Romanii din Marea Britanie (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Andra la gridinitele integrate in scoli nu ti-o primeste acum, normal incep la 3 ani sau cel mai devreme, 2 ani jumate daca au early education. Asa micuta numai cele de te usuca de bani ti-o primesc, alea primesc de la 3 luni. Eu as lasa-o in locul tau mai degraba o zi doua, trei, full time, sa si manance acolo si sa doarma cu copiii. Daca o duci doar dimineata posibil sa nu-i placa atunci cand vine timpul sa o lasi full time. Oricum adaptarea se face incet, stai cu ea o ora, apoi doua, apoi pleci si o iei dupa 2 ore, in functie de gradinita.

Noi am inceput in septembrie si abia acum e a doua saptamana cand Adelise nu urla dimineatza cand o las de zici ca o tai. La inceput dupa vreo 2 sapt l-am rugat pe al meu sa o duca pentru ca eu picam psihic, facea asa o fata speriata, n-am sa uit niciodata fatuca aia. Si e o gradinita unde ii pupa astia si in fund, dupa ce plecam in 2 min tacea, si ce activitati aveau, pictat cu picioarele, iesit la plimbare in padure (langa gradi e o padure), sarit in balti,desenat, citit povesti, jucarii multe, etc. Ii placea enorm insa cum o lasam cum urla.

Pe la mijlocul lui ianuarie am discutat cu ea ca cu omul mare, i-am zis unde pleaca mami, unde e Cosmin, si ca ma intorc repede. Acum vreo 3 sapt am dus-o si m-a pupat si s-a dus la nurse in brate desi se uita urat la mine si de atunci s-a imbunatatit situatia gradual, acum e zambitoare, merge direct in camera apoi ii zice nurse care e daca vine pt un cuddle si ea imediat se duce, ma pupa, imi da un hug si hop pleaca. Imi face apoi cu mana zimbind. E asa o relaxare sa vezi ca lasi copilul fericit, desi stiam si pana acum ca ii e bine insa acum chiar nu ma mai stresez deloc.

Andra voi ramanesti acolo sau va mutati?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Azi am avut o programare la spital si vorbisem din timp cu prietena mea (cred ca v-am mai zis, cu baietelul cu 4 luni mai mic decat Theo) sa mi-o tina pe Theo sa nu ma mai car cu ea la spital. Zis si facut. Am lasat-o la 10, m-am intors pe la 12 jumate. Nu numai ca nu a plans dar nici macar nu s-a uitat dupa mine cand am plecat, s-a dus direct la joaca. Asta mi-a dat sperante ca o sa ii fie usoara acomodarea la gradi dar mi-a si rupt inima caci pe undeva speram sa se miorlaie un pic dupa mine.

Alina, of ce grea intrebare. Deci vrem sa ne mutam intr-o casuta mai mare caci in curand Theo are nevoie de starter bed, nu se mai poate in cot bed, sare peste el aproape. Asa cum suntem acum nu se poate ramane caci la noi in camera nu e loc, decat daca l-am muta pe unchiul meu in sufragerie, cedandu-i ei camera lui, dar nici asa nu ma incanta. Drept pt care in primavara asta cautam o casa, nu inainte de a o duce la gradi si de a-mi gasi si eu ceva part time hopefully. Si daca intram la gradinita asta cautam sa ne mutam tot in zona asta, ca e la coltul strazii, fac 2 minute pana acolo. Din cauza apropierii de gradi nu-mi vine prea usor sa ma mut si tot caut solutii cum am putea ramane tot aici, apoi ma razgandesc zicandu-mi ca o sa gasim tot pe strazile astea o casa mai mare, apoi ma ia iar groaza ca ne trebuie un camion sa mutam tot ce avem, apoi iar imi spun ca avem nevoie reala de mai mult spatiu...si tot asa. Mai bine nu ma intrebai




--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Andra eu in locul tau daca as fi hotarata sa ma mut m-as uita intai la scolile din zona in care caut si m-as muta la ele in catchment area. Uita-te pe Ofsted la rapoarte, 1 inseamna excelent (greu de gasit) 2 foarte bun, 3 bun, 4 nasol.

Parerea mea, nu uita ca Theo incepe scoala in app doi ani deci nu vrei sa te muti iar pe motiv de scoala nashpa.

Hai mai aproape ca mai sunt romani aici si tare fericiti sunt ca s-au mutat.

P.S. A stat Theo cu prietena ta ca o cunostea banuiesc. La gradi e diferit, ca oricata acomodare faci totusi alea sunt niste straine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Pai ti-am spus ca gradi e in incinta scolii si scoala are rating 2 la ofsted, daca ne prinde in tara asta si vremea de scoala, tot aici as vrea sa mearga deci e necesar sa locuim in zona.
Am cautat scolile din restul cartierului si cele mai apropiate 5 de noi au rating 3, asta cu gradinita e singura cu 2 si avand in vedere ca e asa de aproape de casa unde stam acum...intelegi de ce nu mi-e usor sa ma mut


Nu sunt straine nici alea de la gradi pt Theo ca mergem de cand s-a nascut acolo la diferite grupuri si le stim cam pe toate. Cred ca mai greu o sa imi fie mie decat ei.

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Motanik, tu ai inceput serviciul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Nu, Letitia ca nu am cu cine s-o las pe Theo. La gradinita unde vreau s-o duc, asta despre care am tot vorbit, am pus-o pe lista la 2 luni si doar acum exista posibilitatea sa intre cate doua zile pe saptamana. La alte gradi nu mi-a convenit aici in apropiere de casa mea si am decis sa mai stau doar-doar ne-o accepta la asta. Pe 12 feb primesc raspunsul sigur si daca intra, pot sa incep sa imi caut si eu in functie de programul ei.

Tu ce mai faci?

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Dar este cu plata, nu-i asa? Te-ai interesat cit ai sa platesti. Stiu ca in Londra preturile sint si mai piparate. Te-am intrebat pentru ca stiu ca nu voiai sa pierzi serviciul si parca spuneai ca vrei sa te intorci dupa ce implineste Teo 1 an. Stiu si eu ce greu e cu gradinitele/childmind-erele. Plus ca ce cistigi lucrind, dai marea majoritate de childcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

N-ai inteles bine, nu mai vroiam sa ma intorc acolo. Doar ca in sept am mers la ei sa ma ajute cu aplicatia pt cetatenie si mi-au propus sa ma intorc, initial nu au realizat cat in plus ceream ca sa ma intorc si au zis ca intr-o saptamana sa imi gasesc gradinita si sa ma intorc la munca, apoi si-au dat seama ca e cam mult pt ei si mi-au oferit mai putin si nu mi-a convenit plus ca Theo era inca destul de mica si nu gasisem nici gradinita sa imi placa.

Toate gradinitele sunt tare scumpe, intre 160 si 240 pe saptamana, cam asa am gasit eu. Asta e 175 pe saptamana full time, daca merge mai putine zile insa costa mai mult per day, respectiv 42. Ce sa facem, ii trebuie si ei copii, activitati, cat as fi eu de inventiva nu ar invata de la mine cate poate invata de la gradi. O sa muncesc sa ii platesc gradinita, ca numai in Uk sunt preturile astea astronomice



--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Buna seara si bine v-am gasit. Apar si eu pe aici si gasesc ceva foarte interesant:subiect despre gradinite si scoli. Dupa ce v-am citit postarile eu sunt cam in ceata. Emma a implinit 3 ani in noiembrie. ea merge la preschool de la 2,3 ani "undeva pe langa casa". I-am intrebat daca apartin de vreo scoala si au spus ca nu. Atunci am mers personal la o scoala tot "undeva pe langa casa" si mi-au spus ca nu pot pur si simplu sa o inscriu ci sa astept pana la anu` adica 2010 (se intampla anul trecut in sept} si voi primi o scrisoare de la primarie cu o lista a scolilor din zona si sa optez pt. 3, sa o send back si sa astept raspuns. Totul ok pana v-am citit. Vad ca voi vb de inscrieri on line. Sa fie oare diferit sau am inteles-o eu gresit pe "tanti" de la scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Andra super ca ai gasit scoala cotata 2 aproape, atunci e bine sa ramai in zona.

Danidani Emma este nascuta aici? Daca da e luata in evidenta si veti primi o scrisoare insa daca nu e nascuta aici eu nu au de unde sa stie ca ea e aici. Totusi eu m-as uita la raportul ofsted la scolile din zona apoi mergi la cea care are raport mai bun si le zici ca vrei sa ii pui numele pe lista pentru ca tu vrei sa mearga la scoala lor si pe ce criterii se fac admiterile. De obicei admiterile sunt asa: au prioritate copiii care au frati deja in scoala respectiva si apoi distanta pana la scoala, aria de acoperire.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput