Romanii din Marea Britanie (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada_mxm

Luna nu, Ari e nascuta spre sf lui aug 2006 si in Herts is doua intakes, cei nascuti pana la sf lui martie incep in sept cei pana la sf lui aug in ian, ea a mers la preschool din 23 feb 2009 ca trebuie sa aiba impliniti 2 ani jumtate si am platit, din sept 2009 a mers gratis si acuma in ian a inceput nursery, reception in ian 2011 si apoi cica abia din year 1 incolo incep numai odata in sept toti, deci eu pp ca sta la reception din ian 2011 pana in sept 2011 si apoi incepe year 1, dar nu sunt sigura cat stau la reception ca daca incep numai din sept poate merge din ian 2011 in ian 2012 la reception si in sept 2012 incepe year 1, nu am reusit sa pricep, stiu sigur ca din year 1 e un sg intake in sept asta m-au lamurit.
Complicat domnle daca nu esti obisnuit cu sistemul.
Ce ma bucur ca din ian 2011 merge si Ami ca deja se plictiseste acasa mai ales ca e fara Ari, ii duce lipsa f mult si nu se vad decat cand le duc la somn la pranz si apoi seara.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A


Mada hai ca te lamuresc eu.

Si Cosmin e nascut tot vara pe 30 iulie. Si noi tot in Herts. Unele scoli au doua inntake sept si ian, unele doar sept. Cosmin a intrat la una care avea doua intake si la fel ca Ari a inceput in ianuarie.
Ce inseamna asta:

Va intra la reception in ianuarie la app 4 ani jumate, va sta in reception pana in vara, vacanta de vara incepe la mijlocul-sfarsitul lui iulie. Apoi in sept incepe year 1. Adica in practic se egaleaza, in anul intai va fi in clasa si cu copiii caure au inceput in ianuarie si cu cei care au inceput in septembrie inaintea ei (anul asta). Deci cert e ca in sept 2011 Ari va fi anul intai. Succes.

Unde in Herts sunteti? Noi Watford.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mota Mada vorbeste da gradi in cadrul scolilor iar tu vorbesti de cele total private.

Cele total private nu au vacanta decat o sapt pe an intre Craciun si Revelion, in rest functioneaza continuu. Cele din cadrul scolilor sunt mai ieftine dar au vacante exact ca si scolile de aceea noua nu ni s-ar potrivi inca.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Andra pai acuma creca e cum a zis Luna eu vb despre gradinitza la stat in cadrul unei scoli si tu de aia privata, ca asa nursery private sunt si pe la noi, dar eu am preferat sa mearga la stat in cadrul unei scoli ca nu avem de gand sa ne mutam rapid si alta e daca a fost la aceeasi scoala cunoaste profesorii locul etc si tot avanseaza. Scoala e pana la year 6 asta unde merge ea e primary, dar este f aproape de noi efectiv e dupa coltz si e frumos curat si ca rezultate nu is nici cei mai buni dintre toti da au rezultate bune, acuma rezultatele depind si de copil si parinti zic eu nu numai de scoala.
Aici cand inscrii copilul la scoala locala pt preschool la care a mers de la 2 ani jumatate cate 2 ore jumatate din feb 2009, dupa ce a implinit ea doi ani jumatate, pana in dec 2009 mergi direct la scoala si aplici, pt ca preschool e in cadrul scolii dar sunt separati de scoala, de aia nu trebuie aplicat prin sistemul online de school admissions. De cand intra copilul la nursery adik nivelul urm este efectiv in cadrul scolii cu uniforma de la scoala cu bookbag etc, fac sport, invata litere sa citeasca sa scrie fac excursii etc. Nu toate scolile ofera preschool, sunt parinti care dau copii din prima la nursery de la 3 ani incolo.
Ei si pt nursery si reception/year 1 a trebuit sa aplic online la Hertfordshire County Council, la sectia de school admissions. Si te anunta ca de la data de 25 nov parca pana pe 31 ian pt copii nascuti intre data de x si y se pot depunde aplicatiile, trebuie sa scrii datele copilului, apoi alegi trei scoli in ordinea preferintei si depui aplicatia pirmesti confirmare si in aprilie se dau rezultatele, atunci afli la ce scoala a intrat copilul, ca locurile se aloca in fct de distanta, daca mai au sau nu siblings la scoala respectiva etc si de ex daca nu intra copilul la prima scoala care ai vrut-o poti sa ramai pe lista de asteptare la sectia de interes continuu si locul trebuie acceptat primesti hartiile de la scoala cum ca i s-a oferit copilului un loc si trebuie sa le depui pana la o data anume.
Eu nu am stiut nici o chestie despre asta pana nu m-am uitat pe net la ce scoli sunt in apropiere si am mers eu la scoala cu fata sa intreb de cand poate incepe si asa mi-au facut programare la preschool si am mers am vb acolo si ele mi-au spus ca trebuie sa merg online la herts county council la ce sectie si acolo trebuie aplicat.
Deci etapele de la scoala locala unde merge Ari sunt: Preschool, Nursery, Reception Class si apoi Year 1,2 etc. Dar sunt scoli care nu incep decat direct cu Nursery sau tu ca parinte nu esti obligat sa il dai la preschool ci poti sa il inscrii direct la nursery, dar lui Ari i-a prins f bine preschool si trecerea de la preschool unde e mai mult joaca, numere culori plastilina etc la nursery unde deja face litere, citit invata tot felul de chestii a fost mult mai usoara, era deja obisnuita ii placea mediul cunostea deja clasa profesoarele e f sociabila si a invatat f multe. Oricum de ex la nursery copilul trebuie sa stie sa se imbrace/dezbrace singur sa poata merge singur la toaleta etc si Ari asta a invatat la preschool, ca are cuierul ei unde sa isi puna hainutza ca alta e cand ii explic eu acasa si alta e cand face asta la scoala. Ea la preschool inca mergea in pampers la inceput si na erau numai doua ore jumate nu trebuiau ele sa o schimbe apoi in vacanta de vara am reusit sa scapam de pampers si din sept a mers fara.
Ce e fain e ca scoala asta are si sistemul de jurnale, fiecare copil are un caiet care se cheama my learning journey unde sunt poze cu ce face copilul cum se dezvolta in toate domeniile si etc. Si dupa 6 sapt dupa ce face copilul tranzitia de la o etapa la alta caietul asta ti-l dau acasa sa il ai amintire. Mie mi se pare f fain la sedinte cu parintii ti se arata caietul iti explica ce si cum cum evolueaza ce trebuie facut ce nu, unde sa mai insisti acasa.
Luna ms mult ca m-ai lamurit deci din sept anu viitor incepe year 1. Ari e pe 21 aug si Ami pe 4 iul. Noi stam in East Herts, apartinem de Broxbourne Council.
Andra uite www.hertsdirect.org/scholearn/atschool/termdates/" target="_blank">aici de ex programul de scoala si vacante din Herts.
Ai inteles bine, noi platim alea 4 lire pe zi pt lunch club care e o ora jumatate. Insa de cand incepe preschool de la 2 ani jumatate pana implineste 3 ani am platit cate 8 lire pe zi pt cele doua ore jumatate. Asa vom plati si la Ami din ian 2011 pana in vara 2011, din sept 2011 va merge gratis. Ari a mers numai 2 ore jumatate pt ca asa era programul de la nursery se incepea la 9 si terminau la 11:30, acuma au facut acelasi program si la preschool si la nursery incep toti de la 8:45 si termina la 11:45, ca sunt mame cu doi copii care merg unu la preschool unu la nursery si era aiurea inainte ca unul intra la 8:45 la nursery si stateai inca 20 de min ca sa mearga si celalalt la preschool.
Dar daca merge la preschool si platesti si copilul face 3 ani dupa ce a inceput deja scoala va trebui sa platesti in continuare pana la urm semestru adik cel din ian, noi avem noroc ca sunt nascute vara si deci merg gratis din sept dupa ce fac 3 ani.
Mie imi e ok ca eu oricum stau acasa cu ele da na trebuie sa vad cum fac poate reusesc sa studiez pana incepe ele amandoua full time si de atunci sa pot sa lucrez.
Azi trebuioa sa merg la colegiu sa vb cu career advisor da m-a sunat ca e bolnava si trebuie sa reschedule. Si am programarea facuta de la jumatea lu ian, bine ca nu si-a luat Flo liber de la munca sa stea cu asta mica cat is eu acolo, ca nu cred eu ca sta ea 45 de min linistita, ca tot afce crize in ultima vreme.
Oricum am profitat ca trebuie sa reschedule si am sunat la nursery din cadrul colegiului si le-am intrebat daca pot plati o ora sa o tina pe Ami acolo cat sunt eu cu tantea advisorul, a zis ca ei nu fac asta de obicei dar ii spune managerului si ma suna el sa discutam, sper sa se poata ca tare bine ar fi ca ma tem ca nu om reusi sa discutam tot si sa ne intelegem cu piticutza printre picioare. Na data viitoare sper sa nu mai amane sa merg cat de rapid acolo, da eu cu bafta mea se mai intampla ceva si data viitoare. Cum reusesc de se tot amana canceleaza toate nu stiu, creca soarta se joaca cu mine si vrea sa-mi zica ca nu e inca, cazul sa ma agit, da tare vreau sa ma apuc sa fac si altceva ca nu putem trai dintr-un sg salar si sa ne cumparam casa in ritmul asta. Uff ei o veni si randul meu nu?
Sapt cat mai frumoasa si usoara la toata gasca.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Si a noastra tot de scoala primara de stat tine, Woodside School and Children's Centre, e inchisa de bank holidays si Craciun plus o saptamana la fine de august daca nu ma insel. E council funded dar taxa e la fel ca la orice alta gradinita privata, vad ca zici Luna ca e mai ieftin... Nu e.
Mada, tu zici ca la voi a fost intai preschool si apoi nursery si diferenta e trecerea de la multa joaca la litere, citire, ori la noi e direct nursery si Theo are un an jumate, ce litere sa faca ccc cu ea ca mie si la 3 ani mi se pare sf sa invete copilul sa scrie si sa citeasca.
Asa ca tot nu-s lamurita

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mada cam asa e si la Nursery, au caietel cu ce realizari au ei, deseneaza, iti scrie in caiet cand au numarat, spus culorile etc.
Aici insa au sistemul pana la 2,9 sunt la toddler group apoi la pre-school pana la 3 ani jumate, apoi pana la receptie sunt la pre-school 2. Initial vroiam sa aplic si eu pt loc la gradi in cadrul scolii dupa ce face Lis 3 ani insa mi-au zis ca pot folosi cele 15 ore in cadrul acestei gradinite si imi convine ca ii cunoaste pe copii, e ca la ea acasa, ori eu ma swimt relaxata ca nu trebuie sa ne luam meaparat vacanta pe perioada vacantelor scolare (Cosmin merge la frate-miu, cu mama, la soacra-mea) deci pe el il rezolv dar amandoi nu stiu cine mi i-ar tine in fiecare vacanta.

Sii ca si Ari si [/b] Ami[/b] vor fi printre cele mai micute din clasa? Asa si la noi, Cosmin 30 iulie, Adelise 11 augst, departajearea se face in septembrie. Adica daca in loc de 11 august Adelise s-ar fi nascut pe 1 sept ar fi intarziat scoala cu un an, asa va fi probabil cea mai mica sau printre cele mai mici.

La fel a fost Cosmin, cel mai mititel (acum mi se pare ca e doar o fetita dupa el) initial m-am speriat, majoriatatea copiilor erau cu 6-11 luni mai mari ca el, el avea 4 ani jumate cand a inceput reception, in ianuarie,si 5 ani in year one, in timp ce avea colegi de aproape 6 ani in year one. Insaq asta nu a fost o piedica sa fie printre primii din clasa (cum spuneai si tu rezultatele se vad daca lucrezi si tu cu scoala, nu doar astepti sa-l invete ei) si acum toata lunmea imi zice ce matur e pt varsta lui.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mota unele au taxe la frel unele nu. Ideea e ca vei plati mult mai putin odata ce Theo va atinge 3 ani. O fi gradinita aia de scoala insa nu e, e privata dupa ce descrii tu, cum sa-ti explic, sunt gradinite private pe teritoriul scolilor (am si eu una vis-a-vis) dar au nume putin diferit de scoala, si gradinite care, desi platesti ceva nu au mese incluse (platesti suplimentar) si tin de scoala, adica au aceleasi vacante si sunt integrati in scoala, deci e cum e gradi de stat.

Nu o va invata sa scrie, stai linistita, se numeste nursery atat timp cat sunt mititei insa cand o va baga intr-o grupa la varsta asta probabil ca o va baga ori la walkers room ori toddlers ori ce nume au ei pe acolo. Abia dupa 2 ani jumate 3 ani incepe invatamantul mai structurat (cu care eu tot nu sunt de acord insa asta e alta poveste).

Intrebai de desprindere...ideal part time intial altfel cazi in depresie. La mine varsta de 2 ani a fost ca un prag, am simtit ca e cazul sa-mi misc fundul la munca, am simtit ca nu sunt vinovata daca o "las". Insa inaite de asta lucrasem part time o perioada la vechiul meu angajator, deci era obisnuita 2 zile pe sapt sa mearga acolo, o zi cu mama pe care o iubeste mult si care are grija f bine de ea si se distreaza mult impreuna. Nu am suportat ideea de a o lasa sa petreaca mai mult timp cu alte persoane (aceleasi mereu) decat cu mine, am simtit ca daca de ex ar sta 5 zile pe sapt doar cu soacra-mea si doar 2 cu mine pai ar fi mai atasata de ea mai mult decat de mine, la fel cu gradi. Asa ca am simtit ca e cel mai bine asa, petrece timp cu ambii bunici si apoi 2 zile cu copiii. Cazul nostru ma refer. D'aia zic, incepi cu part time si apoi cand simti ca v-ati adaptat amandoua full time.

Cu adaptarea la gradi... greu, nu vreau sa te sperii insa pregateste-te sufleteste la varsta asta. Plans, plans... Dar e bine ca o data adaptati vezi ce progrese imense fac, chestii pe care tu n-ai fi avut rabdarea si suportul necesar sa-l faci acasa, efectiv infloresc.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Andra, nu stiu ca e dubios astea private se cheama nurseries, dar si etapa asta de scoala e tot nursery, sunt si aici nurseries in cadrul scolilor de stat care iau copii de la cateva luni la 3 ani sau ceva de genul. Oricum aici la noi Nursery asta face parte din scoala efectiv, la preschool nu trebuie uniforma obligatoriu si in nici un caz cu numele scolii, dar la nursery trebuie se aliiaza pe playground cu restul de copii mai mari si tot tacamul.
Luna da si aici au caiet si etc, mie mi se pare asa fain, sa o vad ce face ea cand noi nu suntem acolo, cate lucruri face si au in caiet la inceput si etapele cum trebuie sa se dezvolate si ce milestones trebuie atinse e un tabel acolo de la early stages sau cum s-o chema.
Deci la voi nursery e preschool 2. Da si ele is cele mai mici. mai Ari de ex ii place f mult si toate profesoarele imi zic ca se descurca super ca e f desteapta ca face de toate celea si intelege multe. Acuma na ea acasa nu prea zice ce face la scoala si acolo mai degraba asculta de profesoare si face ce i se cere acasa cu mine se mai alinta.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Andra la noi Ari era deja mare cand s-a dus la gradi a mers din prima in fiecare zi adik am platit asa ca altfel daca luam numai doua zile pe sapt se aglomereaza si mai tarziu chiar daca vrea sa mearga zi de zi nu mai au locuri, asa ca am zis ce-o fi o fi si curios ea nu plangea cand o lasam acolo ci cand o luam.
Dar am putut si eu sa stau cu ea acasa pana la 2 ani jumatate, adik na m-am sacrificat eu pt ele, eu nu prea am incredere sa stea cu alte persoane, cum a zis si Luna vreau sa tina la mine la mama lor nu sa se ataseze mai mult de nanny sau childminder sau ceva.
La Theodora va fi mai greu oleaca, cum a zis si Luna mult plans pana de adapteaza si etc, dar pe urma fac progrese imense, Ari efectiv zici ca e alt copil intr-un an de mers la gradi, i-a prins f bine sa fie alte persoane si alti copii fac tot felul de activitati etc.
Dar si ei ii place la nebunie ar sta acolo toata ziua daca ar putea.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Si gradinite de stat care tin de scoli unde gasesc?
Asa ca idee ca oricum la asta vrem, despre care ziceam. Dar vorba ta, Alina, in vacante tb gasit cu cine s-o las si cum sunt atatea saptamani de vacanta de-a lungul anului scolar cred ca mai tare m-ar incurca.

Acum oricum astept un raspuns pe 12 feb, ar fi fost mai bine sa fie mai multe zile si cu program mai scurt, intr-adevar dar accept orice numai sa ne prindem loc la gradinita asta. In plus, sper sa reusesc sa imi gasesc si eu ceva de munca pt ca nu se mai poate, atat pt bani ca dintr-un salariu nu ne descurcam grozav, cat si pt faptul ca o cam iau razna eu, imi trebuie socializare asa cum ii trebuie si ei, ori iesitul in parc nu-i suficient.


Si a mea nascuta pe 25 iulie tot printre cei mai mici o sa fie la scoala.




--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Andra pai intra pe site-ul de la county council, trebuie sa aiba sectia de scoli si cauti in functie de postcode.
Exactin situatia asta suntem si noi, adik na merge si cu un sg salar mai grelutz, ca de ex ultimele luni a fost cam aiurea la munca la Flo si cam avem cateva datorii adunate, dar abia astept sa pot sa lucrez si eu.
De la anu' Ari va merge full time dar Ami numai part time, asa ca om vedea ca oricum pt Ami trebuie sa platim la inceput deci nu cred ca o sa ne permitem pana in sept sa facem vreo ceva, din sept cand a merge Ami gratis poate gasim ceva solutie.
Ieri trebuia sa merg la career advisor si of course cu bafta mea nemaipomenita , m-a sunat tanti sa zica ca e bolnava si ca o sa reprogramam, ma suna ea sapt asta sau viitoare. Noroc ca m-am uitat la telefon ca aveam mesaj de la ea cat am dus eu fata la scoala ea m-a sunat.
Acu sa vedem cand da semn, ca abia asteptam sa merg sa discut cu ea ce si cum.
Maine are si Ari prima excursie merg sa viziteze leisure centre si aveau nevoie de 13 parinti sa ii ajute si of course nu s-au adunat atatia si a zis profesoara lui Ari sa vin si eu chioar daca tre sa iau si matza mica in carutz ca anu au destui parinti, om vedea ce o iesi.


_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput