Romanii din Marea Britanie (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Salutari la toata lumea!

Fetelor, de ce refuzati vaccinul?
Noi l-am facut toti 3 si a fost ok.

Intre timp am fost sa ma inregistrez la DR.Si ete vin chiar eu sa ridic in slavi NHSul.('')

Dupa discutiile de rigoare spun ca as vrea o ecografie.La care moasa ma intraba : cand?Ma uit la ceas si spun ...pai in 5 min.Pune femeia mana pe tel sa-mi faca programare si de-abia apuc sa o opresc si sa ii spun ca am glumit.Ba chiar ca sunt in timpul serviciului....Si ca a doua zi e ok...Nu, nu tb sa o conving eu pe ea...ma convinge ea pe mine ca nu trebuie sa astept pana a doua zi...Si ma anunta ca vine ambulanta sa ma ia dupa serviciu si sa ma transporte la spital(ecografiile se fac la un spital privat din Bangladesh si nu la clinica NHS).Eu incerc sa ii spun ca nu e caz de ambulanta..ea nimic.Pai de ce nu, ca ajungi mai repede...
Si am fost cu ambulanta...lol

Acolo totul perfect (asta deja nu mai tine de NHS, of course..)Vedem ingerasul, toate bune frumoase si emotionante...doar ca speram sa plecam acasa cu poza samburelului...dar ni se spune ca raportul il ridicam a doua zi la 10.Cand din nou eram la serviciu...
Ma suna moasa mai tarziu (da, da ea pe mine...) si ii spun ...stai linistita ca trimiteam ambulanta sa iti ia raportul si sa ti-l aduca la birou...
Asa mai zic si eu...
Acum sunt mai dispusa sa accept ideea ca pana la urma NHS-ul e facut din oameni si ca poti avea noroc sa iti sufle si in coarne daca e sa ai noroc...
Inca sunt rezervata cu privire la norocul la intoarcerea in UK...
Aici, recunosc , nu am de ce ma plange sunt de mare exceptie.Poate ca ar tb sa faca cel putin acelasi efort pt cetatenii britanici care chiar locuiesc in UK cum fac si cu cei de peste hotare...



Lara w6+ si Huckleberry Errie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Lara, noi nu ne vaccinam nici pt gripele de sezon si-n plus vaccinul asta a fost refuzat si de o parte din lumea medicala, pe motive de ei stiute, dar daca nici doctorii nu se pun de acord ca e un vaccin absolut necesar consider ca nici noi nu avem de ce ne testa cu el.

In alta ordine de idei, ma bucur ca sunteti ok, sarcina usoara in continuare! Vreti tot fetita? Cand ai dpn?


Mada, ma bucur sa te mai vad pe aici, ce mai fac fetele tale, cum se inteleg? Ari merge la gradi?

Ce mai faceti fetelor? Eu m-am saturat de vremea asta, stau cu ochii pe geam sa prind o ora in care nu ploua sa scot fata din casa, vreau primavara, gata!
Seara buna, numai bine!

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Neatza la toata lumea si o cafelutza cu lapte virtuala sa incepem ziua cu fortze noi...
Am si eu o intrebare la mamicile care au nascut natural sau daca stiu ceva de pe la prietenele lor despre eficietnza folosirii "tens machine" in atenuarea durerilor nasterii...am citit si eu diverse planuri de nastere si am ovservat ca destule mamici din uk opteaza la metoda asta chiar de la inceputul simptomelor de nastere adica de acasa ...din ce am citit suna promitator dar chiar sunt bune aparatele astea???

sanatate maxima si o zi buna

21+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Lara ma bucur sa aud ca esti mai putin speriata de NHS, sunt convinsa ca si la intoarcere vei gasi o clinica buna, bine nu la nivelul acela sa alerge ambulanta dupa tine.

Vaccinul noi nu-l facem pentru ca este prea controversat. Stiu multe fam de englezi care l-au refuzat pe principiul "nu ma vaccinez de sezoniera nu ma vaccinez nici de asta porcina", mai ales ca sunt mai multe victime datorita gripei sezoniere decat porcine.

Madutza auzisem si eu de tens, merita incercat, n-am facut-o dar am inteles ca le poti inchiria.

Mota stiu cum e, eu sunt fericita ca Lis merge la gradi si se joaca, altfel unde sa iesim mai mult de 30 min?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Lara ma bucur ca totul merge bine si ca ati fost sa vedeti bebe mic la scan, asta era the highlight in sarcina scanurile.
Mota ms. Fetele sunt bine au inceput sa se joace mai mult, mai nasol e ca Ami inca nu merge si de aia nu se poate desfasura chiar dupa dorinta inimii, e mai lenesa da exerseaza. Ari e la nursery acuma si e foarte incantata merge si la lunch club, a mers de proba cand era la preschool numai doua zile pe sapt, dar acuma merge zilnic ca ii place f mult e si numai £4 pe zi deci e ok si la pret. Deja are teme citim scriem, a avut litera w si z si ii place f mult.
Mai greu e cu Ami acuma ca e o mica terorista si are porecla Urlatzica, urla cat poate tipa se arunca de pamant, e f f f geloasa si toata lumea trebuie sa faca exact ca ea.
Theodora merge la gradi?
Si eu astept primavara, vb lui Luna noroc ca merge Ari la scoala si se mai joaca si isi mai consuma energia.
Madutza eu am nascut de doua ori natural dar nu am folosit, am auzit ca ar fi buna si sunt si de inchiriat si de cumparat, pe mine la durere m-a ajutat f mult sa ma misc cat mai mult, cum ma opream cum durea mai tare, plus ca ajuta si gravitatia. Si am avut doua nasteri total diferite prima full on pain relief, petadina, gas and air, epidurala a doua numai gas and air dar numa cateva guri ca nu ma impac cu el. Un sfat care pot sa ti-l dau desi iti faci un plan sa fii open minded si eu am zis cat mai putin pain relief la prima si uite ca nu am reusit fara a durat mult a fost destul de greu, la a doua am vrut si nam mai apucat ca m-am dilatat prea repede si trebuia sa push, deci go with an open mind. Aaa si nu uita sa le zici daca vrei sa incerci diferite pozitii pana gasesti cea care ti se potriveste mai bine.
Ce bine ca sunt fete cu copii mai mari, mai aflu si eu una alta.
Na tre sa fug la treburi acusi se trezesc fetele si azi e zi de smotru si maine avem si musafiri, la un playdate.
Pupici si wknd cat mai placut.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mada Ari intra la Reception in septembrie?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Luna nu, Ari e nascuta spre sf lui aug 2006 si in Herts is doua intakes, cei nascuti pana la sf lui martie incep in sept cei pana la sf lui aug in ian, ea a mers la preschool din 23 feb 2009 ca trebuie sa aiba impliniti 2 ani jumtate si am platit, din sept 2009 a mers gratis si acuma in ian a inceput nursery, reception in ian 2011 si apoi cica abia din year 1 incolo incep numai odata in sept toti, deci eu pp ca sta la reception din ian 2011 pana in sept 2011 si apoi incepe year 1, dar nu sunt sigura cat stau la reception ca daca incep numai din sept poate merge din ian 2011 in ian 2012 la reception si in sept 2012 incepe year 1, nu am reusit sa pricep, stiu sigur ca din year 1 e un sg intake in sept asta m-au lamurit.
Complicat domnle daca nu esti obisnuit cu sistemul.
Ce ma bucur ca din ian 2011 merge si Ami ca deja se plictiseste acasa mai ales ca e fara Ari, ii duce lipsa f mult si nu se vad decat cand le duc la somn la pranz si apoi seara.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mada, nu am inteles, pt ce program platesti 4 lire pe zi?
Ca aici sunt 40-45 lire pe zi tarifele pt full day la nursery si cam 25-30 pt jumatate de zi.

Eu astept un raspuns de la children's centre-ul de langa noi, singura gradinita unde as vrea s-o duc pe Theo de altfel, e a consiliului (nu ca ar conta din moment ce taxa tot atat e ) si e super amenajata, cu gradina mare, fete dragute, raport ofsted bun, curat, safe, am vazut mereu copiii foarte fericiti acolo, am mers de la nastere intai la mums' group, apoi la playgroup, stim totul despre gradinita asta si sunt in love with it Am pus-o pe lista de asteptare la 2 luni si se pare ca in sfarsit ne-ar veni randul in februarie asta dar numa' 2 zile pe saptamana, luni si vineri, bine si asa, macar sa prind locul acolo. Asa ca sper in curand sa imi pot gasi si eu ceva de munca part time, mi-e un pic groaza de "ruperea" de copil chiar si pt 2 zile astea - poate mamicile care s-au intors la job imi pot impartasi din experienta lor? Cum se face cat mai usor tranzitia atat pt copil cat si pt mama?



--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Andra

"All three and four year olds are entitled to 12.5 hours of free early education for 38 weeks of the year. This applies until they reach compulsory school age (the term following their fifth birthday). The early education can take place in nurseries, playgroups, preschools or at their childminders.

Some local authorities are offering 15 hours of free early education a week, with all authorities doing so from September 2010. This will be delivered flexibly over a minimum of three days per week."

Ari a mers de la 2 ani jumatate,pt ca la noi este early admissions scheme, cate 2 ore jumatate pe zi si plateam 8 lire pe zi pt astea 2 ore jumatate, apoi din sept 2009 a mers gratis ca implinise deja 3 ani si atunci am trimis-o 2 zile pe sapt la lunch club pt care platim 4 lire pe zi, e un club la scoala cu educatoarele de la preschool si nursery, copii merg cu lunch box-ul si se joaca papa impreuna si dureaza 1 ora jumatate.
Din ian 2010 a inceput Nursery pt care am aplicat din nov-ian 2008 pe internet si in ian 2011 incepe Reception pt care am aplicat in nov-ian 2009. Si din cauza ca i-a placut f mult la lunch club acuma merge de la 8:45 la 11:45 gratis de la stat cele trei ore si apoi inca o ora jumatate la lunch club pt care platim 4 lire pe zi.
Se plateste in avans inainte de fiecare vacanta, dar ei ii place f f mult si ar sta si mai mult daca s-ar putea si na de la anu' cand merge la reception va merge full time deci nu va mai merge la lunch club, dar sunt alte cluburi la scoala unde poate sta pana la 4:45 copii sub 8 ani si pana la 6 cei peste 8 ani, normal si pt asta se plateste separat.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

De cele 12 ore jumate pe saptamana gratis de la 3 ani incolo stiam, intelesesem insa ca o ai full time la gradi si platesti doar 4 lire pe zi...ca ma mutam si eu langa tine daca era asa ieftin la gradi!
De fapt platesti 4 lire doar pt o ora jumate la lunch club daca am inteles corect.

Si tot nu-s complet lamurita, zici ca din ian 2010 a inceput nursery, pai pana atunci cand zici ca a fost cate 2ore jumate pe zi de la 2 ani jumate nu tot la nursery era? Diferenta e ca acum face 3 ore pe zi sau mai e si altceva?
Cat despre inscrierea despre care vorbesti, poti sa-mi dai mai multe detalii?

Nu stiu f multe despre pasii pe care tb sa ii urmam si noi, dat fiind ca inca mai suntem pe aici si nu ne intoarcem inca in Ro cum planuiam si o sa trebuiasca sa mergem si noi la gradi. Stiu doar ca poti merge la orice gradinita daca sunt locuri libere (de ex la asta unde vrem sa intram noi nu-s locuri, dar la o multime altele in zona mea sunt destule libere) si, cel putin teoretic, de la 3 ani incolo statul iti asigura plata a 15 ore dintre ele (12ore jumate la momentul actual, cum ai scris si tu se schimba la 15 din septembrie). Odata ce esti la gradinita, te invata ei sa faci din timp si inscrierea pt scoala (reception).
Gresesc?

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput