Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117295
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54133
3. Bilantz olguta12 48107
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29129
6. Un nou inceput...(2) danangie 27521
7. scrisoare catre mama Picasso 22216
8. Curiozitate! Ana68 21569
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20177
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20143

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
muska, pska si suzeta
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 06/10/2007 la 08:40 .:. 5486  vizionari .. Exista 13 raspunsuri la acest anunt
Au trecut aproape 11 luni.
11 luni de "scoala" pentru mine.
Ma amuz la gindul ca eram atit de sigura ca stiu ce inseamna sa fiu mamica de bb.
Adica eu sa fiu mare, tare si puternica, si sa o ocrotesc.
Eeee... fals.
Gamalia asta de om mi-a demonstrat ca nu-i asa.
De multe ori e chiar invers.
De multe ori ea ma invata pe mine ca lucrurile sint mult mai simple, clare si frumoase decit m-au invatat pe mine 3o de ani de viata.

De exemplu, n-am stiut pina acum ce minunata e o MUSCA.
Dupa ce bblisa mea a stat juma de ora cu okii si urekile pe ditamai musca, mi-am dat seama ca alea's neste creaturi dragute, alternativa la maldarul de jucarii bazaitoare. Si ca sint o bestie sa storcesc musca de perete, cind ea presteaza un show intreg spre satisfactia lui bb.

N-am stiut nici faptul ca bb are suficient simtul umorului sa strige "pska!! pskaaa!" la un www.anno.nl/sites/anno/contents/i002645/dierendag-chihuahua.jpg" target="_blank">chihuahua. Am aflat. Atunci cind a trebuit sa explic, relaxata, in fatza proprietarului revoltat al "pscei": "mama, asta e catzel! Nu pisica! Chiar daca nu-ti vine a crede...."

N-am stiut care e treaba cu "suportul moral" intre noi doua pina n-am inceput sa vin obosita de la birou, ca bb sa ma ia de obraji cu mainile ei grasune, sa ma traga de par si sa ma pupe cu foc.
Iar apoi sa ma intrebe, uitindu-se la mine cu un zimbet cat o luna plina: "eeeiiii?!"
Ei, da.
Am avut o zi de rahat, mi s-a stricat mashina, suspendat permisul, am varsat cafeaua pe mine, m-am certat cu juma de departement, da' lasa ca recuperam de acum incolo.
Gasim noi o musca sau un caine de care sa facem misto.

Sau macar o sa imi indese suzeta ei in gura, sa tac odata, ca nu o prea intereseaza problemele mele de serviciu.

Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

strumfi2004
Shtrumfoholic

Posted 06/10/07 @ 09:28 Reply with Quote
Elise, am bblisa si pe mama ei!

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede
Back to top

Bysko
membru junior

Posted 06/10/07 @ 10:48 Reply with Quote
Si acesta-i inceputul, nu?Si de la noi
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 06/10/07 @ 13:06 Reply with Quote


Partea cu permisul e cea mai nasoala. Stii ce greu gasesti taxiuri dimineata cand trebuie sa mergi la servici?
L-am avut si eu suspendat acum vreun an si de atunci am grija de el ca de un lucru foarte de pret.

Adina + Olivia Q1.04
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 06/10/07 @ 16:08 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Inceputul e tare frumos. Si va deveni din ce in ce mai frumos, si mai "palpitant". CHiar daca iti va scoate peri albi in cap, chiar daca iti va face cadou ulcere precum primeai flori in tineretze, chiar daca pe la vreo 14 ani iti va spune ca te "uraste". Toti ne asumam riscul, fara plangeri sau comentarii. In exact 3 saptamani,Galushca implineste 2 ani. Si imi amintesc cu drag primul zambet, primul pas, primul cap in gura primit de la ea(), chiar si momentul in care mi-a aratat primul dintisor. Acum imi arata cand isi pune ruj pe buze, cand face singura la olitza- si bate din palme de zici ca-i la teatru-,cand da drumul la truckul lui taticu' cu "remote starterul", de sperie toata strada.Cu cat mai mari piticii, cu atit mai mari "ispravile" si peripetziile. Eu una sint pregatita pt orice. Aproximativ . Sper doar sa ma tina "balamalele", sa pot tine pasul cu ea.
Sa iti traiasca Papusa, sa te bucuri de ea inca 100 de ani, si mereu sa o iubesti mai mult decat ieri, mai putin decat maine.

pe amandoua

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 06/10/07 @ 21:35 (Edited 06/10/07 @ 22:12) Reply with Quote
si voua de la noi - mai ales de la bblisa, ca ea e pupacioasa familiei.
E drept ca din cind in cind ne pupa pina ne confunda shi crede ca sintem comestibili, da' nu-i nimic, ce, akolo sase urme de dintzi mici in obraji....

Olgutza, woooww.... ce galushka mare ai!!!!
Teoretic, si eu's pregatita pentru orice. Da' cum pina acum imaginatia mea a fost o copie palida a realitatzii, incep sa o spun cu juma de gura - s-ar putea sa nu realizez ce inseamna "orice" pt. ea....
E clar ca fie-mea e generatie noua, fatza de mine. E upgradata!
Ea stie foarte clar ce vrea.
Da' foarte clar. Din start.

Daca si-a propus sa guste cheile, le va gusta.
Va incerca de sute, de mii de ori.
Cu calm. Nu-si schimba mimica, nici tonul, nu se enerveaza, nu devine nerabdatoare, NU UITA.
Da impresia ca o intereseaza altceva - da' e simpla impresie. Pt.
d'aia ca noi.
In realitate, de cind se trezeste si pina se culca va avea tinta clara.
Saptamini in sir.
Indiferent ce minunatii vede, undeva in capsorul ei exista certitudinea ca nenorocitele de chei au ramas negustate.
Si trebuie sa vina un moment in care pisalogii astia care tot spun ca nimic din usha nu e de mincare sa nu fie pe faza.
Asa ca asteapta, surizatoare.
Si sigura pe ea.
Si, cum apare oportunitatea, intr-o fractiune de secunda, cit intorci capul in alta parte, cum o fructifica.

Ce sa zic, nu pot decit sa ma inclin.
Asha perseverentza eu n-am mai pomenit.
Ce traininguri am facut io sa devin "objective oriented" sint apa de ploaie....
Back to top

daniela_b
membru matur

Posted 07/10/07 @ 11:03 Reply with Quote
Absolut superb!


Ce nostima!!!
Pska!!!

www.helpsonia.com
Back to top

Porumbita
membru de baza

Posted 07/10/07 @ 12:49 Reply with Quote
sa-ti traiasca bblisa!!
Back to top

eLaura
membru incepator

Posted 10/10/07 @ 13:16 Reply with Quote
Super, tineti-o tot asa!
Olguta, m-ai terminat aici..."Si imi amintesc cu drag primul zambet, primul pas, primul cap in gura primit de la ea"... idem pentru mine,de la feciorasul meu, si inca stiu ca l-am primit de drag, intr-un moment asa de exaltare.


Laura, mama lui Catamic
Back to top

papusaLLL
nou venit

Posted 14/10/07 @ 12:10 Reply with Quote
Sunteti doua dulcici amandoua si va invidiez putin pentru ca eu si bblisa mea suntem inca prea mici pentru a avea astfel de reactii la ceea ce ne inconjoara...(vorbesc in numele ei, bineinteles!).Dar crestem noi...Pana atunci va trimitem mii de

Apostol Loredana
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 14/10/07 @ 21:43 Reply with Quote
Aaaaa... am venit sa anuntz ca am plecat in picioare!
Si nu oricum...ci SINGURA - dupa ce l-a epuizat pe tat-su de a inceput saracu' sa motzaie pe canapea, s-a dat copacel jos... eu aveam ceva de lucru... si m-am trezit ca o ia mouse-ul la vale.
Bizar - cind m-am uitat in spatele biroului, sa cad de pe scaun: bblisa mea, balanganindu-se vitejeste pe copanele, si aratindu-si victorioasa toti cei sase dintzi la mine, tragea cu nadejde be bietu' obect!!
A, bineinteles tira dupa ea punga cu Pampersi...culeasa de pe un raft... s-o fi gindit kupilu' ca-i trebe, dak placa in voiaj!!

Noroc ca am "mascat" preventiv cam tot ce poate fi inghitit, scotocit cu niste degetutze mici si curioase sau trintit. Asa ca n-a facut prea multe victime in drum spre living.

Am luat-o in brate, am pupat-o, i-am spus ca o sa sarbatorim: chiar diseara, dak ma danseaza iar pina la 2 noaptea mergem in club (ca oricum nu mai am nervii sa dansez cu ea prin casa patru ore, macar o facem intr-un loc dedicat).
Era foaaarte fericita, se prinsese ea oricum ca a facut ceva maretz.

Am plantat-o in mijlocul covorului, si m-am dus in dormitor la tat-su: unde e kupilul?
Bezmetic: poftim?
"Kupilul!! Bebe! unde e?!"

Se uita pe jos... nu e... pe sub pat... nu e... intra in panica si holbeaza la mine niste ochi cit cepele: "Unde e?!"
"Asta te intreb si eu!"
"Pai era usa inchisa!"
"Si unde e?!"

Saracul... a schimbat toate culorile curcubeului...s-a uitat in dulap, pe rafturi, printre haine... NU E!
L-am linistit in final, explicindu-i cum comoara a deschis usha shi a venit la mama-sa. Ca era ceva mai treaza ca el. Shi mai distractiva.
Nu cred ca m-a crezut... da' nci nu conteaza. Ramine secretul nostru asta, al meu si al ei.

Elise & BBLisa
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page