Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117307
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54189
3. Bilantz olguta12 48124
4. J D E monica70 38372
5. A murit Laura! craciunitza 29156
6. Un nou inceput...(2) danangie 27536
7. scrisoare catre mama Picasso 22227
8. Curiozitate! Ana68 21577
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20195
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20167

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
timpul :(
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 21/11/2007 la 22:15 .:. 3547  vizionari .. Exista 5 raspunsuri la acest anunt
a trecut un an...Curios, doar un an. Mi se pare ca au trecut multi. Ca sint dintotdeauna mama ei. Si ca e dintotdeauna a mea.
Poate asa si e, dar doar acum un an ne-am vazut prima data...
Adica am vazut-o eu.
Ea nu stiu daca m-a vazut.
Dar in mod cert m-a simtit.
Si m-a tot simtit de atunci - o stiu dupa cum ma inghesuie cind vrea sa se simta in sigurantza, cind ii e somn, cind ii e foame, cind o doare ceva sau, pur si simplu, cind e prost dispusa, asa cum mai sintem si noi citeodata....

Uneori, cind iesim e afara, nu ma mai vede si se panicheaza brusc.
Se linisteste cind realizeaza ca sint in spatele ei. Si ca sint aproape. Ma ia in brate si se lipeste de mine. Toarce ca o pisica mica. Si e moale. Si calda. Si inca miroase a bebe. A lapte.

Ceva din mine se opune timpului care trece: trece, si unde dispare bebele meu?! O sa mai vina la 20 de ani sa isi lipeasca obrazul de mine, cind vrea sa doarma? Hmmmm.... As vrea sa vina?
Nu.
Desigur.
Vreau sa fie independenta, puternica.
Dar in acelasi timp vreau sa ramina a mea asa cum e acum, pe deplin a mea si numai a mea, fara sa o impart cu vreun barbat uricios care o sa ma considere "soacra"... Vreau momentele noastre de tandrete prelungite la infinit, si nu prea cred teoria cum ca apropierea ramine, da' ai alta forma.
La un moment dat, va trebui sa o las sa se detaseze, chiar sa o incurajez sa se detaseze, sau macar sa accept.
Si deja ma simt singura, numai la ideea asta!
Vreau bebitzul meu moale, si cald, si stirb, si care miroase a lapte!!


Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
 

ciuf
Penduland intre doua lumi

Posted 21/11/07 @ 22:40 Reply with Quote
Hmm, Elise, chiar aseara ma gandeam ce frumos era cand imi alaptam puii, cum adormeau la san si ramaneau apoi cu gurita deschisa. Fetita mea are acum 18 luni si ma uit la ea si ma tot minunez ca am asa copil. As vrea sa opresc timpul sa ma bucur de ei asa cum sunt acum, cand au nevoie de mine, cand ma baga in seama. Ii filmez cat pot de mult (chit ca filmele acum poate sunt plictisitoare), ii fotografiez in diverse ipostaze, le fac albumuri, slideshow-uri. De ce? Uit atat de repede etapele de crestere, ii vreau proaspat in memorie in perioada de bebeluseala. Am inregistrat fiecare record al lor.
As vrea sa fiu prietena lor, sa isi doreasca sa mearga cu mine la un film, sa impartasim mici secrete.
Dupa cum se pare, baiatul meu e genul romantic, adora natura, vrea sa petrecem mult timp impreuna, iar fetita e zgatie. Stie sa lupte pentru ce vrea, baiatul cedeaza in fata ei. E foarte autoritara.
Dar ii vreau totodata independenti, sa nu stea dupa fusta mea. Nu vreau sa fiu o mama posesiva. Trebuie sa le dau libertate, sa nu ii ingradesc cu dragostea mea. Dar voi putea?
La multi ani pentru BBLisa.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Back to top

J G
pescarus

Posted 21/11/07 @ 23:37 Reply with Quote
Elise nu-mi vin sa cred ca a trecut deja un an!
Te inteleg... eu tocmai trec prin aceasta mica angoasa... ma uit la Carla si e deja subtire, i s-au lungit picioarele, face chestii singura... incerc din rasputeri sa-mi amintesc de ea cand era foarte mica, cand o alaptam dar nu reusesc! Si daca ma uit la poze mi se pare atat de diferita, asa ciudat, parca e un copil, nu fata mea.
Creste prea repede. Si stiu ca o sa plang dupa vremurile astea in care o iau in brate cand vreau eu, o pup, o strang, o mangai cand vreau eu.
Si acuma tocmai ce ma duc in pat sa o inghesui, na! Profit cat mai pot!
Va pup,
J

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Back to top

luxe
membru incepator

Posted 23/11/07 @ 14:14 Reply with Quote
ahhh, si eu sunt ca si voi..;imi vine sa plang !! Jessica mea are aproape 3 ani si o iubesc,o imbratisez,o pup, o mangai cat de mult pot...ptr ca stiu ca vremea trece si ea nu ramane mica ptr totdeauna..!!Ne-am cumparat un tablou din acela electric unde pozele merg slideshow....si am pus acolo pozele cu ea de cand s-a nascut pana in zilele astea...uneori stau asa ca prostita si ma uit la poze...as vrea sa mii le intiparesc in suflet...sa nu uit cum era bebe....offf...!!!
Back to top

kristinutza
blonda, dar ma tratez.

Posted 10/12/07 @ 14:13 Reply with Quote
ooff, si eu tare vreau sa-l tin minte pe radu bb. la mine e dificil si pt ca de cand avea 2 luni pana la 5 luni si ceva nu am fost langa el. ma doare enorm cand stiu ca am pierdut lunile alea de bebelusheala, de diversificare, de... atatea. incerc insa sa ma bucur ca acum pot fi langa el.
nu-mi vine sa cred cand imi raspunde la o intrebare, cand isi aminteste cate ceva ce eu de-abia am remarcat la momentul ala, cand spune o poezioara, cand isi pune cd-ul cu "alba ca zapada", cand are preferintele lui clare...
a crescut atat de mult.
ma mai uit la filmari cu el cand era atat de micut si atat de dependent de mine.
e sufletul meu, e ce am mai de pret pe lume.

iar lunile in care n-am fost langa el... nu mi le poate da nimeni inapoi. sunt pierdute.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
www.flickr.com/photos/cristina_balanean/sets/" target="_blank">poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video
Back to top

Qamar
daydreamer

Posted 10/12/07 @ 14:45 Reply with Quote
smiorc, smiorc, si la mine e la fel.....
Bia deja e titza mare...nu mai e bb..

pupici BBlisei!



Ce mai citim noi
The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause


www.culinar.ro/forum/continut/Noul-Culinar-ro/17220/Cine-are-cei-mai-multi-Xcenti-/#entry421099" target="_blank">vrei tu frigiderul?
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj