Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117296
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54155
3. Bilantz olguta12 48111
4. J D E monica70 38359
5. A murit Laura! craciunitza 29131
6. Un nou inceput...(2) danangie 27524
7. scrisoare catre mama Picasso 22217
8. Curiozitate! Ana68 21570
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20179
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20146

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
prioritizam
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 24/02/2008 la 00:22 .:. 3145  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt

Gata, am inceput sa ma mai trezesc si eu. Plecata de acasa de langa inimioara mea, intrata brusc in mijlocul unei nebunii numite corporatie, pur si simplu incepusem sa ma pierd. Asa ca am facut urmatoarele: am renuntat la 3 dintre cele 4 telefoane (aveam 2 ale mele 2 de la job), nu-mi mai iau de lucru acasa, stau cat mai putin peste program (si daca stau, arunc priviri semnificativ asasine catre shefu')si m-am mutat la un sediu mai aproape de casa, asa ca nu mai fac o ora jumate in fiecare seara pana apuc sa-mi imbratisez copilu'. Per total se pare ca mi-a mai venit mintea la cap.
Dimineata dupa ce raspund la prima tura de mailuri imi sun copilu'. Taica-su ma pune pe speaker, si gangurim, ne trimitem pupici tzocaitzi, ea imi povesteste ca tocmai a mai scris ceva pe una dintre papusi, taica-su imi confirma de undeva din fundal..
Se bucura cand imi aude vocea. O simt, iar mie nu-mi pasa cat de ridicola par celor care intra la mine in birou tocmai cand, lipita toata de telefon, ii spun fiica-mii: te iubeste mami, pui mic si gras, da, inimioara, te iubeste mami mult, mult de tot... in timp ce Dora gangureste fericita si mazgalita toata cu pixul pe burtica si pe manute.
Colegii deja s-au obisnuit. A si venit de cateva ori la mine la birou, iar odata cand taica-su a avut un pic de treaba, a lasat-o o ora cu mine. A fost ciudat.. eu tropaind cu Dora toata numai zambete ochi si carlionti, si dand indicatii pretioase :))
O iubesc la fel de salbatic ca acum un an, sau ca acum un an si aproape 5 luni.
Intre timp s-a mai obisnuit cu plecarile mele..dar daca sunt acasa si incerc sa inchid vreo usa intre mine si ea, e jale..
Cand ajung acasa, deschid usa, ea ma vede si aud: maaamiiiii...si tropaie fericita spre mine. Imediat ce intru trebuie sa o pup si sa o iau in brate, abia apoi reusesc sa scap de haine, genti, cercei si restul..
Cand mergem la culcare nu mai este deloc agresiva, nu mai simte nevoia sa ma pedepseasca.. ne jucam, chitaim, povestim despre pisici ( si noaptea cand se trezeste, sopteste: " pis pis.. miaaau, miaaau") si despre caini, ii cant de cateva zeci de ori "bate vantul", se freaca la ochi cu urechile iepurasului, si pana la urma se culca, chiar daca mai baga cateva minute de maraiala, asa... doar ca sa stiu eu ca ei nu-i e somn, dar ca se culca pt ca o oblig eu.
Week-endurile au inceput sa fie frumoase, nu ma mai chinuie chiar asa. De exemplu astazi a adormit la ea in patut, dar eu trebuia sa tin mana la ea in pat. Cum incercam sa-mi recuperez mana, cum incepea sa urle. Tot e un progres :)
Tot azi am fost la niste prieteni care au doi baieti. Unul de 9 ani, si unul de 5. S-au tinut dupa ea amandoi, o ajutau sa urce si sa coboare treapta dintre living si dinning, pana cand saracii copii au cazut lati pe canapea, iar ea a trebuit sa se descurce singura.
In fine.. ma lungesc..bottom line: sunt ceva ( muuuuult mai calma), mai obosita si mai slaba decat am fost vreodata in ultimii 2 ani jumate, dar sunt fericita. Vin acasa la minunea mea, imi indes nasul in carliontii ei si lumea capata dintr-o data sens.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
 

olguta12
Voi invinge!

Posted 24/02/08 @ 10:32 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Ti-am spus eu madam,ca in alta viata noi am fost facute de-o mama...dar nu cred ca m-ai crezut.
Tare ma bucur ca ti-ai gasit-inca o data- "busola" si echilibrul. Tare mi-a fost dor de tine.
Dar in special ma bucur pt. comoara ta, care te ajuta cel mai mult, in felul ei, cum numai ea poate.
Citind cele scrise de tine, ma regasesc pe mine, si retraiesc conversatiile zilnice pe care le am cu Dra Piscot. Numai ca acum ma suna ea, si tot ea imi inchide telefonul cand se plictiseste, dar nu inainte de a imi spune "te ubec mami..veau in batze a mami...hai acasa...byeeeeeeeeeeeeeeeeee"... si liniste.
Si eu umblu ca un paun bezmetic prin birou, numarand minutele pina cand plec acasa.
Here's to our girls..and to us!!!(Si nu uita ca imi datorezi o bauta cu tequila).



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 24/02/08 @ 14:00 Reply with Quote
:) cum sa uit asa ceva??? astept o bauta cu tequila de cand am ramas gravida. si desi din bufetul din bucatarie se holbeaza la mine o sticla cu ceva lichid galbui, parca nu-mi vine sa beu singura :)
mai ales ca mi-e teama ca daca beau nu o mai aud pe grasa cand maraie noaptea :)
Echilibrul..e mult spus. Pur si simplu am decis sa nu mai las nimic in afara de ea si ce se intampla cu ea, sa ma afecteze. Se mai intampla, evident, cel putin odata pe zi, dar imi trece. Ma tot uit la ea si mi se pare cel mai frumos copil pe care l-am vazut vreodata ( no offence, acuma mi se pare mai frumoasa decat a ta :)), cel mai destept, cel mai cel mai..



Ca sa vezi cum sunt simturile noastre pervertite de catre aceste mici minuni: acu' cateva nopti, vine tata lu' grasa acasa, din tura de noapte. Ajunge omu' pe la 3, numai ca isi uitase cheile. Si sta in masina vreo doua ore pe un frig crancen ( erau vreo -9 grade pe-afara iar eu aveam telefonul pe silent), dupa care intr-un final da sa intre cineva in bloc. Hop si el, intra, ajunge la usa, si da-i si bate.. si bate.. si bate.. ies vecinii, io nimic.. pe la 6 dimineata incepe grasa sa se foiasca. Sar din pat, verific copilul, ii bag niste lapte in trompa, o invelesc, si ma bag si eu in pat. La un moment dat aud niste bubuituri in surdina. Ma duc la usa, asta statea rezemat cu capul de usa si din cand in cand mai batea. Deschid usa, dormea pe el..saracul bocanea de mai bine de o ora, dar eu nu am auzit nimic in afara de foiala grasei :))

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

microbu
si ritza gargaritza dulce

Posted 27/02/08 @ 09:54 Reply with Quote
grasunaca si multeee pt mamica ei.



ANDRA si gargaritza (10oct2006)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj