Romanii din Marea Britanie (22)

Romanii din Marea Britanie (22) | Autor: MissJJ

Link direct la acest mesaj

Welcome!

www.visitlondon.com/" target="_blank">Londra

Cel mai usor mod de transport in Londra este transportul in comun, Transport for London - metrou (tube), autobuze (buses), tramvai (tram), Docklands Light Railway (DLR), tren (rail-overground) si pe rau (river) si National Rail - trenuri (rail). www.tfl.gov.uk/gettingaround/1106.aspx" target="_blank">Harti Tfl cu toate retele de transport din londra si www.nationalrail.co.uk/passenger_services/maps/" target="_blank">harti National Rail.
Biletele pentru transportul din Londra se cheama travelcards si sunt valabile si pe metrou, autobuz, DLR si overground, la metrou sunt in functie de zone, londra are 6 zone, la autobuz nu conteaza zona de ex daca veti un travelcard de zonele 1-4 si autobuzul merge in zona 5 puteti merge cu el fara griji.
Daca veniti si stati numai cateva zile cel mai usor va faceti cate un travelcard de o zi, zonele 1-4, care costa £6.30. Daca stati o saptamana sau mai mult si vreti sa va plimbati prin Londra puteti lua si un travelcard de 7 zile zonele 1-3 pentru £30.20.
Daca vreti sa calatoriti in afara Londrei o puteti face cu trenul de la National Rail, unde trebuie luate bilete separat in functie de destinatie, dupa ora 9.30 am bilete sunt mai ieftine si e mai ieftin sa luati return(dus-intors) decat single(un singur drum). Exista si travelcard de o zi si bilete pt grupuri care sunt mai ieftine uneori decat un return. Pentru asta intrebati la ghiseu si va sfatuieste cum e mai ieftin.

Alte moduri de transport

Coach(autocar)- www.nationalexpress.com/coach/index.cfm" target="_blank">National Express, www.megabus.com/uk/" target="_blank">MegaBus
Flight companies(Companii de zbor)- www.britishairways.com/travel/home/public/en_gb" target="_blank">British Airways, www.tarom.ro/" target="_blank">Tarom, www.easyjet.com/asp/en/book/index.asp?lang=EN" target="_blank">Easyjet, WizzAir, www.ryanair.com/en" target="_blank">Ryanair, www.aerlingus.com/cgi-bin/obel01im1/bookonline/index.jsp" target="_blank">Aer Lingus
Airports (aeroporturi)- www.heathrowairport.com/" target="_blank">Heathrow, www.stanstedairport.com/" target="_blank">Stansted, www.london-luton.co.uk/en/#133" target="_blank">Luton, www.gatwickairport.com/" target="_blank">Gatwick, www.londoncityairport.com/" target="_blank">London City

Atractii turistice in Londra

www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=30" target="_blank">Buckingham Palace (Palatul Buckingham) se poate vizita cand Her Majesty the Queen (Maiestatea Sa Regina) este la resedinta de vara. www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=322" target="_blank">Aici gasiti informatii despre vizite, preturi si despre www.royalcollection.org.uk/default.asp?action=article&ID=492" target="_blank">Changing of the Guard (schimbarea garzii).

www.parliament.uk/visiting/" target="_blank">Houses of Parliament (Casele parlamentului) se poate www.parliament.uk/visiting/visitingandtours/summeropening.cfm" target="_blank">vizita vara cand parlamentul este in pauza. Un tur dureaza cam 75 de minute de luni pana vineri si sunt oferite tururi in limba franceza, germana, spaniola si italiana.

www.parliament.uk/bigben/" target="_blank">Big Ben este vestitul ceas de la Casele Parlamentului. Din pacate un tur al ceasului nu se poate face decat de persoanele cu rezidenta in Uk, dar puteti lua un www.parliament.uk/about/livingheritage/building/big_ben/inside_clock_tower.cfm" target="_blank">tur virtual.

www.westminster-abbey.org/" target="_blank">Westminster Abbey (Catedrala Westminster) este catedrala unde au loc nuntile regale si unde se tin ceremoniile de incoronare, www.westminster-abbey.org/visit-us" target="_blank">aici mai multe informatii despre vizitele la catedrala.

www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye (Roata) este situata malul de sud (www.southbanklondon.com/" target="_blank">South Bank) a Tamisei, vizavi de Casele Parlamentului. Este bine sa luati biletele in avans deoarece cozile sunt foarte lungi si e bine sa alocati mai mult timp daca doriti sa mergeti cu roata deoarece cozile de la intrare sunt deasemenea f lungi sau puteti plati pt priority boarding, va trebuie un Fast Track ticket.

De-a lungul malului sudic al Tamisei, mai puteti vedea www.florence-nightingale.co.uk/cms/" target="_blank">Florence Nightingale Museum, www.jubileegardens.org.uk/" target="_blank">Jubilee Gardens, HMS Belfast, www.nationaltheatre.org.uk/" target="_blank">The Royal National Theater, www.shakespeares-globe.org/" target="_blank">Shakespear's Globe Theater, www.tate.org.uk/modern/" target="_blank">Tate Modern(free entry), www.london.gov.uk/city-hall" target="_blank">City Hall.

Pe raul Tamisa sunt si doua poduri mai cunoscute, www.towerbridge.org.uk/TBE/EN/Exhibition/" target="_blank">Tower Bridge in care puteti urca sa vizitati si daca traversati podul ajungeti la www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/planyourvisit/default.aspx" target="_blank">Tower of London unde sunt si celebrii www.icons.org.uk/theicons/collection/tower-of-london/features/beefeaters" target="_blank">Beefeaters, oficial numiti Yeoman Warders, care pazesc turnul
si www.urban75.org/london/millennium.html" target="_blank">Millennium Bridge inaugurat in anul 2000. Este singurul pod pe Tamisa numai pt pietoni din ultimul deceniu si face legatura intre galeria de arta Tate Modern, de pe South Bank si vestita www.stpauls.co.uk/Visits-Events" target="_blank">St.Paul's Cathedral (Catedrala Sf. Paul) care a fost complet reconstruita intre anii 1675-1710 dupa ce catedrala originala a fost distrusa de The Great Fire of London(Marele Foc) din 1666.

www.the-dungeons.co.uk/london/en/index.htm" target="_blank">The London Dungeon daca doriti o experienta mai "sangeroasa" si o calatorie prin istoria Londrei.

www.royalparks.org.uk/parks/hyde_park/" target="_blank">Hyde Park este unul din cele mai mari spatii verzi din Londra, aici veti gasi statuia lui Peter Pan, fantanile Italiene si monumentul construit in memoria Printesei Diana.

www.madametussauds.com/London/" target="_blank">Madame Tussaud (muzeul figurilor de ceara) vestitul muzeu al figurilor de ceara care a fost deschis acuma 200 de ani. Cand cumparati bilete la muzeu puteti sa luati impreuna cu bilete la London Eye, London Dungeon si Sea LIfe Aquarium si aveti un pret redus decat luate separat plus daca luati biletele online aveti o reducere de 10%.

www.zsl.org/zsl-london-zoo/" target="_blank">London Zoo (gradina zoologica) are aproximativ 750 de specii de animale si este atractia perfecta pentru toata familia. Si aici se pot lua biletele online si exista bilete Fast Track. Este situata in Regent's Park, un parc foarte frumos care merita vizitat si ofera cate ceva pentru fiecare varsta.

www.kew.org/visit-kew-gardens/index.htm" target="_blank">Kew Gardens (gradina botanica) este superba de vizitat vara, sunt atatea lucruri de vazut, plante, sere si Kew Palace, este perfecta pentru o zi cu familia in aer liber.

www.sealife.co.uk/london" target="_blank">Sea Life Aquarium (acvariul din Londra) este situat langa London Eye in cadrul www.londoncountyhall.com/" target="_blank">County Hall care timp de 64 de ani a fost sediul guvernului local din Londra. Acum este si sediul London Film Museum, plus multe restaurante si doua hoteluri, www.premierinn.com/en/justBrowseSearch!execute.action" target="_blank">Premier Inn Hotel si www.marriott.co.uk/hotels/travel/lonch-london-marriott-hotel-county-hall/" target="_blank">Marriot Hotel.

www.london.gov.uk/trafalgarsquare/visit/index.jsp" target="_blank">Trafalgar Square (piata Trafalgar) la care se ajunge usor de la Casele Parlamentului, pe drum spre Trafalgar Square veti trece pe langa Churchill Museum and Cabinet War Rooms(copii < 16 free), www.number10.gov.uk/history-and-tour" target="_blank">10 Downing Street, unde este biroul prim ministrului si si pe langa www.householdcavalrymuseum.co.uk/" target="_blank">The Household Cavalry Museum unde puteti admira garzile reginei pe caii si care se afla vizavi de www.royalparks.org.uk/parks/st_james_park/" target="_blank">St James Park. In piata veti gasi www.london.gov.uk/trafalgarsquare/around/nelson.jsp" target="_blank">Nelson's Column (columna lui Nelson) si www.nationalgallery.org.uk/" target="_blank">The National Gallery (free entry - intrarea gratis). Din Trafalgar Square treceti pe sub www.aviewoncities.com/london/admiraltyarch.htm" target="_blank">Admiralty Arch si mergeti pe The Mall (bulevardul care duce la palatul Buckingham).

www.aviewoncities.com/london/piccadillycircus.htm" target="_blank">Picadilly Circus unde puteti vedea statuia lui Eros si puteti merge la shopping si de unde puteti ajunge usor in Soho, Chinatown si www.aviewoncities.com/london/leicestersquare.htm" target="_blank">Leicester Square unde puteti vedea Shakespeares fountain si statuia lui Sir Isaac Newton si unde veti gasi placi cu numele si amprenta actorilor celebri, in genul celor de pe Walk of Fame din Hollywood.

www.canarywharf.com/mainFrm1.asp?strSelectedArea=Lifestyle" target="_blank">Canary Wharf este zona finaciara si a presei, unde veti gasi cladiri impresionante, bursa si multe magazine. Este o zona foarte frumoasa si merita vizitata.

Alte muzee in Londra

www.britishmuseum.org/visiting.aspx" target="_blank">The British Museum(free entry), www.ltmuseum.co.uk/visiting/default.aspx" target="_blank">London Transport Museum(copii < 16 free), www.nhm.ac.uk/visit-us/index.html" target="_blank">Natural History Museum(free entry), www.sciencemuseum.org.uk/visitmuseum.aspx" target="_blank">Science Museum(free entry), www.museumoflondon.org.uk/English/VisitUs/" target="_blank">Museum of London(free entry), Imperial War Museum(free entry), www.vam.ac.uk/your_visit/index.html" target="_blank">Victoria and Albert Museum(free admission), Design Museum(copii < 12 free), The National Army Museum(free entry), www.geffrye-museum.org.uk/visiting/" target="_blank">Geffrye Museum(free entry), www.soane.org/" target="_blank">Sir John Soane's Museum (free entry), www.nmm.ac.uk/index.php" target="_blank">National Maritime Museum unde este si The Royal Observatory si Meridianul Greenwich si The Queen's House.

Un site cu toate atractiile din Londra, de la A la Z, cu descrieri si poze gasiti www.aviewoncities.com/london.htm" target="_blank">aici.

Parcuri in Londra

www.royalparks.org.uk/" target="_blank">Aici gasiti totul despre parcurile din Londra.

Themed Parks(Parcuri de distractii) in Anglia

www.altontowers.com/theme-park/" target="_blank">Alton Towers- Alton, Staffordshire, www.thorpepark.com/" target="_blank">Thorpe Park- Chertsey, Surrey, www.legoland.co.uk/" target="_blank">Legoland- Windsor, Berkshire, www.chessington.com/" target="_blank">Chessington World of Adventure- Chessington, Surrey, www.adventureisland.co.uk/index.php" target="_blank">Adventure Island- Southend On Sea, Essex , www.draytonmanor.co.uk/AboutUs/ContactUs.aspx" target="_blank">Drayton Manor- Tamworth, Staffordshire, www.flamingoland.co.uk/park/" target="_blank">Flamingo Land- Malton, North Yorkshire, www.lightwatervalley.co.uk/index.php" target="_blank">Lightwater Valley- Ripon, North Yorkshire.

Site-urile oficiale de turism

www.enjoyengland.com/" target="_blank">England (Anglia), www.visitwales.com/" target="_blank">Wales (Tara Galilor), www.visitscotland.com/" target="_blank">Scotland (Scotia), Northern Ireland (Irlanda de Nord)




Informatii ultile pentru cei noi veniti in Marea Britanie

Cand veniti aici pt prima oara, trebuie sa va va faceti o factura de utilitati (gaz, lumina, apa, council tax sau telefon fix) pe numele dumneavostra, sa va deschideti un cont in banca si sa va inregistrati la medic, apoi va puteti face si actele de self employed, dupa fiecare caz.

www.nhs.uk/Pages/HomePage.aspx" target="_blank">NHS-National Health System (Sistemul national de sanatate)

Cand sunteti noi veniti in Uk, dupa ce aveti o factura cu numele dumneavoastra pe adresa unde locuiti mergeti pe site si cautati unde este cel mai aproape GP Surgery (dispensar) in functie de post code (codul postal) si mergeti cu actele si va inscrieti la medicul de familie. Tot pe site-ul de la Nhs gasiti dentisti, spitale si tot felul de informatii despre boli, cum ar fi simptome, tratamente etc. Exista un nr, NHS Direct - 08454647, unde puteti suna sa cereti sfaturi daca sunteti bolnav si nu stiti ce trebuie sa faceti, este 24 din 24 deschis, sunati la orice ora si o asistenta/medic va va sfatui dupa ce va intreaba despre simptome.

Banks (banci)- www.halifax.co.uk/home/home.asp" target="_blank">Halifax, www.natwest.com/personal.ashx" target="_blank">Natwest, www.bank.barclays.co.uk/PersonalBanking/P1242557947640" target="_blank">Barclays, www.hsbc.co.uk/1/2/" target="_blank">HSBC, www.lloydstsb.com/" target="_blank">Lloyds TSB
Buliding Societies (institutii finaciare nonbancare)- www.nationwide.co.uk/default.htm" target="_blank">Nationwide, www.santander.co.uk/csgs/Satellite?canal=CABBEYCOM&empr=Abbeycom&leng=en_GB&pagename=Abbeycom%2FPage%2FWC_ACOM_Home" target="_blank">Santander(fost Abbey), www.britannia.co.uk/" target="_blank">Britannia

La banca vi se cere o dovada de adresa, utility bill (factura de utilitati) plus pasaportul si ceva dovada ca lucrati aici, ori work permit (permis de munca) ori self employed (yellow card- cardul galben), daca nu il aveti inca acest card este bine sa aveti niste payslips (fluturasii de salar) sau invoices (facturi), care sa dovedeasca ca sunteti self employed si cat castigati pe luna. Cel mai bine este odata ajunsi aici mergeti direct la una dintre banci si intrebati exact ce conturi au si ce va por oferi si ce acte sunt necesare.

Uk Border Agency este institutia care se ocupa de tot ce tine de imigrare, drept de munca, studiu, vizite si cetatenie.
Aici vedeti care sunt regulile pentru cetateni bulgari si romani, iar www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/applying/" target="_blank">aici gasiti informatii despre cum trebuie sa aplicati si puteti downloada formularele necesare pentru fiecare tip de card.
Yellow card (cardul galben) este pentru cei self employed, dependetii acestora primesc blue card, puteti aplica pentru toti deodata ori prin posta direct la Home Office, ori prin intermediul unui avocat, ori direct la sediul Home Office din Croydon.
www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/wheretosendform/" target="_blank">Aici gasiti adresele unde trebuiesc trimise formularele si www.ukba.homeoffice.gov.uk/contact/contactspage/peos/" target="_blank">aici este adresa de la sediul din Croydon, trebuie sa sunati inainte la numarul 0870 606 7766 sa va faceti programare.. In genere prin posta dureaza destul de mult sa primiti un rezultat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Draga Dama, iti doresc numai bine si succes in ce vei face mai departe .

Draga Mada, multa sanatate tuturor .

Draga Luna, noua nu ni s-a oferit vaccinul . Probabil ca nu suntem in grupa de risc. Pana acum am fost feriti de gripa .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna fetelor, la multi ani si numai bucurii in nou an!
Am reusit sa citesc si eu pe sarite ce ati scris, o sa citesc complet cand o sa ma lase Theo zilele astea. Pana atunci, sa spun ca si noi am primit programare la vaccinul pt swine flu insa nu eram aici. Oricum nu mergeam, nu ii fac vaccinul.



--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Nici noi nu suntem in grupa de risc, in sensul ca il ofera acum copiilor intre 6 luni si 5 ani deci mi l-au oferit pt Lis.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Seara buna la toata lumea si bine v-am regasit la un capitol nou sper plin de informatii utile

Mada... pt urari, la King's College Hospital am sa nasc e cel mai aproape de unde stau la 20min cu masina ...din ce am citit pare a fi un spital cu o sectie foarte buna si renumita acum sa vedem

luna1 ...felicitari pt cetatenieiar despre vaccin nu stiu ce sa zic eu fiind in categ de risc am primit de la gp invitatia dar am refuzat ....aveau tipul de vaccin cel mai riscant cu adjuvantzi si mi-a fost frica mai ales ca eram inca in primul trim de sarcina sau pe acolo. Pe langa asta am intrebat-o pe midwife si mai pe ocolite mi-a spus ca nu am de ce sa-l fac doar sa ma feresc cat pot plus ca au aparut deja mutatzii ale virusului, stiu ca exista un risc mai ales ca am fata la scoala si e expusa dar nu am vrut sa risc cu bibiloi e cam nou acest vaccin, in schimb daca nu eram gravida l-as fi facut doar pt mine...acum depinde de fiecare
cam atat de la noi..la toata lumea

20+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna!

Ella ms. Mai nici noua nu ni l-au oferit, aici nici nu am auzit pe nimeni sa primeasca invitatie, vad ca fetele care au invitatie sunt in Londra, deci poate de acolo au inceput.
Mota vazut printesa e o scumpa de numa si ce mare a crescut deja , ce repede trece timpul.
Madutza da ziceau si la tv faza asta cu mutatiile, nici mie nu imi pare prea safe vaccinul asta, da na cine stie. V-am admirat pozele sunteti o familie tare frumoasa.
Eu maine merg la gp sa vad ce zice ca ma tot doare intr-o parte la sanul stg si in timpul sarcinii a zis ca poate e un canal de lapte infundat da tot ma doare si nu mi se pare normal, is curioasa sa vad ce zice. Si pe 1 feb merg la colegiu ca am un appointment cu un career advisor, poate reusesc si eu sa ma apuc de un curs de la anul, sa vad cum resuesc sa rezolv cu fetele cu childcare.
Na ma chinui sa intru si eu mai des da ma tot iau cu treaba si cu fetele mai scriu la scutece si nu mai reusesc sa ajung si pe aici.
Asa ca trimitem pupici la toata trupa si ma stradui sa scriu mai des.


"Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... "

Louis-Hector Berlioz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Intrebare pentru fetele cu copiii mai mari (daca sunt): la ce varsta considerati potrivit sa acordati o independenta marita copiilor? Eu stau intr-o zona safe, gen satuc, iar Cosmin si-a dorit sa vina singur acasa de la scoala in anul 4. L-am lasat de vreo 2 luni insa nu pot sa va zic cum il sun din 5 in 5 minute. Scoala nu e departe, vreo 20 min de mers lejer, si asta la pas caci Cosmin merge in reluare. Nu sunt strazi masive de traversat deci nu aici sta problema. Lui i-am facut training, nu vorbesti cu strainii,nu ajuti pe nimeni sa-si caute cainele "disparut" prin boscheti, nu te abati din drum nici 5 metri, etc. Insa tot paranoica sunt...



Luna1Eu ma gindeam ca o sa-l las incepind cu anul 5 sa vina singur de la scoala. Asta cind era la scoala de stat, la 5 minute de mers pe jos de casa. Acu ca l-am mutat la alta scoala, care e la iesirea din oras (pe jos cred ca ar face 45 minute mers alert ceea ce nu e cazul la el)si desi e in anul 5, il ducem si il aducem cu masina. E mult prea mult pentru el. La aceasta scoala va sta pina in anul 8, dar ma uitam toti copiii sint dusi si adusi de parinti (si cei din anul 8)probabil din cauza ca e putin izolata si e mai comod pentru copii (in special acum iarna). Deci daca ar fi fost aproape de casa, l-as fi lasat din anul 5 si probabil as fi stat cu inima cit un purice. Asa ca nu esti singura in "paranoia" ta, mai sint si altii

Noi am primit invitatie la vaccin dar deja cica facusem gripa (binenteles ca nu ni s-a facut nici un test in sensul asta, asa a hotarit doctorul), am luat tamiflu si totul a fost ok pina la urma.

Am mai spus la alt topic ca fata sefei mele, in virsta de 10 ani a facut vaccinul acu citeva luni si de atunci i-a fost rau si rau, i s-au facut analize si are ME si de atunci tot in spitale sta (apropo de sistemul meserias de sanatate). Sint convinsa ca marea majoritate a vaccinarilor au fost fara urmari, dar daca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Da, Letitia, si eu probabil il voi duce cu masina din anul 7 daca intra la una din scolile la care vrea el, asta pentru ca sunt departe si ar fi sadic sa-i zic "tu du-te pe jos, eu merg la caldurica cu masina!". Insa daca va dori sa ia autobuzul sau bicicleta, asta e, il voi lasa insa cu conditia sa ma sune cand ajunge si cand pleaca de la scoala.

Vaccinul l-am refuzat, prefer gripa daca trebuie. Asta daca n-am avut deja toti. Ca am avut ceva gripe dar nimic complicat.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Letitia ...si eu am fata anul 6 distantza pana la scoala e de 15 min pe jos, acum de cand a mai crescut si burtica mai greu de urcat la deal pt ca noi stam undeva sus si trebuie sa cobori la vale sa ajungi la scoala si apoi la intoarcere il bomban pe al meu de ce a gasit casa asa sus la deal dar in fine mai bine decat sa bomban m-as apuca de carnet, si recunosc inca mai stau cu grija desi ma suna mereu cand ajunge sa stiu caa e k dar cred ca e mai bine asa toate colegele de varsta ei vin singure si vin in grup plus cu alti parinti si copiii lor mai mici...fierbe grija in mine dar mai au si ei nevoie sa se descurce singuri mai ales daca nu sunt distantze mari...ea normal se simte foarte bine cu decizia asta...mai ales ca asa m-am hotarat sa-i cumpar si telefon mobil desi poate sunt de moda veche nu prea eram de acord cu ideea tel. dar acum i-am gasit utilitatea ...


21+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Madutza ai fata mare, aveti examen anul asta. Ati ales scoala la care v-a merge? Noi sintem anul 5 si numai la asta ma gindesc.

Si eu cred in anul 5-6 sint deja mari si poti fi lasati sa plece/vina singuri de la socala, daca nu e mai mult de 20 de minute. Cum ar fi toate prietenele ei sa mearga singure si tu sa tot vii sa o iei si sa o aduci.

Telefon vreau sa-i iau vara asta, ca iar il trimit in Romania si calatoreste singur (cu insotitor de zbor de la Tarom) si vreau intre avioane sa putem vorbi cu el (schimba la Bucuresti). La scoala stiu ca nu au voie cu telefon, dar in afara scolii cred ca o sa foloseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Da avem o adolescenta in devenire,,,sper sa intre la scoala care am optat prima, a dat deja un test in iarna la scoala respectiva si acum asteptam examenul mare cu emotii pt ca nu are decat un an jumate aici si inca suntem la recuperari dar sper sa fie bine ...si eu am de gand la vara sa o trimit singura pt ca bebe trebuie sa apara in jur de 9 iunie deci va fi prea mic iar ea prefera vacantzele acasa la bunici cu prietenii de acolo e mai frumos ...iar in legatura cu scoala azi m-am dus sa o iau mai mult asa ca in plimbare si ma simteam in plus sincer ea era cu fetele deci cum spuneai si tu...succese multe si sanatate maxima

21+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput