Romanii din Marea Britanie (11)

Romanii din Marea Britanie (11) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Postez si aici mesajul meu, caci m-am gandit sa incepem capitol nou.

M-am gandit sa va scriu si voua ce am aflat ca poate va intereseaza. Am luat legatura pt council tax cu London borough of Waltham Forest (asta e pe zona mea) si am descoperit cu stupoare ca platim 84 lire pe luna, pt studio flat, in conditiile in care cand am stat in 3 bedroom flat costa 96 pt toti?Si am cerut lamuriri.

Council tax nu se calculeaza in fctie de nr de persoane, zona sau nr de camere?ci in fctie de valoarea proprietatii. Valoare stabilita de catre Inland Revenue si restabilita la cativa ani (caci, desigur, creste valoarea in timp).

In fctie de evaluare, fiecare proprietate intra intr-un band. Bandurile sunt de la A la H dupa cum urmeaza:

A Up to and including ?40,000
?869.75

B ?40,001 - ?52,000
?1,014.70

C ?52,001 - ?68,000
?1,159.66

D ?68,001 - ?88,000
?1,304.62

E ?88,001 - ?120,000
?1,594.54

F ?120,001 - ?160,000
?1,884.45

G ?160,001 - ?320,000
?2,174.37

H More than ?320,000
?2,609.24

Asadar la mine valoarea flatului este intre 40 si 52mii lire, ceea ce il situeaza in band B pt care council taxul este de 1,014.70 pe luna.

Sper sa va foloseasca info. Puteti afla in ce band se incadreaza o proprietate la www.voa.gov.uk si de acolo e simplu, caci v-am scris cat e council taxul pt fiecare band in parte.


Orchid, lira este cam 51mii lei in .ro si desigur ca se poate schimba.
Cris, multumesc mult pt urari!




--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Va cer ajutorul, daca cineva poate si vrea...

Este o persoana al carei nume nu il pot pune aici caci poate citi...careia vrem sa ii facem o surpriza de sarbatori, caci ele vor fi triste..

O fata a aflat ca ar prinde bine un computer acelei persoane, m-am interesat si unul bunicel la mana a doua costa cam 150 euro.
Avem cam 50 euro cred stransi...DidiAlex s-a ocupat de asta.

Vroiam sa va rog, daca puteti ajuta cu 5-10 euro sau orice suma...dati-ne de stire. va multumesc si iertati-mi indrazneal

--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Andra, multumesc pt lamurirea cu coucil tax-ul!
Fetelor,imi cer scuze ca nu am mai postat de mult, insa am un motiv serios: ma marit.
Adica, ma marit pe bune cu nunta cu tot tacamul,in august in Iasi,la Ciric asa ca a trebuit vreo sapt sa cautam diperati rest, ca mai toate erau ocupate>
Mare dreptate au englezii cand spun ''gaseste-ti intai restaurant, organizeaza-ti nunta si apoi cauta-ti mirele/mireasa!''
Zau, ce bataie e pe restaurante ...noi cu chiu cu vai am gasit intr-o duminica. De locatie is f multumita pt ca arata superb si promit sa vin cu poze la vremea cu pricina!
Si probl cununiei civile din Uk e 90% clarificata si cred ca va fi ok!

Voiam sa va intreb daca mai stiti vreo companie de zbor romaneasca care sa faca curse interne Buc-Iasi,ca am incercat sa caut bilete pt englezi (ca ar vrea sa vina) si sunt 260lire cu Tarom,iar numai cursa BUc-Iasi e 64lire......enorm zic eu
Daca ar veni cu Alitalia si ar gasi ceva ieftin BUc -Iasi at ar fi minunat!

Anca,iti multumim pt invitatie, insa cred ca o sa ramanem in Londra ca sa mai economisim bani, sau macar ne dam silinta :)

Voi ce faceti de Revelion?
Noi impreuna cu niste prieteni am gasit o oferta de croaziera pe Thames 60lire/pers de la 8pm-1am,dar in pret nu sunt incluse bauturile.Eu is cam in dubii,dar Pui zice ca vedem si artificiile de pe vas si ca ne vom distra.
Eu habar nu am cum va fi,dat fiind ca e un vas cu 300locuri si probl va fi aglomerat,dar macar vom dansa un pic.
Noi maine incercam sa luam biletele si daca mai vrea vreuna dintre voi sa mearga, at va dam detaliile!

Pupici la toata lumea!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cryss, asa cum am mai zis, va dorim tot binele din lume, sa aveti o nunta ca in povesti sa vii cu poze si impresii sa ne povestesti si...sa va dea Dumnezeu o casnicie frumoasa, cu multa intelegere si cu multa iubire!

Incearca si companiile din .ro la zboruri, Blue Air sau care mai sunt...

Despre Revelion, de ce doar pana al 1 am dureaza petrecerea? of...englezii astia, pai atunci e petrecerea in toi!

Oricum, petrecere frumoasa...Noi nu mai avem rabdare sa vina vacanta!!!

--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Buna!
Am aparut si eu dupa multa vreme, dar s-au intimplat multe.
Am nascut la 29 de saptamini,avem doi baieti frumusei,si ma rog la D-zeu ,sa fie bine.Au fost micuti,1250g si 1315g, au stat in incubator si acum sunt intr-un patut amindoi.Toate au venit pe nepregatite, inca nici nu ne mutasem , eu nu am fost chiar ok dupa nastere, si tot asa.Puii Oliver si Felix sunt binisor, trebuie sa le mai faca niste teste ca sa se convinga ca sunt ok, dar eu sunt inca deprimata.Ma gindesc la ei tot timpul, mai ales ca sunt inca in spital.Noi ne-am mutat in South Woodford, nu cunosc zona si imi e inca greu cu naveta.Puii sunt la Chelsea Hospital ,se pare ca vor fi acasa la sf.lui ian.Nu va spun ca, am avut si surprize in noul cartier.Ne-au furat numerele de la masina iar a doua zi ne-au spart geamul, au crezut ca avem GPSul in masina, era doar suportul.Deci, am inceput cu stingul totul.
Andra, se pare ca suntem vecini.Am consultat chestia cu council taxul si noi ne incadram in categoria E,dar tot nu stiu cit trebuie sa platim,o sa ma interesez.
Am pus citeva poze cu puiutii mei la http://community.webshots.com/user/pelatia
Va urez numai bine
Pelatia(Diana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Diana, in primul rand sa va traiasca si sa fie sanatosi, sa va ajute Dumnezeu sa ii luati repede acasa si sa fie totul bine!

Council tax, daca sunteti in band E, platiti 1600 pe an. Cam 130 pe luna.

Poate ne vedem daca suntem asa aproape (2 statii de central line!). te pup.

--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Pelatia,
Felicitari pt cei 2 feciori!!!
Nu mai fi trista pt ca in curand o sa ai bebeii acasa si o sa te bucuri de ei din plin! Probabil ce a fost mai greu a trecut ,iar tu ai fost o curajoasa pt ca imi inchipui cat de greu ti-a fost ...
Sper ca dr-ii sa fie f buni profesionisti si sa aiba grija de bebelusii tai, ca D-zeu o sa aiba cu siguranta grija!
Daca te pot ajuta cu ceva ,te rog sa imi spui!
Incearca sa iti imaginezi ce bine o sa fie cand ajungeti cu totii acasa , sanatosi si voinici si gandeste-te ca veti fi fericiti!
Pup,
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Pelatia,felicitari!O sa fie totul ok cu micutii!Ce simpatici sunt!Sa iti traiasca!

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila
Poze cu mine, cu sotu si cu prichindel la mami in burticel,SI CU BURTICA!
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Alooooooo, Marea Britanie dormi???

Unde sunteti fetelor?
Roxana? Cecilia? Oho de cand nu v-am mai vazut!

Mada? Aniela? Miruna? Laura? Unde e toata lumea?



--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Eu sunt aici!Imi fac ciorba cu borsul trimis de tine si pui la cuptor cu punguta magicaaaaaaaa!YAMIIIIIIIIIII!sa iti dea dumnezeu sanatete si tot ce iti doresti Motanik!Mare pomana ti-ai facut cu mine!

Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila si cu mine gravidutza
Eu si Mark
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Saluti - a mai fost careva la cele doaua restaurante romanesti sau La Dumitrescu ? Ca vrem sa ne luam sarmale bune-bune gata facute, da din alea bune-bune, nu din astea din carne de porc cu miros de pipi. Am luat anul trecut de la ala din Edmonton, dar acum ne e cam urit sa mai dam pe-acolo. Noi stim sa facem, dar sigur nu ies asa de bine ca facute de altcineva priceput, profi !!

La Dumitrescu ala ce mai are ?

Mergi la inceput