Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117310
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54192
3. Bilantz olguta12 48130
4. J D E monica70 38379
5. A murit Laura! craciunitza 29160
6. Un nou inceput...(2) danangie 27538
7. scrisoare catre mama Picasso 22232
8. Curiozitate! Ana68 21581
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20199
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20175

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
frumoasa si desteapta mea :)
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 03/04/2008 la 21:11 .:. 5590  vizionari .. Exista 17 raspunsuri la acest anunt
se duce la bunica-sa si ii arata leul. Si ii explica: "cta!"
Bunica-sa, calma: nu, leul nu cinta.

Sta kupilul, se gindeste, si revine: ii arata leul: "cta..."
Bunica-sa, din ce in ce mai enervata: ASTA nu cinta, mama, in rest toate cinta, ASTA NU!

Bebelisa se uita lung la bunica-sa... se uita lung la leu...
Dupa citeva secunde se lumineaza: ii arunca bunica-sii o privire triumfatoare, aseaza leul pe jos si sare cu fundul pe el!
Iar leul... evident, CINTA!!
Ea nu avea putere sa il apese suficient de tare cu manutza, iar bunica-sa habar n-avea ca si ghemul ala de par face niste sunete, ceva. Asa ca a gasit solutzii sa-i demonstreze!
La un an si patru luni!!



"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

iasomia
nou venit

Posted 03/04/08 @ 22:55 Reply with Quote
si canta lumea intreaga alaturi de tine in astfel de momente...
pentru ca acel univers misterios care e mintea puiului tau se deschide si infloreste in fatza ta...
si pentru ca ai gasit noi canale prin care curge bucuria in si din inima ta...
Back to top

alba
membru matur

Posted 04/04/08 @ 00:40 Reply with Quote
tine-o tot asa...si asta-i doar inceputul :-)




Cassian la concursul DC "Clipe de viata 2007".
"cassian" si "derevelion"
http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=9
http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=15
Multumim

Back to top

Qamar
daydreamer

Posted 04/04/08 @ 00:46 Reply with Quote
BBLisa, esti cool!



Noe & Anne-Bianca(14.03.2006)
Ce mai citim noi

99% of the people don't know what electricity is. I don’t know what electricity is. But I know it’s working. I know you can cook a man’s dinner with it. And you can also cook the man. (The Secret)
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 04/04/08 @ 02:57 (Edited 04/04/08 @ 03:29) Reply with Quote
Trebuie sa fiu foarte atenta ce ii spun, pentru ca deja "procesam" informatia: la modul cel mai propriu cu putintza:

Acum vreo doua zile flutura un spray de camera prin living. I l-am luat, si nu mai stiu exact ce i-am zis, ceva gen "lasa-l pe asta, ca e caca!"
De fapt, m-am gindit ca e toxic.
Dar am spus "caca".
Copilul a inteles ca e caca.
Peste doua minute, l-a luat din nou si l-a aruncat in WC.
Si a venit sa imi arate, cu mandrie, ca a pus "caca" la locul lui. In WC. Si a tras si apa!
N-am mai avut ce sa comentez... asta am invatat-o, asta a facut!
Bravo, tzoc-tzoc... felicitarile de rigoare... asta e. Alt spray, daca m-am exprimat gresit.


Alt exemplu: i-am explicat ca, daca in parc luam o jucarie de la cineva, trebuie sa o dam inapoi.
Bon. A invatat. Se joaca un pic si duce obectu'de unde l-a luat. Si zice si "mci" (merci).
Plecam in Herastrau, vede un nene cu multe jucarii la o taraba, e fascinata, imi arata: gl gl (gol gol). Platesc o minge, bebelisa isi alege una din cosh, plecam.

Peste o ora, ne intoarcem prin acelasi loc, si vad kupilul ca ia mingea si fuge cu ea sa o puna inapoi in coshul vinzatorului. Ca doar de acolo a luat-o, nu?
Ii explic ca nu, stai, ca e a noastra, am platit-o, nenea nu inchiriaza mingii.
Nimic.
Se uita lung la mine, ia mingea si o pune la loc. Nenea i-o da inapoi. Fie-mea o refuza si ii zice, ferm, "merci".
Juma de ora ne-am contrazis in mijlocul aleii - eu vroiam totusi sa o luam acasa, ea vroia sa o lase de unde a luat-o.
Vinzatorul nu intelegea care e treaba - si ala destept, nu vedea ca fie-mea abia merge in picioare, se uita suspicios la ea, nu cumva vrea aia 10 lei inapoi?!

O noua dilema: tot afara, o tineam in brate, tot tragea de ochelarii mei de soare. O rog sa ii lase acolo, la locul lor, ca ma dor ochii daca nu ii port: ceva gen "mama buba la ochi daca ii iei ochelarii"- a inteles ea ca fara aia eu fac buba.
Asa ca de atunci ma alearga cu ochelarii de soare.
Trebuie sa ii port si cind spal vasele, si cind sint la calculator, si cind fac baie: de cind ma trezesc si pina adorm are fie-mea grija sa mi-i dea repede, sa nu fac "buba" la "ki".
Si se uita la mine parinteste, sa verifice ca ii port.
Daca ii dau jos, mi-i aduce imediat si se agita pina mi-i pun.
Asa ca de o luna sint foarte misterioasa si eleganta - cu okelari de soare si pe WC. Ca in filmele cu mafiotzi.
Dar eu i-am explicat ca sint vitali pentru mine, nu?
Acu' ce sa ii mai zic?!?!


"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 04/04/08 @ 04:10 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote

Coana Eliiise!!! Am trait sa te vaz si mafioata pe tron
Sa-ti traiasca Papusa, ca tare dragi imi mai sinteti amandoua!!!.
Si multumesc ca mi-ai dat o idee... o sa-i spun Galushtei ca TATI TREBUIE sa poarte agrafe in par...si pantofi cu toc... ca de nu, face buba. Sa vedem daca-mi iese jocul de glezna. Mi-l inchipui pe Bombonelu meu la 95 kg ale lui...pe tron... in sandalele mele cu toc de 10, si impopotzonat cu agrafe de par viu colorate...sa vezi ce freza ii fac. Ptiu, drace...ce-i coc

fetele

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 04/04/08 @ 09:08 Reply with Quote
Bravo, BBLisa!
Elise, Olguta, mi-ati inseninat ziua! (ca afara ploua)

Lora, mami de Iustina


Back to top

Elise
adrift :)

Posted 04/04/08 @ 22:08 (Edited 04/04/08 @ 22:12) Reply with Quote
Mie imi insenineaza fiecare zi...
Avem ritualurile noastre: plec din casa, ajung la lift, ma intorc si o ia la fuga si imi sare brate si ma pupa de ma albeste.
De fiecare data avem despartiri din astea hollywoodiene: nu conteaza, poate sint in papuci si ma duc doar sa arunc gunoiul. Tot se arunca pe mine de zici ca ma mai vede peste 20 de ani.
Azi a fost pe afara cu bunica-sa si a gasit o crengutza de liliac alb pe jos - murdara, calcata in picioare, vai de mama ei. A ridicat-o si n-a fost chip sa i-o mai ia cineva din manutza: o tinea una si buna: "MAMA!"
Sa mi-o dea mie....
A dormit la prinz cu creanga in pumn. Cind am ajuns acasa mi-a auzit vocea si a sarit ca din pusca: "mami - mey-mey!" In sfarsit, am ajuns acasa sa imi dea ceva frumos, adica mai-mai...

Poftim - cum as putea eu vreodata in urmatorii 100 de ani sa ma supar pe ea, indiferent ce ar face ?!?!

"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa
Back to top

moruna
membru incepator

Posted 05/04/08 @ 09:34 Visit moruna's Homepage Reply with Quote
doamne cat de dulci pot fi copiii.de abia astept sa pot povesti cate ceva si eu la randul meu:)eu mai am de asteptat o luna pana va iesi si alte cateva pana va incepe sa faca nazbatii,dar nu -i nimic ...am rabdare:)i-am trimis si mamei istorioarele voastre cu cei mici si asa reusesc sa ii faca de dimineata ziua mai frumosa.pupicei pentru cei mici si pentru mamele lor norocoase cu asa copii frumosi si destepti.
Back to top

tyaa
membru junior

Posted 05/04/08 @ 15:32 Reply with Quote
Mai Elise, iti citesc mereu posturile. Imi plac mult, surprinzi bine ficare moment, da nu pot sa nu ma intreb cum arati? Bebelisa de la smenatura e superba.



tyaa mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/tyaa2002
Back to top

herra
THINK PINK

Posted 05/04/08 @ 15:36 Reply with Quote
ati mai inseninat o zi ploioasa!


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page