Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117314
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54198
3. Bilantz olguta12 48134
4. J D E monica70 38386
5. A murit Laura! craciunitza 29166
6. Un nou inceput...(2) danangie 27544
7. scrisoare catre mama Picasso 22239
8. Curiozitate! Ana68 21582
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20209
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20179

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
grasa si vocabularul
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 24/11/2007 la 00:13 .:. 3634  vizionari .. Exista 9 raspunsuri la acest anunt
Na ca am dat-o in bara deja! N-are copilu' decat un an si aproape doua luni, si deja a invatat primul cuvant "urat". S-au dus naibii planurile mele care prevedeau ca umflatica sa nu auda decat varianta literara cenzurata a limbii romane. De doua zile grasa umbla prin casa pronuntand raspicat: cacat! Sigur ca nu-i iese de fiecare data pronuntia exacta, mai nimereste si cate un cact, caca, ctct si asa mai departe. Dar de cele mai multe ori ii iese din prima.
De unde ar fi putut sa invete copilul meu cuvantul asta? Pai cum de la cine? De la mine, de la mama ei, cea pe care o urmareste ca un vultur mic, gras si chel prin toata casa. Sta cu ochii pe mine tot timpul, iar eu profit de asta si incerc sa o invat tot felul de chestii utile, interesante..
Dar sa revin: alaltaieri vorbeam la telefon cu tatal ei. La un moment dat, am daramat ceva de pe masa, si am trantit-o. Expresia, adica. Dupa asta, grasa tot bombanea ceva, in timp ce eu vorbeam la telefon. La un moment dat, taxu: "ce zice grasa? cacat?" Io: ei, cred ca a facut caca si ma anunta, puiul mamii. Vezi mah ce copil destept avem?" In fine, termin de vorbit, miros pampersul.. nika. O intreb: faci caca? Ea (scuturand din cap, si facand semn si cu degetul ca nu): niu!
Dupa vreo zece minute, iar aud... iar o intreb, ea imi raspunde la fel. Niu!
A doua zi, o luam de la capat. Intr-un final, imi dau seama.. Nu reusea sa indese niste rotite de lemn pe un ax, in timp ce bombanea: catcat cacat si restul de variante. Asta a fost ieri. Azi n-a mai zis decat la pranz, cand incercam sa o culc.

Iata ca planul meu de a creste o domnisoara rafinata, s-a dus ... de suflet :)) Ma intreb daca o sa faca intr-adevar balet sau dans, daca o sa faca vreun sport, si inca multe altele.. legate de planurile mele, evident. Deocamdata eu nu reusesc nici macar sa o fac sa manance ce-i dau, sau sa o culc.. si indraznesc sa ma gandesc asa departe, la lectii de balet si karate. HA HA.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
 

Elise
adrift :)

Posted 24/11/07 @ 10:12 Reply with Quote
HE HE...:))
Bblisa mea, cind se enerveaza - si de obicei se enerveaza ca nu o las sa manince lucrurile de prin casa - bombane "bgm..."
Evident, am fost incintata ca a retinut ideea "nu BAGAM in guritza..."
Asta pina mi-a incoltit in minte o banuiala de care nu mai sint asa incintata: daca "bgm" al fie-mii are alta provenientza?! "Bgm-as, iar nu ma lasa astia sa ma desfasor?"

Nu de altceva, 'da, vorba ta, cam repeta "bgm, bgm..." si cind vreau sa o culc, si cind nu mergem afara, deci legatura cu rontzaitu' e fragila... Iar expresia de pe fatza kupilului e taman potrivita cu presimtirile mele sumbre.


Elise & BBLisa
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 24/11/07 @ 14:20 Reply with Quote
:)) Deci nu sunt singura :)) Ta-su era foarte mandru de ea aseara cand i-am explicat ca fiica-sa injura toata ziua prin casa. Zicea ca inainte sa o dam la gradinita tre' sa o invatam tot repertoriul :))

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 24/11/07 @ 19:50 (Edited 25/11/07 @ 19:23) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Ca o mama "madra" de odrasla sa, pot spune ca fiica NOASTRA( soatza s-a shifonat TOATA cand a vazut ca pe DC ma refer la Galushca ca fiind "fiica-mea", si citez:"Doar n-ai facut-o singura in eprubeta"- asa ca, incerc din rasputeri sa folosesc pluralul) se invatza singura engleza. De la Thank you pina la it's ok, oh, my God si alte fraze, donsh'oara a ajuns acum sa vorbeasca ca o baba iesita pe ulitza la taifas, si in romaneste si in engleza, cu toate ca noi vorbim cu ea doar in romaneste .Ii turuie gura de zici ca are si motor si baterii. Din pacate(sau oare din fericire?) a prins din "zbor" si alte fraze mai putin... "domnishoresti". De la televisor, din magazine, de prin vecini(am niste vecini de mai bine ar fi MUTZI, ca numai cuvinte de 4 si 5 litere stiu), fiica-mea si-a imbogatzit vocabularul si cu s*it, f*ck, d*mn, si alte cuvinte "alese". Ce-i mai grav, ca le stie si in romaneste. Cand se enerveaza, incepe "recitalul". Si eu ca o mama constiincioasa, ma fac ca nu inteleg, si-i spun "nu stie mami ce spui acolo". Iar ea, ingaduitoare, imi repeta cuvantul de 30-40 de ori, doar doar l-oi intelege. Cand tot repeta f*t, ii spun..ah...FOOT- PICIOR in engleza? te doare piciorul, mami?. Si ea saracutza, se uita la mine de parca as fi handicapata.
Imi e frica de ce perle ii pot iesi din guritza aia mica si frumoasa, si incerc din rasputeri sa o "ghidez" pe calea cea buna.
Dar mama m-a linistit azi dimineatza : lasa mama, ca la 2 ani tu injurai ca un marinar".
E clar. Daca e sa mearga la cresha, ne "deporteaza " aia din prima zi. O sa ramana acasa cu noi pina la adanci batranetzi... ca deh..sintem familie de "marinari"

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 24/11/07 @ 20:29 (Edited 24/11/07 @ 20:44) Reply with Quote
Cu rusine trebuie sa admit ca fi-miu, la 2 ani si 3 luni poseda in vocabular expresii alese precum "pida ma-tii", "patele ma-tii",
"baga-m-as picioarele a pierdut steaua", "mama ma-sii", ca sa nu mai vorbesc de clasicul "cacat". Nici nu stiu cand le-a prins (exceptie facand cea cu picioarele, care s-a intamplat ultima data cand a pierdut steaua, spre disperarea lui taica-su ), insa le foloseste fix in situatiile corespunzatoare...

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 25/11/07 @ 13:55 Reply with Quote
:))

Noi, si noi exemple care imi ridica parul pe ceafa

eu, mai devreme, incercand sa convig galushcoantza ca piureul e bun: hai mami, papa, iubirea mea.. mmmm ce bun e!
ea, scuturand scarbita din cap: cacat!
eu, deja exasperata: nu e caca mami, e piure. piu-re! piure!
ea: cacat
eu: hai mai mami, mai da-o-n p.. masii de treaba. nu mai injura, si papa!
ea: pda maaaai

........

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

eLaura
membru incepator

Posted 27/11/07 @ 08:15 Reply with Quote

Maaaama, ce fete grozave!! Mamici, tatici, paziti!

Laura, mama lui Catamic
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 27/11/07 @ 14:49 Reply with Quote
quote:
Originally posted by eLaura


Maaaama, ce fete grozave!! Mamici, tatici, paziti!

Laura, mama lui Catamic



La cum vorbeshte fi-miu (v-am zis ca ieri a mai scos si un "f.t.i mama ma-sii" din sertarash?), ce sa mai zic? Caut nora rabdatoare

Uite ca am pus si poze cu ginerica AICI http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=23676&cid=23235 , dar sa stiti ca e tiran deja la 2 ani. V-am avertizat, pe urma sa nu aud reclamatii

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Back to top

ligeea
membru matur

Posted 27/11/07 @ 15:47 Reply with Quote
fi-miu la 2 ani si 7 luni in masina ,la mare, aglomeratie , sotu scapa un ,p..masii de constantean prost .
ma uit la el , se uita asa blandut la mine , zic n-a inteles nimic .
Dupa 3 zile , un copil ii darama gropita facuta in nisip -se aude taare pe plaja .,,pida matii de cotatean prost .
repertoriul acum e bogat , ,,boule, idiotule, cacatule etc -are prieteni in clasa a 2 si el4 ani si 3 luni .
Ce sa aleg ?


ligeea
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 29/11/07 @ 01:34 Reply with Quote
taxu grasei ii zice acum "tourette" :)) nu-i mai zice "grasa", pentru ca se pare ca fiica-mii ii place taaare mult cuvantul ala, si-l repeta obsesiv, de dimineata pana seara. cu cat suntem noi mai disperati ca nu stim cum sa o mai convingem sa nu-l mai spuna, cu atat mai mult ii creste ei turatia

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj