SUPERDIETA***RELOADED*****cap3

SUPERDIETA***RELOADED*****cap3 | Autor: superdieta

Link direct la acest mesaj


De aici am declarat razboi inca o data kilogramelor in plus :
cap1, cap2




Iata si istoricul SUPERDIETEI:

1 ; 2 ; 3 ; 4 ; 5 ; 6 ; 7 ; 8 ; 9 ; 10 ; 11 ; 12 ; 13 ; 14 ; 15 ; 16 ; 17 ; 18 ; 19 ; 20
21 ; 22 ; 23 ; 24;25;26; 27; 28; 29 ;30; 31 ; 32 33 si 34






S-au inscris la SUPERDIETA


VARIANTA SCURTA (6 SAPTAMINI)


Nume....................H........GI......GT.............DI..............W1.........W2.......W3.......W4....W5....W6

paula-laura.........1.73.....75.0.....66.......xx/06/09.......xx.x.......xx.x....70.0....xx.x....xx.x...xx.x

felicic76..............1.69.....72.8.....60.......29/06/09.......71.2.......70.4....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x

giulianna.............1.60....73.8......60.......30/06/09.......71.7......70.6......70.0.....xx.x...xx.x...xx.x

mamidestefan.....1.74.....75.5......66.......01/07/09......73.0 ......70.8......69.7.....67.8...67.5...67.5

lala77.................1.xx.....90..........70.......01/07/09......88.0.......xx.x....xx.x....84.0....xx.x...xx.x

AlexaM...............1.69.....74.5........65.......06/07/09......72.1.......70.8....69.7....69.0....67.9...xx.x

andreutac...........1.53.....58.5........xx.......03/08/09......57.0.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x



VARIANTA LUNGA (12 SAPTAMINI)

Nume....................H........GI......GT.............DI..............W1.........W2.......W3.......W4....W5....W6....W7....W8.......W9.....W10....W11....W12

claudinna............1.73.....92.......75.......15/06/09.......xx.x.......xx.x....xx.x.....xx.x....87.7...84.8..xx.x...xx.x....xx.x....xx.x....xx.x.....xx.x

Nocom................1.75.....82.5....70.......01/07/09.......79.5.......79.5....78.0....xx.x....xx.x...xx.x..xx.x...xx.x....xx.x....xx.x....xx.x.....xx.x

criss...................1.60.....75......60........01/07/09.......74.3.......73.6....72.7....xx.x....xx.x...71.5..xx.x...xx.x....xx.x....xx.x....xx.x.....xx.x

iulix....................1.70.....86.9...70........10/07/09.......86.5.......85.2....83.7....xx.x....xx.x...xx.x..xx.x...xx.x....xx.x....xx.x....xx.x.....xx.x

nicolae68............1.68.....90.0...80.......30/07/09........86.5.......xx.x....xx.x....xx.x....xx.x...xx.x..xx.x...xx.x....xx.x....xx.x....xx.x.....xx.x



Si lista e deschisa...


Rezultate SUPERDIETA

(cite o pentru fiecare kg pierdut, cite un pentru fiecare kg luat inapoi, pentru cine isi atinge targetul)



1.mamidestefan.
2.claudinna .......
3.AlexaM...........
4.lala77 ............
5.Paula_Laura ...
6.Nocom ...........
7.giulianna........
8.iulix...............
9.nicolae68......
10.criss..............
11.felicic76..........
12.andreutac.....



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns superdieta spune:




SUPERDIETA


Regimul are urmatoarele scheme:

Schema
Perioada I Perioada II Perioada III
A 1 sapt. 2 sapt. 3 sapt.
B 2 sapt. 4 sapt. 6 sapt.

In functie de surplusul existent, schema A garanteaza 5-8%, iar schema B 10-12% scadere in greutate.
Pentru a obtine o pierdere in greutate mai mare, schemele se vor repeta, dupa cum urmeaza:
Schema A: se poate repeta de cel mult 3 ori pe an, la un interval de 4-6 saptamani;
Schema B: se poate repeta de cel mult 2 ori pe an, la un interval de 6-10 saptamani.

Mecanismul de actiune:

Regimul se bazeaza pe teoria conform careia organismul isi creeaza un echilibru propriu prin obisnuinta.
Practic, daca este supra-alimentat in mod consecvent, organismul isi regleaza necesarul alimentar la nivelul dobandit prin supra-alimentatie, astfel ca acesta consuma in mod real necesarul fiziologic si stocheaza surplusul, generand obezitatea.
Regimul actioneaza astfel incat, in perioada I desfiinteaza echilibrul existent, in perioada a II-a coboara nivelul necesarului alimentar, iar in perioada a III-a stabilizeaza necesarul de echilibru la noul nivel creat.

Reguli obligatorii:
In toate perioadele, dimineata, cu o jumatate de ora inainte de masa, se va bea o jumatate de litru de apa!
Cantarirea se va face obligatoriu o singura data pe zi, dimineata, pe stomacul gol, complet dezbracata.
Rezultatul cantaririi se va trece zilnic pe un grafic.

Alimentatia:

Atentie: cafeaua si alcoolul sunt inductori de foame! Se vor reduce cat mai mult.

Perioada I- 1 saptamana A/ 2 sapt. B

Alimente interzise:

Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste, cereale etc.), lactate, grasimi animale de orice fel, carne de porc, vita si pui, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere,cirese,caise, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei,kiwi, ananas, ceapa, usturoi, fasole verde;

Alimente exceptionale:
oua, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, margarina(100% vedetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada II- 2 saptamani A/ 4 sapt. B

Alimente interzise:

Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc si de vita, cartofi, fasole, mazare, linte, soia, banane, pepene verde, piersici, nectarine si alte fructe cu continut mare de zaharuri;

Alimente recomandate:
varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere, cirese, caise, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, kiwi, ananas, ceapa, usturoi, fasole verde, carne de peste, fructe de mare, lapte degresat, oua;

Alimente exceptionale:
carne de pui, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.

-----------------------------------------------------
Perioada III- 3 saptamani A/ 6 sapt. B

Alimente interzise:

Zahar, miere, alcool, fainoase (paine de orice fel, paste etc.), carne de porc, banane;

Alimente recomandate:

varza, broccoli, conopida, salata, castraveti, lamai, portocale, grapefruit, mere,cirese, caise, telina, morcov, masline, ciuperci, porumb, rosii, ardei, kiwi, ananas, ceapa, usturoi, fasole verde, carne de peste si de pui, fructe de mare, lapte degresat, oua, branzeturi cu continut scazut de grasimi, cereale;

Alimente exceptionale:
carne de vita, cartofi, fasole, mazare, margarina (100%vegetala), ulei fara colesterol.


Reguli de alimentatie:



Alimentele recomandate se vor consuma in orice cantitate si in oricate reprize se simte nevoia;
Alimentele exceptionale se vor introduce doar daca se simte nevoia, insa in cantitati ponderate;
Alimentele interzise nu se vor consuma decat in cazuri exceptionale;
Se pot consuma sau evita si alte alimente prin analogie (similitudine) cu cele din grupele prezentate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Feliciaaaaaaaaaaa ...da-ne un semn ...mai esti pe baricade ?????????

giulianaaaaaaaaaaa ...da-ne si tu un semn ...mai esti pe baricade ?????????

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Cu SUPERDIETA... in curind sirena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sper sa ma iertati ca intru la voi pentru cu totul altceva.
Alex, este un copilas de 1 an si 3 luni...dar acre are deja 2 operatii la inimioara si urmeaza a 3a in 9 zile.
La semnatura mea gasiti mai multe informatii.


Va rog, cele care puteti, sa ne ajutati sa-l ajutam pe Alex, acum cand inca se mai poate face ceva!


Multumesc

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex
26+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Neata,
Ieri a fost zi de raport la mine, insa am omis sa intru sa raportez...desi nu prea mai am nimic de raportat. pt.mine prima saptamana a insemnat minus 1,5kg, asta in conditiile in care duminica am fost invitati la soacra-mea la masa si am incalcat regimul
Felicitari tuturor pt. kg pierdute!

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Sunt fericita nevoie mare: 67.5 astazi...deci.....mai vreau o floricicaaaaa...

Matei Gabriel povestea nasterii
Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexaM

Sunt fericita nevoie mare: 67.5 astazi...deci.....mai vreau o floricicaaaaa...

Matei Gabriel povestea nasterii
Matei Gabriel 24.08.2008 foto




Felicitari multe...multe...multe ...din partea mea ..

Ma bucur pentru tine..chiar e o performantza ceea ce ai reusit tu pina acum.. mai ales ca slabesti deja de luni bune...vrem pozici

Apropo ...de ziua ta ai sa arati beton ...
sotzul tau ce zice..de tine asa sirena?????

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Cu SUPERDIETA... in curind sirena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

despre mine...prea multe nu pot spune...nici nu ma mai urc pe cintar ca ma demoralizez ,,cintarul meu ori s-a stricat ..ori nu mai vrea nici o sunculitza sa plece..si inclin sa cred ca e varianta a doua..pentru ca in haine nu se simte mare schimbare ..de ceva timp..

inca nu m-am hotarit daca revin la alimentatia normala..sau mai tin o perioada regimul din perioada III..desi putin probabil sa pot sa il respect in conditiile in care plecam la mare..

nu stiu inca..poate fac pauza de 1 luna si o reiau...inca mai analizez..

si spor la slabit in continuare

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Cu SUPERDIETA... in curind sirena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Neata!
Am mai scapat de un kg!!! Am 56 acum si sper sa se mai topeasca macar vreo 3
Lidia, sper sa treci totusi peste blocaj, stiu cum e cand nu se vad rezultatele. Oricum, felicitari pt. kg pierdute.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreutac

Neata!
Am mai scapat de un kg!!! Am 56 acum si sper sa se mai topeasca macar vreo 3
Lidia, sper sa treci totusi peste blocaj, stiu cum e cand nu se vad rezultatele. Oricum, felicitari pt. kg pierdute.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva Maria



felicitari andreuta

Eu oficial am iesit din SUPERDIETA...neoficial am sa incerc sa mai tin un timp regimul din perioada III..si sa fiu si alaturi de voi ..macar pina imi ating targetul

si spor la scapat de kg

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Cu SUPERDIETA... in curind sirena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Mersi mult Lidia!

Oficial am ajuns la greutatea pe care o aveam inainte de a ramane insarcinata.
In total am dat jos 12kg. 7 cu superdieta dupa ce ma blocasem la 74-75kg.

Dap o sa fiu o sirenutza de ziua mea...

Sotul meu a slabit si el vreo 5kg doar pt ca nu a mai mancat mult seara. La noi asta e problema. Mancam in general f sanatos, fara mezeluri, fara prajeli...insa mancam mult seara la TV dupa ce culcam copilu' (mai nou , ianinte cand ajungeam acasa...adica tot in jur de 8-9pm..)

Acum am reusit sa nu mai mananc mult seara...voi incerca sa pastrez regula asta poate se vor mai duce cateva kg. Ca sa fiu pe deplin multumita ar trebui sa am vreo 60-62kg. Insa nu am mai avut greutatea asta de vreo 7-8 ani...

Sotul nu zice nimic de pierderea sunculitelor...asa cum nu zicea nici cand eram o balenuta... Cica el ma iubeste oricum la fel de mult. Important e ca m-a sustinut si nu a papat ca porcusoru in fata mea diverse bunatatiuri...


Matei Gabriel povestea nasterii
Matei Gabriel 24.08.2008 foto

Mergi la inceput