Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117353
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54228
3. Bilantz olguta12 48166
4. J D E monica70 38422
5. A murit Laura! craciunitza 29212
6. Un nou inceput...(2) danangie 27559
7. scrisoare catre mama Picasso 22263
8. Curiozitate! Ana68 21610
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20318
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20199

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Chan  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Chan
LOTO!!!
Acest mesaj a fost trimis de Chan pe data de 25/01/2008 la 11:56 .:. 1849  vizionari .. Este 1 raspuns la acest anunt
Duminica e ziua cea mare! Suma de bani aflata in joc la Loteria Romana depaseste 10 milioane de euro. Oare cati romani viseaza si gandesc ce ar face cu suma respectiva? Cate planuri de "investitii" s-or fi facut saptamanile acestea? Cate masini (si ce minunatii de masini) s-or fi "achizitionat" teoretic in aceasta perioada? Cate biserici s-au "ridicat/restaurat" si cati bolnavi au fost ajutati...
Toti promitem ca daca castigam vom ajuta omenirea, vom construi biserici, vom deveni mai buni. Este foarte usor sa fi darnic in momentul in care ai foarte multi bani. Dar nu vorbesc acum despre darnicie ci despre visul oricarui om sarac. Acela de a putea sa imparta si el bani in stanga si dreapta fara nicio grija, de a ii vedea (in sfarsit!) fericiti pe cei din jurul lor, de a nu mai avea grija zilei de maine, de a nu mai fi umilit.

Si eu m-am gandit ce as face cu banii. Mi-am luat case, masini (nu una ci doua), mi-am ajutat toate rudele (si cele apropiate dar si cele mai indepartate), le-am luat apartamente sorei, verisorilor, am donat bisericilor, am ajutat copii bolnavi, am donat spitalelor din Romania, am facut investitii pe piata imobiliara, am cumparat actiuni la Bursa si tot nu am reusit sa cheltui nici macar 25% din suma. Nici teoretic nu am putut sa cheltui atatia bani... De ce? Poate pentru ca nu sunt pregatita pentru a ma trezi peste noapte cu suma aceasta de bani. Nu imi e frica. Stiu matematica. Stiu ca probabilitatea de a castiga este extrem, extrem de mica, aproape inexistenta. Dar, spre deosebire de altii, nu sunt ipocrita. Imi doresc sa castig!

Ipocritii ar spune ca nu isi doresc sa castige la LOTO. Ce sa faca ei cu banii? Sa-si cumpere case, masini? De ce, ca tot intre “patru scanduri” ajung. Da, asa e. Avem vreo 70-80 de ani de trait pe pamantul asta. Toti acesti ani visam sa traim decent, speram ca vom fi fericiti, ca vom trai mai bine, ca vom aduce bucurie in sufletul celor din jur. Unii pentru asta fura (parlamentari, guvernanti… si multi altii pe langa ei), altii joaca la LOTO (si bineinteles nu castiga...) altii pur si simplu muncesc. Doar atat! Muncesc! Muncesc si spera!
SPOR LA MUNCA!


Trimite reactia ta
 

elizas
nou venit

Posted 27/01/08 @ 22:21 Reply with Quote
Interesanta este forma ta de sinceritate. Nu stiu daca sunt ipocrita, insa nu am fost atrasa niciodata de loto. Sunt multumita cu ce am, sunt fericita cu familia mea si stiu ca ceea ce am eu nu se poate cumpara cu bani. De fapt fericirea adevarata este data nu de ce se poate cumpara ci de lucruri mult mai valoroase, care nu pot fi estimate si nici achizitionate.

Eliza, Octavia (21. 02. 1996), Antonio (09. 10. 2000) si Amelia (07. 08. 2007)
poze noi http://www.flickr.com/photos/14533015@N05/sets/
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj