Clubul "babelor" FIV-oase 49

Clubul "babelor" FIV-oase 49 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

jaguar, smaik sa va ajute Dumnezeu in toti pasii: inimioara, primul trimestru, testele si ecografiile urmatoare, greutatea pruncilor, nastere usoara, laptic mult, apoi, prichindei sanatosi, frumosi si destepti din cale-afara
samiruta am luat un pepene mareeee, dintr-un hypermarket. Tocmai il aduceau "din spate", de la racoare si era brumat exact cum spui tu. A fost zemos, dulce, cu seminte putine si rece. Eu ma bucur ca sangerezi. Sper sa "scoti" tot ce-a adunat endometrul tau p-acolo. Apoi, sa te vad bortzoasa odata
doamna profesoara dam de stire online cand stabilim intalnirea, ca sa fie gasca completa. Ba mai mult, avem si fete noi care vor sa participe. Deci tre' sa strigi catalogul, apoi sa adaugi "elevi" noi

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Hm, simt ca innebunesc
Tocmai am auzit de-o cunostinta care e gravi cu doi bebei.Toate bune si frumoase.Numai ca respectiva are un bebe mai mic cu o saptamana decat celalalt pen'ca a avut in luna aia dubla ovulatie.Asa ca are un bebe intr-o placenta si alt bebe in alta placenta.

Si eu, eu.....?

Va pup pe toate

Darul de a rabda necazurile este mai mare decât darul de a învia mortii. Pentru ca daca învie cineva un mort, atunci îi ramâne dator lui Dumnezeu, pentru ca rugaciunea i-a fost ascultata. Dar daca cineva rabda necazurile, atunci acestuia Însusi Dumnezeu îi ramâne dator“. Sfântul Ioan Gura de Aur






--------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

amaradia stii vorba aia, nu e pt cine se pregateste ci pt cine se nimereste ?!? povestea ta imi aduce aminte de o prietena de-a mea care are 3 copii si dupa al 3-lea a luat anticonceptionale. dupa ce am pierdut eu sarcina si nu mi-a reusit nici IA ii era frica sa imi zica ea a ramas iar gravi cu ... TRIPLETI !!! si lua AC ! si era cu cateva luni mai mica decat mine iar mi se spusese deja ca sunt baba.
asta-i viata reala, adevara, cruda ! nu e obligatoriu ca toata lumea sa obtina ceea ce isi doreste, oricat de mult si-ar dori. capul sus si o scoatem noi la capat cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Qiao, multumesc mult pentru floricica.Chiar mi-a inseninat ziua.


Darul de a rabda necazurile este mai mare decât darul de a învia mortii. Pentru ca daca învie cineva un mort, atunci îi ramâne dator lui Dumnezeu, pentru ca rugaciunea i-a fost ascultata. Dar daca cineva rabda necazurile, atunci acestuia Însusi Dumnezeu îi ramâne dator“. Sfântul Ioan Gura de Aur






--------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Buna dimineata,

Sa aveti o zi racoroasa.

Darul de a rabda necazurile este mai mare decât darul de a învia mortii. Pentru ca daca învie cineva un mort, atunci îi ramâne dator lui Dumnezeu, pentru ca rugaciunea i-a fost ascultata. Dar daca cineva rabda necazurile, atunci acestuia Însusi Dumnezeu îi ramâne dator“. Sfântul Ioan Gura de Aur






--------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

neata !
Care zi racoroasa, amaradia? Acum 2 nopti, toti cunoscutii mei asteptau ploaia. Consortul stransese umbrelele prin curte, adapostise totul. Dimineata, din varful patului ma intreba cat a plouat. Pai cat? Nici macar o picatura. Aseara, toti cunoscutii mei asteptau ploaia. Era un deja vu. In dimineata asta, am constatat ca iar n-a picat nici macar o picatura. In birou aerul merge pe 22 grade. O prietena de-a mea trece prin momente foarte grele si-as vrea s-o strang in brate sa-i spun ca va fi bine. Dar ea stie ca va fi bine. Nu acum, dar va fi...si mi se pare atat de nedrept ca s-a chinuit ani de zile si ca, atunci cand a reusit, a lovit-o o durere atat de mare. Nu-i corect! Nu-i corect! De ce trebuie totul pus in balanta?

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Salut, fetelor!


Smaick, felicitari pentru saculetul dragalas, sa fiti sanatosi cu totii!


Jaguar, iti tin pumnii pentru eco sa fie totul bine.


Sami, poate e de bine tot ce se intampla acum la tine. Poate Tayfun chiar are dreptate si va fi totul ok... of, ce fain ar fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Habar n-am, Ari.Cateodata stau si ma gandesc ca lumea asta e croita stramb.Ani de zile am fost suparata pe o lume intreaga, ca ea avea ce nu aveam eu.Eram suparata si pe mine, chiar certata cu mine.Apoi m-am gandit ca lumea poate n-are ce am eu.
Strange-ti prietena in brate si spune-i ca totul va fi bine.Si totul va fi bine.


Daca pot sa ajut, cu cea mai mare placere


Darul de a rabda necazurile este mai mare decât darul de a învia mortii. Pentru ca daca învie cineva un mort, atunci îi ramâne dator lui Dumnezeu, pentru ca rugaciunea i-a fost ascultata. Dar daca cineva rabda necazurile, atunci acestuia Însusi Dumnezeu îi ramâne dator“. Sfântul Ioan Gura de Aur






--------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza babutze dragi!

Aristica, imi pare atat de rau pt prietena ta, sper macar sa nu fie cineva din fetele noastre...

Ana, te asteptam sa ne povestesti!

Smaick, doamne ajuta! Deci ramane totusi intrebarea : e primul sau al doilea embrion scos de la gheata la cererea ta? Uite asa te vei intreba toata viata cine e norocosul

Pup babutzele


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Ba da, Brigit

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput