Romanii din Marea Britanie (22)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Dani pai trebuie tu sa mergi la scoli sa te interesezi, trebuia fata inscrisa de cand a inceput inscrierile se fac cu un an inainte depinde de zona unde stai si aici in Herts se faceau prin posta si sunt si acuma formulare de trimis prin posta, dar e mai usor de facut online, depinde de fiecare county ce politica are.
Pt Ari cre a inceput nursery in ian 2010, ea e nascuta in aug 2006, inscrierea am facut-o in toamna-iarna 2008. Pt ian 2011 pt reception inscrierea am facut-o in toamna-iarna 2009 si primim rezultatele in aprilie 2010.
Noi avem noroc scoala lui Ari a primit outstanding la ultima inspectie anu trecut.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna la toate fetele si mamicile de aici!

Va salutam si noi din Watford cu o burtica de 24 saptamani, ne primiti si pe noi printre voi?
Printre studiul siteurilor cu lucrusoarele care trebuie sa le cumpar,v-am descoperit pe voi si deja am inceput sa recuperez capitolele din urma, imi place ca discutati subiecte foarte interesante aici si vad ca mai sunt mamici in zona ceea ce ma face sa ma bucure!
Va pup si ne mai auzim, o seara frumoasa!

Cornelia
24+ cu Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Cornelia welcome to the .
Sarcina usoara in continuare si nastere asa cum iti doresti, bebe sanatos si papacios.
De cand sunteti aici?

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna Mada!
Ms mult

In watford ne-am mutat de 9 luni si in Uk de 2 ani.

Cornelia
24+ cu Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Neatza...o aromata pt toata lumea ...
Am citit si eu postarile voastre cu gradinitza si pt sfaturi bine venite pt viitor chiar daca mai avem ceva da papat pana atunci...dar stiu cat de greu mi-a fost la Cristina intr-un timp f scurt si fara prea multe informatii...scoala la care e acum am vazut ca la ofsted in 2009 are scorul 3 dar cele pt care am aplicat la secondary sunt cotate cu 2 si am inteles mai bine ce reprezinta cotatiile astea exact...
Am fost suparatzi un pic cu bibiloi pt ca la ultimul scan ne-a diagnostocat cu moderate right hydronephrosis si m-am speriat si mai tare cand mi-au spus ca aceasta complicatie este considerata un soft marker pt Down Syndrome dar avand riscul neschimbat de la ultima eco si anume 1/9992 doctora mi-a zis sa ma linistesc in privintza asta...in plus masuratorile la HC si AC au iesit cam mari si m-au pus sa fac analiza zaharului in sange pt ca bibiloi e cam mare...acum nu vreau sa momopolizez eu topicul cu vesti proaste si oricum am mai citit m-am mai linistit miercurea viitoare am sa vad un consultant in fetal medicine si am sa discut cu el implicatiile acestor diagnostice si ce pot sa fac decat sa ma linistesc si sa sper ca totul va fi ok cu bibiloi...

Cornelia...
va doresc un sf de saptamana

22+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Cornelia unde ati stat inainte? Mai zi-ne cateceva despre voi.
Eu am stat in south devon prima oara, apoi londra si acuma east herts.
Madutza uff hugs and kisses, incearca sa stai calma si linistita ca stii ca si bebe simte daca esti agitata. Tinem pumnii pt miercuri sa ne zici ce ai facut si stai linistita ca nu monopolizezi cu vesti proaste, poti sa te descarci aici, pt asta suntem sa discutam tot felul de subiecte si toate am fost/suntem gravidute si stim cum e. Pupam burtica si mamica.
Apropo de sarcini si sexul lui bb si etc, ati vazut aseara emisiunea de pe channel 4 cu 8 boys and wanting a girl? Mi s-a parut tare interesanta.
In sf m-a sunat tantea advisorul de la colegiu si am reprogramat pe 22 merg iar la ora 10, sper de data asta sa nu se mai amane.
Fetele vroiam sa va intreb a folosit vreuna dintre voi childminder?
Eu daca as reusi sa incep de la anu cum as vrea cursul Ari va merge full time dar Ami numai part time si as avea nevoie de cineva 3 zile pe sapt sa aiba grija de ele pana pe la 4 si jumate 5 maxim.
Si ma tot gandesc cum ar fi mai bine si na mai ieftin ca nu avem tare multi bani. Voi cum ati face?

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

mult mada pt incurajari...asa e trebuie sa ma linistesc si sa sper ca totul va fi bine nici nu mai stii cu testele astea si masuratori care sunt de fapt research, catodata mai mult te dau peste cap...dar e bine sa cumosti dinainte si cum sa abordezi orice complicatie care ar putea interveni...sper sa venim numai cu vesti bune si asa ca terapie astept sa-mi iau fata de la scoala si mergem azi la cumparaturi...

Despre emisiunea de aseara am vazut promo dar uite ca am uitat de ea o astept pe cea de sapt viitoare cand dau nasteri naturale din spitalele de aici chiar ma intereseaza numai sa suport sa vad nasteri in direct...

Asa cum nu am o experientza prea mare aici si mai mult am fost eu childminder&babbysitter decat sa apelez la unul(acum cu sarcina gata a trebuit sa renuntz si sa raman doar cu part time la o firma) dar cred ca solutii gasesti dupa buzunarul si principiile fiecaruia...si mamicile din zona ta te pot ajuta f. mult cu recomandari, eu am avut suportul soacrei mele primul an cand aveam un program infernal de munca apoi dupa ce aplecat in Rom. am apelat la cluburi dupa scoala care tin copiii pana la 6 seara nu toate zilele pt ca mi-am redus din program sa pot sa stau cu Cristina dar si cu childminder este o solutie f buna ...sper sa gasesti solutia cea mai buna pt tine

22+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Fetele vroiam sa va intreb a folosit vreuna dintre voi childminder?
Eu daca as reusi sa incep de la anu cum as vrea cursul Ari va merge full time dar Ami numai part time si as avea nevoie de cineva 3 zile pe sapt sa aiba grija de ele pana pe la 4 si jumate 5 maxim.
Si ma tot gandesc cum ar fi mai bine si na mai ieftin ca nu avem tare multi bani. Voi cum ati face?

Madacind vine vorba de childcare, nu prea exista solutii ieftine. Eu am folosit chilminder. Mergi la scoala la care o sa meraga Ari si cere o lista a childminderilor autorizati din zona (gasesti o lista si la biblioteca) si suna sa vezi care are locuri libere si cit costa. Cind am avut noi nevoie, mai toate erau full, cu greu am gasit un loc la cineva. Ne costa 4 lire/ora. Eu am o chilmindera peste drum de mine, dar aia voia 5 lire/ora si voia sa-i platesc si vacantele (chiar daca in vacanta trimiteam copilul la bunici), cica sa-i tina locul. Sint niste excroace, ce sa-ti spun. Din pacate nu sint prea multe solutii la problema, gradinita, dar am inteles ca si asta e scumpa.

Madutza09, iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Madutza poti sa o vezi si pe site-ul lui channel 4 pe iplayer de ala sau cum se cheama, 4od.
Ooo da si eu abia astept sa vad one born every minute , eus de aia sado, ma distrez acuma ca am trecut si eu pe acolo si cand le vad pe mame zambitoare la inceput si apoi vezi cum le dispare zambetul cand vad ca nu e asa usor, mai ales cele la primul bebe si of course imi trebuie o tona de servetele ca apoi bocesc de numa cand vad bebelusii mici si scumpi si lacrimile de bucurie ale mamicilor si imi aduc aminte de senzatia aia de dupa cand nu mai simti durere nimic numai bucurie si esti super obosita da super mandra si indragostita de pisicul mic care plange de numa la masurat si etc.
Off numai cand ma gandesc si as mai face inca un bb. Am zis eu cas sado,dai frumos tare.
Letitia, Madutza ms mult de raspuns, uff eu nu as vrea sa apelez la mama, ca soacra nu am, la cluburile dupa scoala sunt si aici dar pe cei sub 8 ani ii tin numai pana la 4:45 deci cu Ariu sa zic as rezolva cu Ami nu stiu ce sa fac ca normal ar trebui sa o ia de la preschool o aduce acasa da lunch si o pune la nani si ea normal doarme pana la 3-4, deci nui mare chestie, da parca mie ciudat sa las un strain in casa cu ea, nu stiu nu prea am incredere in straini deloc, poa sa aiba ei zece mii de recomandari. Is cu capu' nui asa?

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Mada, nu lasi nici un strain in casa. Tu duci copilul la casa childminderei, nu vine ea la tine, ca mai are inca nu stiu citi copii in grija.

Mergi la inceput