Romanii din Marea Britanie (17)

Romanii din Marea Britanie (17) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11),
(12), (13), (14), (15), (16)


Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.90 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com

---------------------------------------------------------------




--------------------

Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kjmami spune:

uite ca am venit si aici:P
deci...repet ce am intrebat pe la subiectul 10 ( habar nu am cum am ajuns la el apropo)
locuieste vre-una din voi prin hertfordshire? sunt disperata sa imi gasesc si eu o prietena :((
eu am venit in anglia acum vreo 8 luni, locuiesc in welwyn garden city cu logodnicul meu, si cu fiul meu de 5 ani din prima casatorie.
nu am permis de lucru inca si ma plictisesc groaznic. nu suport sa stau degeaba si sa fiu intretinuta dar va trebuii sa mai astept o vreme. pana una alta incerc sa imi ocup timpul. mi-am luat permisul de conducere de vreo 13 zile si acum e mai bine ca nu mai sunt legata de casa sau de autobuze dar....tot ma polictisesc rau de tot. mai e vreo fata in situatia mea?:((

doamne ce patetica par

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

kjmami,eu stau in borehamwood.Am dat un search si am vazut ca sunt vreo 12 mile distanta.Din pacate eu nu am masina si sunt destul de legata de casa cu puiul meu de un an,dar si eu sunt singurica ziua.Vreau sa ma duc la un grup de joaca sa mai omoram cateva ore.
Deci daca ai chef sa -mi faci o vizita....Am o gradina in care puii se pot juca.
Astept vesti!

POZE rares(7 mai 2007)
bepanthen 100g -cateva tuburi de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Paste Fericit si Hristos a Inviat!!!

Sa aveti sarbatori fericite! Va pup!




Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Hristos a inviat!!
Buna,este cineva din Chester sau Manchester(ca este mai aproape)?vroiam si eu cateva detalii daca stie cineva (sunt de curand stabilita aici)referitoare la programele pentru copii cu dizabilitati(fetita mea are aproape 6 ani,si este diagnosticata cu retard psiho-motor).Mai mult pentru ea ne-am hotarat sa parasim romania.Acum o inscriem la medic de familie si asteptam mai multe informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Hristos a inviat!
Sper ca ati petrecut cat mai frumos sarbatorile de Pasti.
Adelyna bine ai venit! Iti dau acuma niste link-uri unde poti afla mai multe detalii legate de copii cu disabilitati si ce posibilitati sunt de scoala, play groups si alocatii speciale daca ai un copil cu disabilitati.
Uite www.direct.gov.uk/en/AdvancedSearch/Searchresults/index.htm?fullText=children with disabilities" target="_blank">aici am dat eu un search pe site-ul celor de la min invatamantului legat de copii cu disabilitati, vezi tu ce zice pe fiecare link ce si cum diverse informatii.
www.direct.gov.uk/en/Parents/index.htm?CID=DfES.DGparentslink&CRE=Categorylist" target="_blank">Aici informatii pt parinti despre scoli si copii.
www.direct.gov.uk/en/Diol1/DoItOnline/DG_10034063" target="_blank">Aici poti cauta scoli din zona ta. Cel mai simplu e sa bagi postcode-ul vezi ce scoli gasesti si suni la fiecare si intrebi daca accepta copii cu disabilitati si ce politica au vizavi de asta.
Uite www.dcsf.gov.uk/publications/des/index.shtml" target="_blank">aici un link legat de programul de eglaitate pt copii cu disabilitati, de la departamentul pt copii, scoli si familie.
Oricum dupa ce te inscrii la medicul de familie(GP) iti vor da si ei daca le ceri mai multe informatii despre ce este available la voi in zona. Uite www.nhs.uk/Livewell/Disability/Pages/Childrenanddisability.aspx" target="_blank">aici un link de la NHS despre copii cu disabilitati sfaturi si mai multe link-uri utile pt parintii copiilor cu disabilitati.
Sper sa iti fie de ajutor ce ti-am dat aici daca mai ai intrebari nu ezita.
Oricum la medicul de familie dupa ce va inscrieti e mai usor sa aflati mai multe informatii legat si de health visitor care sunt in zona si care va pot lua in evidenta si unde poti suna sa te sfatuiesti legat de dieta copilului, greutate si orice alta pb care nu are legatura cu medicul de familie.
Si puteti depunde si pt alocatie speciala pt ca aveti un copil cu disabilitati.
Uite am mai gasit www.direct.gov.uk/en/DisabledPeople/EducationAndTraining/Schools/index.htm" target="_blank">aici inca un link legat de scoli si copii cu disabilitati. Si uite www.direct.gov.uk/en/CaringForSomeone/CaringForADisabledChild/DG_10027494" target="_blank">aici special pt copii mai mici cu disabilitati.
Cam asta e ce am gasit oricum ti-am zis daca mai ai intrebari sau ceva poti sa imi zici si te ajut cu placere.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 9 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Wwoow, Mada, ai iesit din barlog ...ati terminat cu renovarile?

Adelyna, bine ai venit! Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe info...sper sa-ti fie de folos ce ti-a dat Mada acolo. Multa sanatate!


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Buna fetelor, trec si eu pe la voi sa va urez un Paste Fericit!!
Hristos a Inviat!!

Pana acum v-am spionat in tacere Tare scumpe, dragute si bine informate mai sunteti! Am aflat o groaza de la voi, multzam mult!
Va pup

Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Oana nu prea am mai scris ca am vazut ca nu prea mai scriu fetele si plus tot am mai facut ba una ba alta prin casa s-a mai incalzit si am mai petrecut timp si prin gradina putin tlc asa de primvara mai avem de lucrat oricum. Cu renovarile stam bine adik mai vrem sa facem si holul de sus da mai trebuie oleaca pauza ca mai trebuie niste praguri cumparate si momentan is multe adunate vine si chiria si council tax si etc si asa ca mai amanam putin.
Maine merg si eu la medic la control, burtica creste bebe da din piciorutze si manutze cat poate eu ma misc cam greu da ma chinui sa fiu activa ca altfel amortesc de tot, sper sa nu ma mai cheme la spital pana nu nasc ca nu am chef sa mai merg pana acolo daca totul e in regula si nu mai trebuie nici analize nici nimic.
In rest activitati casnice, rufe, vase, papitza din astea, mai ies cu fata ziua in curte daca e frumos i-am cumparat de la homebase un balansoar sa aiba in ce se da am vrut leagan da nu am gasit un model care sa ne placa asa mult asa ca momentam avem doar balansoar, mai vreau sa ii luam si o masutza din aia cu apa si nisip si o piscinutza mai mica sa ii punem bile in ea plus neaparat o bucatarie de jucarie ca e innebunita dupa gatit si chestii din astea, da na incet incet sa ne revenim putin cu banii.
Cam asta de la noi. Voi ce mai ziceti ce mai faceti?
Motanik cum e burtica tu cate sapt ai acuma? Ai mai fost la control? Cand te mai duci?
Lara bine ai venit, mai si scrie nu numai spiona. Ca si asa e cam slaba activitatea pe aici pe la noi, multe fete nu au mai scris de f mult timp.
Daca vreti sa vedeti poze recente cu noi, adik de weekendul asta intrati aici.
Fug la masina ca s-a mai terminat o tura de rufe, pupici de la noi si poate mai scrie lumea si pe aici.


-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 9 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Adevarat a inviat!
Cum ati petrecut de Paste fetelor? Noi am pregatit sarmalute, salata de boeuf, cozonaci si desigur oua rosii si am urmarit slujba la miezul noptii pe Pro tv de la manastirea Tismana. In rest, am lenevit tot weekendul si ne-am uitat la filme.

Mada, ce ai rezolvat cu treaba aia? Ati mers deja la Croydon?

Beba mea e o zvapaiata, azi avem 27 saptamani implinite si am plecat spre 28, ma simt ok, doar cam greoaie dar de acum tot asa o sa fiu pana in iulie. Sambata mergem la ecograf 4d si abia asteptam s-o vedem pe gogoasa, vorbim cu ea tot timpul si ea raspunde cu piciorusele sau cu manutele

Va pup, bun venit fetelor noi, spor la forumeala!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Motanik ma bucur sa aud ca e totul bine si ca bebe da din piciorutze si a mea da in toate directiile, vb cu tati.
Mergem pe 6 mai atunci avem appointment. Sa rezolvam si cu asta odata sa scapam. Ca pe 6 mai dim mergem la starea civila sa depunem actele si dupa amiaza in croydon.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 9 saptamani


Mergi la inceput