Romanii din Marea Britanie (15)

Romanii din Marea Britanie (15) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11),
(12), (13), (14)



Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.70 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com

---------------------------------------------------------------


Am copiat lista, poate e utila si altor persoane, in continuare.






--------------------

Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

quote:
Dragelor, desi sunt de aproape 9 luni in UK in Northampton tot ma simt teribil de dezorientata. Poate fiindca tot nu am reusit sa-mi gasesc un job si pentru ca din cauza ca am schimbat tzara pentru a treia oara. Din 99 si pina in februarie am locuit in Franta unde tocmai ma obisnuisem si intrasem intr-o rutina aproape perfecta. Din pacate Uk pare la fel de complicat ca si franta si mi-este groaza ca am sa am nevoie iarasi de ani de zile ca sa am o viata normala. Ce vreau sa va intreb este cum se pot trimite pachete le Ro (ieftin bineinteles... daca sa ceva exista in UK) si cele care sunteti acasa (nu lucrati) cum va umpleti zilele cu ceva inteligent fiindca eu in curind am sa-mi pierd mintile. Baiatul meu are 11 ani deci nu mai sunt la faza de citit povesti, televizorul este total deprimant, spalatul si frecatul, ca sa nu mai spun calcatul sunt partea principala existentei mele bineinteles dupa gatit. Acum faca scoala de soferi care ma scoate din casa 3 ore pe saptamina, in rest ...
Deci daca aveti idei sau preocupari va rog spuneti-mi si mie poate pina imi gasesc un job gasesc ceva de facut. Multumesc

FELICIA

Felicia, daca-ti surade , incearca voluntariatul. Majoritatea charity shop-urilor au nevoie de voluntari.Cunosti si alti oameni de la care poti invata multe chestii despre Uk, te ajuta sa te simti de-a casei, sa te adaptezi mai repede.
Si eu ca si Motanik, fac si un curs si cam asta-mi umple timpul. Nu o sa gasesti numai pustime la cursuri, noi avem chiar o doamna la vreo 60 de ani in clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Letitia, iti raspund aici din moment ce am deschis subiect nou. Asa se face pe la calatorii, la 20 pagini se inchide subiectul pt ca e prea lung si ne-am pierde printre pagini. Unele subiecte sunt lasate pe mai multe pagini daca sunt de o mare importanta, ceva de genul asta, nu sunt insa moderator sa stiu, cert e ca mereu la 20 pagini am inchis.


Fetelor, vreau sa va anunt ca la exact o luna de cand am trimis aplicatia, azi am primit pasapoartele cu Indefinite Leave to Remain. Ella, dureaza deci sub o luna.

Si pt ca discutam acum ceva vreme despre cetatenia unui copil nascut din cel putin un parinte cu ILR, va redau ultimul paragraf al scrisorii ce a insotit azi pasaportul meu si pe cel al sotului.

A child born to you in the United Kingdom since 1 January 1983 who is not a British citizen may now be entitled to be registered as such a citizen and any child born to you while you remain settled here may be a British citizen automatically at birth. However, you should note that when the parents of a child have never been married to each other, British citizenship can obly be derived from the mother.


W/e frumos tuturor!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Felicitari, Motanik. Urmatorul pas este cetatenia . Am depus si noi actele saptamana asta, ceea ce ar insemna ca pe la mijlocul lui octombrie vom avea raspunsul .

Un week-end placut tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

quote:
Fetelor, vreau sa va anunt ca la exact o luna de cand am trimis aplicatia, azi am primit pasapoartele cu Indefinite Leave to Remain.

Sincere felicitari, Motanik!!! Cred ca este fericire la voi azi! Bravo!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Bravo, Andra! Felicitari tie si sotului si la mai mare!!!!!!!!!!!!


Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mammy2706 spune:

Felicitari Andra !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Letitia, iti raspund aici din moment ce am deschis subiect nou. Asa se face pe la calatorii, la 20 pagini se inchide subiectul pt ca e prea lung si ne-am pierde printre pagini. Unele subiecte sunt lasate pe mai multe pagini daca sunt de o mare importanta, ceva de genul asta, nu sunt insa moderator sa stiu, cert e ca mereu la 20 pagini am inchis.

Merci pentru informatii. Am intrebat pentru ca sint informatii foarte utile la celelalte capitole si mi-e greu sa le tot caut prin arhiva. Dar daca asa se procedeaza, asta e.
Felicitari pentru ILR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc fetelor, va pup.
Vroiam sa va anunt ca incepand de azi, concediul minim anual prin lege trebuie sa fie de 24 zile lucratoare anual pt cei care lucreaza 5 zile pe saptamana.
Pana astazi a fost de 20 zile anual.
Eu am avut prin contract 15 zile anual concediu, ce pot sa fac acum, ma ajutati cu un sfat? Am printat legea de pe site-ul guvernului si am intrebat seful daca de acum o sa avem 24 zile si a zis ca trebuie sa discute cu partenerii. Dar daca e lege, e loc de tocmeala?
Contractul meu pe care scrie ca am dreptul la 15 zile nu incalca legea data in 98 conform careia fiecare angajat are dreptul la 20 zile?

Ma gandesc acum cand aplic pt primul concediu sa amintesc de faptul ca mi se datoreaza din urma 5 zile per an inmultit cu 3 ani = 15 zile.
Plus de acum inainte sa am 24. Poate firma sa aiba alta regula din moment ce legea spune asa?



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Eu cred ca acel contract al tau a fost facut pentru cineva care lucra in alte conditii decat cele de rezident. Poate ar trebui sa intrebi pe cineva de la Citizens Advice Bureau. Asa cum suna contractul tau pare sa incalce legea. Sotul meu are prin contract dreptul la 20 de zile de concediu pe an. Si asta a fost de la inceput, de la primul contract.
Ma mai gandesc la ceva. Eu nu am citit legea, dar ma intreb cum este formulata? Se recomanda 24 de zile pe an? Daca se recomanda cred ca poate fi interpretata legea asta in favoarea firmelor.
In privinta recupaerarii zilelor din urma, cred ca ai putine sanse. De obicei se pot recupera zilele din ultimul an si numai pana la o anumita data de la inceputul anului calendaristic. Nu prea cred ca vor accepta sa iti dea din urma zilele pe care le-ai pierdut.Minuni insa se pot intampla oricand si oriunde. Iti tin pumnii sa reusesti sa iti considere perioada legala de concediu si sa iti dea si zilele restante.
Mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ms Ella. M-am lamurit intre timp.
Am 15 zile plus bank holidays, care bank holidays ar intra in 20, deci eu de fapt as avea chiar mai mult de 20 anual libere, caci bank holidays sunt vreo 7 parca.
Cat despre lege, daca e lege inseamna ca obliga, nu are cum sa recomande. Asa ca de azi toti vom avea cu 4 zile mai mult concediu anual, iar din aprilie 09 inca 4.

--------------------

Andra

Mergi la inceput