Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117324
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54201
3. Bilantz olguta12 48143
4. J D E monica70 38392
5. A murit Laura! craciunitza 29177
6. Un nou inceput...(2) danangie 27547
7. scrisoare catre mama Picasso 22243
8. Curiozitate! Ana68 21590
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20216
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20181

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
despre barbati, in general.....
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 15/09/2007 la 02:16 .:. 4055  vizionari .. Exista 6 raspunsuri la acest anunt
Cunosc doi - poate trei? - oameni pe care ii admir, si ii admir in absolut orice context am fi, chiar conflictual. Pentru ca au fair play. Pentru ca stiu sa piarda. Pentru ca stiu sa se ridice de jos cu demnitate. Cu elegantza, chiar. Pentru ca stiu sa isi traiasca dezamagirile fara sa devina meschini, isterici sau badarani.
De cele mai multe ori, nu vezi natura reala a cuiva atunci cind totul e frumos, roz si zimbim unul la altul cu o bere in fata. Adevarata persoana iese la iveala cind cad niste masti. Si mastile cad in momentele de tensiune, in acele momente in care iti fuge pamintul de sub picioare. Atunci cind nu obtii ce vrei, cind consideri ca ti s-a facut o nedreptate, cind te consideri lovit, cind simti nevoia sa reactionezi. Cind , doamne fereste pentru un "barbat", intimpini un refuz. Asta da, lovitura sub centura.... De fapt, atunci omul este el, cel adevarat. Destept sau fraier, rau sau bun, este el insusi, lipsit de control.
Extrem de trist este cind in acele momente, de sub o masca frumoasa iese un vierme trist, care improasca noroi in stinga si in dreapta. Cunosc doi, poate trei oameni care pot fi DOMNI atunci cind pierd. Doar doi. Poate trei. Atit am intilnit pina acum. Si am 30 si ceva de ani - o gramada de ani. In care am vazut o gramada de oameni. Atit de putini barbati merita calificativul de "barbati", si atit de multi pe cel de copilas in criza de tantrum cind ceva nu le convine, incit ma bucur ca am fetitza. Probabail daca as fi avut baiat, nu m-as fi priceput prea bine sa il cresc. Sa fac sa creasca, totusi. Sa nu ramina undeva la stadiul preadolescentin, in care viata se rezuma la masini, femei si razboaie. Razboaie de orice natura - de la razboiul pe locul de parcare, pina la meciuri cu limbaj "elevat" din mediul de afaceri, si pina la faptul ca trebuie sa te impui in fata nevestei batind cu pumnul in masa. Ca doar esti "barbat", nu?

Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
 

olguta12
Voi invinge!

Posted 15/09/07 @ 04:40 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote

1-0 pt Eise. Trist, dar adevarat. Si eu pot numara pe o mana acele fiinte care ne scot peri albi toata viata, si pe care-i consider barbati in adevaratul sens al cuvantului. Marea majoritate sint pur si simplu INFANTILI, niste copii obraznici si egoisti, care la primul semn de "furtuna" isi iau jucariile si fug la "mami", la adapost.
Din pacate, o imensa parte din vina o au chiar mamele care i-au crescut. Ele sint cele care le indreapta pasii multi ani ( unora- chiar toata viatza),si ele sint cele care le dau educatie, ii invata ce este bine si ce este rau in viata, comportamentul, cei 7 ani de-acasa, "regulile nescrise" in ale relatiilor, fie ele cu frati, veri, vecini,prieteni, sau partenerul de viata.
Copilul invatza mai intai din ceea ce vede, cu mult inainte de a putea cantari pro sau contra, inainte de a putea lua o hotarire de unul singur.
Bunica spunea ca un copil este ca o TABLA noua. Nimic nu e scris pe ea. Parintii sint CRETA. Eh, se pare ca ...e cam de proasta calitatea creta.
Noua mamelor ne revine datoria de a ne creste "flacaii" (cele care ii au, bine inteles)ca OAMENI in adevaratul sens al cuvantului, cu respect fata de toate fiintele- si nu numai-, dirzi,loiali, CINSTITI, si cu sufletele pline de dragoste, nu pline de venin si ura, orgoliu, incapatzinare prosteasca, si invidie.
Americanii au o vorba- if you're not part of the solution, you're part of the problem. Daca nu faci parte din solutie, faci parte din problema. Atit timp cat femeile nu sint sigure pe ele, nu stiu sa se impuna, si refuza sa realizeze ca sint EGALE partenerilor de viata, sau barbatilor in general, toate generatiile noi de "barbati" vor continua sa fie ferm convinsi ca femeile sint inferioare, si nu merita respectul lor.
Traiesc cu sperantza ca intr-o buna zi ( in viitorul mai apropiat decat cel indepartat!!) voi putea spune ca barbatii s-au maturizat ca SPECIE.
Dar avem cale lunga si abatuta de cutreierat pina atunci.

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

marius
Moderator

Posted 15/09/07 @ 08:50 Visit marius's Homepage Reply with Quote
Este complet regretabil ceea ce am citit. Pentru Elise nu stiu ce sa spun, poate acesta ti-a fost norocul pana la 30 de ani sa gasesti doar 2-3 persoane de sex masculin care sa corespunda cerintelor pe care le ai. Eu am gasit multi baieti,barbati (desigur din punctul meu de vedere) pe care ii respect ii admir sunt persoane cu un caracter solid, onesti. Nu sunt perfecti nu am trait cu ei dar corespund unor anumite standarde pe care invariabil le am si eu.
Mai mult decat atat atat pentru babati cat si pentru femei personal incerc sa vad partea aceea frumoasa a fiecaruia. Nu am rabdarea necesara sau timpul necesar dar este un punct pe care incerc sa-l pun in fata mea. Ceva imi spune ca fiecare are anumite lucruri bune insa uneori ele sunt mai ascunse si mai greu de vazut.
Olguta:
Sunt frumoase cuvintele referitoare la bunica, ta sunt cumpatate. Ar fi ideal sa nu fie doar scrise, ajuta prea putin mai ales daca in partea opusa vezi un copil devenit barbat ca si ceva dintr-o SPECIE in curs de dezvoltare. Este exact ceea ce reclamai tu un pic mai sus airmand ca "toate generatiile noi de "barbati" vor continua sa fie ferm convinsi ca femeile sint inferioare"
Respectul este o consecinta nu a luptei si a impunerii ci a relationarii. "Atit timp cat femeile nu sint sigure pe ele, nu stiu sa se impuna"
Desigur totul este doar opinia mea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 15/09/07 @ 10:13 (Edited 15/09/07 @ 10:48) Reply with Quote
Si eu tot putini barbati cunosc fata de care sa ma inclin - culmea, nici macar romani nu sunt - desi nu cred ca asta e regula.

Edit ca mi-am amintit ceva: ba si un roman stiu, insa umblat pe la studii in afara (cam jumatate din viata traita in afara RO).

Si mai cred ca ce zici tu, Elise, depinde si de varsta: in general la 30 de ani urla orgoliile in ei si le e foarte greu sa se abtina de la reactii de tot felul. Cred ca pragul de maturizare la un barbat nu e mai jos de 35 de ani.


Adina + Olivia 04.03.2004
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 15/09/07 @ 11:12 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Mai mai mai.
Am suparat lumea.
Mea culpa, imi cer scuze.
Marius, nu stiu de ce te-a suparat raspunsul meu. Asa cum ai spus si tu este doar opinia MEA. De aceea se numeste FORUM. Cat despre "SPECIE", folosesc acelasi cuvant cand descriu femeile, inclusiv pe mine. Nu e un mister faptul ca femeile si barbatii sint diferiti. 95 % din prietenii mei apropiati sint barbati. Ca PRIETENI sint de nota 20. Respectosi, placuti, demni, foarte atenti. Acasa, insa... in relatiile lor cu sotiile sau prietenele... te apuca plansul. Ti-as putea da o lista nu cu zeci, nu cu sute..cu MII de nume, care mai de care mai "rasarit". Ca sa nu-ti mai spun ca aseara am fost la un PARASTAS- da, un parastas, unde un BARBAT MATUR (asta da titlu!!!), casatorit, cu copii si nepoti n-a facut nimic timp de 5 ore decat sa incerce sa "educe" barbatii din audientza- cum sa isi faca harem, cum sa "abureasca" femeile, cu cat e mai frumoasa viata din Romania fata de cea din America, deaorece( si CITEZ!!!)- in America, daca-i dai 200 de dolari unei tinere de 22 de ani ti-i arunca in ochi si pleaca mai departe. In Romania, la "foamea care o au in gat", duci CINCI domnisoare la McDonald's si ies toate cu tine de bratz in noaptea aia. Apoi ne-a educat pe TOTI...cum ca romancelor din America nu le mai place in Romania deoarece in America nu le pot bate barbatii ORICAND, pe cand in Romania le pot rupe oasele cand vor ei. Si de aceea toate sint "refugiate" peste hotare, peste mari si tari, si se marita cu "tot felul de straini, in loc sa ia frumusete de flacai romani". Ca sa nu mai spun cat de shocat a fost cand a aflat ca "sotzul meu cu cununie" este roman, eu fiind aici de 25 de ani. "CUM ADICA... E ROMAN????" Nu shefu...e flotant..neam cu Bin Laden si var cu Donald Trump. De aceea e tailandez din Timisoara". Ah...si ultima "perla" a domnului... a mascului feroce???
"FEMEIA TRE SA FIE DRESATA...SA FIE PRECUM CANAPEAUA...SA FIE VAZUTA SI NU AUZITA".
Eh...DA-MI VOIE TE ROG SA ITI SPUN CA REFUZ CATEGORIC SA ACCEPT IDEEA CA FAC PARTE DIN ACEEASI SPECIE PRECUM GANDACUL ACELA!!!!!!!!
Cat despre RESPECT...vorbim doua dialecte total diferite. Nu e vorba nici de lupta, nici de "razbel", nici de a se "impune". SIGUR nu m-am exprimat corect. Dar adaug aici DEFINITIA cuvantului cu pricina, si o fac in "inglish" din moment ce in limba materna am lacune.

RESPECT-To take notice of; to regard with special attention; to regard as worthy of special consideration; hence, to care for; to heed. To consider worthy of esteem; to regard with honor. Respect is an assumption of good faith and competence in another person or in the whole of oneself. Depth of integrity, trust, complementary moral values, and skill are necessary components.

Respect adds general reliability to social interactions. It enables people to work together in a complimentary fashion, instead of each person having to understand or even agree with every detail of another's method. And further more: If you dovetail things you get them working together. It is very important we dovetail our respective interests


Si-am incalecat pe-o sha..si v-am spus povestea mea

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 15/09/07 @ 14:47 Reply with Quote
Marius, asa e probabil am eu cerinte ciudate si standarde prea inalte, de nu mi se pare ca se numesc "barbati" pentru simplul fapt ca sint "onesti" - de fapt nu neaparat sa fie, ci sa para, asa, la prima vedere, ca doar nu traiesc cu ei in casa....

Bineinteles ca orice om are o parte buna. Nici n-am contestat asta. E deja un cliseu. As fi mai curioasa sa-l cunosc pe cel care n-are NICI o parte buna...da' perfectiunea nu exista, din pacate. Nici in bine, nici in rau.

Elise & BBLisa
Back to top

annasibebe
nou venit

Posted 14/08/08 @ 12:54 Visit annasibebe's Homepage Reply with Quote
Sunt de acord! Barbatii crescuti in Romania sunt total infantili! Iar cele care ii cresc sunt la fel pentru ca e aceeasi familie si aceleasi apucaturi care se reflecta la copii in general.In concluzie cele care pot si nu sunt luate...take your chance over the ocean!


annamihailescu
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj