Clubul "babelor" FIV-oase 49

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Asa, eu am ajuns aseara acasa. Am dat o fuga si pana la Viena.


A fost relativ OK la Budapesta. Sonohisterograma a iesit ok, nu sunt polipi si alte oratanii pe acolo. In schimb, activitate slabuta rau, iar acum am emotii daca voi produce ceva prin tratament sau nu. Sunt curioasa ce rezultat va iesi la AMH-ul facut la ei. Am primit si schema partiala de tratament, pe primele 6 zile. Aici vreau sa va rog sa ma ajutati. El mi-a explicat chestii, dar un lucru nu mi-a zis, iar restul vreau sa vad daca am inteles ok. Ii voi scrie oricum ca sa ma asigur ca am priceput. A spus ca dozele sunt mai mari ca sa ne asiguram ca produc ceva. Plus ca avand uterul retrovers, va trebui ca la transfer sa merg cu vezica goala.


Deci, cu o luna inainte mi-a zis ca trebuie sa iau anticonceptionale (marvelon). A spus ca de obicei se iau 14-18 zile, dar mie nu mi-a zis exact cat sa iau. Pe foaie scrie ca intre ziua 8 si 18 a pilulei sa fac o ecografie ca sa vedem daca sunt sau nu chisturi. De aici deduc ca ar trebui sa iau 18 zile marvelon, da?!

In continuare scrie ce medicamente sa iau, dar nu se specifica clar ziua, doar ca in ziua 7 trebuie sa fiu la Budapesta la ecografie la el. Inteleg ca dupa ultima zi de pastila timp de 4 zile nu fac nimic. Mai scrie ca intre 2-7 zile de la ultima pastila pot sa apara sangerari, dar acestea sunt normale si trebuie continuat tratamentul. Deci, iau pilula in ultima zi, trec 4 zile in care nu fac nimic, iar in a 5-a inteleg ca incep cu celelalte medicamente, da?

Bun, voi lua timp de 5 zile consecutiv 2 tablete de clostibegyt. Pe urma in zilele 1, 3, 5 si 6 Gonal F de 150. In acelasi timp mai iau in zilele 1, 3, Merional 3 amp si zilele 5 si 6 Merional 2 amp.


Am inteles bine oare?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Hai, mai, Ari.... Nu pot sa cred! Offff... ce rau imi pare... nu stiu de ce e totul atat de nedrept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ari, offf
Cuvintele sunt prea mici

Ana, eu am avut la fiv 2 cu pk o schema similara, ma uit pe hirtii si revinA


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

ari eu sunt mai cu capul in nori ... ce s-a intamplat ?!?
ana te invidiez pt plimbarea la Viena, dar ma bucur ca ai vesti bune de la PK. sper sa vanezi cel mai fortos ovocit care sa iti dea greturi si ameteli vreo 3 luni
fete dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ana,

Schema ai inteles-o bine, numarul de zile de anticonceptionale ti-l spune exact pk, atunci cand va hotarati in ce luna faci, iti da schema completata cu datele.
Trimit mai multe mesaje ca imi face fitze device -ul asta si pierd ce scriu.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Imi pare rau ca am lasat impresia ca vreuna dintre gravidute are probleme cu sarcina, nu, gravidutele sunt bine...sper ca si jaguar e bine...nu, e vorba despre un deces care pe mine m-a socat mult...poate prea mult, asa ca mi-am "scris" supararea si ingrijorarea...imi scria rica acum cateva minute ca, uneori, un beta negativ nu-i capat de lume, asa e...dar e crunt ca trebuie sa trecem prin altele mai grele ca sa tragem concluzia asta...

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Pai, Brigit, cred ca trebuie sa sa ii scriu eu sa intreb exact pentru ca el a zis ca daca ma hotarasc pe septemrbie, sa incep anticonceptionalele din august, iar in septembrie sa ii scriu cand e prima zi ca sa vada cum ma potrivesc cu programul lui deoarece o saptamana va fi plecat si sa vedem cand pica la mine. Acum, prima zi de ce? Ca eu, bleaga fiind, nu am mai intrebat. Prima zi de tratament, banuiesc?! Ziua din care incep closti si gonalul, adica? Ca nu cred ca e prima zi de CM, nu? Sau prima zi de CM din august pentru ca din momentul ala se pot face socotelile ca lumea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ana, sa iti povestesc cum a fost la mine.
FIV 1- Nu aveam amh facut, credeam ca imi functioneaza instalatia in parametri, cm regulat la 28, ovulatie prezenta, fsh max 9, e2 in limite.
Stimulare cu 3 amp merional.
Raspuns 4 ovo, 3embrioni, cal 1, punem 2, soe 9 sapt... Am aflat si cauzele, genetice

Intre fiv 1 si 2 fac amh, iese rezultatul soc 0.39

Fiv 2, aceeasi schema ca tine, singura diferenta e ca am 7 foli dar....soc... Doar doua ovocite - 0 embrioni.
La noi ca sa fie treaba treaba materialul meu putin se intalnea cu gigeii cu pb ai sotului, ulterior am aflat ca erau pb mari acolo si am ales cehia.

Strict legat de stimulare pe AMH mic, ca asta e important pt tine am sa iti povestesc concluziile lui PK, pt situatia in care as fi mai facut o stimulare. Cu alte cuvinte ce considera el ca s-ar putea face diferit.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ari, ma bucur ca nu e vorba de vreo graviduta de oriunde ar fi ea (forumul asta sau din alta parte), tot rau imi pare insa pentru ce s-a inatmplat. Viata asta e ciudata si imprevizibila and shit happens... din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ana, pt socoteli tb trimis prima zi de cm


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput