Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Romani in Anglia!(postati aici!!!!) | Autor: CryssUK

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Am cautat eu prin toate partile situ-lui astuia(sau poate nu am cautat bine) dar nu am gasit decat un subiect depre romani in Anglia si acela pus la Prieteni.....
Asa ca m-am gandit sa ne cerem si noi drepturile ca.....din cate stiu eu, suntem cam multisori pe aici , cel putin in Londra.
Asa ca ,romani din toata Anglia uniti-va(acuma sa nu creada cineva ca vreau sa dau jos monarhia britanica
Voua cum vi se pare viata in Anglia?
Poate asa ne mai cunoastem si noi mai bine sau macar schimbam puncte de vedere,mai dam sau primim un sfat...
Haideti ca nu e asa greu!
Numai bine!
Cristina

"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Salutare,

Intr-adevar, sintem mai multe aici si ne conversam la Prieteni - totusi, si eu cred ca e mai potrivit sa discutam aici.

Tu unde stai in Londra ? Noi stam in Highgate. Am venit aici in 2001, amindoi lucram in media, iar din august trecut avem baietei gemeni !

Hai pa si salutari la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Miruna,
Am vazut pozele cu bebelusii si is 2 baieti superbi,sincer!Bravo tie!Cred ca esti o mamica tare fericita!Eu inca nu am copii si nu sunt casatorita dar inca negociez cu prietenul meu sa avem 3 copii(el vrea numai 2).Cum o sa vrea D-zeu , dar numai sanatosi sa fie!
Eu locuiesc in Wimbledon Park f aproape de statia de metrou!
Sunt aici de numai 5 luni, dar ma simt ca acasa ,m-am adaptat f bine.
Sper sa pot spune acelasi lucru si peste vreo cativa ani!
Tie cum ti se pare aici?Mai ales ca ai contact mult mai mare cu sistemele care functioneaza aici (medical, ca ai bebei,eventual nursery,etc)Mie mi se par asigurarile imense si taxele si impozitele, dar banuiesc ca asa e in lumea ''civilizata''!
Va pup pe toti 3,
Cristina
PS:am sa pun niste poze in album , cat de curand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Cristina,

Ti-am mai scris si in partea cealalata, la Prieteni, sper ca ai citit.Si eu am locuit destul de aproape de Wimbledon, mi-e tare dor de Londra, realizez asa dintr-o data.
Te pup, Patricia

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Se pare ca e cam liniste pe aici dar asta e!
Miruna,am primit mesajul tau privat si ti-am raspuns , sper sa il fi primit!
Patricia,am citit mesajul tau de la Prieteni .Mersi!
Frumosi bebei mai aveti!
Na, ca de acum nu-mi mai tace gura!
Cred ca is multi romani in uk si tara asta destul de mare si frumoasa asa ca poate o sa mai gasim pe cineva care are ceva de spus!
Pupici,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Miruna,

hai ca nu ma bag peste englezoaice, da' nu ma pot abtine sa-ti spun ca ai o familie superba! Iar poza aia in care pustii stau pe burta, e de 10 stele! Sa va traiasca, si sa fiti cu totii sanatosi!


oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani...
http://community.webshots.com/user/atomskin-date

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarrahh spune:

Hello
Hai sa zic si eu 2 vorbe despre mine, sint Maria si ca si voi, locuiesc in UK de vreo 6 ani. Am un baietel de 5 ani pe nume Sean, noi stam linga Birmingham intr-un orasel numit Tamworth. Si eu si sotul meu lucram pt ASda, nu se poate sa nu fi auzit de Asda.
Puteti sa imi scrieti si pe privat, noua mea adresa e:
maria2000@onetel.com
Pe curind!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Bine ai venit Maria! Bineinteles ca am auzit de ASDA, cand locuiam in Londra numai acolo imi faceam cumparaturile :) Vad ca ai ceva vechime aici, eu sunt doar de 4 ani jumate.Cum te-ai acomodat? Sotul tau este britanic?(de unde si numele baietelului).De unde vii din Romania? Mai scrie-ne despre tine!

Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarrahh spune:

Asda.. Asda.. any help with your packing?.
Sorry can't help you with paying... mi s-a urit de Asda, atunci cind lucrezi pt ea vezi si cealalta fata a monezii, mare bataie de cap. Mai ales atunci cind mai trebuie sa si explici de unde vii, ah, Romania? Is that in Russia?. As putea scrie un roman despre toate intimplarile astea ale mele de viata de casiera. Ar trebui sa primesc un bonus la salariu pt tot'grieful' pe care mi-l dau mie cumpatratorii pe motivul originii mele.
Ati observat ca am fost la servici azi..
Deci mai multe despre mine, sint o fire ff vesela si sociabila si inimoasa si sensibila si .. aiurita in acelasi timp, am un baietel juma roman juma irlandeso englez sotul meu fiin nascut aici din parinti irlandezi. asa se face ca ma cheama si O'Hagan pe linga Maria.
In UK ma simt aproape ca acasa acuma, o am pe mama aici cite 6 luni la rind si imieste de f mare ajutor, vara merg in Romania, iarna in USA la sormea, nu e chiar asa rau. La inceput a fost chair ff greu pt ca nu stiam pe nimeni, nu aveam prieteni, nu aveam drept la munca, noroc cu sotul meu care m-a tinut tare si mi-a dat curaj sa infrunt viata si recunosc ca.. de greutati am dat aici in UK nu in Romania( married life..) grija banilor etc, in romania era trai pe vatrai la ai mei acasa.
Hai ca o sa mai scriu dar nu mai stiu despre ce, dati-mi voi idei.
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

pupici fetelor!

nu va mai spun ca mi s-a urat ca de mere acre de sistemul englezesc ca stiti deja. ma razboiesc in continuare cu birocratia lor idioata, mai bine la spaga din romania, urmeaza sa merg la comisiile de appeal sa cer un loc la scoala pentru fie-mea care-i tot acasa, deci trebuie sa o scolesc eu, grrr...

procesul celor 2 pusti care ne-au spart casa iar s-a amanat, a doua oara... ca nu recunosc ca au si furat din casa ci doar ca au intrat...?!? sa ude florile?

Sarrah - nu poti celelalte 6 luni sa o trimiti pe mama ta la mine? m-a impresionat partea aia cu 'imi este de mare ajutor'... ca a mea vine dar imi pica pe cap ca inca o sarcina peste alea multe care le am deja. pana acum o chemam cate 3 luni, de data asta am zis ca o luna ii ajunge (mie sigur!), vine in iulie...

sa nu uit! BBC2 - miercuri, ora 22.00 - world weddings - traditii ale clanurilor de tigani din romania... mai exact cum se vand 'in casatorie' tinere fete (sub 16 ani)... asta ne reprezinta pe noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sarrahh spune:

Voljena, mama vine aici cite 6 luni pe an ( si pentru mai mult uneori dar cu pauze)si e ca si de-a casii, am mare noroc ca sotul meu este f intelegator si o 'suporta', dealtfel si mama este o draguta si nu se baga in ale noastre si are mult bun simt etc. Mai vine si tata in restul anului, poate ca in felul asta imi mai este atenuat dorul de tara, putind sa imi vorbesc limba mea in casa mea.
Eu am trecut prin multe aici in UK, de la nasterea copilului meu la colegii, servicii de toate felurile, reuniuni de familie, tot felul, la inceput stiu ca ma socau multe lucruri, acuma am intrat in joc si cu toate ca inca exista diferente de cultura, mentalitate vad ca mi-am gasit o pace a mea aici, sint multumita de cum stau lucrurile in familia mea. Anul trecut am reusit sa luam un mortgage pe o casa maricica intr-o zona aerisita, verde si care imi aduce aminte de Sinaia, Maeciu de o zona de munte de la noi. Nu am f multe prietene in ciuda firii mele sociabile,
Maria

Mergi la inceput