaurant il rog pe barbate-miu sa-mi tina tira, sa pot roade un pic osul de la cotlet(v-ati prins ca nu-mi comand salate, da?) Femeie perfecta: NU!
Sotia perfecta: Sotul o gaseste acasa la ora 18,30, cu masa pusa, casa pahar si ea proaspat dushata, coafata, deh, femeie perfecta
Se aseaza tacticos pe fotoliu, ea ingenungheaza si-l descalta, ii pune papucii moi si pufosi in picioare, ii pune un drink, ii aduce ziarul si asteapta sa-i adreseze un cuvant. Dupa doua ore, plictisit si pus la punct de noutatile din sport, o intreaba: Ce-ai facut de mancare? In loc de raspuns EA il ia de mana, il aseaza pe scaun, il serveste si asteapta cu sufletul la gura laudele ."Mda, a fost bun! Dar parca mai trebuia ceva(mancarii)! Fericita, ea ingaima un "multumesc,dragule, ma straduiesc mai mult data viitoare!" EL o ia agale spre dush, lasandu-si hainele precum Gretel firimiturile, ea le strange si-l asteapta cumintica in patul conjugal! Apare, se tranteste obosit, a avut mult de lucru la serviciu, ce stie ea si in 5 min sforaie. EA stie ca l-a obosit si amanta, i-a citit mesajele pe mobil cand el era in baie, dar isi suprima lacrima din coltul ochiului, sperand ca o sa renunte si la asta, cum a renuntat si la penultimile cinci. Cum sa le spuna ea prietenelor ca nu are o casnicie perfecta cand toata lumea o invidiaza pentru norocul si fericirea ei? Sa se creada, Doamne Fereste, ca totul se intampla din vina ei? Ca nu-i capabila sa fie o sotie perfecta?
Eu: ajung acasa inaintea lui cu jumatate de ora, casa o gasesc exact asa cum am lasat-o, ingramadesc hainele juma" in cosu de rufe, juma in dulap, spal vasele lasate de dimineata(sau chiar de seara, am invins, nu mai stau cu soacra), apare si El, plimba cainele, se intorc morti de foame amandoi, pun masa cu ce-am reusit sa incropesc, gratarul nu prea este bine facut, iar cartofii prajiti, de regula ii ard, daca mormaie ceva, ma declar bucuroasa sa predau stafeta in bucatarie si sa plimb eu cainele, stam de vorba cu ce s-a intamplat peste zi, sigur gasim ceva de la care sa ne contrazicem si sa ne certam, eu ma refugiez in alta camera, la tv si laptop, el se simte abandonat in dining, incepem o discutie prin pereti, in care il rog sa-si ia o sotie perfecta, ca semnez divortul imediat, cedeaza, vine sa ma impace si apoi vrea sa ma bage in pat. I-a intrat in cap ca tb sa ma odihnesc mai mult si ma culca de la 8,30 - 9,00, fix cand dau si eu de gustul unui film, iar ne certam, de la cearta mi se face somn si ne culcam. A doua zi dimineata o luam de la capat.....Sotie perfecta: NU!

mama perfecta:.......


11+


aluna
foto

Trimite reactia ta
 

iahim
membru matur

Posted 13/04/08 @ 18:21 Reply with Quote
Tu crezi ca mai exista femei perfecte,sotii perfecte,mame perfecte...???Eu nu cred!Sau ,poate ,foarte putine...
Back to top

rrstuning
nou venit

Posted 13/04/08 @ 18:31 Reply with Quote
Oricum atata perfectiune e cam plictisitoare..
Eu zic ca esti foarte bine asa cum esti. Si cand o sa vina bebe o sa te gandesti cu nostalgie ce sotie si femeie perfecta erai..dar n-o sa-ti pese...
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 13/04/08 @ 18:59 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
soata mea draga si scumpa imi spune mereu ca sint perfecta tocmai prin imperfectiunile mele- alea 2-3 pe care le am.
Miturile femeii "perfecte" sint neimportante.
Atit timp cat esti multumita de tine- ca om, ca femeie- atit timp cat te iubesti pe tine, si esti fericita cu cine esti, si cei din jur te vor privi si te vor vedea la fel.
Eu una stiu ca sint PERFECTA. Singurele defecte pe care le am? Modestia si realismul
Iti recomand sa iti insusesti si tu aceleasi "defecte".



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

felicic76
mami de minune

Posted 15/04/08 @ 15:43 Reply with Quote
mda, am lamurit-o si pe"asta, nu sunt femeia sau sotia perfecta cum spunea cantecul"nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot"tra la la....... ba as vrea nitel, sa fiu ca scoasa din cutie in permanenta si barbatul sa-mi fie oleaca mai multumit....dar nu as fi EU si atunci ce rost ar mai avea? sa joc teatru? scena ar fi prea mica si as uita replicile imediat, mi-as da arama pe fata ......ajungem si la mamicile perfecte, dar pana atunci sa mergem la gravidute, cele care nu iau un gram in plus toata sarcina, nu mananca decat ce este indicat si atat. Bravo lor, care pot. Am sarit peste capitolul perfectiune si aici: manac de sparg, urasca salata verde si stiti ce-am consumat azi la micul dejun? una portie varza calita cu ceafa rotisata si carnaciori si mamaliguta calda. De la Carrefour, ca ma obosise si infometase drumul de acasa pana la birou(2 statii de autobuz)mai pipez, ca decat sa iasa copilul ala mai agitatat decat era la ultima eco, mai bine mai trage ma-sa un fum si se calmeaza. Mai ma infig intr-o bere rece, maxim una pe saptamana, asta este! Nu fac excese, dar nici nu sunt model de gravidenie!
Mama mea este mama perfecta! Din punct de vedere al grijii cu care ne-a crescut si al bunei cresteri!Niciunul dintre noi(si suntem patru) nu a avut vreun oscior rupt, nu a mers la spital si nu a vazut....marea decat la 18 ani, cand ne-am luat zborul de acasa! A avut o frica teribila de apa si nici unul dintre noi nu stie sa inoate! Am fost crescuti pe considerentul tu sa fii corect si cinstit (ca are cine sa te calce in picioare, nu-i bai), sa lasi de la tine, sa intorci si obrazul celalat etc. Am prins tupeu dupa 20 ani, in liceu eram poreclita "enciclopedie cu craci", "ultima reduta necucerita", si bine am facut ca nu am intrat la ASE, ca se prabusea bila! Mi-am luat primul serviciu, secretara.Nu era mare lucru, dar castigam BANII MEI, ce daca aveam program de la 8 dim la 8 seara? CASTIGAM 60 DE DOLArI PE LUNA! WOW, ce banet! Naiva, cat incape!Aveam un coleg glumet din fire, m-a intrebat daca nu vreau si eu un stabilopod de la chioshc, i-am zis natural ca vreau! credeam ca-i vreun soi de hamburger! Doua saptamani am fost de rasul lumii, se uitau doar la fata mea si-i umfla rasul.Am ajuns la 19 ani ca nu stiam cum arata......stiti voi ce!Mama ma invatase ca nu trebuie sa fac sex decat cu ala cu care ma voi casatori. Si eu nu vroiam sa ma marit, deci nema sex, logic! La un moment dat, seful a avut musafiri in birou. Vreo 8 oameni cu totul se ingramadisera in jurul unei mese. Stiti tavile de plastic de la Pepsi, alea albastre cu marginea ridicata? am turnat pepsi in opt pahare, am inceput sa le imprastii la invitati, iar ultimul pahar l-am scapat in poala unui tip de vreo 30 ani, care era imbracat in jeans albi!Credeti ca m-am pierdut cu firea? Nup, am luat un prosop curat si am inceput sa-l frec pe pantaloni! Asta s-a lipit de spatarul fotoliului, se inrosise la fata, ii iesisera ochii din orbite ca la melc, cu vocea gatuita imi spunea ca nu-i nimic, eu , pas de intelegeam,perseverenta, frecam de zor!m-a luat sheful de-o aripa si m-a scos din birou! La ceva timp dupa intamplare am inteles si de ce!


12+


aluna
foto
Back to top

eLaura
membru incepator

Posted 16/04/08 @ 14:36 Reply with Quote
Vei fi o mama grozava!!!
Si esti dulce rau :D


Laura, mama mandra de Cati drag! :)
Back to top

moruna
membru incepator

Posted 16/04/08 @ 18:45 Visit moruna's Homepage Reply with Quote
am incercat si am reusit o data sa fiu femeia-sotie "perfecta"am reusit sa fiu si arnjata si sa gatesc si sa inghit escapadele...si sa plang singura...cum s-a terminat?a plecat.eram prea plictisitoare.rezultatul:am ajuns o femeie la doar 19 ani parasita...trista si obosita.acum voi avea un bebe ,am un sot si sunt fericita ca pot vorbi fara teama,pot gati cand vreau ...pot sa fac ce vreau.iubesc mai mult,mai usor si sunt mai fericita asa imperfecta.traiasca imperfectiunea!!!!!!!era la inceputul relatiei de acum sa fac aceeasi greseala...noroc ca am un sot destept,care ma iubeste si mi-a zis stop...se simtea ca si cum ar fi avut menajera,ca sa il citez pe el.nu imi mai doresc perfectiuea in nimic....nici nu exista!
Back to top

monk
nou venit

Posted 19/04/08 @ 20:58 Reply with Quote
mai bine imperfecta decat perfecta parerea mea
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj