Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117308
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54191
3. Bilantz olguta12 48128
4. J D E monica70 38374
5. A murit Laura! craciunitza 29158
6. Un nou inceput...(2) danangie 27536
7. scrisoare catre mama Picasso 22229
8. Curiozitate! Ana68 21579
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20196
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20169

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
the "TREBUIE"
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 17/06/2007 la 09:48 .:. 5354  vizionari .. Exista 16 raspunsuri la acest anunt
Trec anii, si realizez ca sint incapabila sa functionez mecanic: "acum trebuie sa ma trezesc, trebuie sa maninc micul dejun, trebuie sa ma imbrac si trebuie sa plec la serviciu, acolo trebuie sa imi fac treaba apoi trebuie sa ma intorc acasa sa calc, spal, sa vad un film si apoi trebuie sa ma culc ca sa ma pot trezi din nou".

Ei, sirul asta de trebuie sa surprinde la fel de neplacut in fiecare dimineatza. "Trebuie" - de ce trebuie? Nu trebuie nimic....
Imi amintesc argumentele maica-mii din copilarie: "ca asa face toata lumea", "ca acum e ora de masa", "ca acum e ora de somn", ca "TREBUIE".

Ok si, eu cind mai traiesc?
daca tot alerg de colo colo pentru ca TREBUIE, maninc pentru ca trebuie, dorm pentru ca trebuie, ma imbrac cum trebuie si fac ce trebuie si asta imi ocupa tot timpul, eu unde sint in insiruirea asta?
Sau trebe sa ma multumesc cu faptul ca imi aleg ce sa bag in gura la micul dejun pe care, oricum, TREBUIE sa-l iau?!

Deci, lista asta de obligatii a fost intotdeauna dusmanul meu principal.
Conflictul a culminat cu faptul ca m-am dus impotriva mea insami la birou acum ceva timp, si, cu lista de "trebuie facut" pe masa, mi-am baut linistita cafeaua intr-un loc neconvenabil, omitind sa raspund in timp ce niste "trebuie" ma cautau pe telefon, am trecut repede peste toti "trebuie" care ma bombardau pe mail si am incropit repede o demisie netrebuincioasa.
Ca sa pot sa imi urmez dorul de duca si sa plec unde ma duce drumul si sa traiesc citeva luni in care nimic nu era nici planificat, nici obligatoriu, sa vedem daca asa nu supravietuiesc...

Amintirea asta, cu divortul de sirul de "trebuie" imi este inca foarte proaspata in memorie.
Asa ca , dupa pauza de atunci, am inceput sa pindesc si sa fiu pregatita pentru o viitoare invazie de "trebuie".
Cum apare un "trebuie", il kilaresc din start.
De obicei, moare repede dupa ce-l lovesti cu "de ce?"

De ce sa am un program fix la birou? De fapt, nu exista un motiv, cit timp sintem dotati cu telefoane mobile nu crapa nimic daca ajungi la 9 sau la 10.
Sint oameni cu care lucram de peste mari si tari - asa ca prezentza noastra fizica (ca numai fizica e la prima ora dimineatza) nu e deloc obligatorie.
Cu "trebuie" asta am cam avut de furca dar i-am dat de cap pina la urma.
Odata cu el s-a evaporat si "trebuie" trezitului cu noaptea in cap.
Ma trezesc cind mi se trezeste bblisa, si nu ca trebuie, ci pentru ca imi doresc sa petrec cit mai mult timp cu ea.

Imi iau ditamai stacana de cafea neagra, si ma uit urit la restul frigiderului unde pindesc alti "trebuie" la micul dejun- pas, nu mi-e foame, cind oi avea chef de voi mai discutam....

Pe la 10 imi iau mashina si ma plimb prin orash, intotdeauna pe alt drum, pina la birou.
Acolo e interesant (cel putin deocamdata) pentru ca e totul nou si flexibil, nimic batut in cuie: mi se pare ca exista ceva ce poate fi facut mai logic sau mai bine, inca nu mi-a dat nimeni in cap cu "facem asa pentru ca asa se face".
Am fost destul de precauta sa intreb asta inca de la interviu: nu le-am spus ca imi lipsesc in mod absolut talentele de executant, dar cred ca s-au prins si singuri. Asa ca mi-au dat mina libera sa fac imbunatatiri.
Deci tin toti "trebuie" sub control.

Ajung acasa undeva dupa amiaza, nu "trebuie" sa ajung la roa fixa pentru ca am convins-o pe maica-mea ca e inutil sa imi forteze mina, am responsabilitati. Ajung, si o expediez pe mama cu "trebuie" cu tot: kupilul "trebuie" sa manince 150 ml de supa, "trebuie" sa-si termine cartoful, "trebuie" sa doarma peste juma de ora.
Incui usha, dau drumul la muzica si incep sa tzopai cu fie-mea prin casa: nu trebuie, mama... NIMIC nu trebuie, nu vrei supa - iti dau suc de fructe, si daca nu vrei sa dormi ne luam de manutza si plecam la plimbare, putem sa dormim si mai incolo: si cind ii vad zimbetul larg si fara dintzi de bblush entuzismat, imi trec toate spaimele ca "nu cresc copilul in mod ordonat".
Nu, nu-l cresc ordonat. Kupilul meu nu e robotzel. Nici eu nu sint, si nici pe ea nu vreau sa o leg cu nspe mii de "trebuie ca asa face lumea".
Putin imi pasa cum face lumea. Lumea face cum vrea ea. Si eu la fel.

Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

A_Iulia
membru de baza

Posted 17/06/07 @ 14:19 (Edited 17/06/07 @ 14:21) Reply with Quote
Tu ai inceput deja serviciul? Bravo!
Tu asociezi ideea de "trebuie" doar cu ceea ce nu ai vrea sa faci. Interesant. Eu o asociez cu ceea ce vreau eu (eu trebuie sa fac pentru ca vreau eu, trebuie sa merg la coafor, trebuie sa sun un prieten pentru ca simt ca mi-e dor de el) - si il leg de notiunea de timp (consider ca "trebuie", deci ii dau prioritate). Depinde cum argumentezi acel "trebuie" - daca are vreun argument pentru tine. In rest...am avut parte destul de putini "trebuie" pe care-i zici tu, sau poate au fost multi dar nu m-au deranjat in asa masura (nu am facut si nici nu s-a suparat nimeni ca nu am facut cum "trebuie"). Si acesti "trebuie" negativi apar din ce in ce mai rar. Si mi-e greu sa cred ca facem chiar atat de multe chestii care de fapt nu vrem sa le facem, dar le facem doar ca "trebuie".
Cine zice ca trebuie sa mananci? Mananci cand vrei.
Cine zice ca trebuie sa dormi? Dormi cat doresti.
Insa cred ca poti sa-ti spui tie "trebuie sa dorm", ca o confirmare ca iti doresti sa dormi.
Cine zice ca trebuie sa mergi la serviciu? Poti sta acasa. Important este sa-ti traiesti viata asa cum o doresti tu. Se va gasi altcineva sa mearga la servici in locul tau, poate cu placere. Si atunci toata lumea e castigata.

Adina + Olivia 04.03.2004
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 17/06/07 @ 15:21 Reply with Quote
pai...da, asociez "trebuie" de care vorbeam cu ceva care n-are o baza reala daca ii iei la purecat, cu niste reguli rigide si stupide.
Cu "trebuie ca asa trebuie" sau "trebuie pentru ca asa se face" fie ca iti convine, fie ca nu.
Pe trebuie astia vreau sa ii kilaresc, de fapt deja am facut-o.... dar nu mai vreau altii prin preajma.

Sa iti dau un exemplu... poate nu e cel mai potrivit... stai la semafor pe culoarea roshie desi in intersectie nu e nici urma de mashina sau de pieton, ai vizibilitate perfecta, dar stai intepenit acolo pina la verde pentru ca TREBUIE.
Altfel vine un nene si iti ia permisul. Nu e stupid?

Elise & BBLisa
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 17/06/07 @ 15:28 Reply with Quote

Pai de ce o iei asa? Eu ma bucur cand prind un rosu, apuc si eu sa ma mai rujez...sau un blush ceva...un sms...o ocheada cu vecinu' din masina alaturata... chiar sunt utile semafoarele astea!

Adina + Olivia 04.03.2004
Back to top

Adela99
membru de baza

Posted 17/06/07 @ 15:43 (Edited 17/06/07 @ 15:44) Reply with Quote
dupa mine nu este decat un "trebuie". trebuie sa alegi. chiar si cand nu alegi, alegi sa n-o faci.

iar in ex cu semaforul tot asa: alegi sa stai la semafor si sa te iriti, sa stai la semafor si sa-ti gasesti de lucru - ocheada e o alternativa buna - sau alegi sa treci pe rosu !?!
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 17/06/07 @ 18:08 Reply with Quote
pai dak nu-i nici o alta mashina in intersectie... nici macar mashina vecina... nu-i interesant.
Am io ce am cu ordinea shi disciplina...recunosc. Si in scoala am fost spaima profesorilor cu "de ce asha si nu altfel".

Elise & BBLisa
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 17/06/07 @ 18:36 Reply with Quote
De fapt ce sa mai zic, si pe mine daca m-a enervat un "trebuie" de curand. Pentru ca am lovit masina, in we asta "a trebuit" sa stam acasa in loc sa mergem la mare sau la munte. Ei, "trebuie" din astia ma scot si pe mine din pepeni.

Adina + Olivia 04.03.2004
Back to top

Adela99
membru de baza

Posted 17/06/07 @ 20:25 Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elise

Am io ce am cu ordinea shi disciplina...recunosc. Si in scoala am fost spaima profesorilor cu "de ce asha si nu altfel".




si fiumiu ii la fel :-) el nu-i numa' spaima profesorilor ci si a mea.
la sfarsitul anului asta a primit o diploma in gluma: argumentatorul clasei. pentru maiestria aratata in arta de a duce o discutie pana la absurd.
cam asa ceva. datorata tot lu' "de ce asha si nu altfel" :-)
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 17/06/07 @ 20:59 Reply with Quote
Haha, Adela. Sigur e scorpion (ca Elise), nu?

Adina + Olivia 04.03.2004
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 18/06/07 @ 06:51 Reply with Quote
Adela,

foarte bine, bravo lui, eu il inteleg, ce-i aia sa accepte tot felu' de kestii de facto?

Astept cu interes momentul cind o sa inceapa si fie-mea sa puna intrebari, o s-o lamuresc imediat: cauti un sens si, daca nu-l gasesti, insisti. Daca tot nu-l gasesti, mai arunci un "trebuie" la gunoi.

Prea multe reguli si limitari pe lumea asta.... asha in general....

Elise & BBLisa
Back to top

LauraFlo
Droghi sau dependenta Dc

Posted 18/06/07 @ 10:26 Reply with Quote
Eu nu pot functiona fara "trebuie",....sorry as fi vrut sa fiu scorpion ca tata, dar nu-s , sunt fecioara si la mine ordinea si disciplina sunt ...esenta vietii.
"trebuie" imi imprima un program, reguli..... Iubesc programele si regulile.
Cum adica sa nu stiu eu ce voi face azi , maine sau peste cateva luni, ...viata mea e un sir de "trebuie" bifati. Are sotul concediu in iunie, august si octombrie ? Primul trebuie care rezulta : "trebuie" sa obtin si eu concediu macar in una din cele trei perioade. Deci "trebuie" sa ne luam bilet, in iunie nu ca nu e destul de cald, in octombrie e prea frig pentru mare, Trebuie luat biletul in august.
Buuuun, deci "trebuie " sa ne gandim mai departe: in august trebuie facuta revizia la masina, nu pica bine dpdv financiar, deci facem demersurile necesare si o facem mai devreme; plecam singuri ? nuuuu, e mai bine in gasca asa ca purcedem la convins prieteni, plecam la mare cu copilul astfel ca am deja o lista cu ar trebui cumparat: piscina gonflabila, crema cu factor mare de protectie, jucarii pt nisip, costum de plaja.....ce daca suntem doar in iunie ? Deja am cumparat crema cu factor de protectie mare.

In concluzie, eu ma trezesc la sase in fiecare zi (deja fara ceas de muuulti ani), mancam micul dejun pt ca fumatul si cafelele nu pica bine pe stomacul gol, .....aaaa si ne culcam fix la zece (aici a avut copila un cuvant de spus ca nu se culca pana nu-l vede pe Scooby ). Fiicamea deocamdata se conformeaza, mai greu cu sotu.
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page