Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117299
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54164
3. Bilantz olguta12 48112
4. J D E monica70 38359
5. A murit Laura! craciunitza 29132
6. Un nou inceput...(2) danangie 27526
7. scrisoare catre mama Picasso 22219
8. Curiozitate! Ana68 21570
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20181
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20149

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Picasso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Picasso
Zmeura
Acest mesaj a fost trimis de Picasso pe data de 22/09/2007 la 16:27 .:. 3126  vizionari .. Exista 5 raspunsuri la acest anunt
De multe ori in plimbarile mele lungi m-au insotit Nelinistea si Tristetea.Una mergea la stinga mea iar cealalta la dreapta.Mergeam tacute prin locuri doar de noi stiute,ratacind pe cararile gindului pina la epuizare.Citeodata ma simteam privita si intorceam capul in urma mea.Cind si cind vedeam Speranta urmarindu-ne curioasa.
Si tot de-atitea ori le intrebam despre TINE.Tristetea imi spunea ca e prea trista sa-mi dea un raspuns,iar Nelinistea dadea din umeri neputincioasa spunindu-mi ca nu are raspuns pt o intrebare atit de grea.Cautam din priviri Speranta...astepta cuminte sa-i vina rindul.Si atunci zimbea...si-mi spunea sa am grija de ea sa nu rataceasca drumul spre mine vreodata.
Lunile au trecut...un noian de evenimente mi-au sufocat putin viata.
In plina vara ne-am mutat.Urasc mutarile1Urasc cutiile imense si bagajele asemenea carate pe spate ,pe brate,pe burta,pe ce mai ramine din tine dupa atita efort.Noroc ,ca s-au inventat prietenii si nu a mai fost nevoie sa ajut si la mobila.
In toiul aranjatului sotul se gindeste ca nu ne-ar strica niste zile la mare.Facem camping pe malul marii.Reusim sa golim biata masina care gemea de lucruri si nemaiavind rabdare fugim disperati spre apa marii,imbracati.Prima baie in mare nu ma racoreste,apa fiind calie.
Suportam cu eroism o zi intreaga sub umbrele...sint 40 de grade...Apa marii este din ce in ce mai calda insa ne balacim fara intrerupere.La 1 metru de noi o meduza imensa,albastra se balaceste si ea fara nici un chef.Baiatul fuge speriat la mal si nu mai intra vreo 2 ore in apa.Suporta caldura cu stoicism...dar in cele din urma este invins.
Prietenii cu care am venit ii tot dau zor cu mincatul si bautul,aruncind pe gratarul supra-incarcat tot felul de carnuri si animalute marine.Mi se face greata.N-as minca nimic pe caldura asta!
Eu si Edi mincam doar fructe toata ziua...si inghetata!
Se face seara.Edi sta ca pe ghimpi uitindu-se continuu spre masina.
Sotul il priveste si ii face semn din cap,de aprobare.E timpul pt artificii!
Frumos,foarte frumos spectacolul artificiilor pe cer,la malul marii.Mult timp mi-au luminat privirea si gindul,bucurindu-ma.Edi chicotea si topaia continuu.
S-a mai racorit.Incercam sa dormim.La 4,30 rasare soarele,la ora 5 nu mai poti respira in cort.Ma trezesc si pun de cafea.O fi cald,dar cafeaua nu mi se pare gustoasa rece!Rind pe rind se trezesc toti de parca mirosul cafelei i-a strigat!Ma uit disperata la sot.Privirea mea il intreaba :mai rezistam o zi?Ma priveste cu speranta:plecam azi?
Ne cerem scuze la prieteni si pina la 12 stringem tot si plecam.Adorm istovita de caldura instantaneu la contactul cu aerul conditionat din masina.Edi la fel.Sotul...mai rezista pina acasa!
Dupa ce iau sfirsit zilele libere ale sotului,revenim la cursul normal al vietii.
Si atunci imi amintesc de TINE.Cu tristete si dezamagire...Inca nu stiu daca ne vom vedea vreodata.Sper doar...privind pe furis in urma mea de cite ori ma simt singura.E acolo!Speranta,nu s-a ratacit!Inca zimbeste si straluceste ca un licurici noaptea.Ma linistesc pt un timp...
Oameni vin si pleaca in viata mea.Ii cunosc cu bucuriile si supararile,cu lacrimile si zimbetele lor ,cu bune si rele...Unii aleg sa ramina in viata mea,iar altii sa plece...Pe unii ii tratez cu indiferenta,iar plecarea altora ma doare ca si un brat taiat.De multe ori simti nevoia sa-i opresti,sa faci ceva,insa dezamagirea este atit de cumplita incit singura solutie este sa alegi un drum paralel,sa uiti ca ai cunoscut pe cineva fara scrupule,sa uiti minciunile si situatiile penibile in care ai fost pus...Iubesc prietenia...prietenia adevarata si sincera,fara jocuri de interese,fara invidie...insa Prietenia este singura ce nu ma insoteste in plimbarile mele.Am intrebat Singuratatea de ea si mi-a ris in nas!Mi-a spus ca rivala ei se arata din ce in ce mai rar,e pe cale de disparitie.Nu vreau sa cred...desi am sufletul ars incerc cu toate puterile sa cred si sa sper ca ea inca nu a murit.
Si iar in gindul meu se strecoara ,,dorul,, de TINE...Astept arzind de dor si de dragoste pe care as vrea sa ti-o ofer intr-o zi...Numai de-ar veni acea zi...
Si iata ca a venit!Pe 21 august,zi draga mie pt ca acum 12 ani Edi a miscat prima oara in burtica mea,TU te-ai hotarit sa -ti anunti prezenta.Pe moment am fost atit de socata incit nu stiam ce sa fac.Mi se parea ca e un vis si mi-era teama sa nu matrezesc si sa fiu crunt dezamagita.Dar nu !TU erai acolo,cit un bob de griu de mic,insa producind o atit de mare bucurie.
Te-ai hotarit sa vii,Dumnezeu te-a trimis sa ne bucuri vietile si nu cred ca mai pot cere ceva.
Acum 10 zile te-am vazut!Erai cit o zmeura!Si-am plins in drum spre casa cu poza in mina,mingiindu-te imaginar.
Nu trebuie sa-TI mai spun ca tata si fratiorul tau sint in culmea fericirii si asteapta nerabdatori ziua cind te vor vedea si te vor tine in brate.
Zilele trecute m-am plimbat din nou,eu...cu gindurile mele...M-am simtit luata de mina.Nu,nu era Tristetea si nici Nelinistea...Era Bucuria si m-am simtit cea mai fericita femeie de pe Pamint.Am privit in urma...Speranta mi-a zimbit strengareste ...


picasso ,mamica de pui zapacit

Trimite reactia ta
 

A_Iulia
membru de baza

Posted 22/09/07 @ 17:31 Reply with Quote
Felicitari, Picasso! Ce frumos ai scris!

Adina + Olivia Q1.04
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 22/09/07 @ 17:39 (Edited 23/09/07 @ 01:18) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Iaca un sfarshit fericit. Sau mai bine spus un inceput.
Ma bucur pt tine Picasso; si pt Edi, si pt soatza care se sacrifica la volan, si nu numai.
Iti doresc o sarcina usoara, o nastere rapida, iar bebe sa fie sanatos, frumos, si sa aiba un suflet la fel de curat si de bun precum mami a lui.
Viatza poate fi adeseori nedreapta si rea, dar sint multe momente cand e si frumoasa si plina de bucurii.
Cat despre PRIETENIE, fii linistita. Chiar daca e pe cale de disparitie, adeseori o poti gasi si cand si unde nu te astepti. Chiar si pe monitorul unui calculator.

Numai pt tine si pt cei dragi tie

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 23/09/07 @ 15:29 Reply with Quote
Felictaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaari!
Back to top

Picasso
membru incepator

Posted 01/10/07 @ 17:01 Reply with Quote
Adina Iulia iti multumesc pt aprecieri si pt felicitari...si tie Ruxandraru,asemenea.Va doresc sa aveti parte de multe bucurii si de sanatate.
Olguta12,mi-am permis sa trag cu ochiul la Galushca ta.Ai o fetita superba si foarte dulce.Iti doresc sa nu-ti pierzi speranta niciodata,sint sigura ca va veni si baietelul mult dorit.Ai incredere,desi baniuesc cam ce poate fi in sufletul tau.Nu te lasa invinsa.Din scrierile tale denota ca esti un om extraordinar,iar oamenii ca tine sint iubiti de Dumnezeu.Iti doresc mult noroc,multa sanatate si multa putere.
Imi cer scuze ca nu v-am multumit mai devreme insa pe 25 septembrie,martea trecuta,socrul meu s-a stins din viata.
Ma bucur totusi ca a murit stiind,fiind constient ca va avea un nepotel sau o nepotica.S-a bucurat foarte tare...
Cit despre Prietenie,m-as bucura sa intilnesc pe cineva care intr-adevar sa cunoasca sensul acestui cuvint,chiar si cineva de pe monitorul unui calculator,asa cum ai spus tu Olguta,insa ultima data mi-am pus sufletul ,,la bataie,, tocmai in fata unei astfel de persoane.Poate ca sint eu prea credula.Refuz sa cred ca nu stiu sa-mi aleg prietenii.
Va multumesc pt cuvintele frumoase.

picasso ,mamica de pui zapacit
Back to top

Picasso
membru incepator

Posted 30/01/08 @ 10:41 Reply with Quote
A trecut timpul...atit de repede...Sint in luna a7-a de sarcina,zmeura a devenit intre timp la kilogram...si de fapt este ZMEUREL!

picasso ,mamica de pui zapacit
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj