Romanii din Marea Britanie (23)

Romanii din Marea Britanie (23) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj


Welcome!

Capitole vechi:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
21, 22,



www.visitlondon.com/" target="_blank">Londra

Cel mai usor mod de transport in Londra este transportul in comun, Transport for London - metrou (tube), autobuze (buses), tramvai (tram), Docklands Light Railway (DLR), tren (rail-overground) si pe rau (river) si National Rail - trenuri (rail). www.tfl.gov.uk/gettingaround/1106.aspx" target="_blank">Harti Tfl cu toate retele de transport din londra si www.nationalrail.co.uk/passenger_services/maps/" target="_blank">harti National Rail.
Biletele pentru transportul din Londra se cheama travelcards si sunt valabile si pe metrou, autobuz, DLR si overground, la metrou sunt in functie de zone, londra are 6 zone, la autobuz nu conteaza zona de ex daca veti un travelcard de zonele 1-4 si autobuzul merge in zona 5 puteti merge cu el fara griji.
Daca veniti si stati numai cateva zile cel mai usor va faceti cate un travelcard de o zi, zonele 1-4, care costa £6.30. Daca stati o saptamana sau mai mult si vreti sa va plimbati prin Londra puteti lua si un travelcard de 7 zile zonele 1-3 pentru £30.20.
Daca vreti sa calatoriti in afara Londrei o puteti face cu trenul de la National Rail, unde trebuie luate bilete separat in functie de destinatie, dupa ora 9.30 am bilete sunt mai ieftine si e mai ieftin sa luati return(dus-intors) decat single(un singur drum). Exista si travelcard de o zi si bilete pt grupuri care sunt mai ieftine uneori decat un return. Pentru asta intrebati la ghiseu si va sfatuieste cum e mai ieftin.

Alte moduri de transport

Coach(autocar)- www.nationalexpress.com/coach/index.cfm" target="_blank">National Express, www.megabus.com/uk/" target="_blank">MegaBus
Flight companies(Companii de zbor)- www.britishairways.com/travel/home/public/en_gb" target="_blank">British Airways, www.tarom.ro/" target="_blank">Tarom, www.easyjet.com/asp/en/book/index.asp?lang=EN" target="_blank">Easyjet, WizzAir, www.ryanair.com/en" target="_blank">Ryanair, www.aerlingus.com/cgi-bin/obel01im1/bookonline/index.jsp" target="_blank">Aer Lingus
Airports (aeroporturi)- www.heathrowairport.com/" target="_blank">Heathrow, www.stanstedairport.com/" target="_blank">Stansted, www.london-luton.co.uk/en/#133" target="_blank">Luton, www.gatwickairport.com/" target="_blank">Gatwick, www.londoncityairport.com/" target="_blank">London City

Atractii turistice in Londra

www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=30" target="_blank">Buckingham Palace (Palatul Buckingham) se poate vizita cand Her Majesty the Queen (Maiestatea Sa Regina) este la resedinta de vara. www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=322" target="_blank">Aici gasiti informatii despre vizite, preturi si despre www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=492" target="_blank">Changing of the Guard (schimbarea garzii).

www.parliament.uk/visiting/" target="_blank">Houses of Parliament (Casele parlamentului) se poate www.parliament.uk/visiting/visitingandtours/summeropening.cfm" target="_blank">vizita vara cand parlamentul este in pauza. Un tur dureaza cam 75 de minute de luni pana vineri si sunt oferite tururi in limba franceza, germana, spaniola si italiana.

www.parliament.uk/bigben/" target="_blank">Big Ben este vestitul ceas de la Casele Parlamentului. Din pacate un tur al ceasului nu se poate face decat de persoanele cu rezidenta in Uk, dar puteti lua un www.parliament.uk/about/livingheritage/building/big_ben/inside_clock_tower.cfm" target="_blank">tur virtual.

www.westminster-abbey.org/" target="_blank">Westminster Abbey (Catedrala Westminster) este catedrala unde au loc nuntile regale si unde se tin ceremoniile de incoronare, www.westminster-abbey.org/visit-us" target="_blank">aici mai multe informatii despre vizitele la catedrala.

www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye (Roata) este situata malul de sud (www.southbanklondon.com/" target="_blank">South Bank) a Tamisei, vizavi de Casele Parlamentului. Este bine sa luati biletele in avans deoarece cozile sunt foarte lungi si e bine sa alocati mai mult timp daca doriti sa mergeti cu roata deoarece cozile de la intrare sunt deasemenea f lungi sau puteti plati pt priority boarding, va trebuie un Fast Track ticket.

De-a lungul malului sudic al Tamisei, mai puteti vedea www.florence-nightingale.co.uk/cms/" target="_blank">Florence Nightingale Museum, www.jubileegardens.org.uk/" target="_blank">Jubilee Gardens, HMS Belfast, www.nationaltheatre.org.uk/" target="_blank">The Royal National Theater, www.shakespeares-globe.org/" target="_blank">Shakespear's Globe Theater, www.tate.org.uk/modern/" target="_blank">Tate Modern(free entry), www.london.gov.uk/city-hall" target="_blank">City Hall.

Pe raul Tamisa sunt si doua poduri mai cunoscute, www.towerbridge.org.uk/TBE/EN/Exhibition/" target="_blank">Tower Bridge in care puteti urca sa vizitati si daca traversati podul ajungeti la www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/planyourvisit/default.aspx" target="_blank">Tower of London unde sunt si celebrii www.icons.org.uk/theicons/collection/tower-of-london/features/beefeaters" target="_blank">Beefeaters, oficial numiti Yeoman Warders, care pazesc turnul
si www.urban75.org/london/millennium.html" target="_blank">Millennium Bridge inaugurat in anul 2000. Este singurul pod pe Tamisa numai pt pietoni din ultimul deceniu si face legatura intre galeria de arta Tate Modern, de pe South Bank si vestita www.stpauls.co.uk/Visits-Events" target="_blank">St.Paul's Cathedral (Catedrala Sf. Paul) care a fost complet reconstruita intre anii 1675-1710 dupa ce catedrala originala a fost distrusa de The Great Fire of London(Marele Foc) din 1666.

www.the-dungeons.co.uk/london/en/index.htm" target="_blank">The London Dungeon daca doriti o experienta mai "sangeroasa" si o calatorie prin istoria Londrei.

www.royalparks.org.uk/parks/hyde_park/" target="_blank">Hyde Park este unul din cele mai mari spatii verzi din Londra, aici veti gasi statuia lui Peter Pan, fantanile Italiene si monumentul construit in memoria Printesei Diana.

www.madametussauds.com/London/" target="_blank">Madame Tussaud (muzeul figurilor de ceara) vestitul muzeu al figurilor de ceara care a fost deschis acuma 200 de ani. Cand cumparati bilete la muzeu puteti sa luati impreuna cu bilete la London Eye, London Dungeon si Sea LIfe Aquarium si aveti un pret redus decat luate separat plus daca luati biletele online aveti o reducere de 10%.

www.zsl.org/zsl-london-zoo/" target="_blank">London Zoo (gradina zoologica) are aproximativ 750 de specii de animale si este atractia perfecta pentru toata familia. Si aici se pot lua biletele online si exista bilete Fast Track. Este situata in Regent's Park, un parc foarte frumos care merita vizitat si ofera cate ceva pentru fiecare varsta.

www.kew.org/visit-kew-gardens/index.htm" target="_blank">Kew Gardens (gradina botanica) este superba de vizitat vara, sunt atatea lucruri de vazut, plante, sere si Kew Palace, este perfecta pentru o zi cu familia in aer liber.

www.sealife.co.uk/london" target="_blank">Sea Life Aquarium (acvariul din Londra) este situat langa London Eye in cadrul www.londoncountyhall.com/" target="_blank">County Hall care timp de 64 de ani a fost sediul guvernului local din Londra. Acum este si sediul London Film Museum, plus multe restaurante si doua hoteluri, www.premierinn.com/en/justBrowseSearch!execute.action" target="_blank">Premier Inn Hotel si www.marriott.co.uk/hotels/travel/lonch-london-marriott-hotel-county-hall/" target="_blank">Marriot Hotel.

www.london.gov.uk/trafalgarsquare/visit/index.jsp" target="_blank">Trafalgar Square (piata Trafalgar) la care se ajunge usor de la Casele Parlamentului, pe drum spre Trafalgar Square veti trece pe langa Churchill Museum and Cabinet War Rooms(copii < 16 free), www.number10.gov.uk/history-and-tour" target="_blank">10 Downing Street, unde este biroul prim ministrului si si pe langa www.householdcavalrymuseum.co.uk/" target="_blank">The Household Cavalry Museum unde puteti admira garzile reginei pe caii si care se afla vizavi de www.royalparks.org.uk/parks/st_james_park/" target="_blank">St James Park. In piata veti gasi www.london.gov.uk/trafalgarsquare/around/nelson.jsp" target="_blank">Nelson's Column (columna lui Nelson) si www.nationalgallery.org.uk/" target="_blank">The National Gallery (free entry - intrarea gratis). Din Trafalgar Square treceti pe sub www.aviewoncities.com/london/admiraltyarch.htm" target="_blank">Admiralty Arch si mergeti pe The Mall (bulevardul care duce la palatul Buckingham).

www.aviewoncities.com/london/piccadillycircus.htm" target="_blank">Picadilly Circus unde puteti vedea statuia lui Eros si puteti merge la shopping si de unde puteti ajunge usor in Soho, Chinatown si www.aviewoncities.com/london/leicestersquare.htm" target="_blank">Leicester Square unde puteti vedea Shakespeares fountain si statuia lui Sir Isaac Newton si unde veti gasi placi cu numele si amprenta actorilor celebri, in genul celor de pe Walk of Fame din Hollywood.

www.canarywharf.com/mainFrm1.asp?strSelectedArea=Lifestyle" target="_blank">Canary Wharf este zona finaciara si a presei, unde veti gasi cladiri impresionante, bursa si multe magazine. Este o zona foarte frumoasa si merita vizitata.

Alte muzee in Londra

www.britishmuseum.org/visiting.aspx" target="_blank">The British Museum(free entry), www.ltmuseum.co.uk/visiting/default.aspx" target="_blank">London Transport Museum(copii < 16 free), www.nhm.ac.uk/visit-us/index.html" target="_blank">Natural History Museum(free entry), www.sciencemuseum.org.uk/visitmuseum.aspx" target="_blank">Science Museum(free entry), www.museumoflondon.org.uk/English/VisitUs/" target="_blank">Museum of London(free entry), Imperial War Museum(free entry), www.vam.ac.uk/your_visit/index.html" target="_blank">Victoria and Albert Museum(free admission), Design Museum(copii < 12 free), The National Army Museum(free entry), www.geffrye-museum.org.uk/visiting/" target="_blank">Geffrye Museum(free entry), www.soane.org/" target="_blank">Sir John Soane's Museum (free entry), www.nmm.ac.uk/index.php" target="_blank">National Maritime Museum unde este si The Royal Observatory si Meridianul Greenwich si The Queen's House.

Un site cu toate atractiile din Londra, de la A la Z, cu descrieri si poze gasiti www.aviewoncities.com/london.htm" target="_blank">aici.

Parcuri in Londra

www.royalparks.org.uk/" target="_blank">Aici gasiti totul despre parcurile din Londra.

Themed Parks(Parcuri de distractii) in Anglia

www.altontowers.com/theme-park/" target="_blank">Alton Towers- Alton, Staffordshire, www.thorpepark.com/" target="_blank">Thorpe Park- Chertsey, Surrey, www.legoland.co.uk/" target="_blank">Legoland- Windsor, Berkshire, www.chessington.com/" target="_blank">Chessington World of Adventure- Chessington, Surrey, www.adventureisland.co.uk/index.php" target="_blank">Adventure Island- Southend On Sea, Essex , www.draytonmanor.co.uk/AboutUs/ContactUs.aspx" target="_blank">Drayton Manor- Tamworth, Staffordshire, www.flamingoland.co.uk/park/" target="_blank">Flamingo Land- Malton, North Yorkshire, www.lightwatervalley.co.uk/index.php" target="_blank">Lightwater Valley- Ripon, North Yorkshire.

Site-urile oficiale de turism

www.enjoyengland.com/" target="_blank">England (Anglia), www.visitwales.com/" target="_blank">Wales (Tara Galilor), www.visitscotland.com/" target="_blank">Scotland (Scotia), Northern Ireland (Irlanda de Nord)




Informatii ultile pentru cei noi veniti in Marea Britanie

Cand veniti aici pt prima oara, trebuie sa va va faceti o factura de utilitati (gaz, lumina, apa, council tax sau telefon fix) pe numele dumneavostra, sa va deschideti un cont in banca si sa va inregistrati la medic, apoi va puteti face si actele de self employed, dupa fiecare caz.

www.nhs.uk/Pages/HomePage.aspx" target="_blank">NHS-National Health System (Sistemul national de sanatate)

Cand sunteti noi veniti in Uk, dupa ce aveti o factura cu numele dumneavoastra pe adresa unde locuiti mergeti pe site si cautati unde este cel mai aproape GP Surgery (dispensar) in functie de post code (codul postal) si mergeti cu actele si va inscrieti la medicul de familie. Tot pe site-ul de la Nhs gasiti dentisti, spitale si tot felul de informatii despre boli, cum ar fi simptome, tratamente etc. Exista un nr, NHS Direct - 08454647, unde puteti suna sa cereti sfaturi daca sunteti bolnav si nu stiti ce trebuie sa faceti, este 24 din 24 deschis, sunati la orice ora si o asistenta/medic va va sfatui dupa ce va intreaba despre simptome.

Banks (banci)- www.halifax.co.uk/home/home.asp" target="_blank">Halifax, www.natwest.com/personal.ashx" target="_blank">Natwest, www.bank.barclays.co.uk/PersonalBanking/P1242557947640" target="_blank">Barclays, www.hsbc.co.uk/1/2/" target="_blank">HSBC, www.lloydstsb.com/" target="_blank">Lloyds TSB
Buliding Societies (institutii finaciare nonbancare)- www.nationwide.co.uk/default.htm" target="_blank">Nationwide, www.santander.co.uk/csgs/Satellite?canal=CABBEYCOM&empr=Abbeycom&leng=en_GB&pagename=Abbeycom%2FPage%2FWC_ACOM_Home" target="_blank">Santander(fost Abbey), www.britannia.co.uk/" target="_blank">Britannia

La banca vi se cere o dovada de adresa, utility bill (factura de utilitati) plus pasaportul si ceva dovada ca lucrati aici, ori work permit (permis de munca) ori self employed (yellow card- cardul galben), daca nu il aveti inca acest card este bine sa aveti niste payslips (fluturasii de salar) sau invoices (facturi), care sa dovedeasca ca sunteti self employed si cat castigati pe luna. Cel mai bine este odata ajunsi aici mergeti direct la una dintre banci si intrebati exact ce conturi au si ce va por oferi si ce acte sunt necesare.

Uk Border Agency este institutia care se ocupa de tot ce tine de imigrare, drept de munca, studiu, vizite si cetatenie.
Aici vedeti care sunt regulile pentru cetateni bulgari si romani, iar www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying/" target="_blank">aici gasiti informatii despre cum trebuie sa aplicati si puteti downloada formularele necesare pentru fiecare tip de card.
Yellow card (cardul galben) este pentru cei self employed, dependetii acestora primesc blue card, puteti aplica pentru toti deodata ori prin posta direct la Home Office, ori prin intermediul unui avocat, ori direct la sediul Home Office din Croydon.
www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/wheretosendform/" target="_blank">Aici gasiti adresele unde trebuiesc trimise formularele si www.ukba.homeoffice.gov.uk/contact/contactspage/peos/" target="_blank">aici este adresa de la sediul din Croydon, trebuie sa sunati inainte la numarul 0870 606 7766 sa va faceti programare.. In genere prin posta dureaza destul de mult sa primiti un rezultat.


--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

multumesc pt raspunsuri, insa din pacate nu m-am exprimat prea clar. Pe Eduard l-am inscris la gradi incepand cu Oct 2010, acum e inca acasa. Eu voi fi probabil in maternity leave cand el va incepe gradinita si din cauza asta nu cred ca ma mai incadrez pt tax credit/child credit.

Sanziana observ ca stai in SUA, in cazul asta sa stii ca marimile la ei la ei sunt huge. Sotul meu a tot fost plecat pe acolo si imi mai aducea haine, in general marimea 2-4. Mi se pare ciudat ca nu au marimi mai mici de 6.

cand s-a nascut Eduard l-am inregistrat aici si am primit certificat de nastere britanic. Am fost apoi la Ambasada Romaniei si l-am inregistrat si acolo, ei ne-au eliberat (cam intr-o luna) certificatul de nastere romanesc si un titlu de calatorie. Cu titlul de calatorie am fost in Romania unde i-am scos pasaport romanesc. Nu inteleg cum de ati facut pasapoarte britanice... se vede ca sunt in urma. Sau probabil ca aveti deja cetatenie britanica.

Adriana si mamica de Eduard (09.12.2008)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Darling daca ai cetatenie britanica sau ILR in momentul nasterii copilului, copilul este cetatean britanic astfel poti aplica pentru pasaport british.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

ma gandeam eu...

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Darling daca ai cetatenie britanica sau ILR in momentul nasterii copilului, copilul este cetatean britanic astfel poti aplica pentru pasaport british.


Adriana si mamica de Eduard (09.12.2008)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Darling, din cate stiu eu perioada de maternity leave este considerata working, deci cred ca te incadrezi sa iei, macar pt lunile cat inca esti angajata dar in concediu maternal.
Maternity leave de altfel este platit timp de 9 luni, primesti venit taxat la randul lui, cu siguranta iti poti recupera din taxe astfel.
Nu ne-ai spus daca acum iei child tax credit.

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

Nu, nu iau, nici n-am stiut ca exista, acum ma documentez si voi aplica.

Citat:
citat din mesajul lui motanik
Nu ne-ai spus daca acum iei child tax credit.


Adriana si mamica de Eduard (09.12.2008)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Darling, eu am luat working tax credits si cand eram in maternity leave, nu prea mult ca deh, prea mari salarii avem . Vorba Lunei, pai ia sa ne despartim de parteneri, sa ne lasam de tot de servici si sa stam pe benefits, si sa mai facem 2-3-4 copilasi si om avea de toate, si chiria/mortgage-ul platit la conac, si council tax-ul si restul billurilor aranjate, si gradinita gratuita si asa mai departe.

Eh, las' noi sa fim sanatosi/sanatoase!



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Darling, uite aici:
http://www.hmrc.gov.uk/taxcredits/start/claiming/claim-children/index.htm

Nu ai nascut in Uk? caci daca ai nascut aici trebuie sa fi primit aplicatia pt Child Tax Credit in pachetul oferit gratuit la spital proaspetelor mamici.
Nici acum nu e tarziu, insa, si daca aplici pt Eduard acum, o sa iti fie mai usor la al doilea copil ca nu te iau iar cu verificatul, cred ca o sa poti face update prin telefon si cand vine bebe nr 2 si cand intri in maternity leave si cand termini maternity leave samd.

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Moama ce repede ati scris.
Mota sorry trebuia sa dai un mesaj ceva, eu am fost busy si nu am apucat sa intru sa mai modific ca le aveam salavate cap trecute da m-a apucat de completat in lista si am zis ca le adaug dupa aia si nu am mai reusit. Asa ca scuzele de rigoare.
Certficatul romanesc:
Trebuie mers cu certf britanic in Milton Keynes unde se pun acuma apostilele, nu mai e biroul in centrul Londrei sau trimiteti prin posta e cam £28 o apostila noi am pus la amebele fete pe ambele forme, apoi certf britanic cu tot cu apostila se traduce la un traducator autorizat de consulat este o tipa in turnpike lane care face traducerile asta e vreo £40 si apoi cu actele printate de pe site-ul consulatului taxele aferente pregatite si hartoagele se depune la consulat si dureaza cam o luna maxim. Certf rom daca plattiti 10 lire in plus vil elibereaza in aceeasi zi.
Pasaportul romanesc se face aici l;a consulat costa £60 trebe iar niste poze si niste hartii completate.
Daca, copilul nu are certf rom eliberat de aici ci numai foaie de drum si mergeti in ro dureaza 6 luni sa ii elibereze certf ca se face la Bucuresti nu in judetul de unde apartineti si fara certf nu puteti parasi tara.
Fug ca tre sa duc matza la scoala.

Edit: Site-ul cu serviciile consulare oferite la amb rom - http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10435 si aici site-ul de la biroul fco din milton keynes - http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/services-we-deliver/legal-services/legalisation/ .
Eu am preferat sa merg in milton keynes aproape o ora din euston cu virgin tren direct si sediul fco e f aproape de statie si merge rapid si apoi am depus pt eliberarea certf amplatit taxa de 10 ca am preferat sa mi-l dea in aceeasi zi daca tot pierd ziua cu mers pana acolo si etc, macar nu mai trebuie sa merg inca o data dupa vreo luna.
Oricum noi a trebuit sa le facem, toate astea ca nu avem cetatenie inca si nu am cum sa ies altfel cu fetele din tara.
Si de cat sa merg sa stau 6 luni in ro mai bine pierd aici doua zile si vreo 300 de lire.
_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mada mersi pt info, cand n-oi avea ce face la vara ma apuc si eu de certif romanesc al celei mici, mai ales ca Milton K e destul de aproape de mine.

Noi duminica plecam in Egipt. Si pt ca surpriza e pt Cosmin in special , hotelul are un Aqua Park inclus cu 32 de ride-uri, nici nu i-am zis, el crede ca mergem iar la Bath. Aseara faceam la bagaje si el zicea "nu-mi iau sandalele ca e frig inca" si eu "ia-le Cosmin ca mai mergi cu ele prin hotel". Se uita saracul copil la mine ca la masini straine.

Abia astept sa vad ce fata face cand s-o trezi la aeroport duminica la 7 dimineata. Sa-i zic ca luam avionul pana la Bath?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Luna cu placere. Daca vrei nr tipei traducator pot sa iti dau pe pm, cei fain la ea cat tu ii trimiti hartiile prin fax ea le traduce le primesti prin posta ca tre sa fie semnatura ei in original si tu numai ii transferi banii si na mai scapi de niste drumuri. E tare de treaba.
Wow ce super surpriza. Sa faceti poze multe si distractie placuta.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput